Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Δεν παρεξήγησα τίποτα, προφανώς δεν κατάλαβες τίποτα από ότι έγραψα, αν τα διάβασες κιόλας.
Αυτό δεν με πειράζει καθόλου, δικαίωμά σου να διαβάζεις ότι θες, αλλά το να με βάζεις στην ίδια πλευρά με τον @Orfeasraf με ενοχλεί.:(


Δες το πόστ αριθμός 316 λίγο πιο πάνω.


Παρακάλώ και εγώ εσένα να μην αποδίδεις σε συμφορουμίτες, πράγματα που δεν έχουν κάνει.
Φυσικά και διάβασα το μήνυμά σου.Διαβάζω όλες τις απαντήσεις στο φόρουμ χωρίς να κάνω καμία διάκριση και απ οτι βλέπω συμφωνείς με τον φίλο @Orfeasraf εκτός αν υπάρχει μια ειρωνική "διάθεση" για χιούμορ με την καλή έννοια πάντα βλέποντας και τα emoticons που χρησιμοποιείς.Για αυτό έγραψα πως "παρεξηγήσατε" τα λόγια μου διόρθωσε με αν κάνω λάθος και ζητώ συγγνώμη αν έθιξα κάποιον.Στο φόρουμ μπαίνω για να συλλέγω πληροφορίες για ταξίδια καθώς και να παίρνω συμβουλές από ανθρώπους έχουν ταξιδέψει στον προορισμό που πρόκειται να ταξιδέψω μελλοντικά,για τίποτα παραπάνω.Γι αυτό τον λόγο επισήμανα να μην κρίνουμε τον τρόπο που ταξιδεύει ο καθένας που δεν πήγαινε κάπου συγκεκριμένα,απλά το ανέφερα γιατί έχω διαβάσει δεκάδες τέτοια μηνύματα εδώ μέσα.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Δεν μοιράζονται εύκολα οι πόλεις αυτές ειδικά αν θες να δεις Άουσβιτσ και αλατωρυχεία που είναι must να τα δεις. Στο 2-2 τρέχεις σαν τον τρελό στην Κρακοβία για να τα χωρέσεις στο Βαρσοβία 1 - Κρακοβία 3 δεν θα προλάβεις να δεις Βαρσοβία παρά να πάρεις μία γεύση μόνο.
Πάντως επειδή τις κάναμε σε τουρ μαζί με Βρότσλαβ αν είχα να διαλέξω μία από τις 2 για παραπάνω μέρες θα διάλεγα Κρακοβία χωρίς πολύ σκέψη.
Ehh δεν θα το έλεγα αυτό ακριβώς αλλά οκ. Προσπαθεί να φτάσει τις Γερμανιες αλλά έχει δρόμο ακόμα.
Τέλος πάντων, εγώ είχα επισκεφθεί την Βαρσοβια δυο φορές, και τις δυο φορές είχε παρα πολύ κρύο και χιόνι και ίσως γι’αυτο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Μου έμεινε αδιάφορη. Εγώ θα σου έλεγα πως αξίζει να πας Κρακοβια. Μπορεις να μείνεις το πρώτο βράδυ Βαρσοβια και να φύγεις την επόμενη το μεσημεράκι ή το απογευματάκι για Κρακοβια. Το αλκοόλ είναι όντως πολύ φθηνό και πρέπει να δοκιμάσεις την βότκα Soplica με τις διαφορες γεύσεις της και τα ιδιαίτερα σφηνάκια που κάνουν εκεί στην Πολωνία. Η Κρακοβια είναι μια πολύ όμορφη πόλη και έχει νυχτερινή ζωή, όποτε αξίζει να πας. Με το τρένο δεν είναι μακριά, το πολύ να’ναι τρεις ώρες. Update: με το γρήγορο τρένο είναι περίπου 2.30 ώρες ;)
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας.Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να δω κυρίως το Άουσβιτς όποτε λέτε να αφήσω καλύτερα την Κρακοβία για μελλοντικό ταξίδι;Γιατί εστώ και το γρήγορο τρένο να πάρω θα φάω στην χειρότερη κανα 6ωρο στις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη.Αυτό σκέφτομαι πιο πολύ...Οπότε πιστεύετε μπορεί να βγει πρόγραμμα με 4 μέρες γεμάτες Βαρσοβία ή είναι υπερβολικές;
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Δεν εχω πολυ χρονο για να απαντήσω αυτή τη στιγμή αναλυτικά στα παραπάνω, αναφέρω όμως πως δεν αναφερόμουν κυρίως προσωπικα σε κάποιον αλλά γενικώς, στο 90% των νεων που ψάχνουν απλα και μόνο - ή κυριως - φθηνή νυχτερινη ζωή.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
εκτός αν υπάρχει μια ειρωνική "διάθεση" για χιούμορ με την καλή έννοια πάντα βλέποντας και τα emoticons που χρησιμοποιείς
Στις πρώτες δύο φράσεις του μηνύματος αρ. 321 κάνω χιούμορ με αυτά που γράφει. Στις άλλες δύο όχι.
Συνεπώς δεν σε επέκρινα πουθενά. Μου έκανε εντύπωση όμως ότι ενώ έχεις δύο πιθανές εκδοχές επιλέγεις την χειρότερη, χωρίς να ζητήσεις διευκρίνηση.

Φυσικά και διάβασα το μήνυμά σου
Επιμένεις όμως να μην διαβάζεις το πόστ 316 στο οποίο απαντώ στο ερώτημά σου, προτείνοντάς σου να πας Κρακοβία.
Δεν πειράζει, καλά να περάσετε ότι και αν κάνετε.. :)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Το
Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος, το 90% των φοιτητών εχουν δυστυχώς ως κριτήριο τη νυχτερινή ζωη. Το θεωρώ ανοησία, πάτε σρ μια χώρα αρκετά άγνωστη στο μεσο Έλληνα που έχει πολλά να διδάξει τόσο ιστορικά όσο και στο σήμερα.
πες μου οτι δεν πήγαινε σε κάποιον συγκεκριμένα; ενώ αναφέρεσε σε συγκεκριμένο πρόσωπο:haha::haha::haha: χωρίς να ξέρεις αν ανήκω στο 10%..αν και τα την γνώμη μου πιστεύω πως το 90% των νεων δεν έχουν ως κύριο κριτήριο την νυχτερινή ζωή και το 10% οτι την έχουν ως κριτήριο τα αντίθετα ποσοστά δηλαδή με την άποψη σου.Εξάλλου σε τόπικ του φορουμ προορισμοί για φοιτητές αρκετοί συμφορουμίτες με προέτρεπαν πριν λίγους μήνες να επισκεφθώ προορισμούς με νυχτερινή ζωή (μπορείς οταν βρεις χρόνο να μπεις και να τα διαβάσεις) ενώ εμεις εν τέλη κλείσαμε για Ρώμη που δεν έχει και την τρελή νυχτερινή ζωή.Τέλος πάντων δεν θέλω να μπω σε άλλες λεπτομέρειες για να μην βγω εκτός θέματος πάντως οταν βρεις χρόνο θα ήθελα πολύ να συζητήσουμε επι του θέματος...καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και καλά ταξίδια :)
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Στις πρώτες δύο φράσεις του μηνύματος αρ. 321 κάνω χιούμορ με αυτά που γράφει. Στις άλλες δύο όχι.
Συνεπώς δεν σε επέκρινα πουθενά. Μου έκανε εντύπωση όμως ότι ενώ έχεις δύο πιθανές εκδοχές επιλέγεις την χειρότερη, χωρίς να ζητήσεις διευκρίνηση.


Επιμένεις όμως να μην διαβάζεις το πόστ 316 στο οποίο απαντώ στο ερώτημά σου, προτείνοντάς σου να πας Κρακοβία.
Δεν πειράζει, καλά να περάσετε ότι και αν κάνετε.. :)
Το διάβασα και αυτό απλά στάθηκα στις υπόλοιπες απαντήσεις και στην τελευταία απάντηση αναφερόμουν στο 316 και σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου να πάω μόνο Κρακοβία.Σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανένα μέλος και ούτε πρόκειται να το κάνω ποτέ ακόμα και αν δεχτώ προσβλητική συμπεριφορά προς το πρόσωπό μου.Απλα για να κλείσει όλη αυτή η παρεξήγηση θεώρησα επικριτικά κάποια σχόλια που διάβασα πιο πάνω και για εσένα σου εξήγησα οτι έκανα λάθος και δεν κατάλαβα εξ αρχής οτι έκανες χιούμορ γιατί δυστυχώς πίσω από μια οθόνη δεν μπορούμε να καταλάβουμε ακριβώς το ύφος που γράφει ο καθένας..Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και σε εσένα και καλά ταξίδια :)
ΥΓ. Οποιοσδήποτε άλλος έχει κάποια άποψη για το πως να μοιράσω τις ημέρες του ταξιδιού μου ή να μείνω μόνο Βαρσοβία,μετά χαράς να την ακούσω για να κατασταλάξω και γω κάπου...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Το διάβασα και αυτό απλά στάθηκα στις υπόλοιπες απαντήσεις και στην τελευταία απάντηση αναφερόμουν στο 316 και σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου να πάω μόνο Κρακοβία.Σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανένα μέλος και ούτε πρόκειται να το κάνω ποτέ ακόμα και αν δεχτώ προσβλητική συμπεριφορά προς το πρόσωπό μου.Απλα για να κλείσει όλη αυτή η παρεξήγηση θεώρησα επικριτικά κάποια σχόλια που διάβασα πιο πάνω και για εσένα σου εξήγησα οτι έκανα λάθος και δεν κατάλαβα εξ αρχής οτι έκανες χιούμορ γιατί δυστυχώς πίσω από μια οθόνη δεν μπορούμε να καταλάβουμε ακριβώς το ύφος που γράφει ο καθένας..Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και σε εσένα και καλά ταξίδια :)
ΥΓ. Οποιοσδήποτε άλλος έχει κάποια άποψη για το πως να μοιράσω τις ημέρες του ταξιδιού μου ή να μείνω μόνο Βαρσοβία,μετά χαράς να την ακούσω για να κατασταλάξω και γω κάπου...
Ο.Κ Λύθηκε το θεματάκι. :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας.Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να δω κυρίως το Άουσβιτς όποτε λέτε να αφήσω καλύτερα την Κρακοβία για μελλοντικό ταξίδι;Γιατί εστώ και το γρήγορο τρένο να πάρω θα φάω στην χειρότερη κανα 6ωρο στις μετακινήσεις από πόλη σε πόλη.Αυτό σκέφτομαι πιο πολύ...Οπότε πιστεύετε μπορεί να βγει πρόγραμμα με 4 μέρες γεμάτες Βαρσοβία ή είναι υπερβολικές;
Έστω ότι μενεις μια μέρα Βαρσοβια. Θες μια μέρα να δεις την πόλη της Κρακοβίας και αναγκαστικά την επόμενη μέρα θα πρέπει να την αφιερώσεις όλη σε Αουσβιτς-αλατωρυχεια. Σου μένει μια μέρα αλλά όχι ολόκληρη απ’ο,τι κατάλαβα,γιατί θα πρέπει να γυρίσεις Βαρσοβια. Κατά την γνώμη μου θα δεις λίγο απ’ολα ετσι αλλά όχι κάτι ουσιαστικό. Αν θες μπορείς να πας Κρακοβια χωρίς να δεις Αουσβιτς και αλατωρυχεια. Αν θες να τα δεις,θα σου έλεγα να το κανεις σε ένα επόμενο ταξίδι. Από Βαρσοβια θα μπορούσες να κανεις μια ημερήσια εκδρομή σε κάποιο άλλο κοντινό μέρος πάντως, αν θες να πάρεις μια γεύση από μια ακόμα πολωνική πόλη, πχ στο Γουτζ,όπως το προφέρουν οι Πολωνοί (Łódź),που είναι αρκετά κοντά.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Έστω ότι μενεις μια μέρα Βαρσοβια. Θες μια μέρα να δεις την πόλη της Κρακοβίας και αναγκαστικά την επόμενη μέρα θα πρέπει να την αφιερώσεις όλη σε Αουσβιτς-αλατωρυχεια. Σου μένει μια μέρα αλλά όχι ολόκληρη απ’ο,τι κατάλαβα,γιατί θα πρέπει να γυρίσεις Βαρσοβια. Κατά την γνώμη μου θα δεις λίγο απ’ολα ετσι αλλά όχι κάτι ουσιαστικό. Αν θες μπορείς να πας Κρακοβια χωρίς να δεις Αουσβιτς και αλατωρυχεια. Αν θες να τα δεις,θα σου έλεγα να το κανεις σε ένα επόμενο ταξίδι. Από Βαρσοβια θα μπορούσες να κανεις μια ημερήσια εκδρομή σε κάποιο άλλο κοντινό μέρος πάντως, αν θες να πάρεις μια γεύση από μια ακόμα πολωνική πόλη, πχ στο Γουτζ,όπως το προφέρουν οι Πολωνοί (Łódź),που είναι αρκετά κοντά.
Ωραια το Lodz το κρατάμε και αν στο τελικό πρόγραμμα υπάρχει χώρος θα το κάνουμε μια μονοήμερη απ ότι βλέπω με flixbus είναι 2 ώρες..σε ευχαριστώ πολύ :)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εαν τελικα-οπως ειναι η γνωμη μου-επιλεξεις μονο την υπεροχη Βαρσοβια,αλλη μια εναλλακτικη μονοημερη στο Kazimierz Dolny.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Τι ώρα φτάνετε στη Βαρσοβία; Από όσο καταλαβαίνω δεν έχετε καν 4 γεμάτες μέρες στη διάθεσή σας. Για μένα δεν αξίζει την ταλαιπωρία των 5-6 ωρών επί δύο.
Η Κρακοβία είναι μια πραγματικά πολύ όμορφη πόλη και μετά βεβαιότητας θα σας έλεγα ότι μπορεί να στηθεί ταξίδι με κύριο άξονα αυτή.
Για τη Βαρσοβία χρειάζονται δύο μέρες τουλάχιστον. Μια στη παλιά πόλη και μια τριγύρω και νεα πόλη. Αν έχετε περισσότερο χρόνο μπορείτε να πάτε πχ στο παλάτι του wilanow. Έχει τρομερή νυχτερινή ζωή, εχει κάνα δυο μουσεία ενδιαφέροντα.
Εγω θα εμένα Βαρσοβία και θα προσπαθούσα να βρω ένα κοντινό μέρος για ημερήσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.397
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom