Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Οκ κατανοώ την παράμετρο κόστος, αλλά εδώ το αεροπλάνο προσγειώθηκε ούτε καν σε γειτονική χώρα, βλ Σκόπια η Σόφια, πόσο δε περισσότερο σε άλλη ελληνική πόλη.
Δηλαδή αν την εταιρία τη βόλευε να προσγειωθεί πχ στο γερμανικό Μεμινγκεν, θα μπορούσε να το πράξει;
Δεν υπάρχουν περιορισμοί η κανονισμοι πάνω σε αυτό;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δηλαδή αν δεν υπήρχε «φιάσκο» Πρεσπών ή λοιπά φιάσκα, η κυβέρνηση θα παρατούσε τους επιβάτες στη Ρουμανία, επειδή έχουν αποδεχθεί τους όρους χρήσης της αεροπορικής εταιρείας... Μάλιστα. Και καλοπιάνει τους Θεσσαλονικείς, Αθηναίοι, αλλοδαποί, Καβαλιώτες, Κατερινιώτες κλπ. δεν χρησιμοποιούν το αεροδρόμιο Μακεδόνια, να φανταστώ...
Για θύμισέ μου περίπτωση που ελληνική κυβέρνηση να ναύλωσε αεροσκάφος για να φέρει πίσω επιβάτες οι οποίοι προσγειώθηκαν 700 χλμ μακριά απ' τον προορισμό τους (σιγά την απόσταση) και στους οποίους προσφέρθηκε η δυνατότητα μεταφοράς με άλλο μέσο απ' την εταιρεία. Γιατί εγώ θυμάμαι πολλά τουριστικά ή αεροπορικές να βαράνε κανόνι και οι επιβάτες να είναι παρατημένοι στο εξωτερικό.

Προφανώς και θα αξιώσουν αποζημίωση οι επιβάτες, σύμφωνα με όσα προβλέπουν οι κανονισμοί (και εφόσον έχουν κρατήσει αποδείξεις κλπ. για τα έξοδά τους όπου προβλέπεται αυτό), το γεγονός όμως είναι σήμερα βρίσκονται σε περιφερειακό αεροδρόμιο στη Ρουμανία. Το τι θα κάνουν μετά το τέλος της ταλαιπωρίας είναι το ελάχιστο αυτή τη στιγμή.
Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορούν να διεκδικήσουν απ' τη στιγμή που κάποιοι δέχτηκαν και έφυγαν με λεωφορείο άρα η εταιρεία προσέφερε εναλλακτικό τρόπο μεταφοράς σύμφωνα με αυτό που πόσταρε πιο πάνω ο @thanosth.

Υ.Γ. Το φιάσκο γιατί το βάζεις σε εισαγωγικά; Μήπως το θεωρείς κατόρθωμα που ο Τσίπρας και η παρέα του υπέγραψαν αυτή την ταπεινωτική συμφωνία;
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν υπάρχουν περιορισμοί η κανονισμοι πάνω σε αυτό;
Φυσικα οχι. Απο τα εναλλακτικα αεροδρόμια επιλεγει ο κυβερνητης και μονο αυτος (θεωρητικα) που θα προσγειωθει με κριτηριο την ασφαλεια της πτησης. Αν αυτος εκρινε οτι τη δεδομενη στιγμή ηταν ασφαλεστερα κ καλυτερα να προσγειωθει Ρουμανία καλως εκανε. Δεν θα τον κρίνουμε εμεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατί εγώ θυμάμαι πολλά τουριστικά ή αεροπορικές να βαράνε κανόνι και οι επιβάτες να είναι παρατημένοι στο εξωτερικό.
Ουυυυ... Και οχι μονο κανονι...ενα γκρουπ γνωστοί ξεμειναν Ιταλια στην τελευταια απεργία της ραιαν με τις ακυρωσεις. Η ραιαν τους πρόσφερε εναλλακτικη πτηση μετα απο 1 βδομαδα. Παρολο που ηταν απο μονοεδρικη, ειχε καλο καιρο, ηταν μακρια οι εκλογες κ ξεμειναν στην τυχη τους.
Ηρθαν με πλοιο...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
... Τους πρόσφερε ως εναλλακτική λύση πτήση μετά από 1 βδομάδα;
Και φυσικά χωρίς να αναλαβει τα σχετικά έξοδα διαμονής, υποθέτω.
Αλλά και να τα αναλαμβανε ποιος επιβάτης έχει τέτοιου είδους πολυτέλεια να επιστρέψει στον προορισμό του μετα από μια βδομάδα καθυστερημενα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
... Τους πρόσφερε ως εναλλακτική λύση πτήση μετά από 1 βδομάδα;
Και φυσικά χωρίς να αναλαβει τα σχετικά έξοδα διαμονής, υποθέτω.
Αλλά και να τα αναλαμβανε ποιος επιβάτης έχει τέτοιου είδους πολυτέλεια να επιστρέψει στον προορισμό του μετα από μια βδομάδα καθυστερημενα;
Η πτηση ηταν εβδομαδιαια... Απο ιταλια προς νησι. Οπως ενα σωρο αλλες. Οσοι ειχαν χρήμα πηραν αλλες με κοστη που εφθαναν τα 300€..οι λοιποι πλοιο. Τοτε που ηταν το κρατος? Κ ειναι δυνατον να μισθωνει καθε φορα αεροσκαφη εις βαρος των φορολογουμενων για να γυρισουν οι εκδρομεις? Επιλεκτικα εγινε προφανως.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Οι επιβάτες φυσικά δεν ήταν πάνω απο 200 που έγραψαν σχεδόν όλα τα sites...Ψύχραιμα είναι 182 + 2 παιδιά.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μονο εγω θεωρω τραγικες τις προσπαθειες πελατων της εταιριας να την υπερασπιστουν κανωντας λογο για τους ορους μεταφορας; Μου φαινεται σαν να προσπαθει ενας σκλαβος που τον μαστιγωνουν ολη ημερα να δικαιολογησει τον αφεντη του οτι δεν τον βαραει στο ιδιο σημειο ολη την ημερα οποτε αντεχει την κακοποιηση.

Οτι σκατα και να λεει στους ορους, πρεπει να τους γυρισει πισω, καλυπτωντας ολα τα εξοδα τους. Αλλιως εχω κλεισει για Παρισι, εαν θελει μπορει να πει οτι χαλασε ενα εξαρτημα και να προσγειωθει σε καποιο αεροδρομιο εκει κοντα και να μου πει "εμεις καναμε την μεταφορα, γεια σου τωρα".
Τι λογικη ειναι αυτη να περιμενουμε το κρατος να σωσει την κατασταση; Απο την μια ειμαστε καπιταλιστες, φιλελευθεροι και απο την αλλη σοβιετια; Να αποφασισουμε.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Και τα χαστουκια δεν εχουν τελος,
Στη χειρότερη θέση για έκτη χρονιά ψήφισαν επιβάτες τη Ryanair

https://www.protagon.gr/epikairotit...onia-psifisan-epivates-ti-ryanair-44341757014

Και οι αλαζονες απαντανε αυτο :
Από την πλευρά της η εταιρεία χαρακτηρίζει την έρευνα «μη αντιπροσωπευτική και άχρηστη». Πηγή: Protagon.gr
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Όλοι τη βρίζουν και όλοι την επιλεγουν γεμίζοντας τα αεροπλάνα της! Είτε ματαιώνει πτήσεις, είτε αλλάζει τη πολιτική αποσκευών, είτε προσγειωνεται αλλού για αλλού, είτε ψηφίζεται η χειρότερη low cost !
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Απορίας άξιο γιατί προσγειώθηκε στη Ρουμανία και τόσο μακρυά από τη Θεσσαλονίκη και όχι σε κάποιο κοντινότερο αεροδρόμιο.
landing fees και πιθανως μεγαλη κινητικοτητα στα πιο κοντινα αεροδρομια
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom