Μεξικό Πληροφοριες για Κανκουν - Playa del carmen

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
που θεωρείτε καλύτερα να κάνω συνάλλαγμα; Ελλάδα ή Μεξικό;
Μεξικό. Και όχι στο αεροδρόμιο.Στην Playa del Carmen καλύτερα είναι να κάνεις συνάλλαγμα στην 5th avenida και όχι στο δρόμο από Cancun ή σε άλλους δρόμους όπως 10th avenida και Avenida Constituyentes. Μπορείς να πληρώσεις παντού με κάρτα αλλά το να πληρώνεις cash και με πέσος σου δίνει καλύτερες τιμές σε μαγαζιά ρούχων και σουβενιράδικα.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Μεξικό. Και όχι στο αεροδρόμιο.Στην Playa del Carmen καλύτερα είναι να κάνεις συνάλλαγμα στην 5th avenida και όχι στο δρόμο από Cancun ή σε άλλους δρόμους όπως 10th avenida και Avenida Constituyentes. Μπορείς να πληρώσεις παντού με κάρτα αλλά το να πληρώνεις cash και με πέσος σου δίνει καλύτερες τιμές σε μαγαζιά ρούχων και σουβενιράδικα.
από τιμές φίλε μου πως παέι η Πλάγια ντελ Κάρμεν.μας είπε η Clair πιο πανω ότι ειναι οικονομικά.έτσι αν θυμάσαι κατι για παραδειγμα όπως ρουχα,σουβενιρ,φαγητο ποτό.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.861
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
από τιμές φίλε μου πως παέι η Πλάγια ντελ Κάρμεν.μας είπε η Clair πιο πανω ότι ειναι οικονομικά.έτσι αν θυμάσαι κατι για παραδειγμα όπως ρουχα,σουβενιρ,φαγητο ποτό.
Τα μαγνητάκια ξεκινούσαν από 2€, οι κούπες από 8-10€, σομπρέρο από 8€ κτλ., φαγητό 3 άτομα τρώγαμε σε εστιατόριο με 45€ (χωρίς μπουκάλι κρασί), πίναμε ή μπύρα ή αναψυκτικά μέσα σε αυτή την τιμή. Στα super market οι τιμές ήταν στο μισό από τις δικές μας π.χ το μικρό νερό είχε 0,15-0,20. Το ποτό είχε 4€ η μαργαρίτα και 2€ η μπύρα σερβιρισμένα στο τραπέζι. Ρούχα δεν ψωνίσαμε αλλά κάτι Τ-shirts που πήρα για τα ανήψια μου τα βρήκα σε πολλά μαγαζιά της 5ης λεωφόρου προσφορά 5€ το ένα (ακόμα τα φοράνε και δεν έχουν πάθει τίποτα).
 

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
Μιας και σου απάντησαν οι υπόλοιποι για τα σουβενίρ και λοιπά να σου πω κι εγώ για τεκίλες. Θα δεις στην 5th avenue μια αλυσίδα συγκεκριμένη μου διαφεύγει το όνομα που πουλάνε διάφορα είδη τεκίλας. Έχουν πολύ ωραίες τεκίλες αλλά ακριβές. Εγώ ψώνισα από εκεί πολλά μπουκάλια και παίρνουν πολύ παζάρι να ξέρεις. Ανάλογα το παζάρι που θα κάνεις θα πετύχεις λίγη καλύτερη τιμή από το να τις αγοράσεις φεύγοντας από το αεροδρόμιο.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.218
Likes
25.861
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τα σουβενίρ ήταν ακριβά σε σχέση με τις τιμές σε όλα τα υπόλοιπα (φαγητό, ποτό, ταξί, εισιτήρια λεωφορείων κλπ.).
Μας είχε κάνει εντύπωση και η ακρίβεια τους και το ότι δεν κατέβαζαν και πολύ τις τιμές στα παζάρια που τους κάναμε, ενώ οι ταξιτζήδες για παράδειγμα ήταν πολύ συζητήσιμοι και δέχονταν εύκολα τις τιμές που τους προτείναμε.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
από τιμές φίλε μου πως παέι η Πλάγια ντελ Κάρμεν.μας είπε η Clair πιο πανω ότι ειναι οικονομικά.έτσι αν θυμάσαι κατι για παραδειγμα όπως ρουχα,σουβενιρ,φαγητο ποτό.
Κοίτα, εγώ προτείνω όπου πας να κάνεις παζάρια. Αλλα τα οικονομικότερα μαγνητάκια και σουβενίρ θα τα βρεις στο Chitzen Itza. Μαγνητάκια με μισό ευρώ και παζάρια μέχρι να τους γδύσεις ακόμα και αν δεν το θες κάνουν μόνοι τους. Επειδή η πρώτη μας στάση ήταν στο Chitzen itza μετά τα σουβενίρ που ήταν τα ίδια στην Playa del Carmen μας φάνηκαν ακριβά ή καλύτερα πιο ακριβά. Στην 5th avebue θα βρείς τα πάντα αλλά φθηνά μαγνητάκια θα βρεις στα λίγα μαγαζάκια που έχει στην 10th avenue.Τα τεκίλα shops θα σου μάθουν την διαφορά της τεκίλας με την μεσκάλ.Κι εκεί ακόμα κάνε παζάρια. Εγώ μπήκα για το χαβαλέ και κατέληξα να πάρω 2 τεκίλες στην τιμή της μίας. Τώρα για φαγητό οι τιμές είναι πολύ καλές. Προτείνω να βγεις λίγο πιο έξω από την 5th avenue και να δοκιμάσεις σε εστιατόρεια που πηγαίνουν οι ντόπιοι όπως το El Fogon που είναι εκπληκτικό. Αν θες ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/mexico-2016-riviera-maya.56005/ . Δεν την έχω τελειώσει ακόμα αλλά θα πάρεις μια ιδέα.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Κοίτα, εγώ προτείνω όπου πας να κάνεις παζάρια. Αλλα τα οικονομικότερα μαγνητάκια και σουβενίρ θα τα βρεις στο Chitzen Itza. Μαγνητάκια με μισό ευρώ και παζάρια μέχρι να τους γδύσεις ακόμα και αν δεν το θες κάνουν μόνοι τους. Επειδή η πρώτη μας στάση ήταν στο Chitzen itza μετά τα σουβενίρ που ήταν τα ίδια στην Playa del Carmen μας φάνηκαν ακριβά ή καλύτερα πιο ακριβά. Στην 5th avebue θα βρείς τα πάντα αλλά φθηνά μαγνητάκια θα βρεις στα λίγα μαγαζάκια που έχει στην 10th avenue.Τα τεκίλα shops θα σου μάθουν την διαφορά της τεκίλας με την μεσκάλ.Κι εκεί ακόμα κάνε παζάρια. Εγώ μπήκα για το χαβαλέ και κατέληξα να πάρω 2 τεκίλες στην τιμή της μίας. Τώρα για φαγητό οι τιμές είναι πολύ καλές. Προτείνω να βγεις λίγο πιο έξω από την 5th avenue και να δοκιμάσεις σε εστιατόρεια που πηγαίνουν οι ντόπιοι όπως το El Fogon που είναι εκπληκτικό. Αν θες ρίξε μια ματιά στην ιστορία μου εδώ: http://www.travelstories.gr/community/threads/mexico-2016-riviera-maya.56005/ . Δεν την έχω τελειώσει ακόμα αλλά θα πάρεις μια ιδέα.
την εχω χιλιοδιαβάσει την ιστορια σου.εκπληκτική!!!ειδικά όταν βομβαρδίζεις στο ευαισθητο σημειο μου το φαγητο!!!
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
χρόνια πολλά σε όλους!αύριο φέυγω και εγώ με την σειρά μου για μεξικό και νεα υορκη και όταν με το καλό γυρίσω ελπίζω να σας έχω μια ωραία ιστορία.σας ευχαριστώ όλους για την υπερπολύτιμη βοήθεια σας!να ειστε όλοι χαρούμενοι με υγεία!
 

matina_pr

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
χρόνια πολλά σε όλους!αύριο φέυγω και εγώ με την σειρά μου για μεξικό και νεα υορκη και όταν με το καλό γυρίσω ελπίζω να σας έχω μια ωραία ιστορία.σας ευχαριστώ όλους για την υπερπολύτιμη βοήθεια σας!να ειστε όλοι χαρούμενοι με υγεία!
αναμένουμε με αγωνία! καλά να περάσετε!!!!
 
  • Like
Reactions: dux

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
επιστρέψαμε και εμείς από το ταξίδι.πριν αρχίσω να γράφω την ιστορία θα ήθελα να πω μονάχα ένα πράγμα(ή δυό,δεν ξέρω όσα μου βγούνε).τι πραγμα ήτανε αυτό!!!!!έχω πάθει την πλάκα μου με το Μεξικό.δεν περίμενα ότι θα ήτανε δεκα φορές πιο όμορφο από ότι το περίμενα.όλα απίστευτα!συνδιάζει τα πάντα!σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες οδηγίες σας.μου κάνατε το ταξίδι εύκολο λες και πήγαινα στο χωριό μου για σαββατοκύριακο.ενα ακόμα πιο μεγάλο ευχαριστώ στην go2beach που ήταν αυτή που μου έβαλε το μικρόβιο για Μεξικο.Τ Ε Λ Ε Ι Α!!!η Νέα Υόρκη πανεμορφη όπως το περιμενα με ακριβές τιμές που ούτε καν περιμενα.θα π[εριμενω να φυγουνε τζετ λαγκ και πληγές στα πόδια απο τον ποδαρόδρομο(πρόλαβαμε και είδαμε τα πάντα που είχαμε στο πλάνο μας και Μεξικό και Νέα Υόρκη) και ύστερα πιστεύω να γράψω και εγώ την ιστορία μου έτσι όμορφη σαν των υπολοίπων.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.503
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom