Ντουμπάι Πληροφοριες για ντουμπαι!

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Εμεις πάντως Απριλιο σκιζαμε τις σαρκες μας απο την ζεστη.
Ξεκινουσαμε πολυ πρωι - ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ μεσημερι διαλειμμα σε κλιματιζομενο χωρο τουλαχιστον για 2-3 ωρες - και μετα συνεχιζαμε το απογευμα παλι.
Γι' αυτον τον λογο και το σαφαρι γινεται απομεσημερο.
Απριλιο ειναι και θεμα τυχης και σιγουρα αλλο αρχες άλλο τελη, δεν ειναι τυχαιο οτι το global village κλεινει τελος απριλιου
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Αρχηγός!!
Οντως το σαφάρι στα 35/άτομο είναι ευκαιρία!! Ηταν καλό?
Επίσης βασικό. Ξενοδοχείο και τοποθεσία. Downtown? Μαρίνα? Τι προτείνει και έχεις και όνομα ακόμα καλύτερα. Θα ήθελα κάτι με καλό πρωινό για να μην ψάχνουμε κάθε ημέρα....
Burj khalifa ώρες? Απόγευμα κατά 5:30?
Ναι ήταν πολύ καλό, το διασκεδάσαμε απόλυτα και άξιζε φουλ!!! Ξενοδοχείο και τοποθεσία.. κάτι που επίσης ψάξαμε αρκετά.. σίγουρα δεν θα μέναμε Ντειρα (που έχει βεβαια αρκετά οικονομικά ξενοδοχεία) .. μέναμε στο atana hotel, το οποίο είναι στην μέση από downtown και Μαρίνα. Έχει μεγάλες αποστάσεις γενικά, τα ταξί είναι οικονομικά οπότε τα τιμήσαμε φουλ.. αν μου έλεγες να επιλέξω από downtown και Μαρίνα ( 2 βραδια επισκεφθηκαμε κάθε μέρος) ίσως επέλεγα marina διότι είχε περισσότερα μπαράκια για να κάτσεις γ ένα ποτό.. Πάντως θα πρότεινα το atana hotel, μισή ώρα με μετρο από downtown, και 6 ευρώ διαδρομή ταξί έως την Μαρίνα!
 
Μηνύματα
417
Likes
1.368
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εμεις επιλεξαμε το oceanAir Travels και εχω μονο καλα λογια.Σε σχεση με ολα τα υπολοιπα ηταν απο τα πιο τσιμπημενα 85 € ηταν σιγουρα μπορει να επιλεξεις φτηνοτερα πρακτορεια.,ομως οτι πληρωνεις περνεις Το φαγητο στο camp ηταν εξαιρετικο ο μπουφες του ηταν επιπεδου 5στερου ξενοδοχειο με αραβικη κουζινα ,μαροκινη κουζινα,αιγυπτιακη ,λιβανεζικη ,ναργιλες και κλπ.Επειδη δεν πολυ θελαμε την εμπειρια του dune bashing με τα τρελοτζιπ καναμε μια ωρα διαδρομη με τα quad bikes ,για αυτο ισως βγηκε τοσο τσιμπημενα.Παρολα αυτα για μια 5 λεπτα διαδρομη απο τα quad bikes μεχρι το camp μας μπηκε λιγο με τα τζιπ ,τελικα δεν ηταν κατι τοσο τρομερο πιο πολυ fun παρα scary.
https://www.tripadvisor.com/Attract...zing_5_BBQ_at_Al_Khayma_Camp-Dubai_Emira.html
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Rove Trade Centre
2nd Dec Road Jafiliya, Trade Centre, Ντουμπάι -> Αυτό βλέπαμε....
Θα είμαστε 4 άτομα. Οποτε ή 2 δίκλινα ή ένα μεγάλο με 2 υπνωδωμάτια. Πρωινό αξιοπρεπές σίγουρα.+
Το θέμα του καιρού είναι βασικό. Τέλος απριλίου αν έχει τόσο ζέστη που δεν μπορούμε να κυκλοφορήσουμε το μεσημέρι, είναι πρόβλημα....
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Rove Trade Centre
2nd Dec Road Jafiliya, Trade Centre, Ντουμπάι -> Αυτό βλέπαμε....
Θα είμαστε 4 άτομα. Οποτε ή 2 δίκλινα ή ένα μεγάλο με 2 υπνωδωμάτια. Πρωινό αξιοπρεπές σίγουρα.+
Το θέμα του καιρού είναι βασικό. Τέλος απριλίου αν έχει τόσο ζέστη που δεν μπορούμε να κυκλοφορήσουμε το μεσημέρι, είναι πρόβλημα....
ποσο κοστιζει την βραδια? τελος απριλιου το παιζεις κορωνα γραμματα
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Καλημέρα. Μετά και τις συμβουλές σας κλείσαμε εισιτήρια για 24-31/3. Άρα τώρα ψάχνουμε για ξενοδοχείο με πρωινό για 7 βράδια. Τι προτείνεται απο περιοχή (downtown, μαρίνα…) και όνομα ξενοδοχείου απο προσωπική εμπειρία για να προλάβουμε και τις προσφορές!
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλημέρα.
1. Περίοδος Μάρτιος ή μας βολεύει τέλος Απρίλη αλλά τι γνώμη έχετε για τον καιρό τότε? θα έχει υψηλές θερμοκρασίες?
2. Για 6 ημέρες κάποιο γενικό πρόγραμμα για να προλάβουμε αξιοθέατα και ποιά πρέπει οποσδήποτε να κλείσουμε από πιο μπροστά.
Ευχαριστώ.
Καλημέρα.
1. Περίοδος Μάρτιος ή μας βολεύει τέλος Απρίλη αλλά τι γνώμη έχετε για τον καιρό τότε? θα έχει υψηλές θερμοκρασίες?
2. Για 6 ημέρες κάποιο γενικό πρόγραμμα για να προλάβουμε αξιοθέατα και ποιά πρέπει οποσδήποτε να κλείσουμε από πιο μπροστά.
Ευχαριστώ.
Καλησπέρα, μόλις γύρισα από Εμιράτα, θα σου δώσω ένα πρόγραμμα που έφτιαξα και ακολούθησα εγώ :

1η μέρα
  • Παλιό DUBAI

  • Al Fahidi Neighbourhood
  • Μεσημεριανό στο Al Seef Waterfront
  • Πάρε μια Abra ώστε να διασχίσεις το Dubai Creek
  • περιοχή Deira και εξερεύνηση των Souks (Gold souk and Spice souk)
  • Aπόγευμα, Global Village
2η μέρα
  • Νέο DUBAI

  • DUBAI Frame
  • Mall / The Dubai Aquarium
  • Burj Khalifa
  • Souk Al Bahar
  • Συντριβάνι στο ηλιοβασίλεμα (Μπορείς να κάνεις και βόλτα με την abra)
  • Μουσείο του Μέλλοντος (πρωί)
3η μέρα

•JBR, blue waters, Dubai marina
  • The walk & the beach
  • Blue water island
  • Atlantis the palm
  • The pointe for sunset views


4η μέρα

LA MER

  • Μπορείς να χαλαρώσεις στην παραλία
  • Jumeirah mosque
  • Etihad museum
  • Al Shindagha district
  • Madinat Jumeirah για δείπνο and sunset views (πχ. Al Nafoorah restaurant)
5η μέρα

Αν το ξενοδοχείο σας έχει πισίνα, χαλάρωση εκεί και μετά Desert safari μέχρι το βράδυ.

6η μέρα

Μονοήμερη Abu Dhabi

  • Sheikh Zayed Grand Mosque 🕌 , (δεν πληρώνεις εισιτήριο αλλά χρειάζεται να κάνεις εγγραφή για την επίσκεψη σου online)
  • Wahat Al Karama για συγκλονιστιή θέα του τζαμιού τη νύχτα
  • Emirates palace
  • Qasr Al Watan (presidential palace)

Εγώ επειδή έμεινα δύο μέρες, επισκέφθηκα και το Yas Island, το μουσείο του Λούβρου, την περιοχή Al Qana και περπάτησα και στην παραλιακή που έχει αρκετά μαγαζιά με καφέ και φαγητό.

Το μουσείο του μέλλοντος χρειάζεται οπωσδήποτε κράτηση κάνα μήνα πριν, ενώ το Burj Khalifa κάποιες μέρες πρίν (εκτός αν θες να το επισκεφτείς κάποια συγκεκριμένη ώρα και μέρα οπότε καλό είναι να το κλείσεις ακόμα πιο νωρίς)

Εγώ έμεινα στο FORM Hotel στο Ντουμπάι, κοντά σε μετρό στην περιοχή Al Jaddaf. Έμεινα ευχαριστημένη. Για σαφάρι και εγώ έκλεισα με Oceanair ήταν πιο ακριβό αλλά άξιζε τα λεφτά του. Άψογη εξυπηρέτηση.
Αν χρειαστείς κάτι άλλο μου λες!;)
 
Last edited:

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Εγώ έμεινα στο FORM Hotel στο Ντουμπάι, κοντά σε μετρό στην περιοχή Al Jaddaf. Έμεινα ευχαριστημένη.
Πρώτα ευχαριστώ πολύ για τον αναλυτικό οδηγό. Θα ασχοληθώ μέσα στην εβδομάδα και έχω ερωτήσεις. Γενικά θα ήθελα να μας πεις:
- Μετακινήσεις μόνο με μετρό (κάρτα εβδομάδας?) και ταξί? Μήπως να νοικιάσεις αυτοκίνητο εξυπηρετεί καλύτερα?
- Επειδή πρέπει να κλείσω βασικά ξενοδοχείο τις επόμενες ημέρες, οπότε αν αυτά που έχεις γράψει στο πρόγραμμα σου, μπορούσαν λόγω αποστάσεων (σε σχέση με το ξενοδοχείο που πήγες) να βγουν εύκολα? Μετά το ταξίδι πλέον θα ξανα-πήγαινες στο ξενοδοχείο ή κάπου αλλού? ή θα άλλαζες περιοχή όπως Μαρίνα? Downtown?

Για σαφάρι και εγώ έκλεισα με Oceanair ήταν πιο ακριβό αλλά άξιζε τα λεφτά του. Άψογη εξυπηρέτηση.
Link?
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
@Ppetran Το ξενοδοχείο ηταν δίπλα σε στάση του μετρό οποτε δε θα το άλλαζα. Σε ένα μισάωρο είμαστε κέντρο. Στα περισσότερα αξιοθέατα μπορείς να πας με μετρό υπάρχουν όμως κάποια που είναι αρκετά μακριά. Πχ global village μόνο ταξί ή κάποιο λεωφορείο (που από θέμα time planning ειναι ασύμφορο). Επισης για το Frame μπορεις να πας με μέτρο αλλα μετά εχει περπάτημα 40 λεπτά. Οποτε παιρνεις ταξί αναγκαστικά. Βγάλαμε τη Nol κάρτα για τις μετακινήσεις μας και τη φορτίζεις σε μηχάνημα ή στον γκισέ ανάλογα τη χρήση που θες να κανεις . Ειτε ημερήσια πάσα ειτε εβδομάδα ειτε προσθέτεις συγκεκριμένο ποσό. Τα εισιτήρια έκαναν περίπου 3 dirham ανά διαδρομή. Downtown δε βρήκα ξενοδοχείο σχετικά οικονομικό. Ηταν όλα πανάκριβα. Επίσης η μαρίνα είναι σχετικά μακριά από αυτά που εγώ ήθελα να κάνω. Για αυτοκίνητο δεν το έψαξα καθόλου. Αρχικά γιατί έχει κίνηση και δεύτερον πληρώνεις πάρκινγκ σχεδόν παντού.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
905
Likes
3.241
Πολυαγαπημενοι και πολυαγαπημενες μου συμβουλατορες, εσεις που κατεχετε τα μυστικα των εννέα θαλασσων και των επτά ηπείρων...

Ζηλώσας (εγώ, μετοχή ειναι) κάργα τα κατορθώματα υμων, είπα να σας ρωτεύσω τι

Φίλος παγαίνει εις το Ντουμπάϊ στις 25 Φεβ και επιστρέφει συν Θεώ (ή ινσαλλάχ μιας και τα εμίρατος ειναι μουσλίμ, αραβιστί: نْ شَاءَ ٱللَّٰهُ,) 1 Μαρ.

Τον ειπα, μιας και εδιάβασα εδω, εν τω σεπτω φόρουμ ημων, οτι ο Ντουμπάης ειναι λίαν άνιος, βαρετός δηλαδη και μόνο για μια νύξ ἴσον δύο ημέραι αξιζει, πως μπορει να συνδυασει καναν αλλονε προορισμό – από Ντουμπάϊ ήτοι για να γινομαι αντιληφθός.

Εκτός χώρας των ΗΑΕ.

BAH DOH MCT πχ. – και τα τρια εκ του DXB απαιτούν 70 λεπτά.

Τί προτείνετε πολυαγαπημένες και πολυαγαπημένοι συμφορουμίτισσαι τε και συμφορουμίται;

Dubai and ....jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.305
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom