Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Συμφωνώ με elenara88
Βέβαια οι μέρες είναι απελπιστικά λίγες για να δει κάποιος έστω κάποια αξιοθέατα και της Βαρσοβίας αλλά κυριότερα της Κρακοβίας
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.065
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Tι εννοείς απελπιστικά λίγες για να δεις τα αξιοθέατα της Κρακοβίας; Aν μιλάμε μόνο για τα αξιοθέατα της πόλης της Κρακοβίας πόση ώρα χρειάζεσαι να περπατήσεις από το σταθμό τρένων στο κάστρο; Σε μια μέρα έχεις δει άνετα τα αξιοθέατα της πόλης.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Επίσης η Κρακοβια εχει και 2-3 μονοήμερες για να επιλέξει κάποιος
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
μεσα στη βαρσωβια και στη κρακοβια πως κινουμε?
περπατιουνται? ή θελει λεοφωρεια-μετρο; πως προτεινετε εσεις να κινηθω;
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
πρόκειται για 2 μεγάλες πόλεις με πολύ σύγχρονο δίκτυο μέσων μαζικής μεταφοράς...
Εγώ αν και μετακινούμασταν με νοικιασμένο ΙΧ θα επέλεγα το Τραμ σαν μέσο για να με μεταφέρει ... (παραδοσιακό-γρήγορο-όμορφο) για τον τουρίστα
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Στη Βαρσοβία τα τραμ είναι πολύ εξυπηρετικά. Στην Κρακοβία δε νομίζω να χρειαστείς μεταφορικό μέσο. Νομίζω οτι αξιζει να την περπατήσεις. Γενικά οι συγκοινωνίες είναι μια χαρά! Εγώ θα σου πρότεινα 2 μέρες Βαρσοβία και 2 μέρες Κρακοβία. Η Κρακοβία είναι μικρή οπότε θα προλάβεις να κάνεις και μια μονοήμερη από εκεί
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
δυο ερωτησεις...
1)αν ειχατε 4 βραδια εκει... πια ειναι τα αξιοθεατα που θα βλεπατε? ωστε καπια πουναι πιο μετρια να τα παραβλεψω μη φαω χρονο αδικα
2)μπορω να νοικιασω αμαξι απο κρακοβια το οποιο μετα να το αφησω στην βαρσωβια?

Και μια 3) ερωτηση...
Σκεφτομαι να παω απο βαρσοβια στη Κρακοβίας με εσωτερική πτήση (25 ευρω). Δεδομενου οτι φτάνω απο αθηνα στο wmi αεροδρόμιο στις 17:35 προλαβαίνω το αεροπλάνο των 19:40 για Κρακοβία το οποιο ομως πετάει απτο αλλο αεροδρόμιο της βαρσοβιας το waw?
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Και μια 3) ερωτηση...
Σκεφτομαι να παω απο βαρσοβια στη Κρακοβίας με εσωτερική πτήση (25 ευρω). Δεδομενου οτι φτάνω απο αθηνα στο wmi αεροδρόμιο στις 17:35 προλαβαίνω το αεροπλάνο των 19:40 για Κρακοβία το οποιο ομως πετάει απτο αλλο αεροδρόμιο της βαρσοβιας το waw?
Υπάρχει σύνδεση ανάμεσα στα δυο αεροδρόμια με τα λεωφορεία της Modlin με διάρκεια διαδρομής 1 ώρα και 15', όμως δεν σε βολεύουν οι ώρες, αφού από ό,τι βλέπω έχει δρομολόγιο στις 16.15 και το επόμενο στις 19.30. Δες εδώ: https://www.modlinbus.com/en/strony/page/wmi_chopin

Άλλά πέρα απ' αυτό, θεωρώ καλύτερη τη μετάβαση με το γρήγορο τρένο καθώς θα το πάρεις απ' το κέντρο της μιας πόλης και θα κατέβεις στο κέντρο της άλλης, χωρίς να χάνεις χρόνο στα πήγαινε-έλα στα αεροδρόμια. Το αστικό λεωφορείο απ' το αεροδρόμιο της Κρακοβίας προς την πόλη περνάει από διάφορα χωριά και οικισμούς και θα έχεις καθυστέρηση.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Να πας με τρένο το εισιτήριο είναι πολύ φτηνό και δεν υπάρχει καθόλου ταλαιπωρία. Σε αφήνει στο κέντρο της πόλης. Γιατί να πηγαινοέρχεσαι στα αεροδρόμια; (λέω εγώ τώρα;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Αν δεν προσγειώνεται στο ίδιο αεροδρόμιο δεν έχει νόημα η εσωτερική πτήση .Αυτός είναι ο λόγος που πετάω μετάβαση με Aegean, για να πάρω σε 2 ώρες εσωτερική πτήση για Γκντανσκ. Αλλιώς, τρενο.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Mα με τρένο με το γρήγορο ειναι 3 ωρες δρόμος και ειναι ιδια τιμη με εσωτερική πτήση που ειναι 55 λεπτά. Γιατι να προτιμήσω τρένο?
Θα γλυτωσω 4 ωρες σύνολο

Ποιο ειναι το σάιτ του γρήγορου τρένου?
Επισης αν εχει πολλούς σταθμούς πειτε μου ποιος ειναι ο κεντρικός της Κρακοβίας και ποιος ο κεντρικός της βαρσοβιας ,ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom