Μεξικό Πληροφοριες για Κανκουν - Playa del carmen

Klair

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
25.880
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
παιδια σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.πραγματικά στρώνετε τον δρόμο!!κλείσαμε επίσημα και εμείς τελικά αφού βρέθηκε ξενοδοχεία στην Πλάγια και τώρα έχει διάβασμα για τα μερη που πρέπει να δούμε.

υγ από ότι διαβασα βιζα για μεξικό δεν χρειάζεται.
υγ 2 με τα χρήματα στο ταξίδι τι κάνετε;χρειάζονται μετρητά μαζί;αγορές με χρεωστικές μπορείς να κάνεις ή έχει όριο;η ανασφάλεια του έλληνα αν δεν έχει μαζι μετρητά κονταροχτυπιέται και την καχυποψία του έλληνα μη τον κλέψουν.
Στο αεροπλάνο σου δίνουν κάποια χαρτιά να συμπληρώσεις και στο αεροδρόμιο πριν την έξοδο εκδίδουν μια βίζα που πρέπει να έχεις μαζί σου για τις μέρες παραμονής σου στη χώρα. ΠΡΟΣΟΧΗ!!! πρέπει να φυλάξεις αυτό το χαρτί και να το παραδώσεις πάλι κατά την αναχώρησή σου, στον έλεγχο στο αεροδρόμιο.
Εμείς κινηθήκαμε περισσότερο με μετρητά και λιγότερο με χρεωστική κάρτα. Μία συμβουλή μόνο: σε συμφέρει να πληρώνεις σε πέσος και όχι σε δολάρια γιατί έτσι σου έρχεται φθηνότερα.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εμείς κινηθήκαμε με πέσος. Αλλάξαμε ευρώ στην πολή γιατι στο αεροδρόμιο χάνεις περίπου 3-4 πέσο στο ευρώ.Στην 5η λεωφόρο οι αναλογίες είναι πάνω κάτω ίδιες, εμείς νομίζω κάναμε μέχρι και 22,5 πέσο/ευρώ. Με κάρτα κινηθήκαμε ελάχιστα αν και όλα τα μαγαζιά σου έδιναν την δυνατότητα. Πάντως η συμβουλή που σου δίνει η Klair να πληρώνεις σε πέσο και όχι σε δολλάρια είναι πολύ σωστή.Θα σου έρθει σίγουρα πιο φθηνά.
 

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
Επισκέφθηκα την PDC τον Οκτώβριο. Εγώ έμεινα 3 χμ έξω από το κέντρο σε all inclusive ξενοδοχείο. Η αλήθεια είναι ότι δεν εντυπωσιάστηκα με την παραλία στο κέντρο της PDC του ξενοδοχείου ήταν κλάσης ανώτερη επίσης το βράδυ υπάρχει έντονη φασαρία λόγο του ότι ο κόσμος είναι πολύς. Σχετικά με τις εκδρομές εγώ θα σου συνιστούσα να πας σίγουρα Tulum και μετά να αράξεις Playa Paraiso (εκπληκτική παραλία). Εγώ θα σου πρότεινα να μην αφήσεις εκτός την επίσκεψη σου στο Isla Mujeres. Απλά μαγικό νησί και αν μπορείς να μείνεις και 1 βράδυ εκεί κάντο και δεν θα χάσεις. Αν χρειαστείς άλλες πληροφορίες μου λες.
Επίσης θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες να πληρώνεις σε πέσος και όχι σε δολάρια και σε καμία περίπτωση μην αλλάξεις στο αεροδρόμιο. Αν νοικιάσεις αυτοκίνητο προσοχή στην αστυνομία και στα σαμαράκια (υπάρχουν παντού).
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επισκέφθηκα την PDC τον Οκτώβριο. Εγώ έμεινα 3 χμ έξω από το κέντρο σε all inclusive ξενοδοχείο. Η αλήθεια είναι ότι δεν εντυπωσιάστηκα με την παραλία στο κέντρο της PDC του ξενοδοχείου ήταν κλάσης ανώτερη επίσης το βράδυ υπάρχει έντονη φασαρία λόγο του ότι ο κόσμος είναι πολύς. Σχετικά με τις εκδρομές εγώ θα σου συνιστούσα να πας σίγουρα Tulum και μετά να αράξεις Playa Paraiso (εκπληκτική παραλία). Εγώ θα σου πρότεινα να μην αφήσεις εκτός την επίσκεψη σου στο Isla Mujeres. Απλά μαγικό νησί και αν μπορείς να μείνεις και 1 βράδυ εκεί κάντο και δεν θα χάσεις. Αν χρειαστείς άλλες πληροφορίες μου λες.
Επίσης θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες να πληρώνεις σε πέσος και όχι σε δολάρια και σε καμία περίπτωση μην αλλάξεις στο αεροδρόμιο. Αν νοικιάσεις αυτοκίνητο προσοχή στην αστυνομία και στα σαμαράκια (υπάρχουν παντού).
Aν έμεινες στο playcar τότε σίγουρα η θάλασσα ήταν καλύτερη αν και στο Mamitas Club ήταν πολύ καλή.Επίσης η παραλία στο Akumal ήταν φοβερή.Εμείς πρόβλημα με την αστυνομία δεν αντιμετωπίσαμε αν και τους βλέπαμε να κάνουν ελέγχους. Τα σαμαράκια είναι τραγικά και παντού. Σ' ένα λίγο έξω από την Coba το Matiz που νοικιάσαμε απογειώθηκε.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
25.880
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ ξετρελάθηκα με την παραλία της Playa del Carmen και στο Mamita' s γινόταν πανικός από κόσμο και ομπρελοξαπλώστρες μέχρι την άκρη της θάλασσας. Εμείς κάναμε μπάνιο(κοιτώντας τη θάλασσα- αριστερά από το Mamitas), περπατώντας λίγη απόσταση, μπροστά από ένα συγκρότημα- παλάπες, χαμένες μέσα στην τροπική ζούγκλα, που ο κόσμος ήταν ελάχιστος και η φύση ομορφότερη.
Πάντως και για μένα η ωραιότερη παραλία της περιοχής είναι η Playa Paraiso (αν και στη δική μου κατάταξη έρχεται δεύτερη μετά την Playa Norte στο Isla Mujeres). Συμφωνώ και εγώ στο ότι, αν σας βγαίνει ο χρόνος, αξίζει μια ημερήσια βόλτα στο Isla Mujeres και δεν λέω για διανυκτέρευση γιατί αν θυμάμαι καλά έχετε 5 μέρες διαθέσιμες στο Μεξικό.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
το πρόγραμμα εως τωρα εχει ως εξής.1 μέρα οπωσδήποτε στο isla mujeres (έχει εκδρομή πακέτο απο Πλάγια;;;) για παραλία και snorkeling στον ύφαλο.1 μέρα (μάλλον θα νοικιάσω αυτοκίνητο) σε Τουλούμ ,Κόμπα, playa paraiso γιατί εμπιστεύομαι την go2dbeach.1 μέρα λογικά θα κοβουμε βόλτες και όπου μας βγάλει η Παναγία.άρα μου μένουν 2 μέρες κενές.δεχομαι προτάσεις!επίσης πέρα από isla mujeres Και Playa paraiso δεν έχω ιδέα προς τα που θα βρώ τρομερές παραλίες;;;ποιές πυραμιδες να επιλέξω ωστε να μη βγω εκτός χρόνου;;;ποια cenotes;πολλές οι απορίες παναθεμά με.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
το πρόγραμμα εως τωρα εχει ως εξής.1 μέρα οπωσδήποτε στο isla mujeres (έχει εκδρομή πακέτο απο Πλάγια;;;) για παραλία και snorkeling στον ύφαλο.1 μέρα (μάλλον θα νοικιάσω αυτοκίνητο) σε Τουλούμ ,Κόμπα, playa paraiso γιατί εμπιστεύομαι την go2dbeach.1 μέρα λογικά θα κοβουμε βόλτες και όπου μας βγάλει η Παναγία.άρα μου μένουν 2 μέρες κενές.δεχομαι προτάσεις!επίσης πέρα από isla mujeres Και Playa paraiso δεν έχω ιδέα προς τα που θα βρώ τρομερές παραλίες;;;ποιές πυραμιδες να επιλέξω ωστε να μη βγω εκτός χρόνου;;;ποια cenotes;πολλές οι απορίες παναθεμά με.
Cenota Ik Kil και Chitzen itza. Άλλωστε πόσο συχνά έχεις την δυνατότητα να δεις ένα απο τα 7 συγχρονα θαύματα του κόσμου. Η grand cenote καθως και cenote Chaak Tun είναι καλές επιλογές. Επίσης μια βουτιά στην Playa Akumal και κολύμπι με χελώνες ή Χcaret/Xplor που για μένα αξίζουν τα λεφτά τους.Πάντως αν νοικιάεις αμάξι προτίμησε την America car rental http://www.america-carrental.com/. Αν κλείσεις μέσω ίντερνετ έχεις καλύτερη τιμή και φουλ ασφάλεια στην τιμή πράγμα που θεωρώ σημαντικό.Γραφεία έχει τόσο στο Cancun όσο και στην PDC.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
25.880
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
το πρόγραμμα εως τωρα εχει ως εξής.1 μέρα οπωσδήποτε στο isla mujeres (έχει εκδρομή πακέτο απο Πλάγια;;;) για παραλία και snorkeling στον ύφαλο.1 μέρα (μάλλον θα νοικιάσω αυτοκίνητο) σε Τουλούμ ,Κόμπα, playa paraiso γιατί εμπιστεύομαι την go2dbeach.1 μέρα λογικά θα κοβουμε βόλτες και όπου μας βγάλει η Παναγία.άρα μου μένουν 2 μέρες κενές.δεχομαι προτάσεις!επίσης πέρα από isla mujeres Και Playa paraiso δεν έχω ιδέα προς τα που θα βρώ τρομερές παραλίες;;;ποιές πυραμιδες να επιλέξω ωστε να μη βγω εκτός χρόνου;;;ποια cenotes;πολλές οι απορίες παναθεμά με.
Σου έχω ήδη προτείνει πυραμίδες και Cenote και μάλιστα με φωτογραφικό υλικό. Σίγουρα θα αποζημιωθείς από αυτή την εκδρομή, είτε την κάνεις με γραφείο είτε με νοικιασμένο αυτοκίνητο.
Αλλη πρόταση είναι ημερήσια εκδρομή στο οικολογικό πάρκο xcaret (απίστευτη εμπειρία+ βραδινό σόου). Ισως αν τα ζήσεις και αυτά, να εμπιστευτείς- ευγνωμονείς και εμένα.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Σου έχω ήδη προτείνει πυραμίδες και Cenote και μάλιστα με φωτογραφικό υλικό. Σίγουρα θα αποζημιωθείς από αυτή την εκδρομή, είτε την κάνεις με γραφείο είτε με νοικιασμένο αυτοκίνητο.
Αλλη πρόταση είναι ημερήσια εκδρομή στο οικολογικό πάρκο xcaret (απίστευτη εμπειρία+ βραδινό σόου). Ισως αν τα ζήσεις και αυτά, να εμπιστευτείς- ευγνωμονείς και εμένα.
Ήδη σε ευγνωμονώ!συμμετεχω σε αρκετά φόρουμ για τα διαφορά χομπυ μου αλλα το επίπεδο των ανθρώπων εδώ μέσα ειναι το κάτι άλλο.ευχαριστοι,ευγενικοί και πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν.ισως ειναι τα ταξίδια που ανοίγουν το μυαλό και ξεφεύγει από την μιζέρια.ισως ειναι οι εικόνες από τις ιστορίες.κατι φταίει σίγουρα πάντως που το φόρουμ αυτό ειναι σαν μια παρέα.
 

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
Θα σου απαντήσω για Isla Mujeres. Όλα τα πακέτα που ξεκινάνε από PDC είναι με κάποιο catamaran που σε πάνε μέσω θαλάσσης στο νησάκι εγώ τουλάχιστον δεν βρήκα κάποια άλλη εναλλακτική. Εγώ πήρα το αυτοκίνητο πήγα Cancun κι από εκεί πέρασα απέναντι χωρίς περιορισμούς ώρας τι θα κάνω με πόσους και πως. Πήγα εκεί έκανα το snorkelling μου και μετά άραξα μέχρι το βράδυ και πήρα βράδυ το καραβάκι της επιστροφής.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
25.880
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σου προτείνω το Isla Mujeres να το επισκεφτείς μόνος σου. Να ξεκινήσεις με snorkeling στο φάρο και στο Musa το πρωί, να νοικιάσεις go cart και να εξερευνήσεις όλο το νησί στη συνέχεια(δεν είναι και μεγάλο- σε δύο ώρες θα το έχεις δεί) και το απογευματάκι να αράξεις στην Playa Norte μέχρι το ηλιοβασίλεμα. Βρες το κομμάτι της παραλίας με την παλάπα- μπαράκι, που δεν έχει ομπρέλες και ξαπλώστρες

IMG_20160427_185252.jpg


IMG_20160427_185528.jpg


Και απόλαυσε αυτό

Εικόνα 1115.JPG


Εικόνα 1125.JPG


IMG_20160427_185836.jpg


Επιστροφή το βράδυ στο Puerto Juares.
Πλοία έχει μέχρι πολύ αργά, οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα βιασύνης.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Από όλα αυτά που λένε οι υπόλοιποι και με τα οποία συμφωνώ, έχω να προσθέσω ότι δεν πρέπει με τίποτα να χάσεις το βραδινό σόου στο Xcaret και να προγραμματίσεις σωστά τη μέρα στο isla Mujeres σύμφωνα με αυτά που σου αρέσουν βέβαια. Το καλύτερο είναι αυτό που λέει η klair, να μην πας οργανωμένα αλλά μόνος σου
Να ξεκινήσεις με snorkeling στο φάρο και στο Musa το πρωί, να νοικιάσεις go cart και να εξερευνήσεις όλο το νησί στη συνέχεια(δεν είναι και μεγάλο- σε δύο ώρες θα το έχεις δεί) και το απογευματάκι να αράξεις στην Playa Norte
Τη μία κενή σου μέρα, όπως σου έγραψα και σε pm, επειδή η Τουλούμ δεν είναι μόνο τα ερείπια και η playa paraiso, οπωσδήποτε να πας να οδηγήσεις στην ξενοδοχειακή ζώνη της Τουλούμ. Είναι απίθανη διαδρομή, με υπέροχες παραλίες από τη μία πλευρά και πανέμορφα μαγαζάκια για φαγητό κάτω από τους φοίνικες και με τα πόδια χωμένα στην άμμο (όπως τα είδα εγώ και ελπίζω να έχουν μείνει έτσι).
Αν δεν έχετε αυτοκίνητο, πήγαινε μέχρι το χωριό Τουλούμ που είναι πάνω στον κεντρικό δρόμο (με ένα colectivo πουλμανάκι από την playa) και νοικιάστε ποδήλατα. Αλλά αυτή τη βόλτα κατά μήκος της zona hotelera πρέπει να την κάνεις! Βρες τη δική σου παραλία και άραξε όσο θέλεις.

Οι καλύτερες παραλίες της περιοχής, σύμφωνα με τα δικά μου γούστα και φυσικά αν δεν τις έχουν κανιβαλίσει είναι:
Maroma beach, αναγνωρισμένη και σαν η καλύτερη του κόσμου κάποια στιγμή.
Playa paraiso, το λένε όλοι, τι να προσθέσω εγώ
Akumal , ο κόλπος των χελώνων με λευκή άμμο και διάφανα νερά για σνορκελ
Xpu-Ha beach, η ‘πρωινή δροσιά’ για τους Μάγια
Playa los Cocos ή Norte στο isla Mujeres
Cancun beach, ναι πέρα από το αρχιτεκτονικό παραλήρημα, η παραλία τα σπάει.

Όσο για cenote πάρε καμιά ιδέα από το θέμα που υπάρχει στους λατινολάτρες
http://www.travelstories.gr/community/threads/cenotes-τα-στολίδια-του-Γιουκατάν.51408/
εμένα πάντως με έχει εντυπωσιάσει το Cenote Tankah που είναι και κοντά στην Τουλούμ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom