Πολωνία Πολωνία, μερικές χρήσιμες πληροφορίες

Kellouska

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα!! Επειδή τις καλύτερες πληροφορίες πάντα από το Travelstories τις παίρνω, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλή ιδέα να πάω στο Άουσβιτς ενώ θα μείνω μόλις 2 μέρες στην Κρακοβία. Και αν ναι, (θα ήθελα πολύ να πάω) ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος(με τρένο, με οργανωμένη εκδρομή με ξεναγο κτλ) και πόσο περίπου θα μου κοστίσει και πόσες ώρες θα μου πάρει..
Να σας πω επίσης ότι θα πάω για επαγγελματικούς λόγους στην βαρσοβία και είπα να το συνδυάσω με βόλτα στην Κρακοβία (θα είμαι μόνη μου)
 

voulasolo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
καλησπερα σας σε 9 μερες πεταμε για βαρσοβια για ενα ταξιδι αναψυχης των 3 ημερων.η παρεα αποτελειται απο 3 κοριτσια και η αληθεια ειναι οτι χρειαζομαι την βοηθεια διοτι δεν μπορω να καταλαβω που πρεπει να κλεισουμε το διαμερισμα -στουντιο.θελουμε οι μετακινησεις μας να ειναι ευκολες ιδιως το βραδυ ωστε να μπορουμε να επιστρεφουμε ανετα μετα απο την βραδινη εξοδο.βρηκα στην οδο Mirow καποια ενδιαφεροντα δωματια και καποια αλλ στη Νowy Swiat.Ποιο ειναι το καλυτερο μερος να μεινουμε.?παρακαλω βοηθηστε με γιατι εχω μπερδευτει
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Μόλις έκλεισα με modlinbus εισιτήρια για κέντρο Βαρσοβίας! Έκλεισα 4 εισιτήρια (μιας και θα είμαστε 4 άτομα) ωστόσο και στα 4 αναφέρει ως tocket owner εμένα!πουθενά δεν μου έδωσε πεδίο για να συμπληρώσω ονοματεπώνυμα άλλων!έκανα κάτι λάθος ή έτσι είναι φυσιολογικά?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Δεν χρειάζονται τα ονόματα των επιβατών μόνο το δικό σου που έκανες την κράτηση!
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπέρα!! Επειδή τις καλύτερες πληροφορίες πάντα από το Travelstories τις παίρνω, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι καλή ιδέα να πάω στο Άουσβιτς ενώ θα μείνω μόλις 2 μέρες στην Κρακοβία. Και αν ναι, (θα ήθελα πολύ να πάω) ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος(με τρένο, με οργανωμένη εκδρομή με ξεναγο κτλ) και πόσο περίπου θα μου κοστίσει και πόσες ώρες θα μου πάρει..
Να σας πω επίσης ότι θα πάω για επαγγελματικούς λόγους στην βαρσοβία και είπα να το συνδυάσω με βόλτα στην Κρακοβία (θα είμαι μόνη μου)

Αουσβιτς και Αλατορυχεία πρέπει να πας οπωσδήποτε , λένε αυτοί που πήγαν πριν. Επειδή θα πάμε αρχες Ιουλίου θα ήθελα την βοήθειά σου σχετικα με την μετακίνηση απο την Βαρσοβία προς την Κρακοβία και τις επισκέψεις σε Αουσβίτς κλπ...
 
Last edited by a moderator:

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Αουσβιτς και Αλατορυχεία πρέπει να πας οπωσδήποτε , λένε αυτοί που πήγαν πριν. Επειδή θα πάμε αρχες Ιουλίου θα ήθελα την βοήθειά σου σχετικα με την μετακίνηση απο την Βαρσοβία προς την Κρακοβία και τις επισκέψεις σε Αουσβίτς κλπ...
Κοίτα στις ταξιδιωτικές ιστορίες!Υπάρχουν πολλές απαντήσεις σε αυτό που ψάχνεις!
Για παράδειγμα από Βαρσοβία για Κρακοβία μπορείς να πας είτε με
α) τρένο. Τα παιδιά έχουν αναφέρει ότι υπάρχουν δύο διαφορετικά τρένα που έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή και κάνουν περίπου την ίδια ώρα.
β)με λεωφορεία (http://www.polskibus.com/en). Κάνουν περίπου 5 ώρες και κοστίζουν 25-35 ζλοτ και
γ)αυτοκίνητο. Εμείς ταξιδεύουμε την άλλη Κυριακή κ νοικιάσαμε αμάξι για να το έχουμε τις 4 τελευταίες μέρες που θα φύγουμε από Βαρσοβία για Κρακοβία.
Τώρα για το που πρέπει να πας οπωσδήποτε είναι υποκειμενικό. Προσωπικά δεν θέλω να υποστώ κατάθλιψη λόγω του Άουσβιτς οπότε εγώ δεν θα πάω!Οι φίλοι μου όμως θα πάνε γιατί θέλουν.
 

Αννίτα

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Καλησπερα, θα παω βαρσοβια τον Μαρτιο για 4 μερες.
Ηθελα να ρωτησω επειδη θα παω και Κρακοβια αν γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει το τραινο απο βαρσοβια κρακοβια πηγαινε ελα, καθως και ποσο ειναι γενικα οι τιμες πχ ο καφες, ενα τυπικο φαγητο κλπ!
Ευχαριστω! :)
 

DimitrisG

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλησπερα, θα παω βαρσοβια τον Μαρτιο για 4 μερες.
Ηθελα να ρωτησω επειδη θα παω και Κρακοβια αν γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει το τραινο απο βαρσοβια κρακοβια πηγαινε ελα, καθως και ποσο ειναι γενικα οι τιμες πχ ο καφες, ενα τυπικο φαγητο κλπ!
Ευχαριστω! :)
4 μέρες για Βαρσοβια είναι αρκετές. Εγω πήγα την πρωτοχρονιά, απίστευτο κρύο αλλα πανέμορφα. Φαντάσου πως την Μ.εβδομαδα θα επιστρέψουμε αλλα με προορισμό τώρα το Γκντανσκ για 3 μέρες και άλλη μια Βαρσοβια.
Οι τιμές των τρένων είναι αρκετά καλές, με περίπου 50-60ZLOTY ανα διαδρομή, ανάλογα το τρένο και την επιλεγμένη ωρα.
Οι τιμές στη Πολωνία είναι αρκετά χαμηλότερες από την Ελλαδα, φαντάσου εμείς για περίοδο εορτών δώσαμε 50e το βράδυ με πρωινό σε 4* ξενοδοχείο κεντρικότατο, ενώ για φαγητό δίναμε περίπου 35-40e το ζευγάρι με ορεκτικό, δυο πιάτα και μπουκάλι κρασί. Αναλογικά με αλλα ταξίδια νομίζω θα σου βγει πολύ οικονομικότερο και θα το χαρείς παρά πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom