"Ποια είναι για εσάς η πιο ωραία παραλία στην Ελλάδα?"

Ποία είναι η καλύτερη για εσάς παραλία και γιατί;


  • Total voters
    142
  • Poll closed .
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ψηφίζω Καβουρότρυπες :clap:φυσικά πρώτη και καλύτερη με διαφορά στήθους με Αρμενιστή,άλλωστε είναι πολύ κοντά η μία με την άλλη στο δεύτερο πόδι της Χαλκιδικής!
Στις καβουρότρυπες το τοπίο έχει μια πιό "άγρια"ομορφιά,μιλάμε για κολπίσκο όπου κατεβαίνεις από μονοπάτι από βράχια πνιγμένα στα δέντρα,και κολυμπάς χαζεύοντας γύρω-γύρω το πράσινο,η διαύγεια του νερού είναι το κάτι άλλο!!όπως και το χρώμα,κάτι μεταξύ πράσινου και μπλέ,επίσης δεν είναι πολύ βαθειά τα νερά,
όσο για την παραλία του Αρμενιστή θα τη χαρακτήριζα "ήρεμη δύναμη":haha:είναι πιό απλωμένη σε μεγαλύτερη δηλ έκταση,βλέπεις πάλι τα δέντρα και το πράσινο αλλά όχι σα να "κρέμονται από πάνω σου"όπως στις Καβουρότρυπες,εκεί νοιώθω πιό ελεύθερη,η θάλασσα εδώ είναι αρκετά βαθειά με το που μπαίνεις κατ΄ευθείαν,εννοείτα ότι κι εδώ το χρώμα η διαύγεια είναι εντυπωσιακά!
Ψήφισα όμως και την παραλία Θάνος στη Λήμνο γιατί είναι το αγαπημένο μου νησί,εκεί όντως βρήκα πολύ ωραίες παραλίες!!μεταξύ των οποίων πράγματι η προτεινόμενη ξεχωρίζει και το Μυλοπόταμο στο Πήλιο όπου πήγα για πρώτη φορά πέρσι και εντυπωσιάστηκα!η θάλασσα μου θύμισε Καβουρότρυπες...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Ψηφίζω Καβουρότρυπες :clap:φυσικά πρώτη και καλύτερη
Στις καβουρότρυπες το τοπίο έχει μια πιό "άγρια"ομορφιά,μιλάμε για κολπίσκο όπου κατεβαίνεις από μονοπάτι από βράχια πνιγμένα στα δέντρα,και κολυμπάς χαζεύοντας γύρω-γύρω το πράσινο,η διαύγεια του νερού είναι το κάτι άλλο!!όπως και το χρώμα,κάτι μεταξύ πράσινου και μπλέ,επίσης δεν είναι πολύ βαθειά τα νερά,
το Μυλοπόταμο στο Πήλιο όπου πήγα για πρώτη φορά πέρσι και εντυπωσιάστηκα!η θάλασσα μου θύμισε Καβουρότρυπες...
ίδια γούστα φαίνεται οτι εχουμε...
και εγώ αυτές τις 2 ψήφισα.
:cool:

Να προσθέσω για τις Καβουρότρυπες,
ειναι τόσο ωραία και λατρευτή και συγκεντρώνει πάαααρα πολύ κόσμο, που καταντάει σχεδόν απρόσιτη τις συνηθισμένες μέρες και ώρες...:(

Θυμάμαι τελευταία φορά που την απόλαυσα την συγκεκριμένη παραλία ετσι οπως περιγράφεται απο την ρομάντικ γουμαν ήταν 8 το πρωί, ημέρα Κυριακή...

Ο Μυλοπόταμος του Πηλίου είναι ακρως εντυπωσιακός,
υπεροχη ομορφιά, δίπλα στο βουνό των Κενταύρων, με τους 2 βράχους στην θάλασσα, ιδανικοί για μακροβούτια, το πέρασμα ανάμεσα στα βράχια εντυπωσιακό και οι ταβέρνες ψηλά, πανω από την παραλία.
:cool:

ιδού πως ειναι ο Μυλοπόταμος!
ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΣ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παίζεις με τα νεύρα μας Αντωνάκη??? :bash:
Οχι, με τα δικά μου παίζω, που τώρα θα κάνω να δώ παραλία καμιά εβδομάδα!!! Έχω κάτι δουλειές και προσπαθώ να δω αν τα καταφέρω να πάω νωρίτερα............. Άντε, κατέβα να πάς, γιατί να παίζω με τα νεύρα σου;
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Αργεντινή
Οχι, με τα δικά μου παίζω, που τώρα θα κάνω να δώ παραλία καμιά εβδομάδα!!! Έχω κάτι δουλειές και προσπαθώ να δω αν τα καταφέρω να πάω νωρίτερα............. Άντε, κατέβα να πάς, γιατί να παίζω με τα νεύρα σου;
Ααααχ...γιατί έχω να δω Κάρπαθο 2 ολόκληρα χρόνια :klaps: και γιατί ακόμα παραλία δεν έχω δει για φέτος, γι' αυτό! :(
Κι εσύ μας γράφεις ότι χθες ήσουν Άπελλα!!!:bash:
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
733
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ψήφισα Καβουρότρυπες, Μπάλος και Ελαφόνησος αν και η κορυφαία για μένα είναι ένας μικρός κόλπος , στο δεύτερο πόδι στην Χαλκιδική , που δεν έχει εύκολη πρόσβαση κατεβαίνεις κάτι βράχια για να την βρεις, δεν την ξέρει κόσμος και εύχομαι να παραμείνει έτσι, την ανακαλύψαμε τυχαία πριν 15 χρόνια, έχει το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ααααχ...γιατί έχω να δω Κάρπαθο 2 ολόκληρα χρόνια :klaps: και γιατί ακόμα παραλία δεν έχω δει για φέτος, γι' αυτό! :(
Κι εσύ μας γράφεις ότι χθες ήσουν Άπελλα!!!:bash:
Να σου πώ κάτι; Είσαι πολύ τυχερή που έχεις έρθει, τουλάχιστον ξέρεις πώς είναι και να, όπως τώρα, ξέρεις ποιά είναι η πιό ωραία παραλία τουλάχιστον της Ελλάδας, ενώ οι άλλοι δεν έχουν ιδέα!!! :haha: Δε σου'φτιαξα τώρα τη διάθεση;:cool:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ετσι μπραβο να βλεπω Ελαφονησι/Χανια και Μπαλο να ανεβαινουν...για παμε δυνατα !!
Θα συμφωνησω με οποιον ειπε παραπανω για το Ναυαγιο.Μεχρι να κατεβω Κρητη ηταν η κορυφαια παραλια για μενα.
Που ειναι το Ναυαγιο οεοοοοο?
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού εκτός Ευρώπης
Πορτο Κατσικι!! Δε μ' ενδιαφερει ο κοσμος που μπορει να τριγυριζει εκει. Η παραλια και το κολυμπι εκει ειναι μοναδικη εμπειρια!!
Δεν ψηφιζω Ελαφονησο-Σιμο γιατι αν δεν εχεις δει δελτιο ανεμων και πας ετσι .... σηκωνεσαι και φευγεις!

Τελος, πρεπει να δηλωσω, οτι αν και συμμετειχα στην ψηφοφορια, ειναι και πολυ υποκειμενικη. Με την ενοια οτι υπαρχουν μοναδικες, με ολη τη σημασια της λεξης, παραλιες αγνωστες σε πολλους, ομως.

Αντε, καλες βουτιες!!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Από τις υπάρχουσες επιλογές ψηφίζω Ελαφονήσι Χανιά. Διευκρινίζω ότι Μπάλο δεν έχω παέι και επαναλαμβάνω ότι το ωραιότερο μπλε το έχω δει στη νήσο Χρυσή στην Κρήτη, η οποία όμως δεν περιλαμβάνεται στις επιλογές (αδίκως πιστεύω)
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Από τις υπάρχουσες επιλογές ψηφίζω Ελαφονήσι Χανιά. Διευκρινίζω ότι Μπάλο δεν έχω παέι και επαναλαμβάνω ότι το ωραιότερο μπλε το έχω δει στη νήσο Χρυσή στην Κρήτη, η οποία όμως δεν περιλαμβάνεται στις επιλογές (αδίκως πιστεύω)
Ετσι dik παντα σταθερος και με σωστες αποψεις !!!!

Τελικα ποσες παραλιες ψηφίζουμε ???? Μπορω να βαλω δευτερη ???;)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Ψήφισα 5 :Αντιπαξους,Καβουρότρυπες,Αρμενιστή,Εγκρεμνους και Ελαφονήσι στα Χανιά.
Απορώ: ούτε μια απο Δωδεκάνησα ?απο Επτάνησα ?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom