Ολλανδία Πληροφοριες για Μουσεια στο Αμστερνταμ

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
δεν την ηξερα αυτη την καρτα, εγω μια αλλη βρηκα που ειχε και δωρεαν εισοδο σε τραμ και μετρο μεσα στην πολη και ειχε περιπου 60 ευρω για 3 μερες
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
να πας και στο sex museum εχει γελιο:bleh::bleh:. ειναι στη πλατεια dam και η εισοδος ειναι 3€.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
δεν την ηξερα αυτη την καρτα, εγω μια αλλη βρηκα που ειχε και δωρεαν εισοδο σε τραμ και μετρο μεσα στην πολη και ειχε περιπου 60 ευρω για 3 μερες
:D:Dααα...εγώ δεν ξέρω αυτήν που λες!:rolleyes:όπως και να χει σκέψου το..αν σκεφτείς ότι μόνο για Van Gogh, Rikjs και Αννα Φρανκ θα δώσεις 32 ευρώ, νομίζω αξίζει!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Η κάρτα είναι η Iamsterdam card, συμφέρει πάρα πολύ γιατί εκτός τών από τα μουσεία, έχεις ελεύθερη διακίνηση με τις συγκοινωνίες,΄μία κρουαζιέρα στα κανάλια καθώς καί εκπτώσεις σε συμβεβλημένα εστιατόρια.

Τα Μουσεία που αξίζει να δείς, εκτός αυτών πού αναφέρθηκαν, είναι:

Μουσείο Θαλάσσιας Ιστορίας, με αντίγραφο της Βασιλικής φορτηγίδας, σε φυσικό μέγεθος καί πλήρωμα ηθοποιούς με ρούχα εποχής
www.scheepvaartmuseum.ni

Μουσείο Τροπικών, με εξαιρετικά εκθέματα από τις αποικίες
www.tropenmuseum.ni

Eνδιαφέρον παρουσιάζουν επίσης καί τα Διαμάντια Κόστερ, όπου εκεί θα δείς όλη την κατεργασία των διαμαντιών.

Εκείνο πού είναι πολύ απολαυστικό καί το συνιστώ ιδιαίτερα, είναι το Υπαίθριο Μουσείο στο Ζαανσε Σχάνς, 13 χλμ από Αμστερνταμ. Είναι ένα ανακατασκευασμένο χωριό, με τούς ανεμόμυλους, το τυροκομείο, τά εργαστήρια γκλόκ (τα ξύλινα τσόκαρα) καί άλλα παραδοσιακά επαγγέλματα με ανθρώπος ντυμένους με τοπικές φορεσιές.
www.zaanseschans.ni

m
 

eva.library

Member
Μηνύματα
19
Likes
12
Ναι απο την αποψη οτι σου παρεχει εισοδο σε πολλα μουσεια συμφερει η καρτα, αλλα σε ποσα θα προλαβω να παω σε 3 μερες?
Για να παω σε ολα αυτα μεσα σε τρεις μερες θα πρεπει να τρεχω σαν το Βεγγο (χωρια και τις ουρες εξω απο καθε μουσειο).
 

human

Member
Μηνύματα
31
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Αμερική
Οπωσδήποτε να κάνεις κράτηση για τα Μουσεία...δες εδώ https://ticketing2.wheretocard.nl/rijksmuseum/ctrl/orderentry?language=en
Van Gogh Museum - Online tickets

Το Νοέμβριο που ήθελα να παω στο van gogh, η ουρά ήταν καμιά δεκαριά μέτρα..οπότε δε μορούσα να περιμένω....αλλά με την προκράτηση δηλώνεις και την ώρα που θέλεις να μπεις στο μουσείο...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Στο Wereldmuseum υπάρχει πλέον μια μόνιμη έκθεση που ονομάζεται Our colonial legacy και παρουσιάζει το αποικιοκρατικο παρελθόν της χώρας. Οι κατακτήσεις των διαφόρων περιοχών, η σκλαβιά, καταστροφή των πολιτισμικων στοιχείων και διάφορα άλλα εκθέματα. Μέχρι και καμπάνια για να σταματήσει το έθιμο του zwarte piet παρουσιάζεται. Δεν καταλαβαίνω πως εξακολουθεί να υπάρχει αυτό το αίσχος.

Πολύ ενδιαφέρον μουσείο με κλασσικά τσιμπημένη τιμή 17,5 ε.

Onze koloniale erfenis

IMG_20240406_153635.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom