Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Φτάνω Παρασκευή νωρις το πρωι Βαρσοβία, Σάββατο πρωί Κρακοβία και Δευτέρα βράδυ επιστροφή απο Βαρσοβία. Είναι υπερβολικά λίγες οι μέρες δυστυχώς.
Συμφωνώ και δε ξέρω αν θα έκανα το ίδιο στη θέση σου, μάλλον όχι, γιατί σε κάθε περίπτωση θα δεις πολύ στριμωχτά δύο πόλεις. Ειδικότερα στην Κρακοβία που έχει και δύο τεράστια αξιοθέατα (αλατορυχεία - Αοσβιτς) τα οποία απαιτούν χρόνο.
Ίσως αν έφευγες απευθείας για Κρακοβία την Παρασκευή και επέστρεφες Βαρσοβία Κυριακή βράδυ να ήταν πιο βατά τα πράγματα.
Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα να κλείσεις με κάποιο τουριστικό γραφείο την εκδρομή και στα δύο και να πραγματοποιηθεί την ίδια μέρα. Μπορεί να ναι σκότωμα, αλλά θα σου μείνει κι άλλη μια μέρα στην πόλη. Έτσι βγαίνει ακόμα και με το πρόγραμμα σου.
Αλλιώς το να πας, να γυρίσεις και να περιηγηθείς στο Άοσβιτς θέλει κανένα 8ωρο, καθώς και να χεις κλείσει εισιτήριο/ξενάγηση από το επίσημο website. Τα λεωφορεία ξεκινούν από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό και κάνουν γύρω στη μιάμιση ώρα να φτάσουν στο μνημείο.
 

Vasmantz

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Συμφωνώ και δε ξέρω αν θα έκανα το ίδιο στη θέση σου, μάλλον όχι, γιατί σε κάθε περίπτωση θα δεις πολύ στριμωχτά δύο πόλεις. Ειδικότερα στην Κρακοβία που έχει και δύο τεράστια αξιοθέατα (αλατορυχεία - Αοσβιτς) τα οποία απαιτούν χρόνο.
Ίσως αν έφευγες απευθείας για Κρακοβία την Παρασκευή και επέστρεφες Βαρσοβία Κυριακή βράδυ να ήταν πιο βατά τα πράγματα.
Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα να κλείσεις με κάποιο τουριστικό γραφείο την εκδρομή και στα δύο και να πραγματοποιηθεί την ίδια μέρα. Μπορεί να ναι σκότωμα, αλλά θα σου μείνει κι άλλη μια μέρα στην πόλη. Έτσι βγαίνει ακόμα και με το πρόγραμμα σου.
Αλλιώς το να πας, να γυρίσεις και να περιηγηθείς στο Άοσβιτς θέλει κανένα 8ωρο, καθώς και να χεις κλείσει εισιτήριο/ξενάγηση από το επίσημο website. Τα λεωφορεία ξεκινούν από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό και κάνουν γύρω στη μιάμιση ώρα να φτάσουν στο μνημείο.
Απο Βαρσοβία Κρακοβία ποιος εινια ο καλύτερος τρόπος να πάω?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.242
Likes
6.703
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Απο Βαρσοβία Κρακοβία ποιος εινια ο καλύτερος τρόπος να πάω?
Αν και εγώ το έχω κάνει με αυτοκίνητο θα έλεγα πως με τραίνο είναι προτιμότερο και οικονομικότερο. Έχοντας δει τα Πολωνικά τραίνα πρόσφατα (σε άλλες πόλεις) μπορώ να πω ότι είναι άνετα, βολικά και αρκετά γρήγορα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Απο Βαρσοβία Κρακοβία ποιος εινια ο καλύτερος τρόπος να πάω?
Λογικά το τρένο όπως είπε ο Galla, αν κι εγώ το είχα κάνει μ' αεροπλάνο γιατί βόλεψε. Δε βγήκα καν από το αεροδρόμιο, ήταν φθηνό και βόλευε σαν ώρα πτήσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom