Γαλλία Ισπανία Ιταλία Ποιο road trip θα προτείνατε;

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Καλημέρα σας! Ακόμα δεν έχει φτάσει ο καιρός για το ταξίδι μας στην Κεντρική Ευρώπη αλλά αρχίζουμε δειλά δειλά να κάνουμε σχέδια για το επόμενο, κατά πάσα πιθανότητα προς τα Χριστούγεννα. Οι επιλογές μας είναι δύο και θα ήθελα τη γνώμη σας τόσο για το οικονομικό (το χαμηλότερο κόστος είναι απο τα βασικά κριτήρια) αλλά και απο άποψη ποικιλομορφίας.
Κάποιες πληροφορίες: Θα είμαστε 6-8 άτομα. Σε όλους μας αρέσουν η ιστορία, τα μουσεία, τα μεσαιωνικά κάστρα και χωριά, να μαθαίνουμε για τον πολιτισμό και την κουλτούρα της κάθε χώρας, οι φυσικές ομορφιές και η πεζοπορία. Δεν κάνουμε καθόλου shopping (εκτός απο μερικά σουβενίρ) και δεν μας ενδιαφέρει καθόλου το nightlife (ίσως κάποιο χαλαρό ποτό σε κάποιο ήσυχο μπαράκι). Οι διαθέσιμες ημέρες φαντάζομαι θα είναι γύρω στις 11-12.

1st option:
Ιταλία
Πετάμε απο Αθήνα-Ρώμη και αφου μείνουμε κάποιες μέρες νοικιάζουμε αυτοκίνητο και περνάμε απο Perugia - Τοσκάνη/Val D'orcia - Siena - Manarola - Φλωρεντία - Μιλάνο και αν μας παίρνει (που δεν το νομίζω) Βενετία. Παραδίδουμε το αυτοκίνητο στον τελικό προορισμό μας κι απο εκεί πετάμε πίσω για Αθήνα. (Φαντάζομαι δε θα χρειαστεί να διανυκτερεύσουμε σε όλες τις περιοχές, πχ Pisa, που μπορεί να γίνει και σαν μονοήμερη απλά για να δούμε τα landmarks).

2nd option:
Ιταλία-Κυανή Ακτή-Ισπανία
Πετάμε απο Αθήνα - Μιλάνο, νοικιάζουμε αυτοκίνητο και πάμε Torino (ή Γένοβα) - Μονακό/Μόντε Κάρλο - Νίκαια - Κάννες - Aix-en-Provence -Μασσαλία - Perpignan - Girona - Βαρκελώνη κι απο εκεί πετάμε Αθήνα.
(Όπως και στην προηγούμενη επιλογή της Ιταλίας κι εδώ υποθέτω απο κάποιες περιοχές θα κάνουμε απλά μια στάση.)

Περιμένω τις απόψεις σας! Ευχαριστώ!
 

SM_travel

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Κρίνοντας τα κριτήρια σου δηλαδή ιστορία, μουσεία, μεσαιωνικά κάστρα και χωριά και την εποχή που θέλετε να πάτε η 1η επιλογή είναι πιο κοντά στα 'θέλω' σου.

Αν και η 2η μου αρέσει πιο πολύ αλλά είναι καλύτερα να πας Μάιο-Σεπτέμβριο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Κρίνοντας τα κριτήρια σου δηλαδή ιστορία, μουσεία, μεσαιωνικά κάστρα και χωριά και την εποχή που θέλετε να πάτε η 1η επιλογή είναι πιο κοντά στα 'θέλω' σου.

Αν και η 2η μου αρέσει πιο πολύ αλλά είναι καλύτερα να πας Μάιο-Σεπτέμβριο.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι όντως, η Ιταλία προσφέρει περισσότερο Μεσαίωνα και Αναγέννηση... Ωστόσο θέλω πάρα πολύ να δω και τη Βαρκελώνη. Και θα μπορούσαμε να βάλουμε και την Crcassonne για να πάρουμε μια γερή δόση απο κάστρο. Ίσως τελικά παίξει καθοριστικό ρόλο το οικονομικό μιας και οι δύο επιλογές μας ενθουσιάζουν.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Με δεδομένο ότι θέλεις πολύ να δεις την Βαρκελώνη, γιατί δεν κάνεις roadtrip στην Ισπανία;; Δηλαδή Αθήνα ~ Βαρκελώνη και κινείσαι εκεί. Πας στο Carcassonne, Γρανάδα για το κάστρο Alhambra, μπορείς και ανδορρα. Οι 11 ημέρες είναι μια χαρά. Και προσθέτεις ότι άλλο θέλεις για να γεμίσεις το πρόγραμμα.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Με δεδομένο ότι θέλεις πολύ να δεις την Βαρκελώνη, γιατί δεν κάνεις roadtrip στην Ισπανία;; Δηλαδή Αθήνα ~ Βαρκελώνη και κινείσαι εκεί. Πας στο Carcassonne, Γρανάδα για το κάστρο Alhambra, μπορείς και ανδορρα. Οι 11 ημέρες είναι μια χαρά. Και προσθέτεις ότι άλλο θέλεις για να γεμίσεις το πρόγραμμα.
Χμμμ αρκετά ενδιαφέρουσα πρόταση... Ωστόσο όσο θέλω να δω τη Βαρκελώνη άλλο τόσο θέλω να δω Ρώμη και Φλωρεντία :))))
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλύτερα Ιταλία για αυτά που ζητάς. Πολύ περισσότερα χιλιόμετρα η δεύτερη επιλογή σου (άρα και τα έξοδα και οι μέρες που θα είσαι στον δρόμο) και περισσότερη ακρίβεια η νότια Γαλλία (νομίζω). Η πρώτη επιλογή έχει όσα θέλεις...
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Και εγώ νομίζω ότι η πρώτη επιλογή σου είναι καλύτερη.
 

Jeronimo

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμο του μεταξιού-Κίνα
Καλησπέρα!
Καταρχήν τα Road trip είναι η καλύτερη επιλογή για μένα!
Συμφωνώ ότι Βαρκελώνη και γενικά Ισπανία πρέπει να πας αποκλειστικά με πτήση Αθήνα-Βαρκελώνη και μετά 10-11 ημέρες ή και παραπάνω γυρνάς γύρω γύρω.

Η πρώτη επιλογή είναι και η καλύτερη και οικονομικότερη (Αεροπλάνο).

Επειδή θες Road trip, θα είσαι στο πόδι πιο συχνά και οι επισκέψεις σου πιο σύντομες,
άρα:
> <


**Φτάνεις πρωί στην Ρώμη π.χ. Σάββατο και Τρίτη πρωί φεύγεις μέσω Σιένα(Στάση) για την Φλωρεντία όπου φτάνεις βράδυ. (300klm-52euro)

**Πέμπτη πρωί φεύγεις για Πίσα εκδρομή και γυρνάς Φλωρεντία. (190klm-23euro)

**Παρασκευή πρωί ξεκινάς για τα 5 χωριά (Manarola - Vernazza)
Εγώ Vernazza πήγα και έκατσα μισή ώρα και μου έμεινε αξέχαστη, αλλά είναι πολύ στενός ο δρόμος με στροφές κλπ και γιαυτό προτείνω αν θες να τα δεις, τουλάχιστον τα 2 από αυτά να ξεκινήσεις πρωί και το βράδυ να καταλήξεις Γένοβα.
(Γιαυτό πρότεινα να πας εκδρομή με επιστροφή στην Πίσα και όχι στον δρόμο προς Manarola γιατί θα είναι πολύ κουραστικό.) (280klm-60euro)

**Σάββατο δεν θα πέρναγα πάνω από ένα πρωινό στην Γένοβα και θα κατέληγα στο Μιλάνο. (140klm-28euro)

**Δευτέρα θα πήγαινα από το πρωί μια εκδρομή Κόμο και μετά Λουγκάνο
και ή διαμονή σε κάποιο από τα 2
ή επιστροφή Μιλάνο το βράδυ (160klm-60euro)
ή πήγαινε Βενετία μετά.

**Τρίτη (Αν δεν έχεις πάει από Δευτέρα βράδυ Βενετία) πήγαινε τώρα από πρωί!
κάτσε όλη την μέρα και το βράδυ και είναι αρκετά. (280klm-50euro)

**Τετάρτη είναι η 12η ημέρα οπότε έχει επιστροφή.
Καλύτερα γύρνα Μιλάνο για πιό φτηνές πτήσεις (280klm-50euro)


<<1630 klm -- 323 euro >> Βενζίνες και διόδια για 4 άτομα σε κανονικό αυτοκίνητο. Από το ViaMichelin..

>>3 Νύχτες Ρώμη
3 Νύχτες Φλωρεντία
1 Νύχτα Γένοβα (ή σε κάποιο από τα 5 χωρία)
3 Νύχτες Μιλάνο
1 Νύχτα Βενετία (Μεστρε που είναι πιο φτηνά και είναι δίπλα με λεωφορείο αστικό)

Από άποψη ποικιλομορφίας έχεις:
Αρχαία και ιστορική πρωτεύουσα (Ρώμη)
Ένα ζωντανό μουσείο (Φλωρεντία) Απίστευτη πόλη!!
Λίγο από Τοσκάνη
Απίστευτες διαδρομές (Πίζα-Γένοβα-Μιλάνο)
Ζωγραφιστά τοπία στην θάλασσα(5 χωριά)
Λίγο από Άλπεις και λίμνες(Λουγκάνο-Κόμο)
..και Ρομαντισμό(Βενετία)

Αυτά για αρχή!
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Καλησπέρα!
Καταρχήν τα Road trip είναι η καλύτερη επιλογή για μένα!
Συμφωνώ ότι Βαρκελώνη και γενικά Ισπανία πρέπει να πας αποκλειστικά με πτήση Αθήνα-Βαρκελώνη και μετά 10-11 ημέρες ή και παραπάνω γυρνάς γύρω γύρω.

Η πρώτη επιλογή είναι και η καλύτερη και οικονομικότερη (Αεροπλάνο).

Επειδή θες Road trip, θα είσαι στο πόδι πιο συχνά και οι επισκέψεις σου πιο σύντομες,
άρα:
> <


**Φτάνεις πρωί στην Ρώμη π.χ. Σάββατο και Τρίτη πρωί φεύγεις μέσω Σιένα(Στάση) για την Φλωρεντία όπου φτάνεις βράδυ. (300klm-52euro)

**Πέμπτη πρωί φεύγεις για Πίσα εκδρομή και γυρνάς Φλωρεντία. (190klm-23euro)

**Παρασκευή πρωί ξεκινάς για τα 5 χωριά (Manarola - Vernazza)
Εγώ Vernazza πήγα και έκατσα μισή ώρα και μου έμεινε αξέχαστη, αλλά είναι πολύ στενός ο δρόμος με στροφές κλπ και γιαυτό προτείνω αν θες να τα δεις, τουλάχιστον τα 2 από αυτά να ξεκινήσεις πρωί και το βράδυ να καταλήξεις Γένοβα.
(Γιαυτό πρότεινα να πας εκδρομή με επιστροφή στην Πίσα και όχι στον δρόμο προς Manarola γιατί θα είναι πολύ κουραστικό.) (280klm-60euro)

**Σάββατο δεν θα πέρναγα πάνω από ένα πρωινό στην Γένοβα και θα κατέληγα στο Μιλάνο. (140klm-28euro)

**Δευτέρα θα πήγαινα από το πρωί μια εκδρομή Κόμο και μετά Λουγκάνο
και ή διαμονή σε κάποιο από τα 2
ή επιστροφή Μιλάνο το βράδυ (160klm-60euro)
ή πήγαινε Βενετία μετά.

**Τρίτη (Αν δεν έχεις πάει από Δευτέρα βράδυ Βενετία) πήγαινε τώρα από πρωί!
κάτσε όλη την μέρα και το βράδυ και είναι αρκετά. (280klm-50euro)

**Τετάρτη είναι η 12η ημέρα οπότε έχει επιστροφή.
Καλύτερα γύρνα Μιλάνο για πιό φτηνές πτήσεις (280klm-50euro)


<<1630 klm -- 323 euro >> Βενζίνες και διόδια για 4 άτομα σε κανονικό αυτοκίνητο. Από το ViaMichelin..

>>3 Νύχτες Ρώμη
3 Νύχτες Φλωρεντία
1 Νύχτα Γένοβα (ή σε κάποιο από τα 5 χωρία)
3 Νύχτες Μιλάνο
1 Νύχτα Βενετία (Μεστρε που είναι πιο φτηνά και είναι δίπλα με λεωφορείο αστικό)

Από άποψη ποικιλομορφίας έχεις:
Αρχαία και ιστορική πρωτεύουσα (Ρώμη)
Ένα ζωντανό μουσείο (Φλωρεντία) Απίστευτη πόλη!!
Λίγο από Τοσκάνη
Απίστευτες διαδρομές (Πίζα-Γένοβα-Μιλάνο)
Ζωγραφιστά τοπία στην θάλασσα(5 χωριά)
Λίγο από Άλπεις και λίμνες(Λουγκάνο-Κόμο)
..και Ρομαντισμό(Βενετία)

Αυτά για αρχή!
θα συμφωνησω με τον φιλο παραπανω. αρκετα καλη ποικιλομορφια. αν και στο προγραμμα απο Γενοβα προς Μιλανο, θα εβαζα και μια ολιγωρη σταση στο Τορινο
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Σας ευχαριστώ πολύ για την εκτενή αναφορά και βοήθεια! Φίλε @Jeronimo έχεις κάνει απίστευτο προγραμματισμό! Πόσο περίπου στοιχίζει κατα άτομο αυτό το ταξίδι; Έστω κατα προσέγγιση, με όλα μεσα (εισιτήρια, καύσιμα, φαγητό).
 

Jeronimo

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμο του μεταξιού-Κίνα
Θα σου πω την δικιά μου εκτίμηση λοιπόν!

Μόλις γύρισα από ταξίδι που περιλάμβανε και την Ρώμη (Από προηγούμενη παρασκευή βραδάκι έως Δευτέρα απόγευμα)
Οπότε αν πας π.χ. Σάββατο πήγαινε Κολοσαίο και εκεί γύρω και μετά 17.30 πήγαινε για ένα Free Walking tour για να δεις κάποια βασικά και να μάθεις τι παίζει. (Έδωσα 15ευρώ για 2 άτομα ως μπουρμπουαρ)
Κυριακή γύρω γύρω και φαγητό και παγωτό μέχρι σκασμού!!
Δευτέρα πρωί επίσκεψη Βατικανό με Κανονισμένο τουρ από ίντερνετ.
Τρίτη φεύγεις.

Πάμε στο κόστος:

>>Αεροπλάνο Αθήνα-Ρώμη και Μιλάνο-Αθήνα μάξιμουν 200 (περίπου 150 ευρώ).

>>Για 9 ημέρες (Τρίτη- Τετάρτη) το αυτοκίνητο 300 ευρώ για Ford Focus. Για 4 άτομα.
Από Ρώμη μέχρι Μιλάνο. Μπορεί και πολλά παραπάνω αν θες πιο άνετο κλπ.
Θέλει πιστωτική και αν βάλεις και έξτρα ασφάλεια πάει λίγο πιο πάνω.

>>Το ViaMichelin δίνει 323 ευρώ για βενζίνες και διόδια οπότε καλύτερα πες 500 με πάρκινγκ και ότι άλλο είναι και ας περισσέψουν!!

>>50 ευρώ για Κολοσσαίο και ξενάγηση στο Βατικανό.

>>8 ευρώ/άτομο για λεωφορείο Αεροδρόμιο-κέντρο Ρώμης και πίσω (Από αεροδρόμιο Ρώμης πάρε το αμάξι, είναι πιο φτηνά από ότι είδα.

>>Ρώμη 3ήμερο και Μιλάνο Μέσα μαζικής μεταφοράς να'ναι 40 αυρώ το άτομο;;!!

>>Ξενοδοχεία:
Ρώμη 3 νύχτες= πάνω από 200 για να είναι αξιοπρεπές. Εγώ έδωσα 300 με πρωινό.
ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ για τα δεδομένα μου!

Φλωρεντία 3 νύχτες= το ίδιο.

Γένοβα 1 νύχτα= 50-60 ευρώ (σε κάποιο από τα 5 χωριά, τουλάχιστον 100!)

Μιλάνο 3 νύχτες= το ίδιο με Ρώμη, αν και είναι πιο φτηνά.

Μέστρε 1 νύχτα= 60-70 ευρώ.

ΣΥΝΟΛΟ 750 έως 1000 ευρώ για ύπνο σε ξενοδοχεία 2κλινα. 11 νύχτες.
(Μπορείς να βρεις και διαμερίσματα για παραπάνω άτομα)
άρα 500 ευρώ το άτομο.

6-8 άτομα = 2 αυτοκίνητα = 300+300(Αμάξια)+500+500(Βενζίνες κλπ)=1600
Στα 8 άτομα 200 ευρώ.

1 ΑΤΟΜΟ:
200 ευρώ Αεροπλάνο
200 ευρώ Αμάξι
500 ευρώ ύπνο
100 ευρώ Ρώμη-Μιλάνο (Βατικανό κλπ)

Σύνολο 1000 ευρώ το άτομο..... Τα πάγια έξοδα!

Εγώ υπολογίζω 50 ευρώ/ημέρα για φαγητό ποτό μαλακίες,ακόμα και αναμνηστικά.
Ακόμα και εστιατόριο να πας, άντε να δώσεις 30 ευρώ/άτομο.
Άρα 12ημέρες χ 50 = 600 ευρώ να φας εκεί.

1600 ευρώ/άτομο


Προτείνω να βρεις να κάνεις κάποιο τουρ που πρώτη φορά έκανα τώρα και μου άρεσε!
Στα έξτρα βάλε
Βόλτες με γόνδολες(!!!!)
Αγώνα της Μίλαν(!!!!)
Wine tour στην Φλωρεντία ή στην Τοσκάνη
Twilight Trastevere Food Tour που δεν το πρόλαβα εγώ γιατί ήταν όλα κλεισμένα.

Αυτά!

Φαγητό στην Ρώμη (οπότε μάλλον όμοια και υπόλοιπη Ιταλία)
1 Ορεκτικό- 2 Κυρίως (μακαρόνια-πίτσα-κρέας)-κρασί μπουκάλι= 50-60 ευρώ

1 πίτσα 8-12 ευρώ
1 μακαρονάδα 8-14 ευρώ

Στο πόδι: σκάς με 6 ευρώ πίτσα
Σάντουιτς κλπ 3-6 ευρώ
ποτήρι κρασί 3-4 ευρώ
Νερό 2-3 ευρώ
καπουτσίνο 1-1,2 ευρώ
Παγωτό 2,5 ευρώ χωνάκι με 2 μπάλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom