Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, απλά οι 5 ώρες μου φαίνονται αρκετές και πάει όλη ημέρα χαμένη. Τα εισιτήρια για Βαρσοβία με αεροπλάνο είναι στα 17 ευρώ και ήθελα να δω τι τιμές βγαίνει το τρένο (κάνει 3 ώρες), απλά δεν μου βγάζει τιμές προς το παρον..
Με τρένο έιναι όντως 3 ώρες και το εισητήριο θα κοστίζει λογικά περίπου 10 ευρώ ίσως λίγο παραπάνω. Τα τρένα της Πολωνίας είναι αρκετά αναπαυτικά οπότε δεν θα έχεις θέμα!

Αν επιλέξεις το αεροπλάνο σκέψου ότι θα χάσεις χρόνο για να πας στο αεροδρόμιο το οποίο είναι περίπου μια ώρα από το κέντρο της πόλης ενώ ο σταθμός των τρένων στο κέντρο.
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Αριζόνα
Me polski bus η διαδρομή είναι 4:30-5:30 ώρες και -το κόστος 2,5€-12€
http://www.polskibus.com/EN/index.htm

Με τρένο 2:30-3:30 και κόστος 12€-25€ (45-105 zl)
https://www.intercity.pl/en/

Με αεροπλάνο κάτι λιγότερο από μία ώρα και με ryanair μπορείς να βρεις εισιτήριο από 3,5€ !! μέχρι 30€
Αν βρεις φτηνό εισιτήριο μάλλον είναι η καλύτερη επιλογή δεδομένου ότι πάει στο chopin που είναι δίπλα στη πόλη και όχι στο modlin από όπου θες 1 ώρα και κόστος συνήθως όσο το αεροπορικό εισιτήριο για να πας Βαρσοβία.
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπερα, ταξιδευω και εγω σε λιγες μερες Βαρσοβια Κρακοβια. Ειμαι πανετοιμη ως προς το πλανο -εσταιτορια-καφε-βολτες αξιοθεατα!!
θελω τη συμβουλη σας.. να κλεισω μεσω ιντερνετ το τρενο για βαρσοβια -κρακοβια η να το κανω απευθειας εκει
???

υπαρχει περιπτωση να μη βρω θεσεις?? γνωριζει καποιος?

ευχαριστω!!
 
Μηνύματα
95
Likes
65
οπωσδηποτε ιντερνετικα με το εξπρες βεβαια για καλυτερη τιμη ενα μηνα πριν αλλα οσο γρηγοροτερα τοσο καλυτερα εκτυπωση και εφυγες
 

alex vrach

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα! Εγώ και 2 ακόμα φίλοι μου σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε στην Βαρσοβία για 4 διανυκτερεύσεις εκεί. Μια λοιπόν από αυτές τις ήμερες θα θέλαμε διακαώς να επισκεφθούμε το Άουσβιτς. Διαβάζοντας σε διάφορες αναρτήσεις - blogs και διάφορα άλλα διαδικτυακά site, απ ότι κατάλαβα ο τρόπος που μπορεί κάνεις να φτάσει εκεί ποικίλει. Η διαμονή μας θα γίνει στο κέντρο της πόλης της Βαρσοβίας και συγκεκριμένα περίπου 20 λεπτά (με τα πόδια) από τον κεντρικό σταθμό των τρένων (Warszawa Central Station ).
Απευθύνομαι λοιπόν εδώ για τον λόγο του ότι θέλω να μάθω ποιος είναι ο βέλτιστος τρόπος τόσο οικονομικά, όσο και χρονικά για να φτάσει κάνεις στο Άουσβιτς (τρένο προς Κρακοβία και έπειτα προς το στρατόπεδο, polski bus, αεροπλάνο ή οτιδήποτε άλλο) αλλά και το πώς μπορεί να γίνει η κράτηση των εισιτηρίων, εννοώντας συμφέρει περισσότερο να γίνει μέσω ίντερνετ ή δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, δεδομένου ότι δεν θα μείνουμε στην Κρακοβία ( Κρακοβία - Άουσβιτς - επιστροφή ). Ευχαριστώ εκ των πρότερων!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα! Εγώ και 2 ακόμα φίλοι μου σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε στην Βαρσοβία για 4 διανυκτερεύσεις εκεί. Μια λοιπόν από αυτές τις ήμερες θα θέλαμε διακαώς να επισκεφθούμε το Άουσβιτς. Διαβάζοντας σε διάφορες αναρτήσεις - blogs και διάφορα άλλα διαδικτυακά site, απ ότι κατάλαβα ο τρόπος που μπορεί κάνεις να φτάσει εκεί ποικίλει. Η διαμονή μας θα γίνει στο κέντρο της πόλης της Βαρσοβίας και συγκεκριμένα περίπου 20 λεπτά (με τα πόδια) από τον κεντρικό σταθμό των τρένων (Warszawa Central Station ).
Απευθύνομαι λοιπόν εδώ για τον λόγο του ότι θέλω να μάθω ποιος είναι ο βέλτιστος τρόπος τόσο οικονομικά, όσο και χρονικά για να φτάσει κάνεις στο Άουσβιτς (τρένο προς Κρακοβία και έπειτα προς το στρατόπεδο, polski bus, αεροπλάνο ή οτιδήποτε άλλο) αλλά και το πώς μπορεί να γίνει η κράτηση των εισιτηρίων, εννοώντας συμφέρει περισσότερο να γίνει μέσω ίντερνετ ή δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, δεδομένου ότι δεν θα μείνουμε στην Κρακοβία ( Κρακοβία - Άουσβιτς - επιστροφή ). Ευχαριστώ εκ των πρότερων!
Βασικά κακώς δεν θα μείνετε στην Κρακοβία που είναι μια υπέροχη πόλη, κατα την γνώμη μου πολύ πιο ζωντανή και όμορφη από την Βαρσοβία. Επίσης δικαίως θέλετε να επισκεφτείτε το Άουσβιτς αλλά και τα αλατωρυχεία βιελίτσκα είναι μοναδική εμπειρία. Να έχετε στο μυαλό σας ότι αν είναι να κάνετε τούρ στο Άουσβιτσ αυτό κρατάει περίπου 2,5-3 ώρες ενώ το ταξίδι από Βαρσοβία με τρένο(ο πιο γρήγορος και οικονομικός τρόπος) είναι 2,5-3 ώρες ενώ από Κρακοβία για Άουσβιτσ να υπολογίζεις άλλη 1-1,5 ώρα με ΜΜΜ. Ίσως σας συμφέρει να πάτε μέσω Κατοβίτσε είναι λίγο πιο κοντά αν θέλετε απλά να δείτε το Άουσβιτσ.Εγω στην θέση σας θα μοίραζα τις μέρες ανάμεσα σε Βαρσοβία και Κρακοβία, θα έπαιρνα ένα τρένο για Κρακοβία και εκεί θα νοίκιαζα ένα αμάξι για να μπορέσω να δω και Άουσβιτσ και Αλατωρυχεία σε μία μέρα αν έχω πίεση χρόνου. Απο εκεί και πέρα αν θέλετε να δείτε μόνο το Άουσβιτσ επιλέξτε κάποιο τουριστικό απο Κρακοβία για να είστε πιο άνετοι με τις μεταφορές σας από και προς την Κρακοβία.
 

alex vrach

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Βασικά κακώς δεν θα μείνετε στην Κρακοβία που είναι μια υπέροχη πόλη, κατα την γνώμη μου πολύ πιο ζωντανή και όμορφη από την Βαρσοβία. Επίσης δικαίως θέλετε να επισκεφτείτε το Άουσβιτς αλλά και τα αλατωρυχεία βιελίτσκα είναι μοναδική εμπειρία. Να έχετε στο μυαλό σας ότι αν είναι να κάνετε τούρ στο Άουσβιτσ αυτό κρατάει περίπου 2,5-3 ώρες ενώ το ταξίδι από Βαρσοβία με τρένο(ο πιο γρήγορος και οικονομικός τρόπος) είναι 2,5-3 ώρες ενώ από Κρακοβία για Άουσβιτσ να υπολογίζεις άλλη 1-1,5 ώρα με ΜΜΜ. Ίσως σας συμφέρει να πάτε μέσω Κατοβίτσε είναι λίγο πιο κοντά αν θέλετε απλά να δείτε το Άουσβιτσ.Εγω στην θέση σας θα μοίραζα τις μέρες ανάμεσα σε Βαρσοβία και Κρακοβία, θα έπαιρνα ένα τρένο για Κρακοβία και εκεί θα νοίκιαζα ένα αμάξι για να μπορέσω να δω και Άουσβιτσ και Αλατωρυχεία σε μία μέρα αν έχω πίεση χρόνου. Απο εκεί και πέρα αν θέλετε να δείτε μόνο το Άουσβιτσ επιλέξτε κάποιο τουριστικό απο Κρακοβία για να είστε πιο άνετοι με τις μεταφορές σας από και προς την Κρακοβία.
Η αλήθεια είναι οτι και οι 3 μας μετανιώσαμε με αυτήν την επιλογή μας για 4 ήμερες διαμονής στον Βαρσοβία...άλλα αφού όλο αυτό τελικά "κανονίστηκε λάθος" θα ήταν πραγματικά κρίμα να μην επισκεφθούμε τουλάχιστον το Άουσβιτς. Έτσι προκείμενου να μην χάσουμε αυτήν την εμπειρία, αψηφούμε την οποία "κούραση και ταλαιπωρία" της αυθημερόν εκδρομής! Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η αλήθεια είναι οτι και οι 3 μας μετανιώσαμε με αυτήν την επιλογή μας για 4 ήμερες διαμονής στον Βαρσοβία...άλλα αφού όλο αυτό τελικά "κανονίστηκε λάθος" θα ήταν πραγματικά κρίμα να μην επισκεφθούμε τουλάχιστον το Άουσβιτς. Έτσι προκείμενου να μην χάσουμε αυτήν την εμπειρία, αψηφούμε την οποία "κούραση και ταλαιπωρία" της αυθημερόν εκδρομής! Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
Αν μπορείτε να αλλάξατε τις μέρες διαμονής σε συννενόηση με το ξενοδοχείο να το κάνετε. Ακόμα και από booking κλπ να είναι κλεισμένο χωρίς δωρεάν ακύρωση δεν χάνετε κάτι να στείλετε μερικά mail για να το αλλάξετε.
 

alex vrach

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αν μπορείτε να αλλάξατε τις μέρες διαμονής σε συννενόηση με το ξενοδοχείο να το κάνετε. Ακόμα και από booking κλπ να είναι κλεισμένο χωρίς δωρεάν ακύρωση δεν χάνετε κάτι να στείλετε μερικά mail για να το αλλάξετε.
Η αλήθεια είναι πως αυτό ψάχνω αυτή την στιγμή, άλλα παρόλα αυτά σε περίπτωση που δεν μπορεί να γίνει αυτό (για διάφορους λόγους) η λύση του Κατοβίτσε φαντάζει η πιο σωστή δεδομένου ότι σε περίπου 2.5 με 3 ώρες θα μπορέσουμε να είμαστε εκεί και μετά με ΜΜΜ να φτάσουμε στο Άουσβιτς.
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Καλημέρα! Εγώ και 2 ακόμα φίλοι μου σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε στην Βαρσοβία για 4 διανυκτερεύσεις εκεί. Μια λοιπόν από αυτές τις ήμερες θα θέλαμε διακαώς να επισκεφθούμε το Άουσβιτς. Διαβάζοντας σε διάφορες αναρτήσεις - blogs και διάφορα άλλα διαδικτυακά site, απ ότι κατάλαβα ο τρόπος που μπορεί κάνεις να φτάσει εκεί ποικίλει. Η διαμονή μας θα γίνει στο κέντρο της πόλης της Βαρσοβίας και συγκεκριμένα περίπου 20 λεπτά (με τα πόδια) από τον κεντρικό σταθμό των τρένων (Warszawa Central Station ).
Απευθύνομαι λοιπόν εδώ για τον λόγο του ότι θέλω να μάθω ποιος είναι ο βέλτιστος τρόπος τόσο οικονομικά, όσο και χρονικά για να φτάσει κάνεις στο Άουσβιτς (τρένο προς Κρακοβία και έπειτα προς το στρατόπεδο, polski bus, αεροπλάνο ή οτιδήποτε άλλο) αλλά και το πώς μπορεί να γίνει η κράτηση των εισιτηρίων, εννοώντας συμφέρει περισσότερο να γίνει μέσω ίντερνετ ή δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, δεδομένου ότι δεν θα μείνουμε στην Κρακοβία ( Κρακοβία - Άουσβιτς - επιστροφή ). Ευχαριστώ εκ των πρότερων!
Καλησπερα και απο μενα, οι αστικες συγκοινωνιες γενικως στην Πολωνια δεν ειναι και οι καλυτερες στην Ευρωπη. Οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω, η γνωμη μου ειναι να κανεις δυο διανυκτερευσεις στην Κρακοβια η οποια ειναι πανεμορφη και αξιζει περισσοτερο απο την πρωτευουσα.
Στην δικια μου περιπτωση κλεισαμε τα τουρ μεσω δυο γραφειων στο κεντρο της πολης.
1) Οσον αφορα το Αουσβιτς κατα την γνωμη μου χρειαζεσαι οδηγο για να μπορεσεις να μπεις στο κλιμα και να νιωσεις την ατμοσφαιρα, μονος σου χανεται λιγο η μπαλα περπατωντας απο το ενα μερος στο αλλο χωρις να σου εξηγουν κατι.
2) στο αλατωρυχειο απαγορευεται η εισοδος χωρις οδηγο, οποτε και εδω σου συνιστω να διαλεξεις καποιο γραφειο απο το κεντρο ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και με το θεμα των μετακινησεων το τουρ στο αλατορυχειο διαρκει περιπου 3-4 ωρες συμπεριλαμβανομενων και των αποστασεων μεταξυ κρακοβιας και wieliczka.
Δεν θυμαμαι καθολου τι παιζει με τιμες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
1) Οσον αφορα το Αουσβιτς κατα την γνωμη μου χρειαζεσαι οδηγο για να μπορεσεις να μπεις στο κλιμα και να νιωσεις την ατμοσφαιρα, μονος σου χανεται λιγο η μπαλα περπατωντας απο το ενα μερος στο αλλο χωρις να σου εξηγουν κατι.
Προσωπική μου άποψη ότι για να μπεις στο κλίμα του Άουσβιτς πρέπει να πας μεμονωμένα χωρίς κανένα οδηγό και απόγευμα που έχει λιγότερο κόσμο να περιπλανηθείς και να σκεφτείς. Τι ακριβώς περιμένεις να σου πει ο οδηγός πού δε θα το δεις με τα μάτια σου όταν μπεις εκεί μέσα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.690
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom