Γερμανία Ποδηλατάδα

Jim Vene

Member
Μηνύματα
8
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Oss - Holland
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανουάτου

Σαν πέρσι τέτοιον καιρό, αρχές της συνειδητοποίησης του "Γολγοθά" που διανύουμε και ψάχνοντας λύσεις στο να σπρώχνονται οι δείκτες του ρολογιού με πιο γρήγορους ρυθμούς, βρισκόμενος σε μια πόλη της δυτικής Γερμανίας ονόματι Κόμπλεντζ, αποφάσισα να ξεκινήσω ποδήλατο σε βουνά, λαγκάδια και δάση.
Πριν ξεκινήσω την ιστορία μου, θα ήθελα να πω δυο λόγια για αυτήν την όχι και τόσο εύηχη στα ελληνικά αυτιά πόλη και συνάμα άγνωστη στους περισσοτέρους.
Το Κόμπλεντζ είναι τόσο γραφικό που περπατώντας το, νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε μίαν άλλην εποχή συνδυάζοντας το παλιό με το υγρό των ποταμών που το διαπερνάνε. Αν και οι κάτοικοι του δεν είναι ιδιαίτερα φιλικοί με τους ξένους ,αυτό δεν επηρεάζει την γνώμη μου στο ότι είναι η ομορφότερη γερμανική πόλη που έχω επισκεφτεί. Στο επικείμενο μέλλον μπορώ να σας αναφέρω εκτενέστερα περισσότερες λεπτομέρειες εφόσον το επιθυμείτε.
γηγξ
23331454_903681809782386_3292106887058612063_o.jpg

Πάμε λοιπόν στην ιστοριούλα μας...Κατεβάζοντας μια εφαρμογή για ποδηλατικές διαδρομές, το 'χα κάνει σύστημα κάθε μέρα να διανύω και από μία αυτές. Μια ηλιόλουστη μέρα όμως, αχ αυτή η μέρα, είχα τη φαεινή ιδέα να πάω στα βουνά του απέναντι μαχαλά, στην οροσειρά του Westerwald. Καλά μη φανταστείτε τίποτα θεόρατα ύψη.
Αφού λοιπόν οργανώθηκα πλήρως(έναν φραπέ στη θέση του παγουριού του νερού του ποδηλάτου), ξεκίνησα για την κατάβαση προς το ποτάμι(Rhein) για να περάσω απέναντι. Eίχα σαν αφετηρία ένα παραδοσιακό γερμανικό σπίτι, με ξύλινες εσωτερικές σκάλες που σε κάθε σου βήμα ένιωθες ότι κατεβαίνει ο γίγαντας από τη μαγική φασολιά.
Διέσχισα την τελευταία γέφυρα πριν ενωθεί ο Ρήνος με το Mozel, πέρασα και κάτω από το μεγάλο φρούριο της πόλης και έφτασε η ώρα της ανάβασης.
20915605_866096060207628_3829385464201960518_n.jpg
119886503_1713999835417242_7804424546481173372_o.jpg

Δε δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα, είναι η αλήθεια, να φτάσω μέχρι πάνω και σκεφτόμουν κιόλας ότι είναι αρκετά βατή διαδρομή. Αμ έλα όμως που το πρόβλημα δεν ήταν να ανέβω, αλλά να κατέβω. Η πορεία έφτανε μέχρι έναν παραπόταμο του Ρήνου, ονόματι Lahn. Μετά από κει ξεκινούσε η κατάβαση. Μη έχοντας το κινητό στο χέρι ,λόγω του ότι ήμουν πάνω στο ποδήλατο, δεν διαπίστωσα ότι στην εφαρμογή έδειχνε ότι έπρεπε να κάνω μία μικρή παράκαμψη, με συνέπεια να φέρω κωλοτούμπες και να με έρχεται το ποδήλατο εξ ουρανού. Δεν πτοήθηκα όμως. Με λιγοστές εκδορές και σκονισμένα μπατζάκια ανέβηκα πάλι στο ποδήλατο και συνέχισα. Αυτό ήταν! Βρήκα το τέλειο μέρος για να πιώ το φραπεδάκι μου. Υπήρχε σαν ένα τεράστιο ξύλινο ανάκλινδρο στην άκρη του πουθενά με θέα από τη μια τα βουνά του Hunsrück,από την άλλη του Taunus, στη μέση να τα χωρίζει ο Ρίνος και ακριβώς από κάτω ο Lahn να προσπαθεί και αυτός να δείξει τη μεγαλοπρέπεια του.
94815188_1585031064980787_8116916297364668416_o.jpg

Μετά το μιας ώρας διάλειμμα, ανέβηκα στο ποδήλατο και άρχισα να κατηφορίζω. Ο χωμάτινος δρόμος ήταν αρκετά στενός και με πολλά ζικ ζακ αλλά αρκετά ομαλός. Μέχρι που εντελώς ξαφνικά και ενώ ήδη είχα μια ψιλοταχύτητα, έγινε πολύ απότομος, κακοτράχαλος με ρίζες δέντρων να έχουν βγει σε αυτόν και δεξιά - αριστερά γκρεμός. Χάνω τον έλεγχο, πέφτω και άρχισα να κατρακυλώ σε έναν από αυτούς. Για καλή μου τύχη σταμάτησα σε ένα δέντρο, στις αρχές του ρέματος. Το πόδι όμως πονούσε και πονούσε πολύ. Το ποδήλατο διαλυμένο με ξεχαρβαλωμένο το πίσω φρένο, σπασμένα τα φαναράκια, σκισμένα χερούλια, σέλα και μπλοκαρισμένες ταχύτητες.
Κουτσαίνοντας και με το ποδήλατο να το σέρνω κατέβηκα την υπόλοιπη κατηφόρα. Να σου και μια πινακίδα στα γερμανικά με ανάποδη κατεύθυνση να γράφει ότι απαγορεύεται η διέλευση στο δρόμο που βρισκόμουν λόγω επικινδυνότητας.
Κοίταξα στην εφαρμογή προς τα πού πρέπει να πάω. Έδειχνε ότι το μονοπάτι πάει παράλληλα σε ένα ποταμάκι. Αμ δε! Το ποταμάκι ήταν το ίδιο το μονοπάτι. Ευτυχώς δεν είχε πολύ νερό και έτσι βράχηκα μέχρι τους αστραγάλους. Πήρα λοιπόν την απόφαση και και ακολούθησα το ρυάκι. Πήγαινα και πήγαινα περνώντας βράχια, κλαδιά ή ακόμα και πεσμένους κορμούς δέντρων που δυσκόλευαν ακόμα περισσότερο το οδοιπορικό μου. Ξάφνου διέκρινα κάτι μπροστά μου που με κοψε τα πόδια! Το ρυάκι δεν ήταν πια ρυάκι. Είχε έναν ψηλό καταρράκτη που δεν υπήρχε περίπτωση να μπορέσω να τον κατέβω και ειδικά έτσι όπως ήμουν. Χωρίς να χρονοτριβώ γιατί άρχισε να νυχτώνει, έβαλα το ποδήλατο στους ώμους και προσπάθησα να σκαρφαλώσω από τη μία πλευρά και να βρεθώ ίσως σε κάποιο παράλληλο δρομάκι. Ήταν ανούσιο. Γρήγορα διαπίστωσα ότι δε θα τα κατάφερνα. Κοίταξα στο google map ότι το κοντινότερο δρομάκι βρίσκεται σε 150-200 μέτρα σχεδόν κάθετο ύψος από κει που βρισκόμουν. Και το χειρότερο; Μόλις έκλεισε το κινητό από μπαταρία.
Η απελπισία ήταν ολοφάνερη στο πρόσωπο μου...Ταυτόχρονα και η σελήνη πάνω από το κεφάλι μου. Ευτυχώς που ήταν και αυτή και δημιουργούσε λίγο φως. Στο σημείο που βρισκόμουν δεν είχε τόσο πλούσια βλάστηση με συνέπεια να φτάνουν κάποιες αχτίδες μέχρι το έδαφος.
Μη έχοντας άλλη επιλογή αφού δε μπορούσα να πάω ούτε μπροστά, ούτε δεξιά, ούτε αριστερά, πήρα πάλι το ποδήλατο στους ώμους και με χτυπημένο πόδι και βουτηγμένος στο ποταμάκι πήγα πάλι προς τα πίσω μέσα στη νύχτα σαν άλλος Ράμπο (το κόκκινο μαντίλι στο μέτωπο με έλειπε). Ήδη είχε μπει η ιδέα στο μυαλό μου, να διανυκτερεύσω το βράδυ εκεί και να συνεχίσω το πρωί. Υπήρχε στις αρχές του μικρού αυτού ποταμού μια εγκαταλελειμμένη ξύλινη καλύβα. Ή κάτι τέτοιο ήταν. Όμως έπρεπε να αλλάξω τα σχέδια μου. Ήμουν σίγουρος ότι οι άνθρωποι μου μόλις διαπίστωναν ότι έχω κλειστό το κινητό, θα μπαίναν σε υποψίες ότι κάτι κακό με 'χει συμβεί. Αφού ουκ ολίγες φορές τους έχω αναστατώσει με τις ριψοκίνδυνες εμπειρίες μου.
Καθώς πέρασα από τα μέρη που είχα διασχίσει προηγουμένως , φτάνω σε μια διχάλα. Ο ένας δρόμος είχε μια ίδια πινακίδα με το δρομάκι που δεν ήταν και τόσο φιλικό μαζί μου. Ο άλλος έβλεπα ότι οδηγεί προς το δάσος. Ποιο δρόμο λέτε να επέλεξα; Μα φυσικά αυτόν με την πινακίδα. Απλά αυτή τη φορά ήμουν από την αρχή δίπλα και όχι πάνω στο ποδήλατο. 'Ηταν ένα πολύ κακοτράχαλο και απότομο μονοπάτι που όμως οδηγούσε ακριβώς πάνω στον αυτοκινητόδρομο. Μα τι κάνω μέσα στη μαύρη νύχτα, μόνος με ένα κατεστραμμένο ποδήλατο δίχως φώτα σε μια autobahn; Χωρίς να το σκεφτώ και πολύ μπήκα στη Λέα και ευχόμουν να μη βρεθεί κάποιος που για χ ψ λόγους θέλει να μπει και αυτός σε αυτήν.
Όταν έφτασα και πάλι σε μία από τις γέφυρες του Ρήνου, εκεί κοντοστάθηκα λιγάκι και είπα από μέσα μου ότι πλέον είμαι ασφαλής.
29060031_975152302635336_9085704334044261823_o.jpg

Εν τέλη έπαθα ρήξη συνδέσμου και 8 βδομάδες δέσιμο το πόδι.
Υστ.: Δεν ξέρω αν είμαι εντός θέματος του φόρουμ. Πρώτη φορά γράφω εδώ...Βασικά πρώτη φορά γράφω γενικά.

 

Attachments

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραίος, ντεμπούτο με ιστορία, μάλιστα με διαφορετικού τύπου ιστορία με περιπέτεια! ;)
Δώσε μας αν θέλεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για τη πόλη που τόσο έντονα συστήνεις, ή καμιά φωτογραφία της να πάρουμε μια γεύση.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Μια χαρά τα πας για πρωτάρης και οι φωτογραφίες με τις λεζάντες όμορφη ιδέα.
Μόνο μια σύσταση αν μου επιτρέπεις για την συνέχεια.....
Χώριζε το κείμενο σε παραγράφους με διπλό enter για είναι πιο άνετο στην ανάγνωση.
 

Jim Vene

Member
Μηνύματα
8
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Oss - Holland
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανουάτου
Πολύ ωραίος, ντεμπούτο με ιστορία, μάλιστα με διαφορετικού τύπου ιστορία με περιπέτεια! ;)
Δώσε μας αν θέλεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για τη πόλη που τόσο έντονα συστήνεις, ή καμιά φωτογραφία της να πάρουμε μια γεύση.
Σε ευχαριστώ πολύ! Ναι φυσικά, μόλις μπορέσω θα γράψω πληροφορίες για το Κόμπεντζ και τα γύρω από αυτό μέρη με τις αντίστοιχες φωτογραφίες τους ;-)
 

Jim Vene

Member
Μηνύματα
8
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Oss - Holland
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανουάτου
Μια χαρά τα πας για πρωτάρης και οι φωτογραφίες με τις λεζάντες όμορφη ιδέα.
Μόνο μια σύσταση αν μου επιτρέπεις για την συνέχεια.....
Χώριζε το κείμενο σε παραγράφους με διπλό enter για είναι πιο άνετο στην ανάγνωση.
Ευχαριστώ πολύ! Είναι κάτι που με αρέσει πολύ αλλά λόγω αυτού έχασα πολλές από τις πρωτότυπες φωτογραφίες χαχαχα. Έχεις δίκιο για τις παραγράφους, τώρα το πρόσεξα, σε ευχαριστώ :)!
 

poised

Member
Μηνύματα
842
Likes
6.108
Νομίζω πως Βόνη - Κόμπλενζ είναι μία από τις πιο όμορφες διαδρομές που έχω κάνει με τρένο δίπλα στο Ρήνο και η πόλη του Κόμπλενζ είναι σε απίθανο σημείο. Είχα μόνο λίγες ώρες να περιηγηθώ γιατί μετά συνέχιζα προς Τριερ και Λουξεμβούργο οπότε πήρα μόνο μια μυρωδιά. Γράψε παραπάνω!
 

Jim Vene

Member
Μηνύματα
8
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Oss - Holland
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανουάτου
Νομίζω πως Βόνη - Κόμπλενζ είναι μία από τις πιο όμορφες διαδρομές που έχω κάνει με τρένο δίπλα στο Ρήνο και η πόλη του Κόμπλενζ είναι σε απίθανο σημείο. Είχα μόνο λίγες ώρες να περιηγηθώ γιατί μετά συνέχιζα προς Τριερ και Λουξεμβούργο οπότε πήρα μόνο μια μυρωδιά. Γράψε παραπάνω!
Είναι όντως πολύ ωραία διαδρομή με τρένο όπως και η συνέχεια που έκανες μέσα από το Mosel. Θα γράψω κάποια στιγμή για όλα αυτά τα μέρη που αξίζουν να αναφερθούμε
 

Jim Vene

Member
Μηνύματα
8
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Oss - Holland
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανουάτου
Κόμπλεντζ - Μία πόλη που παντρεύει απότομα το παλιό με το νέο!


IMG_20181114_143428.jpg


Το Κόμπλεντζ είναι μία καθαρά γνήσια πόλη της Δυτικής Γερμανίας. Όντας η δεύτερη παλαιότερη πόλη της ισχυρότερης χώρας της Ευρωπαικής Ένωσης , γρήγορα αντιλαμβάνεται κανείς ότι θα αντικρύσει παλαιά κτίρια, σοκάκια κ.λ.π.

Είναι μια πόλη που δεν τη λες ούτε μεγάλη αλλά ούτε και μικρή. Με σχεδόν 120.000 κατοίκους και αρκετές χιλιάδες φοιτητές είναι αρκετά ζωντανή με πληθώρα καφετεριών, εστιατορίων και μπαρ. Αλλά πριν αναφερθώ πιο διεξοδικά στο κομμάτι των μαγαζιών ας μιλήσω λίγο για τα κύρια χαρακτηριστικά της.

21273068_874306282719939_6520051978057272723_o.jpg


Το μεγάλο ατού της πόλης είναι τα δύο κύρια ποτάμια που ενώνονται (ο Ρήνος και ο Μοζέλλας) και σχηματίζουν τη γνωστή σε όλους τους Γερμανούς "Γερμανική Γωνία" (Deutsches Eck). Είναι γνωστή από ιστορικής άποψης, αφού εκεί βρίσκεται το τεράστιο άγαλμα του πρώτου Γερμανού κάιζερ (Wilhelm) πάνω στο άλογο του. Πίσω ακριβώς από το άγαλμα βρίσκονται τα σύμβολα των τότε 14 κρατιδίων της Γερμανίας, όπως επίσης και μπροστά οι αντίστοιχες σημαίες (και μια αμερικάνικη που δεν έχω καταλάβει γιατί βρίσκεται εκεί). Μπορεί κάποιος να μπει κάτω από το άγαλμα και αν είναι πολύ τυχερός και έχουν ανοιχτά, μπορεί να ανέβει χωρίς κάποιο αντίτιμο μέχρι επάνω. Από κει φαίνονται και τα δύο ποτάμια και το πως πέφτει ο Μοζέλλας μέσα στο Ρήνο. Αυτή όλη η εικόνα σε κάνει να νιώθεις ότι βρίσκεσαι στην πρώρα ενός τεραστίων διαστάσεων πλοίου.
IMG_20180718_215220.jpg



Στα δεξιά του Deutsches Eck βρίσκεται το φρούριο της πόλης στο οποίο για να πάει κάποιος υπάρχουν τρεις τρόποι:
23509432_907514606065773_8490445002179595004_o (1).jpg

Ο ένας είναι ο κλασσικός, οδικώς.

Ο δεύτερος που είναι ο πιο δύσκολος, πρέπει να περάσεις από μια γέφυρα του Ρήνου, να φτάσεις στην περιοχή κάτω ακριβώς από το φρούριο και με 4 ευρώ σε ανεβάζει ένας ανελκυστήρας επάνω.
IMG_20180531_155029.jpg



Ο τρίτος είναι ο πιο απλός αλλά και πιο ακριβός τρόπος. Υπάρχει στα κοντά τού αγάλματος ένα τελεφερίκ που σε πάει αμέσως στο φρούριο. Το κόστος είναι 17 ευρώ μεικτά και 12,50 ευρώ μόνο το τελεφερίκ. Προσοχή όσοι έχουν παιδιά (νομίζω μέχρι 7 χρονών), οι τιμές είναι καλύτερες και αν δεν το πείτε εσείς οι ίδιοι, δύσκολο να σας το πουν από μόνοι τους.
IMG_20190226_153139.jpg



Το σήμα κατατεθέν όμως του Κόμπλεντζ όσο παράδοξο και αν ακούγεται δεν είναι ούτε το Deutsches Eck ούτε το φρούριο. Άλλα ένα αγαλματένιο παιδάκι που φτύνει ονόματι Schängel! Το συγκεκριμένο, συντριβάνι στην ουσία, βρίσκεται στο δημαρχείο σε μία από τις εισόδους της παλιάς πόλης. Η αλήθεια είναι ότι θα απογοητευτείτε μόλις το αντικρίσετε, αφού πέρα του ότι σε φτύνει εκεί που δεν το περιμένεις, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Παρόλα αυτά το σήμα αυτό υπάρχει παντού στο Κόμπλεντζ. Από τα σουβενίρ μέχρι και τα καπάκια αποχέτευσης. Σύμφωνα με το θρύλο, αν θυμάμαι καλά, τον 19 αιώνα υπήρχε ένα πολύ άτακτο παιδί που όταν το χαιρετούσαν οι ντόπιοι αυτό έφτυνε!

21200699_873711952779372_2573844532382041044_o.jpg
 
Last edited by a moderator:

Jim Vene

Member
Μηνύματα
8
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Oss - Holland
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανουάτου
28827416_976664792484087_3425869724199628672_o.jpg


Στο κομμάτι της νυχτερινής ζωής μπορεί να πει κάποιος ότι είναι αρκετά ζωντανή πόλη με πληθώρα επιλογών διασκέδασης. Από εστιατόρια για όλα τα βαλάντια μέχρι μπαρς, μπυραρίες και κλαμπς.







120035146_1715932125224013_1764773665778434722_n.jpg


Για τους λάτρες του κρασιού η περιοχή γύρω από το Κόμπλεντζ φημίζεται για την παραγωγή λευκού κρασιού. Επίσης είναι η πιο κοντινή περιοχή στο βόρειο πόλο που παράγει κόκκινο κρασί. Κατά τους καλοκαιρινούς μήνες κάθε χωριό έχει και τη δική του γιορτή κρασιού, κάτι σαν τα δικά μας πανηγύρια, με πρωτοστάτη το χωριό Winningen. Είναι ένα γραφικό χωριό πολύ κοντά στο Κόμπλεντζ και θεωρείται ότι η πρώτη γιορτή κρασιού στη Γερμανία έγινε εκεί.







25358420_924426821041218_6491232128024513377_o.jpg


Αν βρεθείτε στο Κόμπλεντζ δεν πρέπει να παραλείψετε να επισκεφτείτε 2-3 χωριά της περιοχής. Όπως επίσης και κάποιο κάστρο από τα αναρίθμητα που υπάρχουν. Στο δρόμο προς Μάιντζ , ανάμεσα στο Κόμπλεντζ και το Μπίνγκεν, σε μία απόσταση περίπου 70 χιλιομέτρων υπάρχουν τα περισσότερα κάστρα στον κόσμο. Περπατώντας μέσα σε αυτά ή περιδιαβαίνοντας τα χωριά θα νιώσεις ότι βρίσκεσαι σε άλλη εποχή.







IMG_20190818_173808.jpg


Επίσης θα ήθελα να αναφερθώ και στο Geyser (πίδακας) που βρίσκεται στην περιοχή του Andernach. Λιγότερο από 20 χλμ μακριά από το Κόμπλεντζ βρίσκεται αυτή η μικρή γραφική πόλη που είναι γνωστή για την πηγή με την υψηλότερη εκτόξευση κρύου νερού στον κόσμο. Για να πας εκεί σε μεταφέρει καραβάκι από την προβλήτα της πόλης. Στα κοντά υπάρχει και ένα υποτυπώδες μουσείο που πιο πολύ φέρνει σε διαδραστικό για παιδιά.







65148605_1305842846232945_5461473674789912576_n.jpg


Μέρος με ιδιαίτερο ενδιαφέρον είναι επίσης η περιοχή γύρω από τη λίμνη Laach, η οποία ήταν κάποτε κρατήρας ενός ηφαιστείου. Λίγα μόλις χλμ. παραπέρα βρίσκεται το χωριό Mendig με το εν ενεργεία, κάτω από ένα εστιατόριο και ταυτόχρονα ζυθοποιείο, βαθύτερο κελάρι μπύρας στον κόσμο. Αξίζει να φάτε, να πιείτε κάποια μπύρα της παραγωγής τους και να περιηγηθείτε στους χώρους που κρύβουν κάτω από τα πόδια σας.




72471759_1387834778033751_8426147676319383552_n.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.681
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom