Πολιτισμικό Σοκ!

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Λοιπόν όλοι σας σε κάποιο ταξίδι που έχετε κάνει είδατε κάτι το οποίο σας έκανε τρομακτική εντύπωση!!! Κάτι που Ελλάδα δεν θα το βλέπατε!! Κάτι που όταν το είδατε πάθατε πολιτισμικό ΣΟΚ!!!

Το δικό μ,ου πολιτισμικό ΣΟΚ ήταν κάτω από τον πύργο του Γαλατά όπου υπήρχαν 2 Σκοτσέζοι ντυμένοι με kilt. Ο ένας έπαιζε γκάιντα και ο άλλος ένα τύμπανο. Είχαν ένα χαρτόνι λέγοντας "Need money for the ticket" και έπαιζαν μουσική.

Ξαφνικά πετιέται δίπλα τους μία Τουρκάλα η οποία φόραγε και μαντίλα και άρχισε να χορεύει στους ρυθμούς της γκάιντας και η φίλη της δίπλα προσπαθούσε να την κάνει να ηρεμήσει και να μην δείχνει τόσο ενθουσιασμένη με τη μουσική!!!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
με πολιτισμικο σοκ αντιλαμβανομαι κατι αλλο μαλλον...
αυτο που επαθα οταν ταξιδεψα στην ινδια...η οποια φοριεται κ πολυ τελευταια στο φορουμ..

επαθα σοκ κ οχι μονο πολιτισμικο πιστεψε με, οταν ειδα πως στοιχειωδεις κανονες υγειινης ηταν ανυπαρκτοι...ανθρωπος πεθανε πανω στο πεζοδρομιο απενατι απο το ξενοδοχειο κ ηρθε κ τον μαζεψε μεσα σε μια ναυλον σακουλα ενα υποτυπωδες οχημα του δημου να υποθεσω...παιδια κ ζωα ψαχνανε μεσα στα σκουπιδια να φανε...εκει που το πρωι κυλιοντουσαν κ πλατσουριζανε τα βουβαλια το απογευμα κανανε βουτιες πιτσιρικια...οταν εβρεχε ο δρομος σε καποια χωρια γεμιζε ποντικια κ αρουραιους...
να μην το κουραζω αλλο, γιατι εχουν χιλιοειπωθει αυτα στο φορουμ κ ειναι αδικο να εκθετουμε μονο τη μια πλευρα μιας κατα τα αλλα πανεμορφης χωρας με υπεροχους ανθρωπους, αλλα ναι ηταν πολιτισμικο σοκ για μενα...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ομολογώ πως στο Βαρανάσι δε σοκαρίστηκα, ίσως επειδή ήξερα τι θα δω, είχα ήδη εβδομάδες σε φτωχότερα μέρη της Ινδίας κι έχω δει και πιο ακραίες μορφές φτώχειας χωρίς το μανδύα της θρησκευτικής αιτιολόγησης ή ίσως επειδή η πνευματικότητα του μέρους σε συνεπαίρνει πολύ περισσότερο από το στοιχείο της φτώχειας.

Σε κάποιο σταθμό τραίνου όμως (νομίζω πως ήταν στο Δελχί), ενώ καθόμασταν πίνοντας αναψυκτικό, μέσα στα σκοτάδια εμφανίζεται μια σκιά να περπατάει πάνω στις ράγες ξυπόλητη, κινούμενη ανάμεσα στα σταματημένα βαγόνια και πολλές φορές ανάμεσά τους. Προσπάθησα να διακρίνω τι ήταν και πλησίασα την αποβάθρα, διακρίνοντας ποντίκια και σακούλες από σκουπίδια πεταμένες πάνω στα βρώμικα χαλίκια. Η μορφή ξεγλίστρησε κάτω από ένα βαγόνι, πλησίασε μια σακούλα καλυμμένη από κόπρανα, την άνοιξε κι άρχισε να γλύφει το εσωτερικό της, δίπλα ακριβώς στους αρουραίους. Η μορφή ήταν ένας ολόγυμνος άνδρας στην ηλικία μου, αποστεωμένος, που καταβρόχθισε ό,τι ψίχουλα βρήκε, ήπιε από ένα πεταμένο χάρτινο πακετάκι χυμού και στο τέλος σκούπισε τα κόπρανα των δακτύλων του στην πόρτα ενός βαγονιού και ξανακρύφτηκε στο σκοτάδι. Το σοκ ήταν πως κανείς γύρω μας (όλοι ντόπιοι) δε φάνηκε να παραξενεύεται από το θέαμα.

Άλλες φορές με σοκάρει η ωμή βία που βλέπω, αλλά σε γενικές γραμμές θεωρώ πως από κάποιο σημείο κι έπειτα δύσκολα σοκάρεσαι. Έχω δει δυο φορές ανθρώπους να πεθαίνουν μπροστά μου και δεν μπορώ να πως πως σοκαρίστηκα, αλλά πάντα με σοκάρει όμως η εικόνα ατόμων με σοβαρά προβλήματα υγείας. Στην Ινδία πάλι έτυχε να μοιραστώ θέση ορθίου στο τραίνο με κάποιο λεπρό για ελάχιστα λεπτά και το θέαμα των άκρων και της μύτης του με σοκάρισε.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τελκά δεν έχω ζήσει πολιτισμικό σοκ...βρε παιδιά τι εικόνες είναι αυτες;
Με όλα αυτά γιατί να πάει κάποιος σε αυτή τη χώρα;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να μια συζήτηση που δεν εχει ξαναγίνει εδώ μέσα....
Βαγγέλη σσσσςς.... Θα μας την πέσει πάλι η FAMEK.... κι άντε φτού κι απ' την αρχή! Καλά έχουμε ηρεμήσει...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Βαγγέλη σσσσςς.... Θα μας την πέσει πάλι η FAMEK.... κι άντε φτού κι απ' την αρχή! Καλά έχουμε ηρεμήσει...
Μπηκα στη μαυρη λίστα :(
Κι αυτο πολιτισμικο σοκ ειναι....
 
Last edited by a moderator:

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Παιδιά εγώ κάτι αρκετά λιγότερο σοκαριστικό από αυτό που περιέγραψε ο Γιώργος, αλλά που δε το έχω συναντήσει εδώ σε τέτοιο βαθμό μου έτυχε -το πιστεύετε ή όχι- στο Παρίσι. Ήταν ένας μαύρος άνδρας που τον είδα τουλάχιστον 3 φορές κατά τη διαμονή μου εκεί, άλλοτε μέσα σε σταθμούς μετρό, άλλοτε στην περιοχή που έμενα σε κάποιο πεζοδρόμιο, ο οποίος ζούσε ο κακομοίρης με ό,τι ελεειμοσύνη έβρισκε καθημερινά και κυκλοφορούσε με το ίδιο παντελόνι λερωμένο από τις ανάγκες του και μια φορά που τον είδα τον έπιασα με την άκρη του ματιού μου να έχει πάρει ένα πακέτο συσκευασμένο στήθος κοτόπουλο (τύπου Μιμίκος, στο μπλε φελιζόλ) και να το τρώει έτσι, εντελώς ωμό, σε έναν σταθμό μετρό. Με είχε σοκάρει αρκετά αφενός επειδή δε το περίμενα σε μια χώρα σα τη Γαλλία και σε τόσο κεντρικά σημεία του Παρισιού και αφετέρου επειδή ήμουν και πιο μικρός σε ηλικία και δε μπορούσα να το αντιμετωπίσω τόσο εύκολα ψυχολογικά. Με είχε ρίξει αρκετά τότε, θυμάμαι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με όλα αυτά γιατί να πάει κάποιος σε αυτή τη χώρα;
Επειδή έχει καταπληκτική αρχιτεκτονική, απίστευτη φύση, ιστορία χιλιετιών, επική κουζίνα, καταπληκτικά χρώματα, φοβερή ποικιλία σε πρόσωπα, θρησκείες, τοπία, πολιτισμούς, ωραίες παραλίες, φανταστικά βουνά και ευκαιρίες για trekking, είναι ασφαλής, έχει χαμογελαστούς ανθρώπους και επειδή δε μοιάζει με καμία άλλη χώρα στον κόσμο. Θες κι άλλα;
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τα παραπανω σκηνικα ειναι λιγο πολυ γνωστα σε οσους εχουν παει Παρισι και Λονδινο. Δυστυχως και οι δυο αυτες μεγαλουπολεις (και σε ολλες αλλες) εχουν πολλους “κλοσαρ”.

Εχοντας ζησει για αρκετα χρονια στο Λονδινο ως φοιτητης, θυμαμαι οτι σοκκαριστηκα οταν ειδα για πρωτη φορα ανθρωπους που κοιμοντουσαν σε κουτες απο γεφυρες και τρεφοντουσαν απο τα υπολυματα τροφων που εβρισκαν σε σκουπιδοντενεκεδες. Φυσικα μετα απο λιγο καιρο συνηθησα το θεαμα.

Το μεγαλυτερο ομως σοκ ηταν με τους λεγομενους «γουαινος». Αυτοι ειναι παρεες απο αντρες και γυναικες αλκοολικους που ολη την ημερα ψαχνουν να βρουν αλκοολ για να «βγαλουν και εκεινη την ημερα». Συνηθως θα τους δειτε σε παγκακια στα παρκα (οχι στα πολυ τουριστικα σημεια) με μπουκαλια αλκοολ διπλα τους. Ηταν στα μεσα του 80 οταν περνοντας απο μια τετοια φαση τους ειδα να καθονται με κοντομανικα ενω ηταν χειμωνας και εγω φοραγα παλτο για το κρυο (μαλλον δεν θα κρυωνανε λογω της καταστασης που βρισκοντουσαν). Μολις ειχε τελειωσει ενα μικρο πουρο που καπνιζα και πεταξα τη γοπα στο καλαθι που υπηρχε στο παρκο – αυτα τα καλαθια εχουν αμμο στο επανω μερος για τα αποτσιγαρα. Αφου προχωρησα λιγο ακουσα θορυβο πισω και γυρνωντας εμεινα αφωνος. Ολοι τους τρεξανε και τσακωνοντουσαν ποιος θα πρωτοπαρει τη γοπα μου για να καπνισει με καρφιτσα τα τελευταια 1-3 cm που ειχαν απομεινει! Μετα σκεφτηκα «εδω το κανουν αυτο σε αποτσιγαρα που εχει μεινει πολυ λιγοτερη ποσοτητα καπνου», Γι’ αυτους η ποσοτητα καπνου στο πουρο θα ηταν σαν Θειο δωρο.

Ενα αλλο σοκ ηταν στην Αβανα. Οταν καναμε το γυρο της πολης με το πουλμαν και βλεπαμε τους πιο κεντρικους δρομους, κατι δεν μου εδεν στο ματι. Δεν μπορουσα να καταλαω τι ελειπε ωσπου το καταλαβα. Δεν υπηρχαν καταστηματα! Μαλιστα. Εβλεπες νεοκλασσικα σπιτια εβλεπες καποιο εστιατοριο για τουριστες αλλα δεν εβλεπες τα συνεχομενα καταστηματα που θα επρεπε να υπηρχαν σε κεντρικους δρομους της πρωτευουσας ενος κρατους. Ηταν περιεργο θεαμα.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
δεν ξέρω αν είναι πολιτισμικό σοκ και σίγουρα δεν συγκρίνεται με αυτά που έχετε δει οι πιο πάνω αλλά
εμένα αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν στην πράγα,
ενώ κάναμε βόλτες στην πόλη και ήμασταν κοντά στην γέφυρα του καρόλου είδαμε μια ήσυχη μάζα ανθρώπων να διασχίζει την πόλη και μας είπε ο ξεναγός ότι ήταν δάσκαλοι που έκαναν απεργία για τα δικαιωματά τους και τους μισθούς τους!
χωρίς φωνές, χωρίς πανό, χωρίς συνθήματα, χωρίς κανάλια, χωρίς ματ, χωρίς χωρίς χωρίς..
παραξενευτήκαμε όλοι στο γκρουπ ώντας.. έλληνες!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom