Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ας βάλω και από την Μπονάτσα στην Κίμωλο καμιά φωτο με την ευκαιρία. Εννοείται έχει κι εκεί δανειστική βιβλιοθήκη στην τεράστια παραλία. Και ευτυχώς είναι τόσο μεγάλη η παραλία που μπορείς να βρεις ήσυχο μέρος ακόμα και την υψηλή σεζόν, για να απλώσεις την ψάθα σου....

DSC03694 (2).JPG
DSC03693 (2).JPG
DSC03688 (2).JPG
 

evpap

Member
Μηνύματα
25
Likes
108
Καλησπέρα στην παρέα. Τι να πρώτο διαλέξεις ανάμεσα στις φοβερές ελληνικές παραλίες;;;
Ελαφονήσι Χανιά
Φαλάσαρνα Χανιά
Σιμος Ελαφόνησος
Μυρτος Κεφαλλονίας
Αρμενίστης Χαλκιδικη
Ελια Μυκονος
Εγκρεμνοι Λευκάδα
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Έχουμε και λέμε, οι παραλίες που έλαβαν τις περισσότερες ψήφους ήταν οι:

Εγκρεμνοί - Λευκάδα
Βουτούμι - Αντιπαξοι
Ελαφονήσι - Χανιά
Σίμος - Ελαφόνησος
Ναυάγιο - Ζάκυνθος
Πόρτο Κατσίκι - Λευκάδα
Καβουρότρυπες - Χαλκιδική
Σαρακήνικο - Μήλος
Φαλάσαρνα - Χανιά Κρήτης
Βοϊδοκοιλιά - Μεσσηνία
Μαγγανάρι - Ίος
Μύρτος - Κεφαλονιά

Αυτό που μένει να γίνει τώρα είναι να κάνουμε μια εκπομπή και να συζητηθεί αυτή η λίστα, και γιατί όχι να βγει μια κατάταξη ανάμεσα σε αυτές τις παραλίες.

Οπότε, όσοι είναι διακεκριμένοι παραλιολόγοι :surf1: και ενδιαφέρονται να βγουν στην εκπομπή παρακαλώ να επικοινωνήσουν μαζί μου. :cool: Και γρήγορα ε, έρχεται Αύγουστος. :bleh:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εντάξει, αναμενόμενα λιγο-πολυ τα αποτελέσματα. :) Για εμένα το σημαντικότερο σε αυτή την ψηφοφορία ήταν η "ανακάλυψη" παραλιών που δεν ήξερα, δημιουργώντας μου το έναυσμα να τις επισκεφτώ. Και φυσικά να μην ξεχνάμε ότι το καλύτερο μπάνιο δεν το κάνεις απαραίτητα στην πιο ξακουστή παραλία. Στις διακοπές μου στη Ν. Κρήτη προ διετίας πχ μπορεί να ενθουσιάστηκα με το Ελαφονήσι και το συγκλονιστικό ηλιοβασίλεμα που απόλαυσα εκεί, το καλύτερο όμως μπάνιο το έκανα στη Σούγια και σε κάποιες μικρές παραλίες κοντά στην Παλαιόχωρα. :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εμένα πάλι αρχικά μου έκανε εντύπωση πόσοι από τους χρήστες του φόρουμ έχουν επισκεφτεί τους Αντίπαξους o_O Τελικά είναι πολύ πιο διάσημο μέρος απ' ότι νόμιζα.

Σε ότι αφορά τη λίστα τώρα, έχοντας επισκεφτεί 3/12 από τις παραλίες που επικρατησαν, διαπιστώνω ότι μάλλον έχω μείνει αρκετά πίσω...
Κερδίζει κατά κράτος το Ιόνιο και οι παραλίες της Κρήτης, έχουμε δύο από Κυκλάδες, εκ των οποίων τη μία (Σαρακήνικο) δε θα τη συμπεριελάμβανα στη λίστα αν ήταν στο χέρι μου, λόγω θάλασσας και μόνο. Το τοπίο όμως είναι ανεπανάληπτο και νομίζω ότι αυτό ήταν το κριτήριο, όπως αντίστοιχα ισχύει και για τις Καβουρότρυπες, με τη διαφορά ότι η θάλασσα εκεί είναι υπέροχη! Επίσης εξαιρετικό το Μαγγανάρι, αλλά θεωρώ ότι και αυτό δεν είναι το τοπ του Αιγαίου και των Κυκλάδων, τα οποία νομίζω ότι είναι λίγο «αδικημένα» από τη τελική καταμέτρηση.

Όπως και να χει ήταν ένα εξαιρετικό θέμα από το οποίο γεννήθηκαν ιδέες για προορισμούς και αυτό έχει σημασία, όπως επίσης και τα στατιστικά δεδομένα μεταξύ των χρηστών του φόρουμ. Συμφωνώ απόλυτα με την @underwater και ειδικά με την ατάκα « ότι το καλύτερο μπάνιο δεν το κάνεις απαραίτητα στην πιο ξακουστή παραλία ». Καλό καλοκαίρι να έχουμε και καλές βουτιές!
 
Last edited:

DepecheM

Member
Μηνύματα
23
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Εντάξει, αναμενόμενα λιγο-πολυ τα αποτελέσματα. :) Για εμένα το σημαντικότερο σε αυτή την ψηφοφορία ήταν η "ανακάλυψη" παραλιών που δεν ήξερα, δημιουργώντας μου το έναυσμα να τις επισκεφτώ. Και φυσικά να μην ξεχνάμε ότι το καλύτερο μπάνιο δεν το κάνεις απαραίτητα στην πιο ξακουστή παραλία. Στις διακοπές μου στη Ν. Κρήτη προ διετίας πχ μπορεί να ενθουσιάστηκα με το Ελαφονήσι και το συγκλονιστικό ηλιοβασίλεμα που απόλαυσα εκεί, το καλύτερο όμως μπάνιο το έκανα στη Σούγια και σε κάποιες μικρές παραλίες κοντά στην Παλαιόχωρα. :)
Μια από αυτές τις μικρές, σίγουρα ο ψηλός Βόλακας...
 

Landscaper13

Member
Μηνύματα
14
Likes
69
Διαπιστώνω ότι όλο και περισσότερους ψήφους πήραν οι παραλίες που βρίσκονται στο Ιόνιο Πέλαγος και σαν λάτρης του Ιονίου πιστεύω δικαιωματικά!.Πεντακάθαρα,κρυστάλλινα νερά με εντυπωσιακές παραλίες συνδυασμένες απόλυτα με το φυσικό τοπίο, για όλα τα γούστα ότι πρέπει για κολύμπι για εμάς που πάμε σε μια παραλία για να κολυμπήσουμε και όχι για να μας ψήσει ο ήλιος:D!Θαρρώ πως αν κάποιος γυρίσει και βουτήξει σε όλες τις παραλίες που βρίσκονται και στα παράλια του Ιονίου αλλά και σε όλα στα Επτάνησα έστω μια φορά θα μαγευτεί!Πολλες ψήφους πήραν και οι παραλίες της Χαλκιδικής αλλά και της Κρήτης και παραλίες όπου δεν τις έχω επισκεφτεί ακόμα.!Ειναι ευλογία να έχουμε εδώ στην χώρα μας τόσο όμορφα μέρη και τόσες πανέμορφες παραλίες.!:surf1:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε ότι αφορά τη λίστα τώρα, έχοντας επισκεφτεί 3/12 από τις παραλίες που επικρατησαν, διαπιστώνω ότι μάλλον έχω μείνει αρκετά πίσω...
Σου έχω πει να μην κάνεις ακραίες δηλώσεις!!! Άκου "έχω μείνει πίσω".....
Τι να πω εγώ που έχω πάει 5 φορές Κρήτη και δεν έχω κάνει μπάνιο σε καμία παραλία.... Για να μην πω τώρα ότι έχω πάει μόνο στο Ηράκλειο :haha:

Πέρα από τη πλάκα, αν και τα γούστα του καθενός είναι τελείως υποκειμενικά, οι παραλίες του Ιονίου είναι ιδιαίτερες! :heart:
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.057
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Σου έχω πει να μην κάνεις ακραίες δηλώσεις!!! Άκου "έχω μείνει πίσω".....
Τι να πω εγώ που έχω πάει 5 φορές Κρήτη και δεν έχω κάνει μπάνιο σε καμία παραλία.... Για να μην πω τώρα ότι έχω πάει μόνο στο Ηράκλειο :haha:

Πέρα από τη πλάκα, αν και τα γούστα του καθενός είναι τελείως υποκειμενικά, οι παραλίες του Ιονίου είναι ιδιαίτερες! :heart:
Ποιο ειναι το καλυτερο μερος στο Ηρακλειο ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom