Ντουμπάι Πληροφοριες για ντουμπαι!

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Σκέφτομαι να οργανώσω ένα ταξίδι αρχές Νοεμβρίου Ντουμπάι-Αμπού Ντάμπι.. πιστεύετε ότι είναι καλή περίοδος αρχικά? Επίσης θα έχουμε 6 γεμάτες ημέρες. Φτάνουν πιστεύετε ??( 1 διανυκτέρευση Αμπού Ντάμπι και 5 Ντουμπαι) ..
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Σκέφτομαι να οργανώσω ένα ταξίδι αρχές Νοεμβρίου Ντουμπάι-Αμπού Ντάμπι.. πιστεύετε ότι είναι καλή περίοδος αρχικά? Επίσης θα έχουμε 6 γεμάτες ημέρες. Φτάνουν πιστεύετε ??( 1 διανυκτέρευση Αμπού Ντάμπι και 5 Ντουμπαι) ..
Εξαιρετική περίδοος μιας και η θερμοκρασία είναι σε πολύ ανεκτικά επίπεδα 25-35 βαθμοί, και η ζέστη και η υγρασία δεν είναι τόσο αποπνικτική όσο το καλοκαίρι. 6 ημέρες φτάνουν άνετα και για τα δ'υο μέρη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ποιο πιστεύετε είναι το κατάλληλο μέρος για διαμονή στο Ντουμπάι?? Θέλουμε να έχει ζωή (και νυχτερινή) και θα κινουμαστε είτε με ταξί είτε με τα μέσα!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Ποιο πιστεύετε είναι το κατάλληλο μέρος για διαμονή στο Ντουμπάι?? Θέλουμε να έχει ζωή (και νυχτερινή) και θα κινουμαστε είτε με ταξί είτε με τα μέσα!
Dubai Marina ειναι μια πολυ καλη επιλογη, και μετα στο downtown γυρω απ'το Dubai Mall και το Burj Khalifa.
 

Filfil

Member
Μηνύματα
32
Likes
4
Καλησπερα σας, θελω τη γνώμη σας για το εάν 4 γεμάτες μέρες είναι αρκετές για το Ντουμπάϊ
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα! Έχουμε κλείσει ένα ταξίδι 6ατομα για Ντουμπάι- Αμπού Ντάμπι και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις!
1) Από Αμπού προς Ντουμπάι(μεσάνυχτα) να πάρουμε ταξί(πόσο βγαίνει περίπου) ή υπάρχει κάποιο λεωφορείο?
2) Δεν ξέρω που να κλείσουμε διαμονή στο Ντουμπάι.. downtown,jumeirah,barsha που έχω κοιτάξει, έχει αποστάσεις για τα αξιοθεατα..σκεφτόμουν να νοικιάσουμε αμάξι, θα το προτείνατε? Ισχύει το ελληνικό δίπλωμα?
3) στο atlantis στο burj al arab και στο madinat jumeirah μπορούμε να μπούμε ώστε να τα χαζεψουμε?
4) οι παραλίες λένε εκεί?
5) το miracle garden θα έχει ανοίξει αρχές Νοεμβρίου?
6) για burj khalifa το εισιτήριο για 124+125 όροφο είναι 40 ευρώ, ενώ για και για τον 148ο είναι 100 ευρώ.. αξίζει τόσο μεγάλη διαφορά??
Σας ευχαριστώ!!
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα! Έχουμε κλείσει ένα ταξίδι 6ατομα για Ντουμπάι- Αμπού Ντάμπι και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις!
1) Από Αμπού προς Ντουμπάι(μεσάνυχτα) να πάρουμε ταξί(πόσο βγαίνει περίπου) ή υπάρχει κάποιο λεωφορείο?
2) Δεν ξέρω που να κλείσουμε διαμονή στο Ντουμπάι.. downtown,jumeirah,barsha που έχω κοιτάξει, έχει αποστάσεις για τα αξιοθεατα..σκεφτόμουν να νοικιάσουμε αμάξι, θα το προτείνατε? Ισχύει το ελληνικό δίπλωμα?
3) στο atlantis στο burj al arab και στο madinat jumeirah μπορούμε να μπούμε ώστε να τα χαζεψουμε?
4) οι παραλίες λένε εκεί?
5) το miracle garden θα έχει ανοίξει αρχές Νοεμβρίου?
6) για burj khalifa το εισιτήριο για 124+125 όροφο είναι 40 ευρώ, ενώ για και για τον 148ο είναι 100 ευρώ.. αξίζει τόσο μεγάλη διαφορά??
Σας ευχαριστώ!!
Σου απαντάω σε όσα γνωρίζω.
2) μην νοικιασεις αυτοκίνητο, δεν αξιζει, ενώ η κίνηση κάποιες ώρες της ημέρας είναι αφόρητη. τα ταξί γενικά ειναι φθηνά, ενώ εξυπηρετεί και το μετρό για κάποια μέρη. το ελληνικό δίπλωμα ισχύει. Μείνε στο downtown ή στο dubai marina, είναι ομορφα, έχεις επιλογές για το βράδυ, ενώ έχεις και μέρη γύρω γύρω προβάσιμα με τα πόδια να κάνεις τη βόλτα σου.
3) ναι. σε αυτό που δεν μπορείς και χρειάζεται απαραίτητα να έχεις κάνει κάποια κράτηση για να μπεις είναι το Μπουρτζ Αλ Αράμπ.
4) σχετικό ειναι αυτό... θα έλεγα ναι. ωραία παραλία ειναι και το JBR Beach.
6) κ γω στον 125 είχα πάει....τα λυπήθηκα τα 60€. δεν ξέρω αν αξίζει πράγματι η τόσο μεγάλη διαφορά, πάντως και ο 125 μια χαρα εντυπωσιακός μου φάνηκε.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
127
Likes
275
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Να σου πω κι εγώ τη γνώμη μου για όσα ξέρω:
1) Είχαμε δώσει γύρω στα 50 ευρώ με 2 βαλίτσες για το κέντρο αλλά ήταν απόγευμα. Δεν ξέρω μήπως αλλάζει κάτι στη χρέωση λόγω ώρας.
2) Γενικότερα έχε στο μυαλό σου ότι δεν είναι κάπου μαζεμένα αυτά που αξίζει να δεις. Εμείς είχαμε μείνει στο Kempinski και ήταν σχετικά βολικές οι αποστάσεις.
3)Όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω στο Atlantis μπορείς. Δείτε όμως το ενδεχόμενο να επισκεφτείτε μέσα στο Atlantis το πάρκο με τις νεροτσουλίθρες που αν είναι στο στιλ σας θα περάσετε απίστευτα. Προσωπικά δεν έχω ζήσει κάτι αντίστοιχο. Επίσης δείτε και για δείπνο το Ossiano. Δεν είναι φθηνό αλλά είναι εμπειρία. Googlαρέ το και θα καταλάβεις.
4) Ανάλογα την εποχή. Το Καλοκαίρι το νερό είναι βραστό! Αν πάτε τον Χειμώνα είναι μια χαρά.
6) Σκεφτείτε την επιλογή του να κλείσετε ένα τραπέζι στο At.mosphere. Όχι απαραίτητα για φαγητό, μπορεί να πιείτε ένα τσάι με γλυκά και διάφορα καλούδια που σερβίρουν. Το 2021 που είχαμε πάει τελευταία φορά, από το να ανέβουμε να δούμε και να κατέβουμε, με κάποια χρήματα παραπάνω (όχι πολλά) κάτσαμε για τσάι και πραγματικά είναι κάτι μοναδικό.

Like Παράθεση Απάντηση
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.772
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
ολα στο Ντουμπαι ειναι διπλή τιμη απότι θα έπρεπε να είναι , το μονο που έχει λογικη τιμη και ειναι ποιο φθηνο απο ελλάδα είναι το ταξι, το ταξι αμπου νταμι-ντουμπαι κοστιζει περιπου 70-80 αν μιλαμε για 2-3 ατομα, στο μπουρτζ χαλιφα είναι τόσο φλατ όλα όσα δεις κατω που κατα την γνωμη μου δεν αξίζει να ανεβεις τερμα, νομιζω μονο για την ιδεα να λες οτι πηγα τερμα κι οχι για αυτα που θα δεις, γενικα η θεα απο το χαλίφα δεν θα έλεγα ότι είναι συγκλονιστικη, έχοντας ανεβει σε πολλα ψηλά σημεια θα έλεγα για τα γουστα μου ψιλοαδιάφορα ήταν, πολυ ωραια ειναι κάτω στα συντριβανια στο ισογειο και στον πρωτο όροφο στο μαγαζι της nike η θεα. το madinat ειναι μερος που αξιζει να πατε, στο ατλαντις πηγαμε πισινες ηταν ωραια αλλα 80+ το ατομο και με τοσο πολυ κοσμο δεν νομιζω οτι αξιζει (προσωπικη αποψη παντα) η υποτιθεμενη τοπ τσουληθρα με διελευση μεσα απο πισινα με καρχαριες και αλλα πολλα ειχε αναμονη πανω απο 2 ωρες και στο τελος γελουσα απο τα νευρα μου για τα περιπου 30 δευτερα της υποτιθεμενης απολαυσης. στο μπουρτζ αλ αραμπ πηγα απογευμα στο μπαρ μας εκλεισαν απο ξενοδοχειο και ειχε μινιμουμ καταναλωση 35ευρω το ατομο , νομιζω οτι για να δεις τους κοινοχρηστους χωρους αξιζε τον κοπο και τα εξοδα , ετσι κι αλλιως πανακριβα ηταν παντου (η τιμη για μπουρτζ ειναι του 11/2019 φετος δεν πηγα ξανα, πηγα σε αλλα μερη)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
6) για burj khalifa το εισιτήριο για 124+125 όροφο είναι 40 ευρώ, ενώ για και για τον 148ο είναι 100 ευρώ.. αξίζει τόσο μεγάλη διαφορά??
Για μένα όχι. Μια χαρά είναι ο 124-125.
Απλά θα πρότεινα να πάς κατά τις 5¨30 το απόγευμα για να προλάβεις τη θέα μέρα και μετά από καμιά ώρα που αρχίζει να νυχτώνει, η πόλη με τα φώτα να ανάβουν είναι όνειρο. Συν το σόου με τα σιντριβάνια που ξεκινάει στις 6:00 είναι πανέμορφο από ψηλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom