Ντουμπάι Πληροφοριες για ντουμπαι!

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Προσπαθώντας να καταλήξω, μέσα στο Σαββατοκύριακο είπα να επικοινωνήσω με κάποια γραφεία με e-mails. Με το Arabian Kings Tours (το φθηνό) πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη! Τα αγγλικά τους είναι απαίσια, άλλα ρωτάω άλλα μου απαντάνε.

Μίλησα και με το Siyyad Khaan Tourism που μου πρότειναν αρκετοί, και η τιμή είναι 84 ευρώ για όλα! Αρκετά συνεννοήσιμοι.

Ψάχνω και άλλα γραφεία με καλές κριτικές στο Get Your Guide να μιλήσω μαζί τους, αν και όλα παίζουν εκεί στα 80-90 ευρώ. Ψάχνω μήπως βρω κάποια ενδιάμεση λύση. Αλλά ναι, σίγουρα το φθηνό δεν θα το προτιμήσω με αυτή τη συνεννόηση!
Νομιζω οτι το παραψειριζεις παντως. Για μια απλη βολτα προκειται για να δεις λιγο ερημο, να ανεβεις να δεις σαν αισθηση πως ειναι να εισαι σε καμηλα κ ενα τυπικο γευμα. Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι προκειται για μια υπερτουριστικη απλη εμπειρια που οργανωνουν μαζικα τα γραφεια. Δεν θεωρω προσωπικα σε καμια περιπτωση οτι αξιζει τα 2πλα λεφτα. Την ιδια ερημο θα δεις, στην ιδια καμηλα θα ανεβεις. Αν ανεβεις 10 λεπτα αντι για 5 ή φας ενα κεφτε λιγοτερο δε θα σου κανει διαφορα.
 

annoula

Member
Μηνύματα
255
Likes
530
Καλησπερα παιδια! Δεν ξερω ποσο μπορω να βοηθησω γιατι δεν μπορω να θυμηθω με ποιο γραφειο εκανα την εκδρομη. Παντως αυτο που εκανα περιελαμβανε παραλαβη απο το ξενοδοχειο με τζιπ, σταση σε ενα σημειο οπου μπορουσες να κανεις βολτα με καμηλα η γουρουνα στους αμμολοφους, μετα σε αλλο σημειο βολτα με τζιπ και μπαντιες πανω σε αμμολοφους και τελος βραδια σε καμπ με λαιβ μουσικη, φαγητο, δερβισιδες, γερακια, χορευτριες κλπ και μια πολυ μικρη βολτα με καμηλα αν ηθελες. Να πω εδω οτι ολο ηταν αρκετά τουριστικο. Εχοντας μεινει στην ερημο στο Μαροκο και κανοντας πραγματικη βολτα γι 1.5 ωρα μες την ερημο και σε αμμοθυελα, θα πω ότι αυτο στο Ντουμπαι ειναι απλα για να παρεις μια γευση απο ερημο αν δεν εχεις ξαναπαει. Δεν ξερω αν βοηθησα αλλα αν μπορω να απαντησω σε κατι αλλο πολυ ευχαριστως.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Νομιζω οτι το παραψειριζεις παντως. Για μια απλη βολτα προκειται για να δεις λιγο ερημο, να ανεβεις να δεις σαν αισθηση πως ειναι να εισαι σε καμηλα κ ενα τυπικο γευμα. Η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι προκειται για μια υπερτουριστικη απλη εμπειρια που οργανωνουν μαζικα τα γραφεια. Δεν θεωρω προσωπικα σε καμια περιπτωση οτι αξιζει τα 2πλα λεφτα. Την ιδια ερημο θα δεις, στην ιδια καμηλα θα ανεβεις. Αν ανεβεις 10 λεπτα αντι για 5 ή φας ενα κεφτε λιγοτερο δε θα σου κανει διαφορα.
Εχεις δικιο! Ειναι η πρωτη φορα στην ερημο και ηταν απο τα ταξιδιωτικα ονειρα οποτε το εχω υπεραναλυσει οντως :lol:
 
Μηνύματα
235
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Προσπαθώντας να καταλήξω, μέσα στο Σαββατοκύριακο είπα να επικοινωνήσω με κάποια γραφεία με e-mails. Με το Arabian Kings Tours (το φθηνό) πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη! Τα αγγλικά τους είναι απαίσια, άλλα ρωτάω άλλα μου απαντάνε.

Μίλησα και με το Siyyad Khaan Tourism που μου πρότειναν αρκετοί, και η τιμή είναι 84 ευρώ για όλα! Αρκετά συνεννοήσιμοι.

Ψάχνω και άλλα γραφεία με καλές κριτικές στο Get Your Guide να μιλήσω μαζί τους, αν και όλα παίζουν εκεί στα 80-90 ευρώ. Ψάχνω μήπως βρω κάποια ενδιάμεση λύση. Αλλά ναι, σίγουρα το φθηνό δεν θα το προτιμήσω με αυτή τη συνεννόηση!
Εγώ είχα κλείσει με το παρακάτω και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

https://www.tripadvisor.com/Attract...ndboarding_BBQ_Options-Dubai_Emirate_of_.html
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Εχεις δικιο! Ειναι η πρωτη φορα στην ερημο και ηταν απο τα ταξιδιωτικα ονειρα οποτε το εχω υπεραναλυσει οντως :lol:
Apply for Dubai Tour Visa | UAE Tourist Visa | Travel Agency
Δες και εδώ και στείλε μνμ με ερωτήσεις. Θα σου απαντήσουν άμεσα.
https://www.getyourguide.com/dubai-...and-more-t188052?date_from=2024-03-25&_pc=1,4
και εδώ.
Combo Tickets to Evening Desert Safari & Dubai Frame
και εδώ.
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Προσπαθώντας να καταλήξω, μέσα στο Σαββατοκύριακο είπα να επικοινωνήσω με κάποια γραφεία με e-mails. Με το Arabian Kings Tours (το φθηνό) πραγματικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη! Τα αγγλικά τους είναι απαίσια, άλλα ρωτάω άλλα μου απαντάνε.

Μίλησα και με το Siyyad Khaan Tourism που μου πρότειναν αρκετοί, και η τιμή είναι 84 ευρώ για όλα! Αρκετά συνεννοήσιμοι.

Ψάχνω και άλλα γραφεία με καλές κριτικές στο Get Your Guide να μιλήσω μαζί τους, αν και όλα παίζουν εκεί στα 80-90 ευρώ. Ψάχνω μήπως βρω κάποια ενδιάμεση λύση. Αλλά ναι, σίγουρα το φθηνό δεν θα το προτιμήσω με αυτή τη συνεννόηση!
Ότι το ψειριζεις πολύ ισχύει! Βέβαια σε καταλαβαίνω , και εγώ κάπως έτσι ήμουν.. απλά το παρακάνεις 😁 κοίτα να περάσεις ωραία και μην αγχώνεσαι! Όπως σου είπε και συμφορουμιτης, ίδια έρημο θα δεις ίδια πράγματα θα κάνεις.. δεν μπορεί να πάει κάτι πολύ λάθος!! Θα ήθελα πολύ να μάθω τι μπορεί να τους ρώτησες στην επικοινωνία σας, το έχω απορία!!!
 

Billy_the_kid

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Γενικά θα πρότεινα να μείνεις μακριά από γκρουπ και οργανωμένα ταξίδια αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό. Αν νιώθεις άνετα να σου οργανώνει άλλος την εκδρομή σου και εσύ μόνο να απολαμβάνεις ξοδεύοντας μόνο λίγα παραπάνω λεφτά είναι απόλυτα ακατανόητο. Γενικά το Abu Dhabi και το Dubai ειναι απόλυτα ασφαλείς προορισμοί (μακράν πιο ασφαλής από Παρίσι ή Λονδίνο για παράδειγμα) και πάρα πολύ εύκολοι, αρκεί να μιλάς αγγλικά και να έχεις λεφτά. Αν έχετε ταξιδέψει στην Ευρώπη μπορείτε πολύ άνετα κι εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα, με μόνο αρνητικό την συγκοινωνία στο Abu Dhabi που είναι μόνο λεωφορεία με αραιές γενικά επαναλήψεις. Αν δεν κάνω λάθος το "Ferrari world" είναι στο Abu Dhabi και αν στο αγόρι σου αρέσουν τα αυτοκίνητα είναι must see. Παρ' όλα αυτά είναι ένα τεράστιο θεματικό πάρκο που φαντάζομαι θα ευχαριστηθείς κι εσυ αν σου αρέσει η Disneyland (ή το Allou fun park 🤣). Αυτά τα δύο Εμιράτα προσφέρουν ως επί τω πλείστον δραστηριότητες παρόμοιες με το παραπάνω πάρκο, δηλαδή άλλα θεματικά πάρκα, waterworlds με νεροτσουλήθρες, εμπορικά κέντρα, jet ski και άλλα water sport στην παραλία, ενυδρεία, χλιδάτα ξενοδοχεία κλπ. Α! και φτηνό shopping σε mid range και ακριβές μάρκες. Η βεδουίνικη βραδιά θα είναι μεν κάτι παραδοσιακό αλλά και λίγο στημένο, (πολύ πιθανών να έχουν ινδούς ντυμένους Άραβες). Συγνώμη δεν έχω βρεθεί στην συγκεκριμένη δραστηριότητα αλλά ήμουν στο Abu Dhabi πριν 10 μέρες και θα είμαι πάλι εκεί μεθαύριο. Θέλει λίγο προσοχή με το θέμα ζευγαριού, δηλαδή να μην κρατήστε χέρι χέρι, φυσικά μην δίνετε φιλιά μεταξύ σας στο δρόμο και λίγο παραπάνω προσοχή με την ενδυμασία σου, για παράδειγμα στο Abu Dhabi είχαν χωριστά καθίσματα για κάθε φύλλο και πολλά hostel δεν δέχονται γυναίκες. Αυτά είναι λίγο παραπάνω εμφανή στο Abu Dhabi και πολύ λιγότερο στο Dubai. Πάρα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον θα έχουν εκδρομές έξω από την πόλη όπως το φαράγγι που προτείνει και ο φίλος παραπάνω ή κάποια εκδρομή στην έρημο ή σε κάποια όαση ή η θαλάσσια ζωή (diving, snorkelling, κολύμπι με σαλάχια κλπ.). Η κουλτούρα δυστυχώς όπως παλιά πόλη και σοκάκια είναι εξαφανισμένα, αν και δεν νομίζω να υπήρχαν και πότε(εκτός από κάτι οχυρά και κάτι παλιά παλάτια του εμίρη). Υπάρχει κάτι σαν παραδοσιακό χωριό αλλά πήγα σε αυτό του Abu Dhabi και ήταν εμετικό, τελείως στημένο σαν να είσαι σε αυτά τα χριστουγεννιάτικα χωριά που στήνουν στις πλατείες της Αθήνας σε μεγαλύτερο και λίγο πιο όμορφο. Τα χωριουδάκια της Disneyland είναι πιο παραδοσιακά.

Το καλύτερο μακράν και με μεγάλη διαφορά αξιοθέατο είναι το grande mosque στο Abu Dhabi. Ένα από τα πιο όμορφα κτίρια που έχω δει στα ταξίδια μου και γενικότερα στη ζωή μου, κάνει το Taj Mahal να μοιάζει με σπιτάκι της Barbie και την Παναγία των Παρισίων με την Παναγία την Χρυσοσκαλίτισσα..
DSC_4655-01.jpeg
DSC_4678-01.jpeg


Για να μην σε αποκαρδιώσω με τα αρνητικά που ανέφερα σίγουρα είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από την Ευρώπη, αν δεν έχεις ξαναβγεί και σίγουρα θα σου κρατήσει το ενδιαφέρον για όλες τις ημέρες.
DSC_4593-01.jpeg


Ο καιρός μετά το καλοκαίρι θα είναι πολύ ζεστός, αν είσαι τυχερή ίσως πέσει λίγο κάτω από τους 40. Ευτυχώς η ατμόσφαιρα είναι ξηρή και δεν φαίνεται και τόσο, πραγματική αίσθηση γύρω στους 35 ελληνικούς.

Σίγουρα δεν μετανιώνω που βρέθηκα εκεί (+1 χώρα στην λίστα :)) αλλά ούτε και θα ξαναπήγαινα, εκτός κι αν χτυπήσω κάνα καλό εισιτήριο με ενδιάμεση διαμονή εκεί.

(καινούργιος εδώ, δεν ξέρω πως δουλεύει με τα δικαιώματα με τις φωτογραφίες, αλλά παρακαλώ όχι χρήση χωρίς άδεια. Ευχαριστώ πολύ)
 

Billy_the_kid

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Και μόλις συνειδητοποίησα την ημερομηνία της ερώτησης. Ελπίζω τουλάχιστον να φανεί χρήσιμο σε κάποιον μελόντικα.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Και μόλις συνειδητοποίησα την ημερομηνία της ερώτησης. Ελπίζω τουλάχιστον να φανεί χρήσιμο σε κάποιον μελόντικα.
Μια χαρά. Μας λές τι άλλο αξίζει να δούμε abu dhabi και χρόνος που χρειάζεται για κάθε αξιοθέατο?
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Μερικές χρήσιμες πληροφορίες.

- Συνάλλαγμα.
Revolut ! Περνάει παντού, ακόμη και σε ταξί.
Μετρητα δεν χρειάζονται ΠΟΥΘΕΝΑ (μόνο για τυχον tips πχ σε υπάλληλο ξενοδοχείου).
Παρόλα αυτά όποιος χρειαστει μετρητά μπορει να κανει αναληψη απο atm της NBD Emirates bank ΧΩΡΙΣ προμήθεια.

- Μετακινήσεις.

Taxi
Κατεβάστε την εφαρμογη της Careem για ταξί...ειναι πιο οικονομική απο uber. Επίσης κυκλοφορουν εκπτωτικοι κωδικοι. πχ WELCOME40 για την πρωτη μετακινηση, ή αναλογως από την περιοχη που θα καλέσετε το ταξι υπαρχει και αντιστοιχη έκπτωση. Έχετε το νου σας στις αντιστοιχες διαφημιστικές πινακίδες. πχ κωδικός "difc" . μαξ εκπτωση 15 AED

Metro
8 AED η κάθε διαδρομη. 22 AED το daily pass. Ισχύει για μετρό, λεωφορεία , tram (εκτος του monorail tram που σε παει στο palm).
Tο εισιτήριο για το monorail tram που διασχίζει το palm και σε παει στο Atlantis κοστίζει 30AED roundtrip.
To metro γενικα ειναι αρκετα εξυπηρετικό, πεντακάθαρο και με τακτικά δρομολόγια. Βολεύει για να παει κανείς στο Dubai Mall / Burj Khalifa, στο Mall of the emirates, στο Museum of the Future , στο Frame, στο Dubai Marina, στο DIFC + αλλάζοντας σε πρασινη γραμμή πάει κανείς και στα souks.
Επιπλέον υπάρχει και γραμμή του τραμ (T1( που συνδέει το Dubai Marina με την παραλία του JBR.
Οι μόνες περιοχές που μου ερχονται στο μυαλο που δεν εξυπηρετεί το μετρό ειναι για να παει κανείς στο Burj Al arab , στο Miracle Gardens και στο Global Village.
Προσοχή (!!) το πρώτο βαγόνι είναι για gold class εισιτήρια και το τελευταίο (ροζ) είναι για γυναίκες και παιδιά ΜΟΝΟ.

Internet
με το που περνάς το passport control στο Dubai, μαζι με το σφραγισμένο διαβατήριο σου δίνουν ΔΩΡΕΑΝ και μια καρτα sim της DU, με 1GB για 24 ωρες. Ενεργοποιέιται πανεύκολα με την ημερομηνία γέννησης. Κατά τα άλλα εγω χρησιμοποίησα την εφαρμογη της Airalo (αγορα e-sim) 13$ για 5GB.


**Κάτι άσχετο για όποιον πάει Abu Dhabi, στο Ferrari World το Formula Rossa ειναι κλειστο, άγνωστο μέχρι πότε. Επομένως δεν βρίσκω κανενα νόημα να παει κανεις εκει, ειδικα με κάποιο tour που σε πανε για μιση ωρα και φευγεις. Γενικά το Αμπου Νταμπι το βρήκα πολύ βαρετό, πλην του Grand Mosque που ειναι εντυπωσιακό (Προσοχή μονο με την ενδυμασία , ιδιαίτερα οι γυναίκες.), και λίγο ενδιαφέρον βρήκα και το heritage village..
Για όποιον ενδιαφέρεται για εκδρομή στο Αμπου Ντάμπι, εγώ έκλεισα με αυτό το γραφείο.
Abu Dhabi City Tour from Dubai - Tours Dubai
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Παιδιά μια γρήγορη ερωτησούλα για να μην διαβάζω όλο το νήμα.

Έχει πάει κανένας στο aquaventure water park στο Atlantis; Δεν θα πηγαίναμε, αλλά είδα πως στην ημέρα των γενεθλίων σου (και για κάποιες μέρες πριν και μετά) σου δίνουν δωρεάν είσοδο και 20% στον συνοδο σου! Οπότε, επειδή θα είμαι εκεί την περίοδο των γενεθλίων μου, σκέφτομαι μήπως το εντάξουμε στο πρόγραμμα! Αξίζει όμως την ώρα που θα χάσουμε εκεί μέσα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.449
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom