Ποιες είναι οι καλύτερες παραλίες στην Ελλάδα;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
συμφωνω αλλα δεν εχω παει ιονιο γμτ,δεν θα επρεπε να εχουμε προσωπικη γνωμη για οποια παραλια γραφουμε;απο φωτογραφιες κι εγω συμφωνω με το ναυαγιο της ζακυνθου,αλλα αφου προσωπικα δεν;;;
Ξέρω γω, δε νομίζω να υπάρχει κάποιος κανόνας.
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ισσος Κέρκυρα
Βατουμι Αντίπαξοι
Ελαφονήσι Χανιά
Παραλία Πρέβελη Κρήτη
Χρυσή Γαιδουρονήσι
Ποσείδη Χαλκιδική
Καβουρότρυπες Χαλκιδική
Ναυάγιο
Σίγουρα αφήνω αρκετές που δεν μου έρχονται τώρα
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ελαφονήσι, Χανιά
Τι να πρωτογράψω εδώ; Οτιδήποτε, πέρα από "ήσυχη". Ακόμη καλύτερα να πας απόγευμα και να κάτσεις μέχρι το βράδυ στο ίδιο το νησί, που θα έχει φύγει ο κόσμος.

Αλυκές, Ζάκυνθος
Άμμος, με ρηχά και ζεστά νερά. Πέρασα εκεί σχεδόν όλα τα παιδικά και εφηβικά καλοκαίρια - δε μπορώ να μην την έχω στις αγαπημένες μου.

Άγιος Παύλος, Ρέθυμνο
Εκπληκτικό τοπίο, με φόντο τον τεράστιο αμμόλοφο. Λίγος κόσμος και υπέροχο ηλιοβασίλεμα.

Πλατύ, Λήμνος
Μια ανεπιτήδευτη παραλία σε ένα ανεπιτήδευτο νησί: σαν τις Αλυκές αλλά χωρίς τον πολύ κόσμο. Από τις ελάχιστες -δεν έχω δει άλλη- με ξαπλώστρες χωρίς να είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις ή να ψωνίσεις από το (low-key) μπαράκι. Αν και σίγουρα θα πάρεις από μόνος σου ένα καφέ/νερό/μπύρα/παγωτό.

Όταν ήμασταν μικροί, είχαμε πάει με τους γονείς και Κεφαλλονιά, που φημολογείται ότι έχει υπέροχες παραλίες, αλλά δεν τις θυμάμαι πέρα από φωτογραφίες.
 

maria_va

Member
Μηνύματα
73
Likes
480
Πολύ δύσκολη η επιλογή..Με μεγάλη προσπάθεια θα μείνω σε μερικές που έχουν κάτι το ιδιαίτερο και ξεχωριστό:

1. Ελαφονήσι - Κρήτη
2. Σαρακήνικο - Μήλος
3. Ναυάγιο - Ζάκυνθος
4. Σίμος - Ελαφόνησος
5. Μπέλα Βράκα - Σύβοτα
6. Κουκουναριές - Σκιάθος
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Σούνιο (κάτω από το Ναό) - Αττική
Σίμος - Ελαφόνησος
Λιμένι - Λακωνία (εντάξει δεν ειναι ακριβως παραλία, έχει τα βραχάκια της και τα πεζούλια, φανταστικά νερά)
Βοιδοκοιλιά - Μεσσηνία
Πεσσάδα - Κεφαλονιά (το πρώτο μας μπάνιο στο νήσι μετά από μία κουραστική μέρα, το πόσο το απόλαυσα δεν λέγεται, μικρή παραλία με φανταστικά νερά, εμείς πήγαμε απόγευμα και την πετυχαμε χωρίς κόσμο)
Πόρτο Κατσίκι - Λευκάδα
Μπέλα Βράκα - Σύβοτα Θεσπρωτίας
Πάνορμος - Σκόπελο
Ελαφονήσι - Κρήτη
Φάραγγας - Πάρος
Σαρακήνικο - Μήλο (λόγω του ιδιαίτερου τοπίου, αμέτρητες οι παραλιες της Μήλου και ποια να πρωτοδιαλέξεις)
Βιτάλι - Ανδρος
Ζόρκος - Ανδρος
Ποτάμι - Ευβοια
Λιμνιώνας - Ευβοια

Σιγουρα έχω ξεχάσει αρκετες και δεν έχω πάει ακόμα Χαλκιδική :rolleyes:
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Καιρό έχουμε να κάνουμε τοπ-10. Γιααααα πάμε να βγάλουμε τις καλύτερες παραλίες της Ελλάδας :cool:

Το σύστημα θα δουλέψει ως εξής: το κάθε μέλος απαντάει στο παρόν θέμα με ένα μήνυμα και γράφει όσες παραλίες θέλει στο μήνυμά του (είτε αυτές έχουν αναφερθεί πριν είτε όχι), με τη μορφή αυτή:

Μύρτος - Κεφαλονιά
Πόρτο Κατσίκι - Λευκάδα
Λαλάρια - Σκιάθος

Δηλαδή όσο περισσότερες φορές αναφερθεί μια παραλία, τόσο πιο πολλές "ψήφους" θα πάρει.

Θα δώσουμε λίγες μέρες χρόνο να γράψουν όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη γίνεται, και μετά θα μαζέψουμε όλες τις προτιμήσεις και θα δούμε τι ψάρια πιάσαμε. Παρακαλώ οι παραλιολόγοι του φόρουμ να μαζέψουν τον κόσμο να γράψει, η @go2dbeach ακούει; :surf1:

Φύγαμε!
Υπέροχο θέμα αλλά προτείνω ο χρόνος να μην είναι μόνο λίγες μέρες. Δεδομένου ότι είμαστε στα τέλη Ιουλίου και πολλοί ετοιμαζόμαστε να ξαναφύγουμε για νησιά(οπότε να έχουμε και πιο φρέσκες εμπειρίες ή/και να ξαναδούμε παλιές κι αγαπημένες παραλίες), το θέμα να μείνει και τον Αύγουστο αν γίνεται....
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Αργιλος Ξεροκαμπος Σητειας
Κατω Ζακρος Σητειας
Καρουμες Σητειας
Μενιες Κολυμπαρι Χανιων
Αγιοφαραγγο Ηρακλειο
Μαρτσαλο Ηρακλειο
Αγριομαντρα Λασηθι
Γλυκα νερα Σφακια
Αι Γιαννης Γαυδος
Ποταμος Γαυδος
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ξέρω γω, δε νομίζω να υπάρχει κάποιος κανόνας.
Αν μπορούμε να γράψουμε και παραλίες για τις οποίες δεν έχουμε προσωπική γνώμη, αλλά μας αρέσουν από τις φωτός και μόνο, εγώ θα έβαζα στη λίστα μου και τις εξής:

Πρέβελη, Κρήτη (για μένα πρόκειται ό, τι πιο συγκλονιστικό έχω δει από παραλίες στην Ελλάδα, ελπίζω να την επισκεφτώ σε λίγο καιρό)
Σεϊτάν Λιμάνια, Κρήτη
Βοϊδοκοιλιά, Μεσσηνία

Παρ' όλα αυτά θεωρώ πιο "τίμιο" να βάζουμε μόνο παραλίες που έχουμε επισκεφτεί. Επίσης θα συμφωνήσω με @alma να δώσουμε λίγο χρονικό περιθώριο ώστε να ψηφίσουν περισσότερα μέλη, καθώς και μέλη από διαφορετικά σημεία της χώρας για να είναι πιο "αντικειμενικό" το αποτέλεσμα-προσωπικά με ξεπερνάει το γεγονός ότι προς το παρόν οι Καβουρότρυπες τείνουν να βγουν μπροστά από το Ελαφονήσι ή το Πόρτο Κατσίκι (!).
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε τώρα να κρατήσουμε το θέμα ανοιχτό ένα μήνα μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο, θέλω να βγάλουμε κι'άλλες τέτοιες ψηφοφορίες, μη κάνουμε μία κάθε δύο μήνες. Ελπίζω ότι θα έχει αρκετή συμμετοχή ώστε να έχουμε καλό δείγμα χωρίς να πρέπει να περιμένουμε ένα μήνα.

Εν ολίγοις, ξυπνήστε γρήγορα και γράψτε τις παραλίες!! :surf1:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom