Ιράκ Πολιτικός Μηχανικός στη Βαγδάτη

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Καλημέρα σας,
Ο σύζυγος, πολιτικός μηχανικός είχε μία προσφορά από μία εταιρία του Κατάρ για δουλειά στη Βαγδάτη. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε τις συνθήκες που επικρατούν εκεί. Και φυσικά το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι να ρωτήσω εδώ που υπάρχουν πολυταξιδεμένοι και έχουν πάει εκεί έστω και για διακοπές. Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη. Είναι επικίνδυνα?
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ένας φίλος και πρώην συνεργάτης έφυγε πριν 6 μήνες και εργάζεται για εταιρεία του Κατάρ, αλλά στο ίδιο το Κατάρ. Είναι υπέρ-ευχαριστημένος , τα λεφτά είναι εξαιρετικά καλά και οι όροι συνεργασίας πάρα πολύ καλοί. Νομίζω ότι από την εταιρεία δε χρειάζεται καν να το σκεφτεί. Για τη Βαγδάτη τώρα δεν έχω ιδέαν. Θα πάτε μαζί ή θα πάει μόνος του; έχετε παιδιά;
 

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Έχουμε 2 παιδιά και θα πάει μόνος του. Αν ήταν κάπου αλλού θα ακολουθούσαμε. Εκεί δεν νομίζω. Η εταιρία είναι η ACE (assosiated consulting Engineers).
Ευχαριστώ πολύ....
 

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Υπάρχει 3μηνη δοκιμαστική περίοδος και το συμβόλαιο είναι για 2 χρόνια με ανανέωση...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά η τρίμηνη δοκιμαστική είναι στάνταρ διαδικασία που βάζουν σε όλα τα συμβόλαια για overseas applicants, είναι εντελώς τυπικό σε περίπτωση πχ που ο συζυγός σου αποδειχθεί serial killer ξέρωγω :haha: το ίδιο μου κάνανε και μένα.

Κοίτα ας περιμένουμε τα μέλη να μας πουν για τη Βαδγάτη ως μέρος τώρα, και μετά βλέπουμε.
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Η Βαγδάτη εξακολουθεί να είναι πολύ επικίνδυνη. Μόνο σαν λύση απελπισίας θα μπορούσε να την επιλέξει κάποιος. Αν με ρωτούσε συγγενικό/φιλικό πρόσωπο, θα ήμουν κάθετα αρνητικός. Απο κι εκεί πέρα, εσείς αποφασίζετε.
Baghdad travel guide - Wikitravel
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Δε νομίζω ότι θα βρεις κάποιον που ναέχει ταξιδεψει Βαγδάτη τα τελευταία χρόνια (για τουρισμό) για να έχεις ενημέρωση από πρώτο χέρι. Από γνωστό μου που δούλευε εκεί πριν από 3-4 χρόνια, είχα την πληροφόρηση ότι η κατάσταση είναι ασταθής. Η ζωή του γνωστού μου ήταν ξενοδοχείο-γραφείο με μετακίνηση (αυτοκίνητο και οδηγό) που είχε αναλάβει η εταιρεία του. Λεφτά καλά, ζωή χάλια. Αυτά, από δεύτερο χέρι...

Πάντως αν τελικά επιλέξει τη δουλειά, ενημέρωσε το post για τις συνθήκες εκεί. Οι ανταποκρίσεις από το μέτωπο σπανίζουν...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εγώ ήμουν στη Βαγδάτη τον περασμένο Μάρτιο.
Η ζωή μου φάνηκε απόλυτα φυσιολογική, με μποτιλιαρίσματα, κόσμο στις αγορές και μια φοβερή ανοικοδόμηση.
Το Ιράκ σήμερα ζει μια οικονομική έκρηξη. Τα πάντα ξαναφτιάχονται από την αρχή με αποτέλεσμα να δημιουργούνται συνεχώς θέσεις εργασίας. Σε κάθε δυο κατασκευές η μιά είναι τούρκικη. Παντού βλέπεις τουρκικές επιγραφές, τουρκικά αυτοκίνητα, τουρκικές εταιρείες ως και τούρκικα κινητά τηλέφωνα.
Πάντα υπάρχει βέβαια ο κίνδυνος απαγωγής, ή βομβιστικής επίθεσης (που δεν είναι γκαζάκια, αλλά 20κιλα σακιά με δυναμίτη). Η εταιρεία που κάνει την πρόσληψη συνήθως σου κάνει μερικά "μαθήματα" επιβίωσης σε ένα τέτοιο περιβάλλον, πως να αποφέυγεις τις κακοτοπιές, που να πηγαίνεις κλπ. Βέβαια τα πολλά έξω από τους ξένους αποφεύγονται, συνήθως κινούνται στην Πράσινη Ζώνη, ξεχνάς ψώνια καινυχτερινή ζωή, αλλά επειδή υπάρχουν χιλιάδες ξένοι που εργάζονται εκεί, πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι με τους οποίους θα μπορείς να έχεις κοινωνικές σχέσεις.
Εγώ πάντως αν μου πρόσφεραν μια καλοπληρωμένη δουλειά στη Βαγδάτη, θα πήγαινα.
Αλλά μιλάω για μένα, που έχω ξεπεράσει κάποιες φοβίες και στην τελική δεν με νοιάζει κιόλας.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.746
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Εγώ ήμουν στη Βαγδάτη τον περασμένο Μάρτιο.
Η ζωή μου φάνηκε απόλυτα φυσιολογική, με μποτιλιαρίσματα, κόσμο στις αγορές και μια φοβερή ανοικοδόμηση.
Το Ιράκ σήμερα ζει μια οικονομική έκρηξη. Τα πάντα ξαναφτιάχονται από την αρχή με αποτέλεσμα να δημιουργούνται συνεχώς θέσεις εργασίας. Σε κάθε δυο κατασκευές η μιά είναι τούρκικη. Παντού βλέπεις τουρκικές επιγραφές, τουρκικά αυτοκίνητα, τουρκικές εταιρείες ως και τούρκικα κινητά τηλέφωνα.
Πάντα υπάρχει βέβαια ο κίνδυνος απαγωγής, ή βομβιστικής επίθεσης (που δεν είναι γκαζάκια, αλλά 20κιλα σακιά με δυναμίτη). Η εταιρεία που κάνει την πρόσληψη συνήθως σου κάνει μερικά "μαθήματα" επιβίωσης σε ένα τέτοιο περιβάλλον, πως να αποφέυγεις τις κακοτοπιές, που να πηγαίνεις κλπ. Βέβαια τα πολλά έξω από τους ξένους αποφεύγονται, συνήθως κινούνται στην Πράσινη Ζώνη, ξεχνάς ψώνια καινυχτερινή ζωή, αλλά επειδή υπάρχουν χιλιάδες ξένοι που εργάζονται εκεί, πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι με τους οποίους θα μπορείς να έχεις κοινωνικές σχέσεις.
Εγώ πάντως αν μου πρόσφεραν μια καλοπληρωμένη δουλειά στη Βαγδάτη, θα πήγαινα.
Αλλά μιλάω για μένα, που έχω ξεπεράσει κάποιες φοβίες και στην τελική δεν με νοιάζει κιόλας.
..
πως αλλαζει λοιπον ο κόσμος μεσα σε 10χρονια!!!!!!!!αυτο με τους Τουρκους επενδυτες δεν τοχα φανταστει ετσι ακριβως...αλλα ροδα ειναι και γυριζει!
 

vavi

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Προέκυψε Βερολίνο!
Ταξίδι-Όνειρο
Λατ.Αμερική-Ν.Ζηλανδία
Σκεφτόμαστε να πάρουμε τηλ. στην ελληνική πρεσβεία στη Βαγδάτη. Δεν ξέρω αν μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη.... Πάντως τον βλέπω να φεύγει....
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η ύπαρξη δυο παιδιών, που θα περιμένουν τον πατέρα τους, βάζει νομίζω το όλο θέμα σε μία εντελώς διαφορετική βάση.
Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να εξετάσετε τα εξής :
1. Υπάρχει δυνατότητα να βρεθεί άλλη δουλειά σε άλλη χώρα του εξωτερικού. Και εάν ναι με πόση διαφορά αμοιβής. Εάν μπορεί να βρεθεί μία τέτοια εναλλακτική λύση και η διαφορά αμοιβής είναι της τάξης του 20-30%, νομίζω ότι δεν αξίζει κανείς να πάρει ένα τέτοιο ρίσκο.
2. Εάν η διαφορά αμοιβής είναι συνταρακτικά μεγαλύτερη (π.χ. τα διπλά) ή εάν δεν μπορεί να βρεθεί καν μία εναλλακτική λύση, τότε και πάλι η επιλογή της Βαγδάτης - πάντα κατά την γνώμη μου - μόνο σαν έσχατη λύση (σαν λύση απελπισίας, όπως αναφέρθηκε παραπάνω) μπορεί να εξεταστεί, εάν δηλαδή βρίσκεστε σε πολύ μεγάλη και άμεση ανάγκη. Διαφορετικά κάντε λίγο υπομονή μέχρι να εμφανιστεί μία πιό λογική και λιγότερο επικίνδυνη λύση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom