ΗΠΑ Ποιος πληρώνει σε περίπτωση που σου αρνηθούν είσοδο;

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Yποθετικά μιλώντας, φτάνεις στις Ηνωμένες Πολιτείες με εισητήριο μετ' επιστροφής και για τον οποιοδήποτε λόγο, σου αρνούνται την είσοδο στη χώρα.
Ποιος θα πρέπει να πληρώσει για το εισητήριο επιστροφής σου, δεδομένου ότι σε στέλνουν πίσω με την επόμενη διαθέσιμη πτήση;
Είναι η αεροπορική σου υπεύθυνη γι' αυτό, καλύπτεται το κόστος απο το εισητήριο επιστροφής ή πληρώνεις εσύ όλο το πόσο;

Μακριά απο εμάς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαρτάται από τη χώρα, από το λόγο για τον οποίο σου απαγορεύτηκε η είσοδος και από το migratory status που έχεις. Π.χ. αν η αεροπορική επέτρεψε την επιβίβαση σε πελάτη που δεν είχε βίζα ή δικαίωμα εισόδου στη χώρα, είναι δική της ευθύνη. Σε άλλες περιπτώσεις επιβαρύνεται ο επιβάτης, αλλά αν ισχυριστείς πως δεν έχεις τα οικονομικά μέσα, τότε σε βάζουν με δικά τους έξοδα στην επόμενη πτήση ή το καράβι. Η απαγόρευση εισόδου έχει άλλο στάτους από την απέλαση, είναι διαφορετικό πράγμα, παρότι ομοίως ενδιαφέρουσες εμπειρίες.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Η απαγόρευση εισόδου έχει άλλο στάτους από την απέλαση, είναι διαφορετικό πράγμα, παρότι ομοίως ενδιαφέρουσες εμπειρίες.
Σωστά, άλλο το να είσαι inadmissible (INA 212) και άλλο να είσαι deportable. (INA 237). Αν ταξιδεύεις με βίζα και σου αρνηθούν την είσοδο, έχεις απαγόρευση εισόδου για αρκετά χρόνια στο μέλλον. Αν ταξιδεύεις με visa waiver, δεν έχεις γενική απαγόρευση, αλλά δεν μπορείς να ξαναχρησιμοποιήσεις το visa waiver.

Σχετικά με το ποιος πληρώνει τα έξοδα, η ανάλυση του Yorgou είναι ακριβής.
 

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Nαι, αλλά αν υποθέσουμε ότι ταξιδεύω με Visa Waiver όπου αυτό ισχύει για Ελλάδα, χωρίς να έχω κανένα κακό ιστορικό σε προηγούμενα ταξιδια και η αεροπορική με την οποία ταξιδεύω ουσιαστικά μου το επιτρέπει, μπορώ να ισχυριστώ οτι σε περίπτωση που μου αρνηθούν την είσοδο για τους συνήθεις λόγους (ανεπαρκή στοιχεία και δεσμοί ώστε να γυρίσω πίσω στη χώρα μου), η αεροπορική μου εταιρία οφείλει να καλύψει το έξοδα για να με στείλει πίσω?

Μιλάω για περιπτώσεις που κάποιος πληρεί ολες τις προϋποθέσεις και απλά του αρννούται την είσοδο στη χώρα.
 

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Ή ουσιαστικά μόνο σε περίπτωση που είναι λάθος της αεροπορικής να σε αφήσει να επιβιβαστείς ενώ δεν θα έπρεπε, καλύπτονται τα έξοδα επιστροφής;
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Nαι, αλλά αν υποθέσουμε ότι ταξιδεύω με Visa Waiver όπου αυτό ισχύει για Ελλάδα, χωρίς να έχω κανένα κακό ιστορικό σε προηγούμενα ταξιδια και η αεροπορική με την οποία ταξιδεύω ουσιαστικά μου το επιτρέπει, μπορώ να ισχυριστώ οτι σε περίπτωση που μου αρνηθούν την είσοδο για τους συνήθεις λόγους (ανεπαρκή στοιχεία και δεσμοί ώστε να γυρίσω πίσω στη χώρα μου), η αεροπορική μου εταιρία οφείλει να καλύψει το έξοδα για να με στείλει πίσω?

Μιλάω για περιπτώσεις που κάποιος πληρεί ολες τις προϋποθέσεις και απλά του αρννούται την είσοδο στη χώρα.
Η αεροπορική εταιρία δεν φταίει σε τίποτα αν δεν σου επιτράπηκε η είσοδος στις ΗΠΑ. Δεν έχει κανένα λόγο να σου καλύψει κανένα έξοδο.

Η αεροπορική εταιρία έχει υποχρέωση να ελέγξει ότι όλοι οι επιβάτες έχουν αναγκαία έγγραφα για είσοδο στις ΗΠΑ - αν κάποιος επιβάτης δεν τα έχει, υπάρχουν σημαντικά πρόστιμα για την αεροπορική εταιρία.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Υποθέτω (χωρίς να γνωρίζω) ότι εσύ πληρώνεις τον βαρκάρη, οπότε πριν κάνεις το οτιδήποτε φρόντισε να έχεις εξασφαλίσει τα πάντα ώστε να μην συμβεί κάτι τέτοιο που περιγράφεις :)
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Υπαρχει περιπτωση να σου απαγορεψουν την εισοδο σαν τουριστας; Τι μπορουν να σου πουν και να μη σ'αφησουν;

Sent from my iPhone using Travel stories
 

Jane8

Member
Μηνύματα
49
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Mετανάστευση
Πολύ εύκολα.Ένα κάρο λόγους άμα θέλουν...
Αν υποψιαστούν ότι σκοπεύεις να μείνεις πέραν του διαστήματος που γράφει το εισητήριο σου, σε στέλνουν πίσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom