Μεξικό Πληροφοριες για Κανκουν - Playa del carmen

tsafou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
έχε δύο πράγματα μαζί.διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ (κανει μια μέρα να εκδοθεί και κοστίζει 80ε αν θυμαμαι καλά) και χρεωστική/πιστωτική κάρτα.πήγαινε σε 2-3 εταιρείες και να τους λες την προσφορά του προηγούμενου.θα εκπλαγείς με το πόσο μπορεί να πέσει η τιμή.οι δρόμοι πανεύκολοι ,η εφαρμογή map.me στο κινητό σωτήρια και η ασφάλεια στο δρόμο πολύ καλύτερη από ελλάδα.α!και προσοχή στα σαμαράκια-μικρά βουνά-ράμπες απογειώσεων!!!
Διάβασα σε διάφορα ποστς ότι απλά πας με το δίπλωμα οδήγησης αρκεί να έχει λατινικούς χαρακτήρες. Τα σχετικά καινούρια, ροζ διπλώματα σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας δεν κάνουν? Χρειάζεται οπωσδήποτε διεθνές από ΕΛΠΑ? Επίσης εκτός από το american car rental έχω μάθει καλά λόγια για το ISIS στη PDC. Ξέρει κάποιος κάτι επί του θέματος?

tip 2 αν πατε σε eco park (στο xcaret θα μπορούσα να πεθάνω και να ζητήσω να με θάψουν εκεί) και θέλετε μόνο να πάρετε την γενική είσοδο κλείσε από ιντερνετ.εαν θέλετε να κάνετε και έξτρα δραστηριοτητες (πχ κολύμπι με δελφίνια κτλ) κλείστε τα επι τόπου στο ταμείο.λίγο πριν μπεις στην είσοδο έχουν ενα κιόσκι με ενημέρωση για τις δραστηριότητες που σου κάνουν τρελές προσφορές.είσοδος για δύο άτομα 120 ευρώ και κολύμπι με δελφίνια για 2 άτομα 40 ευρώ.απλά κάνε πως το σκέφτεσαι και ότι δεν πολυψήνεσαι και ότι σου φάινεται ακριβό κτλ.α!και πλήρωσε με ευρώ εκεί.δέχονται ευρώ και κάνουν απευθείας μετατροπή σε πέσος επομένως κερδίζεις και άλλα.
Γενικά είναι πανάκριβες οι έξτρα δραστηριότητες. Θα ήθελα πολύ να ζήσω μια εμπειρία όπως πχ με τα δελφίνια αλλά είναι κρίμα να μην έχεις και μερικές φωτογραφίες. Από αυτά που βλέπω όμως (200+ για φωτογραφίες) πώς να τις αγοράσεις? Κανένα 'κόλπο' σε σχέση με αυτό? Αν κατάλαβα καλά λες ότι στην είσοδο μπορείς να κλείσεις είσοδο συν τα δελφίνια με 160ευρώ? Γιατι στο επίσημο σάιτ έχει 180 ευρώ μόνο η είσοδος...
 

Alexlividikou

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Μου φαίνονται υπερβολικά τα λεφτά χώρια που πιστεύω οτι ταλαιπωρούνται τα ζώα με όλα αυτά.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.316
Διάβασα σε διάφορα ποστς ότι απλά πας με το δίπλωμα οδήγησης αρκεί να έχει λατινικούς χαρακτήρες. Τα σχετικά καινούρια, ροζ διπλώματα σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας δεν κάνουν? Χρειάζεται οπωσδήποτε διεθνές από ΕΛΠΑ? Επίσης εκτός από το american car rental έχω μάθει καλά λόγια για το ISIS στη PDC. Ξέρει κάποιος κάτι επί του θέματος?


Γενικά είναι πανάκριβες οι έξτρα δραστηριότητες. Θα ήθελα πολύ να ζήσω μια εμπειρία όπως πχ με τα δελφίνια αλλά είναι κρίμα να μην έχεις και μερικές φωτογραφίες. Από αυτά που βλέπω όμως (200+ για φωτογραφίες) πώς να τις αγοράσεις? Κανένα 'κόλπο' σε σχέση με αυτό? Αν κατάλαβα καλά λες ότι στην είσοδο μπορείς να κλείσεις είσοδο συν τα δελφίνια με 160ευρώ? Γιατι στο επίσημο σάιτ έχει 180 ευρώ μόνο η είσοδος...
Πληροφορησου καλιτερα για το διπλωμα, βεβαια απο την μακροχρονη (10+) Μεξικανικη εμπειρια μου, οδηγηση στο Μεξικο=mordida, τοσο στον Βορρα οσο κι στον Νοτο! Στο Βορρα μολις δουν πινακιδες ΤΧ, ΑΖ,ΝΜ, CA σε σταματουν με την προφαση εαν εισαι κολεγιοπαιδο οτι ειναι borracho y bien pedo για να σου 'δαγκασουν $10'. Σαν μεγαλωσεις θα σου πουν οτι περασες με κοκκινο, η εστριψες σε μονοδρομο. Βεβαια ολα τα ενοικιαστικα εχουν διαφορετικες πινακιδες απο τα κανονικα & ετσι σε σταμπαρουν, αλλοδαπος=gringo=ευκολη mordida!

Ας ειναι για το διπλωμα, ισως εμεις σας μελη του φορουμ πρεπει να το κυνηγησουμε, το ιδιο μου ειπε προχθες φιλος που ειναι στην Αμερικη αυτη την στιγμη! Εβγαλε απο την ΕΛΠΑ με κανα €60+2 φωτος, εμεις ειμαστε και σε μειονεκτικη θεση γιατι ειμαστε απο επαρχια/νησι και θελει να στειλεις με κουριερ & το διαβατηριο με διπλωμα πηγαινε ελα+€20 στην Αθηνα να στο εκδοσουνε! ΑΛΛΑ ΚΙ'ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ & ΤΑ ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ! ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΣΤΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

Πληροφοριακα & μονο, ισως θα πρεπει να επεμβει & ο συνηγορος του καταναλωτη εδω!
Η διεθνη αδεια οδηγησης για τους Αμερικανους ειναι $29.99/χρονο, ΝΑ ΠΕΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ, ακυρο!
Οι ευρωπαιοι πχ ΟΛΛΑΝΔΟΙ χρεωνουν €18.95 για μη μελη την Ολ. ΕΛΠΑ.
ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ €400 ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΝ κ. ΕΛΠΑ για το ιδιο ακριβως βιβλιαρακι €60ρια; Στο ιδιο site οτι η Ολ. αδεια οδηγησης ισχυει & για ΗΠΑ.
https://www.anwb.nl/vakantie/reisvoorbereiding/internationaal-rijbewijs
ΕΠΙΣΗΣ Η ΟΛΛΑΝΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ, ΟΧΙ η ΔΙΕΘΝΗΣ ισχυει και για ΜΕΞΙΚΟ!
https://www.anwb.nl/vakantie/mexico/informatie/reisdocumenten#rijbewijs
Εφ οσον η δικια μου η Ελληνικη & της συζυγου μου, που ειναι Ολλανδικη, η ΑΠΛΗ ΑΔΕΙΑ, Α&Β, οχι οι επαγγελματικες αντικαταστουνται εντος ΕΟΚ χωρις εξετασεις! Δηλαδη εγω παρεδωσα την δικια μου την Ελληνικη & μου εκδωσαν οι Ολλανδοι Ολλανδικια και η γυναικα με μια καταληλο μεταφραση αντικατεστηκε την δικια τηςε με Ελληνικη! Τωρα το αστειο της υποθεσης γυρισα στην Ελλαδα & μου εληξε η ξενη που ειχα (εχουν ισχυ 4-5χρονια/πρεπει να πας σε γιατρο μετα)! Το τοπικο λοιπον τμημα συγκοινωνιων & μεταφορων μου επεστρεψε την Ελλ. αδεια που ειχα παραδωσει στην Ολλανδια για εκδοση της ξενης αδειας. Η Ελληνικη ειχε κατατεθει στο υπουργειο στο Χολαργο!

Επειδη σε κουρασα κοιταξε καλα για να γλυτωσεις το €60-80! Στο θεμα της αδειας & το Ελληνικο υπουργειο θα πρεπει να μας δινει καποια πληροφορηση, οχι τα ξενα sites & οχι να δινουμε τα λεφτα μας σε ιδιωτες (ΕΛΠΑ)! Καλη τυχη.
 
Last edited:

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.316
:(
Καλημερα! Ειναι η πρωτη μου συμμετοχη στο φορουμ...Προσπαθω να εξοικειωθω λιγο με τη σελιδα για αυτο συγχωρεστε με αν γραφω σε λαθος σημειο...Φετος αποφασισα να κανω το πρωτο μου ταξιδι εκτος Ευρωπης με τον φιλο μου...Μετα απο πολυ ψαξιμο για συδυασμο προορισμων, αεροπορικων και διαμονης, ετσι ωστε να μην εκτιναχθει στα υψη το budget κατεληξα στο εξης 27-31/7 Νεα Υορκη, 31/7-10/8 Riviera Maya και 10/8-31/8 ξανα Νεα Υορκη. Ιδιοι προορισμοι με του Dux! Για αυτο περιμενω με ανυπομονησια την ιστορια σου!! Να προσθεσω κι εγω οτι το ταξιδι σε αυτην την περιοχη του Μεξικού προεκυψε ξεκαθαρα απο την go2beach. Πριν διαβασω την ιστορια της δεν ειχα ιδεα για τον προορισμο αυτο! Εχω λοιπον κλεισει διαμονη παντου για ολες τις μερες (5 βραδια PDC, 2 βραδια Merida, 2 βραδια Tulum και αναγκαστικα 1 βραδυ Cancun). Εχω διαβασει τις πολυτιμες πληροφοριες που δινετε ολοι σας και με βοηθησαν απιστευτα στην οργανωση! Θα ηθελα ομως να ρωτησω για το τελευταιο που με αποσχολει να κλεισω.....το αυτοκινητο! Κλινω περισσοτερο προς την America-car rental που προτεινουν οι περισσοτεροι (τιμη 455$ νομιζω με ασφαλεια μεσα)....Υπαρχει καποια αλλη προταση, καποια αλλη εταιρεια??
Φιλεναδα στο Τulum τι να κανεις την διανυκτερευση! Πας βλεπεις φευγεις! Ειδα & το post σου καθυστερημενα! Εγω θα μενα 3 μερες Cancun (Isla Mujeres/Tulum) στο φευγα θα πηγαινα στην Chichen Itza & μετα 2-3 μερες Merida! Απο Μεριδα βλεπεις Uxmal/Progresso/Celestun η οτι αλλο θελεις! Στο Cancun θα μενες η downtown η στην zona hotelera, εμεις ειχαμε διαμερισμα στο Cancun Cliper Club ;)
 

ac_dc

Member
Μηνύματα
10
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη και Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Με βαζεις λιγο σε σκεψεις αλλα νομιζω οτι προτιμω την Τulum απο το Cancun...Εχω κλεισει ενα δωματιο μεσα στη ζουγκλα οπου στα 100μ υπαρχει και μια πολυ ομορφη cenote...και ειναι και 5 λεπτα απο την παραλια....Ηθελα να αφιερωσω δυο μερες στην επαφη με τη φυση και τη χαλαρωση....Επισης δεν προκειται να παραλειψω να κανω κατι απο αυτα που ειπες!Ειναι ολα μεσα στο προγραμμα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εννοείται να προτιμήσεις Τουλούμ από το Κανκούν, εκτός αν σε ενδιαφέρει άλλου είδους ζούγκλα (αρχιτεκτονικού παραληρήματος ) εκτός από τη γνωστή την πράσινη.. Νοίκιασε κι ένα ποδήλατο να κάνεις κατά μήκος της Tulum zona hotelera να δεις τι εστί πράσινο και τιρκουάζ!
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Με βαζεις λιγο σε σκεψεις αλλα νομιζω οτι προτιμω την Τulum απο το Cancun...Εχω κλεισει ενα δωματιο μεσα στη ζουγκλα οπου στα 100μ υπαρχει και μια πολυ ομορφη cenote...και ειναι και 5 λεπτα απο την παραλια....Ηθελα να αφιερωσω δυο μερες στην επαφη με τη φυση και τη χαλαρωση....Επισης δεν προκειται να παραλειψω να κανω κατι απο αυτα που ειπες!Ειναι ολα μεσα στο προγραμμα!
θα σου ηταν ευκολο να μας πεις το ονομα του δωματιου-ξενοδοχειου που εκλεισες; σευχαριστω...
 

ac_dc

Member
Μηνύματα
10
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη και Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Το δωματιο ειναι απο airbnb 'Beach Zone, Cenote & "Águila" Room w/Terrace'... Αν δεν το βιαζεσαι μπορω να σου πω και εντυπωσεις οταν επιστρεψω 14/8!
 

mikoulis

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Μεχικοοοοοοοοοοοοοο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδια
Το δωματιο ειναι απο airbnb 'Beach Zone, Cenote & "Águila" Room w/Terrace'... Αν δεν το βιαζεσαι μπορω να σου πω και εντυπωσεις οταν επιστρεψω 14/8!
σευχαριστωωωω...αναμενω εντυπωσεις...καλα να περασεις...
 

paros99

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Καλημέρα σας!!!
Δεν βρήκα πολλές πληροφορίες για Κανκούν οπότε ανοίγω καινούργιο θέμα!
Ψάχνω εισιτήρια για Cancun για Νοέμβριο γύρω στις 23-30/11 βέβαια αν βρω πιο οικονομικά Ιανουάριο δεν έχω θέμα να κλείσω για τότε!
Το θέμα είναι ποια αεροπορική να διαλέξω, ήδη άνοιξε νέο δρομολόγιο με την Turkish από κων/πολη απευθείας Cancun για την ώρα βέβαια τα εισιτήρια είναι πολύ ακριβό...
Επίσης μαζί μας θα έχουμε ένα μπομπιράκο 15 μηνών που ήδη όταν ήταν 6 πήγαμε 10 μέρες New York και δεν είχαμε κανένα θέμα!
Όσο αφορά ξενοδοχείο τι να διαλέξω και που? Από μια μικρή έρευνα που έκανα είδα ότι πολλά είναι all inclucive να τα προτιμήσω ή καλύτερα να κλείσω μόνο με πρωινό?
Να μείνουμε όλες τις μέρες Cancun και να πηγαίνουμε σε άλλα μέρη από εκεί ή να μείνουμε καλύτερα κάπου αλλου? Γενικά θέλουμε να δούμε πράγματα αλλά να αφιερώσουμε και 2-3 μέρες για απόλυτη χαλάρωση και ξεκούραση!
Τι δεν πρέπει να χάσουμε με τίποτα? Επίσης να το συνδυάζαμε με 1 μέρα Miami ή δεν αξίζει τον κόπο?
 

Family

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι με παιδί 3χρονων στην playa Del Carmen ...

Έχετε Πάει playa Del Carmen με παιδί;;;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.804
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom