Ποιο τραγούδι σας ταξιδεύει?

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
δεν υπαρχει περίπτωση να δω alma και να μην κλικάρω!
Ορίστε και hard rock που με πάει Ουκρανία
 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
δεν υπαρχει περίπτωση να δω alma και να μην κλικάρω!

Ωωω ευχαριστώ! :)

Μα αγαπάμε ρώσικη μουσική, Григо́рий Лепс και είναι και τραγούδι για το πολυαγαπημένο Λονδίνο.Είναι να μην με ταξιδέψει;

Το άλλο αγαπημένο από τον ίδιο είναι το παρακάτω



Από την ιστορική σειρά "Σοφία" για τη ζωή της δικής μας Ζωής-Σοφίας Παλαιολογίνας που έγινε σύζυγος του Ρώσου Ιβάν του Μεγάλου και γιαγιά του Ιβάν του τρομερού. Φοβερή σειρά. Αν θυμάμαι στην Ελλάδα πρέπει να είχε προβληθεί κάποτε από την Ερτ 3.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Αυτό το τραγούδι που μου έχει κολλήσει από προχθές με ταξιδεύει στο όμορφο Πήλιο και σε καθαρά, ελεύθερα, τρεχούμενα νερά.
Πόσο τον αγαπώ τον Αλκίνοο, πόσο τυχερή νιώθω που έχει η γενιά μας ένα τετοιο καλλιτέχνη. Τον παρακολουθώ από το ξεκίνημα του και οποτε τυχαίνει live ή συναυλία εννοείται ότι πάω.. Μετρημένος, σοβαρός μα και με χιουμορ, χωρίς πολλά λόγια, γράφει/μιλάει όταν έχει να πει κατι ουσιαστικό, τα πιστεύω του τα βλέπουμε μέσα από τον τρόπο ζωής που έχει επιλέξει.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Αυτό το τραγούδι που μου έχει κολλήσει από προχθές με ταξιδεύει στο όμορφο Πήλιο και σε καθαρά, ελεύθερα, τρεχούμενα νερά.
Επίσης υπέροχο κομματι, δεν το είχα ακούσει... :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πόσο τον αγαπώ τον Αλκίνοο, πόσο τυχερή νιώθω που έχει η γενιά μας ένα τετοιο καλλιτέχνη. Τον παρακολουθώ από το ξεκίνημα του και οποτε τυχαίνει live ή συναυλία εννοείται ότι πάω.. Μετρημένος, σοβαρός μα και με χιουμορ, χωρίς πολλά λόγια, γράφει/μιλάει όταν έχει να πει κατι ουσιαστικό, τα πιστεύω του τα βλέπουμε μέσα από τον τρόπο ζωής που έχει επιλέξει.
Πραγματικά! Κι εγώ τον παρακολουθώ από τα σχολικά μου χρόνια, όταν είχε κυκλοφορήσει η πρώτη αμιγώς προσωπική του δουλειά ως τραγουδοποιός ("Ο δρόμος, ο χρόνος και ο πόνος") και κόλλησα. Στην εφηβεία ήμουν στα όρια του έρωτα μαζί του. :p Ως φοιτήτρια δεν έχανα live!
Και χαίρομαι να βλέπω τον καλλιτέχνη που με επηρέασε όσο κανείς σε πιο αθώες ηλικίες να παραμένει σταθερός στις αξίες του και ενεργός πολίτης πέρα από εξαιρετικός τραγουδοποιός/ερμηνευτής/μουσικός. :)

Επίσης υπέροχο κομματι, δεν το είχα ακούσει... :)
Είναι ακυκλοφόρητο, το είχε τραγουδήσει σε κάποια live. Έφτιαξε πριν λίγες μέρες αυτό το βίντεο με την Εστουδιαντίνα και παιδιά της περιοχής του Πηλίου. Μάλλον ως μια καθαρή και αγνή απάντηση στο χυδαίο υβρεολόγιο του Μπέου πριν μερικές εβδομάδες προς εκείνον και τους κατοίκους των Σταγιατών Πηλίου. :)
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Τον Αλκινοο ετυχε να τον δω στο πρωτο live που πηφα στη ζωη μου,καθως κ εκεινου ηταν απ τα πρωτα του.Πριν πεντε χρονια ηρθε στο βερολινο,αυτος κ ενας αλλος καλλιτεχνης με μπασο.Ηταν μαγεια κ οι δυο.Ο Αλκινοος παιζει καθε χρονο καλοκαιρια μονος του,σε διαφορα χωτια του πηλιου,χωρις ρευμα κ οταν εχει πανσελληνο.Τον εχω ακουσει απ το ραδιοφωνο της Ερα,χωρις να χω καταφερει ακομη να τον δω εκει.

Εχει νομιζω σπιτι στο πηλιο γι αυτο κ ενδιαφερεται τοσο
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τον Αλκινοο ετυχε να τον δω στο πρωτο live που πηφα στη ζωη μου,καθως κ εκεινου ηταν απ τα πρωτα του.Πριν πεντε χρονια ηρθε στο βερολινο,αυτος κ ενας αλλος καλλιτεχνης με μπασο.Ηταν μαγεια κ οι δυο.Ο Αλκινοος παιζει καθε χρονο καλοκαιρια μονος του,σε διαφορα χωτια του πηλιου,χωρις ρευμα κ οταν εχει πανσελληνο.Τον εχω ακουσει απ το ραδιοφωνο της Ερα,χωρις να χω καταφερει ακομη να τον δω εκει.

Εχει νομιζω σπιτι στο πηλιο γι αυτο κ ενδιαφερεται τοσο
Ναι, όντως μένει με την οικογένειά του στην ευρύτερη περιοχή. :)
Και από όσο έχω καταλάβει είναι τόσο αυτός, όσο και η σύζυγός του ενεργοί και συνειδητοποιημένοι πολίτες στον τόπο που ζουν.

Πόσο όμορφη εμπειρία θα ήταν να τον βλέπεις στο εξωτερικό! :) Όντως μαγεία.
Επίσης να αναφέρω ότι πάντα συνεργάζεται με πολύ αξιόλογους μουσικούς και το αποτέλεσμα στις συναυλίες του είναι άρτιο (όχι ότι δεν είναι άρτιο και όταν παίζει μόνος με την κιθάρα του βέβαια!). Μέσα από τα live του Αλκίνοου αγάπησα και τον Σταύρο Λάντσια για παράδειγμα. :)
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Eχει μετακομίσει τελευταία στον Βολο ή κάπου σε αυτά τα μέρη (με προλαβε η @underwater). Πριν έμενε σε ένα κτημα στην Εύβοια.
Οταν είχε έρθει Βερολίνο πρέπει να ήταν οταν κυκλοφορησε το cd "μικρή βαλίτσα " με μία μπάντα μονο με έγχορδα. Τον ειχα δει μετά την περιοδεία του (μας το είχε αναφέρει) στο Βεάκειο. Η μικρή βαλιτσα ειναι αφιερωμένη όχι μόνο στους πρόσφυγες αλλά και σε όλους όσους αναγκάστηκαν να φύγουν από την πατρίδα τους για κάποια ξένη χώρα. Αυτά μας είχε πει και μας ειχε τραγουδήσει acapella το ομώνυμο τραγούδι.

Παραθέτω από το ogdoo.gr

Στο ένθετο του cd ο Αλκίνοος αναφέρει χαρακτηριστικά: «Κόντεψα να φύγω από την Ελλάδα τρεις φορές τα τελευταία χρόνια. Τι θα έβαζα σε μια μικρή αποσκευή; Τι θα κρατούσα από τον τόπο, την εποχή και τον εαυτό που θα άφηνα; Πώς συσκευάζονται ο δρόμος, ο χρόνος και ο πόνος, όσα δηλαδή κάνουν τον κάθε έναν μας αυτό που είναι; Ποια είναι τα απολύτως απαραίτητα; Αυτά που, για να χωρέσουν, πρέπει να αφαιρεθεί κάτι άλλο;

Όπως φεύγοντας βιαστικά οι πρόσφυγες, παίρνουν μαζί τους τα στέφανα και τις φωτογραφίες τους, έτσι έκλεισα στη Μικρή Βαλίτσα κάποια λαϊκά τραγούδια, ανάμεσα σε εικόνες του προσώπου και του καιρού μας. Επιστρέφοντας χωρίς να έχω φύγει, την ανοίγω πάλι, για να βρω μικρά κομμάτια μνήμης, τη θολή συνείδηση της τωρινής στιγμής και την προσμονή της μέρας που θα έρθει – κι ας μην έρθει. Όλα μαζί ανάκατα, μπερδεμένα, στριμωγμένα κι ακριβά».
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εκπληκτικός τραγουδοποιός, μουσικός, ερμηνευτής μα πάνω απ΄όλα άνθρωπος και ενεργός πολίτης.
Συμφωνώ και επαυξάνω σε όσα προαναφέρατε, και φυσικά δε χρειάζεται να σταθούμε στη πρόσφατη επικαιρότητα λόγω Μπέου (σιχαίνομαι μόνο που γράφω το όνομα) παρά μόνο υποστηρικτικά, αν και είμαι σίγουρος ότι η σκεπτόμενη τοπική κοινωνία ήδη τον αγκάλιασε.

Θα σταθώ σε μια πρόσφατη του συνέντευξη στο Νίκο Παπαδογιάννη, που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση πέρα απ΄ όλα όσα είπε γενικώς, η ενασχόληση του με τον αθλητισμό και ιδιαίτερα με το Aikido και το τρόπο που το προσεγγίζει, μια πολεμική τέχνη που ακολούθησα κι εγώ για χρόνια και έχω ιδιαίτερους δεσμούς.

Τέλος, πρέπει να αναφερθώ και στους μουσικούς που τον πλαισιώνουν, καθως στο τελευταίο δίσκο του συμμετέχουν κορυφαία ονόματα, αλλα ιδιαίτερα στη τελευταία συναυλία του που παρακολούθησα ζωντανά στην οποία ήταν ντουέτο με τον κορυφαίο πολυπράγμων μουσικό Γιώργο Καλούδη!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.626
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom