Ποδήλατο και εμπειριες στο εξωτερικό

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Καλησπέρα σας

Γενικά στα ταξίδια μου μέχρι στιγμής (Ευρώπη) νοικιάζω ποδήλατο για να γυρίσω και να δω την πόλη καλύτερα . Βρίσκεις καταπληκτικές διαδρομές και όσο πιο ασφαλής νιώθεις με ποδηλατοδρόμους φανάρια γίνεται ακόμα πιο ωραία η διαδρομή
Μέχρι στιγμής έχω πάει στο Βερολίνο , Μανχάιμ ,Βαρκελώνη
Άμστερνταμ , Στοκχόλμη ,κοπενχαγη ,Μάνδριτη
Και έχω κλείσει για φυσεν και μοναχο το καλοκαίρι.

ελπίζω να είναι και άλλοι με την τρέλα αυτή εδώ μέσα η αν έχετε φωτό να μοιραστείτε η κάποιες εμπειριες με ποδήλατο !!

όταν θα βρω φωτό θα ανεβάσω και εγώ🚴‍♀️🚴‍♀️🚴‍♀️

B2F6ACF8-03AF-40B3-BA96-96F33323DB1E.jpeg CF868ACE-00C8-4E57-BA15-C833ED84750D.jpeg 99133AEA-0075-4F0F-82E0-38F769856852.jpeg IMG_2769.jpeg IMG_2660.jpeg 640830BE-9959-489C-9C47-87CBADE819B4.jpeg IMG_0001.jpeg
IMG_4148.jpeg
IMG_4147.jpeg
IMG_4153.png
IMG_4158.png
 
Last edited:

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλησπέρα σας

Γενικά στα ταξίδια μου μέχρι στιγμής (Ευρώπη) νοικιάζω ποδήλατο για να γυρίσω και να δω την πόλη καλύτερα . Βρίσκεις καταπληκτικές διαδρομές και όσο πιο ασφαλής νιώθεις με ποδηλατοδρόμους φανάρια γίνεται ακόμα πιο ωραία η διαδρομή
Μέχρι στιγμής έχω πάει στο Βερολίνο , Μανχάιμ ,Βαρκελώνη
Άμστερνταμ , Στοκχόλμη ,κοπενχαγη ,Μάνδριτη
Και έχω κλείσει για φυσεν και μοναχο το καλοκαίρι.

ελπίζω να είναι και άλλοι με την τρέλα αυτή εδώ μέσα η αν έχετε φωτό να μοιραστείτε η κάποιες εμπειριες με ποδήλατο !!

όταν θα βρω φωτό θα ανεβάσω και εγώ🚴‍♀️🚴‍♀️🚴‍♀️

View attachment 452876 View attachment 452877 View attachment 452878 View attachment 452879 View attachment 452880 View attachment 452881 View attachment 452882 View attachment 452883 View attachment 452884 View attachment 452886 View attachment 452887
Μπράβο σου! Εύχομαι να συνεχίσεις να κάνεις ποδηλατάδες ανά τον κόσμο.
Από προσωπική εμπειρία μόνο σε Erasmus είχα χρησιμοποιήσει αλλά η εμπειρία ήταν μαγική.
( Norfolk, UK, 2017) Φαντάσου τώρα 40 ποδήλατα με καλαθάκια γεμάτα καλούδια να διασχίζουν μια απόσταση 40 χλμ στην αγγλική ύπαιθρο. Πέρυσι στη Ζυρίχη είχαμε κάνει κράτηση για να γυρίσουμε την πόλη αλλά την ακυρώσαμε λόγω έντονης βροχής. Φέτος σκέφτομαι να διασχίσουμε με ποδήλατο το δρόμο του κρασιού στην Αλσατία.
Στην Ελλάδα έχεις εμπειρία σε εκδρομές με ποδήλατο; Θα με ενδιέφερε αν γνώριζες διαδρομές, συμβουλές κλπ
 
Last edited:

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Μπράβο σου! Εύχομαι να συνεχίσεις να κάνεις ποδηλατάδες ανά τον κόσμο.
Από προσωπική εμπειρία μόνο σε Erasmus είχα χρησιμοποιήσει αλλά η εμπειρία ήταν μαγική.
( Norfolk, UK, 2017) Φαντάσου τώρα 40 ποδήλατα με καλαθάκια γεμάτα καλούδια να διασχίζουν μια απόσταση 40 χλμ στην αγγλική ύπαιθρο. Πέρυσι στη Ζυρίχη είχαμε κάνει κράτηση για να γυρίσουμε την πόλη αλλά την ακυρώσαμε λόγω έντονης βροχής. Φέτος σκέφτομαι να διασχίσουμε με ποδήλατο το δρόμο του κρασιού στην Αλσατία.
Στην Ελλάδα έχεις εμπειρία σε εκδρομές με ποδήλατο; Θα με ενδιέφερε αν γνώριζες διαδρομές, συμβουλές κλπ
😀😀😀. φαντάζομαι ωραία που θα ητανε και ειδικά στη φύση ένας λόγος παραπάνω
Όσο για το δρόμο του κρασιού θα είναι υπέροχα
Αναμένουμε φωτό … μπράβο και σε σένα λοιπόν 😀😀😀

αθηνα δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο και ασφαλές αν και κάθε μέρα πάω στη εργασία μου με ηλεκτρικο ποδήλατο αν και μου αρέσει γενικά είναι ένα χαλι ( οδηγοί δρόμοι ) κανενας σεβασμός
Όταν πάω Πάρνηθα για πεζοπορία εκεί βλέπω πόδηλατες και το έχω ζηλέψει αλλά έχει πολύ ανηφόρα
Είπανε θα φτιάξουν ποδηλατοδρόμους και εδώ αλλά το λένε χρόνια 😵💫
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Μπράβο σου! Εύχομαι να συνεχίσεις να κάνεις ποδηλατάδες ανά τον κόσμο.
Από προσωπική εμπειρία μόνο σε Erasmus είχα χρησιμοποιήσει αλλά η εμπειρία ήταν μαγική.
( Norfolk, UK, 2017) Φαντάσου τώρα 40 ποδήλατα με καλαθάκια γεμάτα καλούδια να διασχίζουν μια απόσταση 40 χλμ στην αγγλική ύπαιθρο. Πέρυσι στη Ζυρίχη είχαμε κάνει κράτηση για να γυρίσουμε την πόλη αλλά την ακυρώσαμε λόγω έντονης βροχής. Φέτος σκέφτομαι να διασχίσουμε με ποδήλατο το δρόμο του κρασιού στην Αλσατία.
Στην Ελλάδα έχεις εμπειρία σε εκδρομές με ποδήλατο; Θα με ενδιέφερε αν γνώριζες διαδρομές, συμβουλές κλπ
Μια από τις καταπληκτικές διαδρομές κοπενγαχη προς Dyrehaven, 2930 Klampenborg,
(Πάρκο με ελάφια ( ελεύθερα ) προστατευόμενη περιοχή ,που προσελκύει ποδηλάτες και ιππείς και απλώνεται σε μια τεράστια έκταση με δάσος και μπαρόκ ανάκτορο

μαγικα !!!!!
IMG_4205.png

IMG_2812.jpeg
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
😀😀😀. φαντάζομαι ωραία που θα ητανε και ειδικά στη φύση ένας λόγος παραπάνω
Όσο για το δρόμο του κρασιού θα είναι υπέροχα
Αναμένουμε φωτό … μπράβο και σε σένα λοιπόν 😀😀😀

αθηνα δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο και ασφαλές αν και κάθε μέρα πάω στη εργασία μου με ηλεκτρικο ποδήλατο αν και μου αρέσει γενικά είναι ένα χαλι ( οδηγοί δρόμοι ) κανενας σεβασμός
Όταν πάω Πάρνηθα για πεζοπορία εκεί βλέπω πόδηλατες και το έχω ζηλέψει αλλά έχει πολύ ανηφόρα
Είπανε θα φτιάξουν ποδηλατοδρόμους και εδώ αλλά το λένε χρόνια 😵💫
Αρχικά μπράβο σου που χρησιμοποιείς το ποδήλατο ως μέσο μεταφοράς σε μια πραγματικά δύσκολη στη χρήση ποδηλάτου πόλη. Όσο για ποδήλατο στο βουνό είναι όντως δύσκολο χόμπυ μη σου πω άθλημα :)


Μια από τις καταπληκτικές διαδρομές κοπενγαχη προς Dyrehaven, 2930 Klampenborg,
(Πάρκο με ελάφια ( ελεύθερα ) προστατευόμενη περιοχή ,που προσελκύει ποδηλάτες και ιππείς και απλώνεται σε μια τεράστια έκταση με δάσος και μπαρόκ ανάκτορο

μαγικα !!!!!
View attachment 452918
View attachment 452919
Και αυτή η διαδρομή φαίνεται φοβερή. Η χρήση ποδηλάτου μέσα σε μεγάλα πάρκα είναι όντως διασκεδαστική , εύκολη και ασφαλής επιλογή. Έδωσες ωραία ιδέα για επόμενα ταξίδια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.424
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πήρα ένα ποδήλατο σήμερα και με έβγαλε εδώ :
IMG_5087.jpeg
IMG_5084.jpeg
IMG_5266.jpeg

Ενοικιαση από EuropeCar. Είναι ηλεκτρικό όποτε στις ανηφόρες της Λισαβώνας δε μασάει.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Το ίδιο κάνω και εγώ τα τελευταία χρόνια όταν ταξιδεύω και θέλω να επισκεφτώ την πόλη και γρήγορα και ξεκούραστα.
Το ίδιο έχω κάνει Ρώμη, Κρακοβία, Ζάγκρεμπ, Βαρκελώνη την οποία σκέφτομαι να λιώσω στο πετάλι και σε ένα μήνα που ταξιδεύω ξανά... αρχές μαρτίου.
Αν έχει κανείς καμιά ιδέα για γρήγορη και εύκολη πρόσβαση σε ποδήλατο Βαρκελώνη χωρίς εφαρμογές στο κινητό κλπ κλπ ας μοιραστεί μαζί μας .
 

Attachments

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Πήρα ένα ποδήλατο σήμερα και με έβγαλε εδώ :
View attachment 453076 View attachment 453077 View attachment 453078
Ενοικιαση από EuropeCar. Είναι ηλεκτρικό όποτε στις ανηφόρες της Λισαβώνας δε μασάει.
Ααααααα τι ωραιααααα
Μπράβο και σε σένα λοιπόν !!!!
Και τι ωραία η Λισαβόνα
Στείλε μας και άλλες φωτό αν μπορείς

Αρχικά μπράβο σου που χρησιμοποιείς το ποδήλατο ως μέσο μεταφοράς σε μια πραγματικά δύσκολη στη χρήση ποδηλάτου πόλη. Όσο για ποδήλατο στο βουνό είναι όντως δύσκολο χόμπυ μη σου πω άθλημα :)



Και αυτή η διαδρομή φαίνεται φοβερή. Η χρήση ποδηλάτου μέσα σε μεγάλα πάρκα είναι όντως διασκεδαστική , εύκολη και ασφαλής επιλογή. Έδωσες ωραία ιδέα για επόμενα ταξίδια.
Φανταστική αποθήκευσε την ☺☺☺
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Το ίδιο κάνω και εγώ τα τελευταία χρόνια όταν ταξιδεύω και θέλω να επισκεφτώ την πόλη και γρήγορα και ξεκούραστα.
Το ίδιο έχω κάνει Ρώμη, Κρακοβία, Ζάγκρεμπ, Βαρκελώνη την οποία σκέφτομαι να λιώσω στο πετάλι και σε ένα μήνα που ταξιδεύω ξανά... αρχές μαρτίου.
Αν έχει κανείς καμιά ιδέα για γρήγορη και εύκολη πρόσβαση σε ποδήλατο Βαρκελώνη χωρίς εφαρμογές στο κινητό κλπ κλπ ας μοιραστεί μαζί μας .
Πανέμορφα ααα
Νιώθεις και πιο ωραία με το ποδήλατο πιστεύω ( τρως και χωρίς τύψεις ) χαχαχα

Το ίδιο κάνω και εγώ τα τελευταία χρόνια όταν ταξιδεύω και θέλω να επισκεφτώ την πόλη και γρήγορα και ξεκούραστα.
Το ίδιο έχω κάνει Ρώμη, Κρακοβία, Ζάγκρεμπ, Βαρκελώνη την οποία σκέφτομαι να λιώσω στο πετάλι και σε ένα μήνα που ταξιδεύω ξανά... αρχές μαρτίου.
Αν έχει κανείς καμιά ιδέα για γρήγορη και εύκολη πρόσβαση σε ποδήλατο Βαρκελώνη χωρίς εφαρμογές στο κινητό κλπ κλπ ας μοιραστεί μαζί μας .
Γενικά ψάξε μαγαζί που να ενοικιάζει με την ημέρα
Δεν ξέρω αν έχει ηλεκτρικο με εφαρμογη
Αλλά νομίζω συμφέρει κατάστημα με την ημέρα !!!
 

nikoletou

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Καλησπέρα σας

Γενικά στα ταξίδια μου μέχρι στιγμής (Ευρώπη) νοικιάζω ποδήλατο για να γυρίσω και να δω την πόλη καλύτερα . Βρίσκεις καταπληκτικές διαδρομές και όσο πιο ασφαλής νιώθεις με ποδηλατοδρόμους φανάρια γίνεται ακόμα πιο ωραία η διαδρομή
Μέχρι στιγμής έχω πάει στο Βερολίνο , Μανχάιμ ,Βαρκελώνη
Άμστερνταμ , Στοκχόλμη ,κοπενχαγη ,Μάνδριτη
Και έχω κλείσει για φυσεν και μοναχο το καλοκαίρι.

ελπίζω να είναι και άλλοι με την τρέλα αυτή εδώ μέσα η αν έχετε φωτό να μοιραστείτε η κάποιες εμπειριες με ποδήλατο !!

όταν θα βρω φωτό θα ανεβάσω και εγώ🚴‍♀️🚴‍♀️🚴‍♀️

View attachment 452876 View attachment 452877 View attachment 452878 View attachment 452879 View attachment 452880 View attachment 452881 View attachment 452882 View attachment 452883 View attachment 452884 View attachment 452886 View attachment 452887
Τέλεια!!! Το ίδιο κάνουμε και εμείς! Δεν έχει τίποτα καλύτερο από το να γυρνάς με ποδήλατο στα ταξίδια σου. Μια και πήγες Στοκχόλμη μήπως θυμάσαι από που νοικιάσατε ποδήλατο; Γιατί θα πάμε Μάιο και θέλουμε να βρούμε κάτι οικονομικό. Σ ευχαριστώ
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Πανέμορφα ααα
Νιώθεις και πιο ωραία με το ποδήλατο πιστεύω ( τρως και χωρίς τύψεις ) χαχαχα


Γενικά ψάξε μαγαζί που να ενοικιάζει με την ημέρα
Δεν ξέρω αν έχει ηλεκτρικο με εφαρμογη
Αλλά νομίζω συμφέρει κατάστημα με την ημέρα !!!
Ποδήλατο με την ημέρα τιμή 10€ το παίρνεις ότι ώρα θες επιστροφή στις 19:00
Αξίζει με τα 1000 και βλέπεις τον σεβασμό που έχουν στους ποδηλάτες οι ξένοι..
Από ειδικά φανάρια για ποδήλατα μέχρι ειδικές διαβάσεις μόνο για ποδηλάτες IMG-4461b0d24c93b42b3f5f6ee298e0b1eb-V.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.597
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom