Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Θα ελεγα, με σειρα προτιμησης: Καστορια, Γιαννενα και Οια!
η οια ειναι χωριο..οταν μιλαμε για πολη σιγουρα θα πρεπει να αναφερομαστε σε πολη με 20000 κατοικους τουλαχιστον...

αν το γενικευσουμε θα βρουμε απειρα πανεμορφα χωρια..σε πολεις υστερουμε αλλα τουλαχιστον εχουμε ομορφα νησια και υπεροχα ορεινα χωρια.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
αν το γενικευσουμε θα βρουμε απειρα πανεμορφα χωρια..σε πολεις υστερουμε αλλα τουλαχιστον εχουμε ομορφα νησια και υπεροχα ορεινα χωρια.
Σχετικά με αυτό και για να έχει ένα ακόμα πάτημα να μου τη λέει ο Χρήστος :D,

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...E9%EA%EF-%F7%F9%F1%E9%EF-%E5%E9%ED%E1%E9.html

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...EF-%E5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%FC-%ED%E7%F3%DF.html
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
αα ωραια..δεν τα πηρε το ματι μου αυτα τα θεματα..οπωσδηποτε θα ψηφισω για τα χωρια..
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω πολλά χρόνια να πάω στην Καστοριά, αλλά γιατί θυμάμαι ότι μια χαρά αξιοποιημένη περατζάδα για περπάτημα είχε?


Μια χαρά μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου στην παραλία!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μια χαρά μπορείς να κάνεις τη βόλτα σου στην παραλία!
Μου φάνηκε περίεργο αυτό που είπε ο συμφορουμίτης, γιατί θυμάμαι ότι είχαμε περπατήσει όλη την παραλίμνια διαδρομή της χερσονήσου και το είχαμε ευχαριστηθεί πολύ.

Είχαμε κάνει και κάτι τρελά μεθύσια, οπότε άρχισα να ανησυχώ μήπως τελικά όλα αυτά έγιναν κάπου αλλού και όχι στην Καστοριά. :roll:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Με εντυπωσίασε και μένα αυτό που ανέφερε ο giannismits για τη Καστοριά. Ναι, δεν έχω πάει Γιάννενα ακόμη αλλά σε σύγκριση π.χ. με το Βόλο που έκανε, τη θεωρώ μακράν ομορφότερη και πιο αρχοντική πόλη.
Anny κι εγώ μια χαρά περατζάδες έκανα γύρω από τη λίμνη, στη παραλία, στα μαγαζιά και μέσα στη πόλη φυσικά. :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μου φάνηκε περίεργο αυτό που είπε ο συμφορουμίτης, γιατί θυμάμαι ότι είχαμε περπατήσει όλη την παραλίμνια διαδρομή της χερσονήσου και το είχαμε ευχαριστηθεί πολύ.

Είχαμε κάνει και κάτι τρελά μεθύσια, οπότε άρχισα να ανησυχώ μήπως τελικά όλα αυτά έγιναν κάπου αλλού και όχι στην Καστοριά. :roll:
χαχαχα εμ ετσι εξηγειται!απ το πολυ ποτο εβλεπες την καστορια ωραια!

περα απ την πλακα ενταξει μια χαρα πολη ειναι..αλλα εξακολουθω να λεω οτι η λιμνη δεν λεει πολλα για μενα..η συγκριση με τα κλασης ανωτερα γιαννενα ειναι αναποφευκτη...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Με εντυπωσίασε και μένα αυτό που ανέφερε ο giannismits για τη Καστοριά. Ναι, δεν έχω πάει Γιάννενα ακόμη αλλά σε σύγκριση π.χ. με το Βόλο που έκανε, τη θεωρώ μακράν ομορφότερη και πιο αρχοντική πόλη.
Anny κι εγώ μια χαρά περατζάδες έκανα γύρω από τη λίμνη, στη παραλία, στα μαγαζιά και μέσα στη πόλη φυσικά. :)
ηξερα οτι θα πεσετε να με φατε:D

οχι προτιμω την παραλια του βολου.βεβαια καμια σχεση οι δυο πολεις μεταξυ τους.
και γιαννενα θα πας και θα καταλαβεις.η πολη για ελλαδα πραγματικα ειναι κοσμημα..

ειληκρινα καστορια μου αφησε μια μετρια αισθηση.ισως της δωσω μια ευκαιρια στο μελλον.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μου φάνηκε περίεργο αυτό που είπε ο συμφορουμίτης, γιατί θυμάμαι ότι είχαμε περπατήσει όλη την παραλίμνια διαδρομή της χερσονήσου και το είχαμε ευχαριστηθεί πολύ.

Είχαμε κάνει και κάτι τρελά μεθύσια, οπότε άρχισα να ανησυχώ μήπως τελικά όλα αυτά έγιναν κάπου αλλού και όχι στην Καστοριά. :roll:


Καλά τα θυμάσαι! Στην καστοριά βρισκόσουν! Ελπίζω να μην ήσουν όμως καμιά από τις κοπέλες που έπεφταν στη λίμνη πίτα μεθυσμένες και άκουγες τα ξεφωνητά τους μέχρι το Σιδηροχώρι! :bleh::bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
χαχαχα εμ ετσι εξηγειται!απ το πολυ ποτο εβλεπες την καστορια ωραια!

περα απ την πλακα ενταξει μια χαρα πολη ειναι..αλλα εξακολουθω να λεω οτι η λιμνη δεν λεει πολλα για μενα..η συγκριση με τα κλασης ανωτερα γιαννενα ειναι αναποφευκτη...
Η ένσταση μου δεν ήταν γιατί δε σου άρεσε. Γούστα είναι αυτά. Η απορία μου ήταν μόνο για τις "ανύπαρκτες" βόλτες στη λιμνη.
Εμένα πάντως η Καστοριά μου άρεσε και σίγουρα δεν έφταιγε το ποτό. :haha:
Και τα Γιάννενα μου αρέσουν και ο Βόλος μου αρέσει, αλλά με διαφορετικό τρόπο το κάθε μέρος.


Καλά τα θυμάσαι! Στην καστοριά βρισκόσουν! Ελπίζω να μην ήσουν όμως καμιά από τις κοπέλες που έπεφταν στη λίμνη πίτα μεθυσμένες και άκουγες τα ξεφωνητά τους μέχρι το Σιδηροχώρι! :bleh::bleh:
Στη λίμνη ευτυχώς δεν έπεσα. Κάτι για να "ζήσουν οι κάστορες" θυμάμαι ότι φωνάζαμε. :haha:
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
για να περασω και στο θεμα μας...
η ωραιοτερη πολη της ελλαδας ειναι η θεσσαλονικη μακραν...ολες οι αλλες ειναι πολυ μικρες...

η κερκυρα αμεσως μετα την θεσσαλονικη συνδυαζει αρχιτεκτονικη ομορφια,κινηση,φυσικο καλλος και αμεση επαφη με την ηπειρωτικη χωρα...
η ροδος επισης λογω κλιματος κυριως και οχι τοσο αρχιτεκτονικης φινετσας ακολουθει,αν και εχει υπερβολικη απομονωση(βεβαια αν δεν σφαζονταν οι ελληνες απεναντι,θα ειχε συνδεση με την ηπειρωτικη χωρα)

το ναυπλιο ειναι υπερβολικα μικρο για να θεωρηθει πολη...τα γιαννενα απλα εχουν βαρυ κλιμα για τα γουστα μου...

μιλαω παντα για μονιμη κατοικηση...
παντως για να ειμαι ειλικρινης αν θα μπορουσα να εχω δουλεια θα προτιμουσα την ζωη σε κερκυρα και ροδο..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
η ωραιοτερη πολη της ελλαδας ειναι η θεσσαλονικη μακραν...ολες οι αλλες ειναι πολυ μικρες...
Και η Θεσσαλονίκη πολύ μικρή σε σχέση με την Αθήνα, άρα η ωραιότερη πόλη της Ελλάδας είναι η Αθήνα. :oscar:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom