Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Εμμονες με τη συγκεκριμενη εταιρεια.Εχω κανει πανω απο 30 ταξιδια με τη συγκεκριμενη δεν ειχα ποτε προβλημα μα ποτε.Αν καποιοι θελουν να δειξουν την ανωτεροτητα τους λεγοντας οτι πεταν με regular εταιρειες προβλημα δικο τους.Δεν ειναι μονο το οικονομικο θεμα,απλα δεν μπορω να κανω το μαλακα και ας με συγχωρεσουν οι admin οταν για την ιδια διαδρομη θα πληρωσω με την Aegean 200 ευρω παραπανω,αλλα θα πιω ενα χυμο και θα μου δωσουν ενα free γευμα υποτιθεται που θα το εχω χρυσοπληρωσει.Αρκετα με το τρολαρισμα,υπαρχει και κοινη λογικη που εχει χαθει προ πολλου σ αυτη τη χωρα
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αν συμβεί όμως κάτι από τα παραπάνω τότε σχεδόν πάντα σε αφήνει ξεκρέμαστο ή σου προτείνει λύσεις που πιο πολύ μοιάζουν με ανέκδοτο πχ αντί να πετάξεις σήμερα Μποβέ-Θεσ/νίκη να πετάξεις μετά από 2 μέρες Νυρεμβέργη Κέρκυρα και οι ενδιάμεσες διανυκτερεύσεις θα βαρύνουν την δικιά σου τσέπη.
Αυτο εχει γινει κυριολεκτικα η ειναι καπως τραβηγμενη εκδοχη αυτων που πραγματικα προτεινει; Γελασα δεν λεω, αλλα εαν μου συμβει μαλλον θα κλαψω. Ξεκιναω πλεον να πληρωνω ξενοδοχεια με δωρεαν ακυρωση μια ημερα πριν, ποτε δεν ξερεις.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυτο εχει γινει κυριολεκτικα η ειναι καπως τραβηγμενη εκδοχη αυτων που πραγματικα προτεινει; Γελασα δεν λεω, αλλα εαν μου συμβει μαλλον θα κλαψω. Ξεκιναω πλεον να πληρωνω ξενοδοχεια με δωρεαν ακυρωση μια ημερα πριν, ποτε δεν ξερεις.
Η διαδρομές που διάλεξα ειναι τυχαίες αλλα έχουν συμβεί παρόμοιες. Και σε άτομα του φόρουμ κιόλας. Δεν λέω οτι συμβαίνει μόνο στην ρυαν αλλα το θέμα μας ειναι αυτη. Αν θυμαμαι καλά η wizz είχε προτείνει στην @paefstra αντι Ιάσιο-Αθήνα Ιάσιο-Λονδίνο. Γεγονός παραμένει οτι συμβάνουν τέτοια σκηνικά συνήθως σε αυτές τις 2 εταιρείες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.896
Η διαδρομές που διάλεξα ειναι τυχαίες αλλα έχουν συμβεί παρόμοιες. Και σε άτομα του φόρουμ κιόλας. Δεν λέω οτι συμβαίνει μόνο στην ρυαν αλλα το θέμα μας ειναι αυτη. Αν θυμαμαι καλά η wizz είχε προτείνει στην @paefstra αντι Ιάσιο-Αθήνα Ιάσιο-Λονδίνο. Γεγονός παραμένει οτι συμβάνουν τέτοια σκηνικά συνήθως σε αυτές τις 2 εταιρείες.
Πραγματι ετσι εγινε και για πρωτη φορα εκλεισα εισιτηριο πονταροντας στο οτι το δρομολογιο εμοιαζε φανταστικο, φωναζε απο χιλιομετρα οτι παει για ακυρωση και απλα θα ανανεωνα χωρις ημερομηνια ληξης το credit μου καθως μου επεστρεψαν τα χρηματα. Τοσο σοβαρες ειναι καποιες εταιρειες. Επισης το καλοκαιρι ταξιδεψα για Βιλνιους με το μισο αεροπλανο μεταφερομενο απο πτηση προ 3 ημερων που καταργηθηκε στα ξαφνικα. Δηλαδη 50-50 ηταν οι πιθανοτητες να σκασει στη δικη μου πτηση η ακυρωση, αφου ακυρωσαν τις μισες πτησεις της εβδομαδας.
Σε καποιες περιπτωσεις εχω στεναχωρηθει πολυ με τις ξαφνικες αλλαγες που σου τιναζουν στον αερα τα σχεδια. Τωρα ξερω οτι αν βρω τιμη πατο μπορει να κλεισω αλλα και να μην πεταξω ποτε η φροντιζω να εχω και plan b για να πεταξω με μιλια που το εισιτηριο ειναι ακυρωσιμο. Γενικα πεταω με χαμηλες προσδοκιες και σε ταξιδια που δεν πειραζει και να μη γινουν, τυπου ενα σκ ξεκαρφωτο στο καταχειμωνο. Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει καποιος να βασιστει σε τετοιες εταιρειες της πλακας για να κλεισει μονο μια διαδρομη η να αλλαξει αεροπλανο, γιατι μπορει να βρεθει ξεκρεμαστος η με ενα εισιτηριο μιας διαδρομης που δεν ξερει τι να το κανει.
Διαμαρτυρομαι για την θεωρια των χαμηλων τιμων. Το καλοκαιρι που πεταω συνηθως οι τιμες πλησιαζουν στις regular σε παρα πολλους προορισμους.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σε καποια μυνηματα ψαχνω στον χαρτη τις πολεις που αναφερονται, ουτε το Ιασιο ηξερα ουτε το Βιλνιους :)
Το καλοκαιρι καποιες φορες ξεπερνανε τις μη low cost εταιριες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.896
Σε καποια μυνηματα ψαχνω στον χαρτη τις πολεις που αναφερονται, ουτε το Ιασιο ηξερα ουτε το Βιλνιους :)
Μα λυσσαξατε να κλεινετε Βουκουρεστι και Σοφια επειδη εχει φτηνα εισιτηρια Δειτε και παραπερα, η Ευρωπη ειναι κουκλα παντου και το κινητρο δεν μπορει να ειναι μονο τα φτηνα εισιτηρια.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
514
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μα λυσσαξατε να κλεινετε Βουκουρεστι και Σοφια επειδη εχει φτηνα εισιτηρια Δειτε και παραπερα, η Ευρωπη ειναι κουκλα παντου και το κινητρο δεν μπορει να ειναι μονο τα φτηνα εισιτηρια.
Ε βλέπεις για Βιλνιους έχει καμιά 10αριά ευρώ παραπάνω το εισιτήριο και τώρα που χρεώνονται και οι βαλίτσες είναι άπιαστο όνειρο...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.896
Ε βλέπεις για Βιλνιους έχει καμιά 10αριά ευρώ παραπάνω το εισιτήριο και τώρα που χρεώνονται και οι βαλίτσες είναι άπιαστο όνειρο...
To Βιλνιους το καλοκαιρι ειναι πανακριβο με τις ταχα μου low cost. Αυγουστο που μπορω πιανει τα 200 ευρω. Αλλα με καλη διαθεση μπορει κανεις να το βγαλει με πτηση παμφθηνη με Aegean (μιση τιμη σε σχεση με τις low cost) μεχρι Βαρσοβια και απο κει φτηνες πτησεις η και λεωφορειο σε λιθουανικες τιμες πατος απο 5 ευρω. Αν δεν ειχα μιλια ετσι θα το εκλεινα. Και με τη βεβαιοτητα οτι θα παω σιγουρα, αφου ακυρωση της Aegean υπολογιζω οτι θα συμβει μονο αν πεσει ο ουρανος στο κεφαλι μας.
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Να αναφέρω πως σήμερα ενώ ήταν να προσγειωθεί το αεροπλάνο στο Champino προσγειώθηκε στο Fiumicino λόγο πυκνής ομίχλης. Εκεί είχε κανονίσει η εταιρία να μας περιμένει πούλμαν για Champino. Επίσης μόλις έφτασα και μπήκα στο email είχαν στείλει email με την συγνώμη τους.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Έχουμε διαβάσει ένα άρθρο μιας ταξιδιωτικής σελίδας χωρίς παραπομπή πουθενα.
http://omorfataxidia.gr/eidiseis/aeroporika/i-ryanair-stamata-to-thessaloniki-athina/

Δεν έχω δει καμία ανακοίνωση εταιρίας αλλά δεν το έχω ψάξει κιόλας.

Η άποψη μου είναι ότι αυτά είναι επιτηδευμένες διαρροές για να ασκήσει πίεση για να πάρει μεγαλύτερη επιχορήγηση από διάφορους φορεις, εκβιάζει όποιον μπορεί κάθε φορα. Πιστεύω ότι το δρομολόγιο θα συνεχίσει κανονικά.

Όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το δρομολόγιο θα συνεχίσει κανονικά..
Θα συνεχισει? Μα αφου εχει "σταματησει" ηδη. Πωλειται τωρα περαν Μαρτιου?
Οπως με τη Ρωσια ενα πραγμα.. Βαζει τις πολεις αλλα δεν πωλειται τπτ. Οσο δεν πωλειται δρομολογιο δεν γινεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.624
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom