Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
Xωρίς δεύτερη σκέψη Ρόδος και Κέρκυρα λόγω αρχιτεκτονικής και ότι σου δίνουν την αίσθηση πως είσαι σε άλλη εποχή αλλά όχι το καλοκαίρι οποτε και ειδικα η παλια πολη της ροδου γινεται ενα τσιρκο πρεπει να μπει ενας κανονας με τους τουριστικους μικροπολητες δε γινεται μια πανεμορφη πολη να μετατρεπετε σε σουπερ μαρκετ υπαιθριο.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
H ομορφότερη πόλη της Ελλάδος...
Πόλη, λοιπόν....
Αδύνατο νομίζω να επιλέξω Την ομορφότερη πόλη της Ελλάδος...
Στις ομορφότερες συγκαταλέγω τα Γιάννενα (κάστρο, λίμνη......έχουν "κάτι), το Ναύπλιο (τρία κάστρα, -και τί όμορφη πόλη), την Κέρκυρα (τα καντούνια, οι βόλτες στα στενα, παρέα με τον "Αγιο"), τα Χανιά (όμορφη πόλη!)...Εξ...αποστάσεως (γιατί δεν τη γύρισα όπως θα ήθελα , καθ ότι καθ'οδόν προς Σαμοθράκη -θα την επισκεφθώ όμως σε πρώτη ευκαιρια!) θα αναφέρω την Καβάλα (αμφιθεατρική, να βλέπω τη θάλασσα και να ονειρεύεται) και....κάποιες γωνιές της Θεσσαλονίκης (που ομολογώ πως δεν την εχω γυρίσει καλά, το κέντρο και ο κόσμος με αφήνουν μάλλον αδιάφορη, υπάρχουν στενά όμως που....κάτι κρύβουν, κάτι αποκαλύπτουν, κάτι, υπο-νοούν...)....
 

Falanthos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Ο Βόλος είναι τέλειος. Έχει φανταστική βόλτα δίπλα στη θάλασσα, υπέροχα τσιπουράδικα, φοβερή ρυμοτομία, φοιτητόκοσμο άρα ζωντάνια, σπορ σχετικά με θάλασσα κλπ. Το σπουδαιότερο είναι δίπλα στο ομορφοτερο χωριό, Μακρυνίτσα.
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Από ηπειρωτική Ελλάδα , οι πόλεις που προσωπικά θεωρώ ωραιότερες είναι 1) η Καβάλα (από τις ελάχιστες αμφιθεατρικές παραθαλάσσιες πόλεις της Μεσογείου μαζί με το Μονακό και ίσως τη Γένοβα) , 2) Το Ναύπλιο , με το Μπούρτζι , το Παλαμίδι , την Ακροναυπλία και όλο το καλοδιατηρημένο ιστορικό κέντρο του , 3) η Καστοριά με τη λίμνη και τα αρχοντικά της, 4) τα Ιωάννινα με τη λίμνη, το νησάκι και τη συνοικία του κάστρου .
Από τη νησιωτική Ελλάδα οι επιλογές είναι πάρα πολλές και εξίσου όμορφες . Η Κέρκυρα με τα καντούνια της , η Ρόδος το επονομαζόμενο και ''νησί των Ιπποτών'', τα Χανιά με το ενετικό τους λιμάνι κ.α.
 

dimman_thalia

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Europe Road Trip
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟ
Ομορφότερες: Βόλος, Θεσσαλονίκη.

Δε μου αρέσουν: Πύργος, Πάτρα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Μιλάμε ότι ο Βόλος και η Πάτρα για όσους δεν έχουν πάει και στις δύο είναι περίπου το ίδιο πράγμα και σε σέτινγκ (βουνό, πόλη, παραλιακή, θάλασσα) και σε αρχιτεκτονική και σε ρυμοτομία... ο ελληνικός τοπικισμός σε όλο του το μεγαλείο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
δεν θυμαμαι αν εχω γραψει ξανα γιατο το θεμα αλλα θα πω πως οι ομορφοτερες πολεις με μεγαλη διαφορα ειναι
η Κοζανη το κιλκις και τα Γρεβενα........
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
δεν θυμαμαι αν εχω γραψει ξανα γιατο το θεμα αλλα θα πω πως οι ομορφοτερες πολεις με μεγαλη διαφορα ειναι
η Κοζανη το κιλκις και τα Γρεβενα........
Έχεις ξαναγράψει και είχαμε και διαφωνία για την Καστοριά.:D

Αλλά, μάλλον έχουν αλλάξει και τα γούστα σου για τις ομορφότερες πόλεις, από τότε :D:
http://www.travelstories.gr/337091-post161.html
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Μιλάμε ότι ο Βόλος και η Πάτρα για όσους δεν έχουν πάει και στις δύο είναι περίπου το ίδιο πράγμα και σε σέτινγκ (βουνό, πόλη, παραλιακή, θάλασσα) και σε αρχιτεκτονική και σε ρυμοτομία... ο ελληνικός τοπικισμός σε όλο του το μεγαλείο.
θα ελεγα οτι εχουν μια τεραστια διαφορα....ο βολος εκμεταλλευεται το παραλιακο του μετωπο, ποδηλατοδρομοι, πεζόδρομοι, τσιπουράδικα, ιστορικά κτίρια και πάρκα, ενω στη πατρα 20 μέρες έμεινα και παραλία ελάχιστα είδα.....Προσωπικά επειδή έμενα βόλο 8 χρόνια δε βρήκα ουδεμία σχέση με τη Πάτρα .
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.774
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
θα ελεγα οτι εχουν μια τεραστια διαφορα....ο βολος εκμεταλλευεται το παραλιακο του μετωπο, ποδηλατοδρομοι, πεζόδρομοι, τσιπουράδικα, ιστορικά κτίρια και πάρκα, ενω στη πατρα 20 μέρες έμεινα και παραλία ελάχιστα είδα.....Προσωπικά επειδή έμενα βόλο 8 χρόνια δε βρήκα ουδεμία σχέση με τη Πάτρα .
& η Πάτρα(χωρίς να την θεωρώ από τις πιο ωραίες πόλεις) έχει πολλά και όμορφα νεοκλασσικά κτίρια, το Κάστρο, το αρχαίο Ωδείο, τον φάρο και κάθε 200μ πλατεία.
Προσωπικά ο Βόλς μου φάνηκε η πιο μουντη και καταθληπτική πόλη, τα κτίρια ήταν βρώμικα και παλιά και κοιτώντας στο λιμάνι έβλεπες τα σιλό για τα τσιμέντα
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
και κοιτώντας στο λιμάνι έβλεπες τα σιλό για τα τσιμέντα
προσωπικα συμφωνω με τους γερανους κ.τλ στο λιμανι αλλα θυμηθηκα ενα καθηγητη μου αρχιτεκτονικης που ελεγε οτι "το πιο ομορφο κομματι στο λιμανι ειναι αυτοι οι τεραστιοι γιγαντες που μοιαζουν σαν να δουλευουν αδιακοπα..." προσωπικα μου φαινονται απαισια αλλα τελικα τα γουστα του καθενος ειναι πολυ υποκειμενικα.....:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom