Ιταλία Πληροφοριες για Δολομιτες

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
σκοπευω να επισκεφθω το Ν.Τιρολο τον χειμωνα και ηθελα καποιες πληροφοριες...
ειναι πρωτη φορα που παω οδικως εξωτερικο με δικο μου οχημα και εχω καποιες ανησυχιες


1. υπαρχει κινδυνος κλποπης αυτοκινητου ;;; (ξερετε για αυτες τις φημες ή αληθειες που λεγαν παλια, οτι γυρνας το κεφαλι σου κ μετα λειπουν οι ζαντες ή το αυτοκινητο)
να σημειωσω οτι απο Ανγκονα ή Βενετια θα παω κατευθειαν πανω...καμια σταση αλλου...

2. οδικη βοηθεια αυτοκινητου;;; πρεπει να απευθυνθω στην ΕΛΠΑ;;;

3. οκ βγαζω πρασινη καρτα...αυτο το ξερω...κ διπλωμα ειναι οκ για ΕΕ

4. πρεπει η αδεια αυτοκινητου να ειναι με λατινικους χαρακτηρες;;; ειχα ακουσει κατι τετοιο παλια

5. ειναι καλυτερα με χιονολαστιχα ή να εχω μαζι μου αλυσιδες;;; ή και τα δυο

οτι αλλη πληροφορια ευπροσδεκτη...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
1. δεν υπάρχει κίνδυνος μέχρι να συμβεί η στραβή.
3. οκ
4. δεν ξέρω κάτι τέτοιο. με ελληνικούς χαρακτήρες περνούσα.
5. ξέρω ότι σε κάποιες χώρες σε γράφουν αν δεν έχεις χιονολάστιχα τον χειμώνα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αυτο με τα χιονολαστιχα ειναι στην Αυστρια...για Ιταλια δεν ξερω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
σκοπευω να επισκεφθω το Ν.Τιρολο τον χειμωνα και ηθελα καποιες πληροφοριες...
ειναι πρωτη φορα που παω οδικως εξωτερικο με δικο μου οχημα και εχω καποιες ανησυχιες


1. υπαρχει κινδυνος κλποπης αυτοκινητου ;;; (ξερετε για αυτες τις φημες ή αληθειες που λεγαν παλια, οτι γυρνας το κεφαλι σου κ μετα λειπουν οι ζαντες ή το αυτοκινητο)
να σημειωσω οτι απο Ανγκονα ή Βενετια θα παω κατευθειαν πανω...καμια σταση αλλου...

2. οδικη βοηθεια αυτοκινητου;;; πρεπει να απευθυνθω στην ΕΛΠΑ;;;

3. οκ βγαζω πρασινη καρτα...αυτο το ξερω...κ διπλωμα ειναι οκ για ΕΕ

4. πρεπει η αδεια αυτοκινητου να ειναι με λατινικους χαρακτηρες;;; ειχα ακουσει κατι τετοιο παλια

5. ειναι καλυτερα με χιονολαστιχα ή να εχω μαζι μου αλυσιδες;;; ή και τα δυο

οτι αλλη πληροφορια ευπροσδεκτη...
1. Από της πιο ασφαλείς περιοχές της Ιταλίας (που γενικά είναι ασφαλέστερη από την Ελλάδα).
2. Ναι.
3. Ναι.
4. Είσαι ΟΚ.
5. Χιονολάστιχα είναι σαφώς καλύτερα, αλλά και σαφώς ακριβότερα. Αν σε παίρνει...

Από κει και πέρα, πρόσεχε μ' αυτό το "Νότιο Τυρόλο". Είναι κάτι σαν το "Βόρεια Ήπειρος": Το χρησιμοποιούν οι αυστριακοί, αλλά για τους Ιταλούς είναι κόκκινο πανί. Alto Adige τη λένε την περιοχή αυτοί....
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
σκοπευω να επισκεφθω το Ν.Τιρολο τον χειμωνα και ηθελα καποιες πληροφοριες...
1. υπαρχει κινδυνος κλποπης αυτοκινητου ;;; (ξερετε για αυτες τις φημες ή αληθειες που λεγαν παλια, οτι γυρνας το κεφαλι σου κ μετα λειπουν οι ζαντες ή το αυτοκινητο)
να σημειωσω οτι απο Ανγκονα ή Βενετια θα παω κατευθειαν πανω...καμια σταση αλλου...
4. πρεπει η αδεια αυτοκινητου να ειναι με λατινικους χαρακτηρες;;; ειχα ακουσει κατι τετοιο παλια
5. ειναι καλυτερα με χιονολαστιχα ή να εχω μαζι μου αλυσιδες;;; ή και τα δυο
οτι αλλη πληροφορια ευπροσδεκτη...
1) δεν κινδυνευει το αυτοκινητο, δεν κλεβουν ζαντες, να αποφυγεις μονο να το αφησεις στο λιμανι αφυλακτο γιατι μπορει να το παραβιασουν.
4) ευκολα αλλαζεις και παιρνεις την καινουργια, πλεον οι αδειες ειναι πρασινες με λατινικους χαρακτηρες.
5) νομιζω οτι απαγορευονται στην κεντρικη ευρωπη οι αλυσιδες. σιγουρα στις autostrade, ρωτησε στην ελπα θα ξερουν.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
δεν τιθεται θεμα να το αφησω στο λιμανι...απο το πλοιο θα φυγω σφαιρα προς τα πανω...

δηλαδη αν με ρωτησει πχ ενας Ιταλος που παω να μην πω Ν.Τιρολο ε;;;
χαχα
καλα που μου το ειπες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom