ΗΠΑ Ποιές τράπεζες υπάρχουν και στις ΗΠΑ και στην Ελλάδα;

M

member 4986

Guest
Ποιές τράπεζες υπάρχουν και στις ΗΠΑ και στην Ελλάδα; Ρωτάω για να ξερω ποιά τράπεζα/ες μπορώ να χρησιμοποιήσω από τις ΗΠΑ για να παίρνω λεφτά
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ποιές τράπεζες υπάρχουν και στις ΗΠΑ και στην Ελλάδα; Ρωτάω για να ξερω ποιά τράπεζα/ες μπορώ να χρησιμοποιήσω από τις ΗΠΑ για να παίρνω λεφτά
E?

Ανάληψη από ATM μπορείς να κάνεις από οποιοδήποτε ΑΤΜ, δε χρειάζεται να κοιτάξεις ποιάς τράπεζας είναι (αλλά μόνο τι προμήθεια χρεώνει).
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Τι σε μπερδευει; Η καρτα σου εχει το σηματακι "visa" και παιρνεις χρηματα απο οποια τραπεζα θες οχι μονο στην Αμερικη αλλα παντου
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το καλύτερο είναι εάν η κάρτα αναλήψεως σου είναι Visa electron.
Ωστόσο έχω την αίσθηση ότι κάποιες τράπεζες υποστηρίζουν και maestro.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
E?

Ανάληψη από ATM μπορείς να κάνεις από οποιοδήποτε ΑΤΜ, δε χρειάζεται να κοιτάξεις ποιάς τράπεζας είναι (αλλά μόνο τι προμήθεια χρεώνει).
Σωστός !!!!

Τις μέρες που ήμουν εκεί έκανα ανάληψη από την Chase Bank και μου χρέωνε 1.85$.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το καλύτερο είναι εάν η κάρτα αναλήψεως σου είναι Visa electron.
Ωστόσο έχω την αίσθηση ότι κάποιες τράπεζες υποστηρίζουν και maestro.
Ότι να' ναι συμβουλές για μια ακόμη φορά. "Κάποιες τράπεζες"..

Ξεχάστε τις τράπεζες στην Αμερική. ΤΙΣ ΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΝΕΤΕ ΑΠΟ ΑΤΜ, ΚΑΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΑΤΜ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.

Τα ATM είναι συνδεδεμένα ταυτόχρονα σε ένα η περισσότερα δίκτυα τραπεζών. Υπάρχουν πολλά τέτοια δίκτυα στην Αμερική, αλλά μόνο 2 είναι διεθνή και δουλεύουν και με Ευρωπαϊκές κάρτες ανάληψης. Αν to ΑΤΜ έχει πάνω το σήμα Plus, όπως παρακάτω, τότε σημαίνει ότι συμμετέχει στο διατραπεζικό δίκτυο της Visa και δέχεται τη Visa Electron σας. Αν έχει το σήμα Cirrus, είναι στο δίκτυο της Mastercard και δέχεται τη Maestro σας.

aupload.wikimedia.org_wikipedia_en_thumb_4_42_Cirrus_logo.svg_200px_Cirrus_logo.svg.png


Κι αν καταφέρετε να βρείτε ATM που δεν έχει ένα από τα 2 παραπάνω σήματα, να πάτε να παίξετε Λόττο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σωστός !!!!

Τις μέρες που ήμουν εκεί έκανα ανάληψη από την Chase Bank και μου χρέωνε 1.85$.
Η πιο συνηθισμένη χρέωση (αν δεν ήταν μέσα σε κατάστημα τράπεζας, το πιο πιθανό είναι το chase bank που είδες να ήταν διαφήμιση). Η χρέωση ($1.85) δεν είναι η ίδια σε όλα τα ATM που γράφουν Chase Manhattan, Bank of America κλπ, αλλάζει από μηχάνημα σε μηχάνημα.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αγαπητέ Taver,
Όσα ταξίδια και να έχει κάνει κάποιος, όσες γνώσεις και να έχει, ποτέ μα ποτέ δεν ξεκινά το ένα μήνυμα με "Ε?" και το άλλο με "Ότι να' ναι συμβουλές για μια ακόμη φορά". Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι σαφέστατα μπορείς να διορθώσεις κάποιον που κατά τη δική σου κρίση λέει κάτι που δεν ισχύει, αλλά πραγματικά δε χρειάζεται να τον προσβάλεις.

Από τη πολύ σιγουριά μάλιστα μπερδεύτηκες κι εσύ ο ίδιος! Στο ένα μήνυμα λες "Ξεχάστε τις τράπεζες στην Αμερική" και στο άλλο λες "αν δεν ήταν μέσα σε κατάστημα τράπεζας". Μα πώς να ήταν σε τράπεζα? Αφού με βεβαιότητα μας είπες να ξεχάσουμε τις τράπεζες στην Αμερική!

Στο δια ταύτα τώρα για το μήνυμα μου, σημασία έχει ότι ενημέρωσα τον χρήστη που ρώτησε ότι απλά χρειάζεται visa electron ή maestro. Εσύ πιστεύεις ότι θα πήγαινε Αμερική με τη visa electron στα χέρια και θα έψαχνε να βρει τράπεζα να πάει στο γκισέ να κάνει ανάληψη? Έχουμε και στην Ελλάδα ΑΤΜs. Από εκεί κάνουμε αναλήψεις. Και παρότι εδώ τα περισσότερα είναι μπροστά από τράπεζες, αν δούμε κανένα στο δρόμο μόνο του στην Αμερική, πίστεψε με, δεν θα ντραπούμε να πάμε!
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Να σας πω όταν έκανα ανάληψη δολαρίων από ΑΤΜ αυτό ήταν στην πρόσοψη του καταστήματος Chase Bank.
Και μου χρέωνε 1.85$.

Θα κοιτάξω αν μπορέσω να σκανάρω μια απόδειξη και να την ανεβάσω.
 

tasosk11

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
γεια σας,

θα παω νεα υορκη σε 2 εβδομαδες..εχω καρτα εθνικης τραπεζας (με το σηματακι mestro..)απο οτι διαβασα πιο πανω μπορω στανταρ?????να την χρεισιμοποιησω στην αμερικη αν βρω τραπεζα με το σημα circus???

θελω 100% σιγουρι απαντηση για να μην παω και δεν μπορω να βγαλω λεφτα..

ευχαριστωωω..!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom