Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα! Λέμε να επισκεφτούμε με το αγόρι μου την Πολωνία για 7 μέρες τον Φεβρουάριο. Θελουμε οπωσδήποτε να εντάξουμε και το zakopane στην εκδρομή μας. Ιδανικά έχουμε σκεφτεί Βαρσοβια 1 διανυκτέρευση, Κρακοβια 3 διανυκτερευεις , Ζακαπονε 3 διανυκτερευσεις.
Καλώς ήρθες.
Αρχικά ρίξε μια ματιά εδώ, μια ιστορία με αντίστοιχο πρόγραμμα μ' αυτό που σκέφτεσαι:

Πολωνία - Roadtrip στην Πολωνία: 10 μέρες - 7 πόλεις

Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό;
Θεωρώ πολλές τις τρεις ημέρες στο Zakopane, ωστόσο αυτά είναι γούστα. Δε θα έβαζα μόνο μία στη Βαρσοβία για παράδειγμα, το θεωρώ λίγο.

Επίσης, θα μας προτείνατε να κινηθούμε με τρένο ή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
Είναι μια χώρα που έχει εξαιρετικές μετακινήσεις με τα τρένα ή και τα λεωφορεία όπου χρειαστεί. Το αυτοκίνητο βέβαια είναι μεγάλη ευκολία. Αν δεν έχετε σκοπό να σταματήσετε και αλλού, θα σου πρότεινα αποκλειστικά τα ΜΜΜ, φθηνά και συνεπέστατα.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
καλησπερα παιδια. θα ειμαι μια βδομαδα στην Κρακοβια τελη νομεβρη με αρχες δεκεμβρη.
θα παω αουσβιτς, αλατορυχειο σιγουρα.
μιας και θα εχω μπολικες μερες πειτε μου τι αλλο να δω εντος ή εκτος Πολωνιας παρακαλω.
επισης υπαρχει καποια συνοικια στη κρακοβια με μαζεμενα μαγαζακια για φαγητο και ποτο? η ειναι διασπαρτα?
ευχαριστω
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
μιας και θα εχω μπολικες μερες πειτε μου τι αλλο να δω εντος ή εκτος Πολωνιας παρακαλω.
Τέτοια εποχή οι περισσότεροι επιλέγουν το Zakopane, αλλά αν θες να βάλεις κάπου αλλού διανυκτέρευση μπορείς να το κάνεις κάλλιστα σε μια άλλη πόλη όπως το Wroclaw.
υπαρχει καποια συνοικια στη κρακοβια με μαζεμενα μαγαζακια για φαγητο και ποτο?
Ναι, αυτή του Kazimierz, εκτός φυσικά από το ιστορικό κέντρο (Stare Miasto) της πόλης.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Εκδρομή εκτός Κρακοβίας που; μιας και έχω μια βδομάδα γεμάτη χρονο
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
159
Likes
784
Αλατορυχεια έχω ξαναπάει πριν 15 χρόνια αλλά με άλλα γυναίκα τότε!
Έκλεισα τη μια μέρα αλατορυχεια και την επόμενη Άουσβιτς όλα καλά.

Τώρα πάμε στην επόμενη ερώτηση ... Εκδρομή εκτός Κρακοβίας που; μιας και έχω μια βδομάδα γεμάτη χρονο
Αν θέλετε να δείτε μια ακόμη πόλη σε πολύ κοντινή απόσταση θα πρότεινα το πανέμορφο Wroclaw.΄(άλλοτε θα σας έλεγα και Lviv αλλά τα πραγματα έχουν αλλάξει). Για (χιονισμένη) φύση, Ζακοπάνε. Σχετικά με τα μαγαζιά που ρωτάτε, θα βρείτε πολλές επιλογές στην Παλιά Πόλη και στην Εβραϊκή συνοικία
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Αν θέλετε να δείτε μια ακόμη πόλη σε πολύ κοντινή απόσταση θα πρότεινα το πανέμορφο Wroclaw.΄(άλλοτε θα σας έλεγα και Lviv αλλά τα πραγματα έχουν αλλάξει). Για (χιονισμένη) φύση, Ζακοπάνε. Σχετικά με τα μαγαζιά που ρωτάτε, θα βρείτε πολλές επιλογές στην Παλιά Πόλη και στην Εβραϊκή συνοικία
Σε ευχαριστώ πολύ
Η αλήθεια είναι ότι είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο wroclaw ή zakopane. Αλήθεια πώς προφέρονται αυτά;
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Σε ευχαριστώ πολύ
Η αλήθεια είναι ότι είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο wroclaw ή zakopane. Αλήθεια πώς προφέρονται αυτά;
Το Wroclaw είναι κάτι ανάμεσα σε Βρότσλαβ και Βρότσουαβ. Ζακοπάνε είναι αρκετά κοντά στην πολωνική προφορά. Το Wroclaw είναι πολύ όμορφη πόλη που περπατιέται όλη σε μια μέρα, έχει ωραία Χριστουγεννιάτικη αγορά, ίσως την πιο όμορφη κεντρική πλατεία στην Πολωνία, ενδιαφέρουσα ιστορία κλπ, Το Ζακοπάνε επίσης είναι πολυ όμορφο αλλά σίγουρα θα χρειαστείτε φουλ χειμωνιάτικα ρούχα, παπούτσια κλπ. και φυσικά θα είστε στο έλεος του καιρού. Γενικά θεωρώ το Ζακοπάνε αξίζει αν έχετε όρεξη για πεζοπορία ή χειμερινά σπορτ.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Μάλλον προς Wroclaw με βλέπω αλλά μιας και βλέπω ότι είναι 3 ώρες από Κρακοβία ίσως πρέπει να δω και για διανυκτέρευση
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Κρακοβία 7 μέρες; Αφού θα πας Wroclaw βάλε και μια διαμονή Πόζναν.

Αν φτάνετε και φεύγετε από Κρακοβία μπορείτε να κάνετε ας πούμε πρώτη μέρα να μείνετε Κρακοβία, μετά φεύγετε για ένα βράδυ Wroclaw, 1 βράδυ Poznan, 2 βραδιά Βαρσοβία και τα τελευταία δύο βράδια πάλι Κρακοβία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom