Μεξικό Πληροφοριες για Κανκουν - Playa del carmen

matina_pr

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα σε όλους!

πρώτη μου φορά στο φόρουμ (και ίσως να γράφω και σε λάθος θέμα, αλλά συγχωρέστε με :bleh:)

Τον Ιανουάριο θα είμαι κι εγώ σε όλα αυτά τα όμορφα μέρη! (playa del carmen , isla mujeres κ.λ.π.) μιας και κανονίστηκε ταξίδι στο Μεξικό.
Ωστόσο, η παρέα αποφάσισε να το συνδυάσουμε και με λίγες ημέρες στη Νέα Υόρκη. Επομένως πετάμε Αθήνα-Νέα Υόρκη κι έπειτα από 5 ημέρες Νέα Υόρκη-Κανκούν!

Το ερώτημά μου είναι το εξής: θα βγάλω κανονικά την εστα για τη ΝΥ και μετά θα πρέπει να βγάλω βίζα για το ταξίδι ΝΥ-Κανκούν; έχω μπερδευτεί λίγο :(

όποιος ξέρει να με διαφωτίσει πάνω σε αυτό το θέμα θα το εκτιμούσα πολύ! Το ταξίδι μου είναι σε ένα μήνα ακριβώς από σήμερα και ελπίζω να μην είναι πολύ μπέρδεμα η διαδικασία:cry:

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
25.880
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Καλησπέρα σε όλους!

πρώτη μου φορά στο φόρουμ (και ίσως να γράφω και σε λάθος θέμα, αλλά συγχωρέστε με :bleh:)

Τον Ιανουάριο θα είμαι κι εγώ σε όλα αυτά τα όμορφα μέρη! (playa del carmen , isla mujeres κ.λ.π.) μιας και κανονίστηκε ταξίδι στο Μεξικό.
Ωστόσο, η παρέα αποφάσισε να το συνδυάσουμε και με λίγες ημέρες στη Νέα Υόρκη. Επομένως πετάμε Αθήνα-Νέα Υόρκη κι έπειτα από 5 ημέρες Νέα Υόρκη-Κανκούν!

Το ερώτημά μου είναι το εξής: θα βγάλω κανονικά την εστα για τη ΝΥ και μετά θα πρέπει να βγάλω βίζα για το ταξίδι ΝΥ-Κανκούν; έχω μπερδευτεί λίγο :(

όποιος ξέρει να με διαφωτίσει πάνω σε αυτό το θέμα θα το εκτιμούσα πολύ! Το ταξίδι μου είναι σε ένα μήνα ακριβώς από σήμερα και ελπίζω να μην είναι πολύ μπέρδεμα η διαδικασία:cry:

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Για Κανκούν δεν χρειάζεται να βγάλεις από πριν visa. Φτάνοντας με το καλό στο αεροδρόμιο και περνώντας τον έλεγχο των διαβατηρίων θα σας δώσουν ένα χαρτί ( άδεια παραμονής ), το οποίο πρέπει να φυλάξετε σαν "κόρη οφθαλμού" και να το παραδώσετε πάλι στον έλεγχο φεύγοντας από τη χώρα. Καλά να περάσετε!!!!
 

matina_pr

Member
Μηνύματα
8
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! και μια τελευταία ερώτηση: στην αίτηση που κάνω για την εστα, υπάρχει η εξής ερώτηση:
Is your travel to the US occurring in transit to another country?
εκεί τι πρέπει να απαντήσω, ναι ή όχι;

σας ευχαριστώ και πάλι πολύ!!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
25.880
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! και μια τελευταία ερώτηση: στην αίτηση που κάνω για την εστα, υπάρχει η εξής ερώτηση:
Is your travel to the US occurring in transit to another country?
εκεί τι πρέπει να απαντήσω, ναι ή όχι;

σας ευχαριστώ και πάλι πολύ!!!
Εφ' όσον θα υπάρξει παραμονή στην Ν. Υόρκη δεν είναι in transit.
In transit σημαίνει ότι απλώς περνάς από το αεροδρόμιο χωρίς παραμονή στη χώρα.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
λοιπόν .29 του μηνός αναχωρούμε και πλέον δεν μπορώ να κοιμηθώ από την χαρά μου.έχουν κανονιστεί σχεδόν όλα.το πρόγραμμα και τα μέρη που θα επισκευτούμε βγήκε κατά 90% απο αυτό φόρουμ και για αυτό σας ευχαριστώ όλους παιδιά.είστε οι καλύτεροι!!!!μένουν κάτι λίγες λεπτομέρειες όπως από που θα νοικιάσω αυτοκίνητο στο Μεξικό(πλαγια ντελ καρμεν).hertz βγαίνει ακριβά το ίδιο και america.έχετε κάτι στο νου σας για αξιόπιστη εταιρεία;βρήκα μια που λέγεται u-save auto rental και έχει πααααρα πολύ φτηνή τιμή(μαζι με μικτη ασφάλεια) αλλα δεν ξέρω κατά το πόσο είναι εγγύηση.επίσης το ελληνικό δίπλωμα (το νέο-κάρτα με λατινικούς) ισχύει στο εξθωτερικο;υπόσχομαι αναλυτική ιστορία με φωτό όταν (πρώτα ο Θεός) γυρίσουμε με έξτρα λεπτομέρειες για την matina-pr που καταλαβαίνω τον πανικό της.
 

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
Γειά σου dux εγώ νοίκιασα αυτοκίνητο από το ξενοδοχείο ήταν ελάχιστα πιο ακριβό από το να το νοίκιαζα από το κάποιον εξωτερικό μέσω (rentalcars) και βασικό το παίρνεις και το αφήνεις στο ξενοδοχείο. Εγώ είχα βγάλει το δίπλωμα της ΕΛΠΑ αλλά δεν μου το ζήτησαν πουθενά. Αν θέλεις κάτι άλλο μου λες.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Γειά σου dux εγώ νοίκιασα αυτοκίνητο από το ξενοδοχείο ήταν ελάχιστα πιο ακριβό από το να το νοίκιαζα από το κάποιον εξωτερικό μέσω (rentalcars) και βασικό το παίρνεις και το αφήνεις στο ξενοδοχείο. Εγώ είχα βγάλει το δίπλωμα της ΕΛΠΑ αλλά δεν μου το ζήτησαν πουθενά. Αν θέλεις κάτι άλλο μου λες.
καλημέρα!πόσο σας κόστισε αν επιτρέπετε;
 

kachilas

Member
Μηνύματα
25
Likes
20
Αν θυμάμαι καλά για 4 μέρες με full ασφάλεια 150 ευρώ και εγγύηση κράτησε μόνο τα 150. Πρέπει να δεις κι αυτό και τι εγγύηση θα σου δεσμεύσει στην κράτηση.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Αν θυμάμαι καλά για 4 μέρες με full ασφάλεια 150 ευρώ και εγγύηση κράτησε μόνο τα 150. Πρέπει να δεις κι αυτό και τι εγγύηση θα σου δεσμεύσει στην κράτηση.
Κάπου εκεί ψάχνω και εγω αλλα στις γνωστές εταιρείες πάει κάπου στα 300 στις 4 ημέρες.μονο μέσω του site rental cars βρίσκω πιο φτηνά στην εταιρεία u-save αλλα δεν ξέρω αν ειναι αξιοπιστη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάπου εκεί ψάχνω και εγω αλλα στις γνωστές εταιρείες πάει κάπου στα 300 στις 4 ημέρες.μονο μέσω του site rental cars βρίσκω πιο φτηνά στην εταιρεία u-save αλλα δεν ξέρω αν ειναι αξιοπιστη
Διαβασε πολυ καλα τους ορους. μικτη δεν σημαινει απαλλαγη απο το ποσο ευθυνης που θα σε επιβαρυνει κ μπορει να ειναι εκατονταδες Ε..
Προσωπικα θα επαιρνα μόνο γνωστη διεθνη εταιρεια αλλα με έξτρα ασφαλεια καλυψης του ποσου ευθυνης. δηλ προχειρα κοιταξα αλαμο 250 +50 ασφαλεια απο AXA συνολο 300 αλλα ησυχος...αυτο απο argus. ψαξε περαιτερω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom