Ελβετία Πληροφοριες για Γενευη

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
αγαπητές, αγαπητοί, δύο βολτες απο Γενεύη, προς Λωζάνη και Βέρνη, δεν ειναι καλες λυσεις; Προέχει π.χ. η Annecy, η Yvoire ;
Κατα την γνώμη μου η Λωζάνη δεν είναι κάτι τρομερό! Έως και αδιάφορη θα την χαρακτήριζα. Η Βέρνη είναι εκπληκτική...ότι σου είπε ο @Nikos1986 συμφωνώ σε όλα!!
Το Yvoire είναι περισσότερο για καλοκαίρι γιατί έχεις την δυνατότητα να κολυμπήσεις κιόλας. Παρόλα αυτά είναι επίσης πολύ ωραίο.
Annecy....λατρεμένο! Πάρα πολύ ωραίο και γραφίκο χωριό που περιτριγυρίζεται από βουνά. Αξίζει να νοικιάσεις βαρκούλα για να κάνεις βόλτα στην Λίμνη, που έχει κυριολεκτικά καταγάλανα νερά.
Απέχει μόλις 40 λεπτά από την Γενεύη και κόστος 5 ευρώ με το Flixbus
Αν πας χειμώνα στην Γενεύη, θα σου έλεγα να επισκεφθείς το Chamonix και να ανέβεις με τον οδοντωτό στο Mer De Glace. Νομίζω θα ενθουσιαστείς.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
[/QUOTE] Η Λωζανη (1Ω-45Λ τραινο, 65χιλ), οπως και το Annecy (1Ω τραινο, 42χιλ) ειναι ομορφες και γραφικες πολεις, αλλα εγω σου προτεινω (κυριως ως φυσιολατρης) για ημερησια,με τραινο την υπεροχη Βερνη (1Ω-45 Λ)Ελβετία - Bern – Swiss.Καταγραφη μιας ημερησιας περιηγησης της τον Σεπτεμβρη.
και για ημερησια οδικη το πανεμορφο Yvoire (28 χιλ) και γνωριζω οτι, δεν θα απογοητευθεις
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
merci toutes!

εχω σκοπό συν θεώ, να κανω δυο τραινικές ημερήσιες· η μία στάνταρ η Βέρνη, η ἀλλη , θα παιξει μεταξυ Λωζάννης και Annecy!

Και δεν μου λετε...; Χρειάζεται αγορά εισιτηριων εκ των προτέρων; Ή αρκει να σπεύσω εκει και σε καποιο γκισέ καί: Φτιάξτε μου σάς παρακαλώ, βάλτε σε μια λαδόκολλα, ενα 'σιτήριον προς τήν Βέρνη... Πόσα τάλαρα, είπατε; Α, μέσα είσαι, φίνα!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
merci toutes!

εχω σκοπό συν θεώ, να κανω δυο τραινικές ημερήσιες· η μία στάνταρ η Βέρνη, η ἀλλη , θα παιξει μεταξυ Λωζάννης και Annecy!

Και δεν μου λετε...; Χρειάζεται αγορά εισιτηριων εκ των προτέρων; Ή αρκει να σπεύσω εκει και σε καποιο γκισέ καί: Φτιάξτε μου σάς παρακαλώ, βάλτε σε μια λαδόκολλα, ενα 'σιτήριον προς τήν Βέρνη... Πόσα τάλαρα, είπατε; Α, μέσα είσαι, φίνα!
...και σε γκισέ μπορείς αλλά στην λαδόκολλα να σου βάλουν και ένα υπογλώσσιο για τις τιμές τους!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
εννοείς οτι στο γκισέ ειναι ακριβότερα απο αγορά διαδικτυακώς;
Δεν το θυμάμαι για να στο απαντήσω, ένα σχόλιο γενικό για τις τιμές του sbb ήταν. Γενεύη-Λωζάνη, τον περασμένο Μάρτιο που πήγα, κόστισε 27 φράγκα (απλή μετάβαση) στο γκισέ.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
εννοείς οτι στο γκισέ ειναι ακριβότερα απο αγορά διαδικτυακώς;
Διαδικτυακά έχουν προσφορές, οι οποίες μπορεί να ρίξουν τις τιμές αρκετά, χάνετε όμως οποιαδήποτε ευελιξία καθώς και τη δυνατότητα ακύρωσης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
merci toutes!

εχω σκοπό συν θεώ, να κανω δυο τραινικές ημερήσιες· η μία στάνταρ η Βέρνη, η ἀλλη , θα παιξει μεταξυ Λωζάννης και Annecy!
Annecy με flixbus θα σου κοστισει ελαχιστα, κατω απο 5 ευρω. Ακυρωνονται, αλλαζουν κλπ.
Επισης το Annecy συνδεεται με flixbus με τη Λωζαννη καθημερινα με 7-10 ευρω.
Να μην τα πολυλογω, συμφερει να μεινεις ενα βραδυ Annecy και να βγαλεις απο κει τις εκδρομες σου, παρα να καει η γουνα σου με τα ελβετικα τρενα.
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Annecy με flixbus θα σου κοστισει ελαχιστα, κατω απο 5 ευρω. Ακυρωνονται, αλλαζουν κλπ.
Επισης το Annecy συνδεεται με flixbus με τη Λωζαννη καθημερινα με 7-10 ευρω.
Να μην τα πολυλογω, συμφερει να μεινεις ενα βραδυ Annecy και να βγαλεις απο κει τις εκδρομες σου, παρα να καει η γουνα σου με τα ελβετικα τρενα.
ειπες κουβεντάρα, ητις θελει μια δευτερα σκέψη για να τα δρομολογισω!

Παντως, εχω κλείσει τις νυκτες στην Γενεύη!

Οπότε, θα πάρω κανα φλιξιμπούς από εκει για αννεσύ... τελος πάντων, μερσί κάργα!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Επίσης, έχε υπόψη τις ημερομηνιες: όταν είχα πάει εγώ (πάει λίγος καιρός βέβαια 2008 και 2009) τα εισιτήρια που έβγαζες από τα μηχανήματα συνήθως είχαν παράθυρο 1 εβδομάδας. Δηλαδή το έβγαζες πχ σήμερα και μπορούσες να ταξιδέψεις και το Σαββατοκύριακο.

Μου έτυχε όμως και δρομολόγιο, όπου έχοντας συνηθίσει και χωρίς να το προσέξω, το εισιτήριο ήταν για αυθημερόν διαδρομή. Μπήκε ελεγκτής στο πήγαινε, το ελέγχει κανονικά, δεν μας λέει κάτι, αλλά φάγαμε πρόστιμο στην επιστροφή.

Γι αυτό, κοίτα και τις ημερομηνίες που σου αναγράφει στο εισιτήριο, ώστε να μην την πατήσεις... :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
ειπες κουβεντάρα, ητις θελει μια δευτερα σκέψη για να τα δρομολογισω!

Παντως, εχω κλείσει τις νυκτες στην Γενεύη!
Οι νυχτες στη Γενευη πρεπει να συναγωνιζονται σε κεφι τις νυχτες στο Λουξεμβουργο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.017
Likes
40.988
Γενεύη είχα πάει δύο καλοκαίρια, το 2008 και το 2009. Νομίζω τότε είχε πρωτοξεκινήσει να προσφέρεται η κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα ΜΜΜ της πόλης από τα ξενοδοχεία. Παρότι έχουν περάσει χρόνια, κάποια πράγματα πιστεύω θα παραμένουν ίδια.

Η παλιά πόλη βρίσκεται κάτω ακριβώς από την γέφυρα της πόλης. Η παλιά πόλη είναι μικρή και την βλέπεις εύκολα. Αν είναι ανοικτά, ανεβείτε στο καμπαναριό του καθεδρικού, για να θαυμάσετε τη θέα.

Αν ενδιαφέρεστε για τη φυσική, μπορείτε να επισκεφθείτε το CERN. Αν θυμάμαι καλά, πάτε με το τραμ στη στάση Avanchet και μετά παίρνετε το λεωφορείο 56 που όμως να γράφει CERN (όταν είχαμε πάει εμείς είχε και απλό δρομολόγιο που σταματούσε νωρίτερα). Δείτε τον αριθμό του δρομολογίου, γιατί μπορεί να έχει αλλάξει μετά από τόσα χρόνια.

Επίσης μου άρεσε πάρα πολύ το φαγητό στο Perle du Lac (ή Cafe du Lac ή κάπως έτσι). Βρίσκεται στην βόρεια όχθη, ανάμεσα στα Ηνωμένα Έθνη και τη λίμνη. Τουλάχιστον το καλοκαίρι, είχε τραπεζάκια έξω, με θέα τη λίμνη και τις Άλπεις στο βάθος. Θυμάμαι έπαιρνα fillet de perche, και κάθε φορά το έφερναν με διαφορετικό συνοδευτικό. Ήταν υπέροχο. Βέβαια δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα και αν θα είναι ανοικτό και τον χειμώνα, αλλά αν είναι μπορείτε να πάτε. Μπορείτε να το συνδυάσετε με μια επίσκεψη στα Ηνωμένα Έθνη.

Από Γενεύη, είχα επισκεφθεί από κοντινές πόλεις τη Λωζάνη και το Μοντρέ, με το τρένο. Η Λωζάνη μου φάνηκε ψιλοαδιάφορη, όπως και το μουσείο των Ολυμπιακών Αγώνων. Το Μοντρέ μου άρεσε περισσότερο. Κοντά στο Μοντρέ βρίσκεται το Chateau de Chillon, που μπορείτε να το συνδυάσετε με το Μοντρέ. Είναι ένα κάστρο ουσιαστικά μέσα στη λίμνη και αν θυμάμαι καλά πας με λεωφορείο από το Μοντρέ. Αν κάνετε κάποια διαδρομή με το τρένο που να περιτρέχει τη λίμνη, καθίστε σε κάποια θέση που να έχετε θέα στη λίμνη, η διαδρομή είναι πολύ ωραία.

Αν μπορείτε επισκεφθείτε την Βέρνη. Ήταν η πόλη που μου άρεσε περισσότερο στην Ελβετία.
Κανονιζουμε Cern. Μακαρι να παει καλα ειδα οτι δεν μπορεις να κλεισεις απο πριν ξεναγηση, μονο οταν φτασεις εκει.
Σου αρεσε ο,τι ειδες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom