Πορτογαλία ή Στοκχόλμη με τους μικρούς μου φίλους???

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Σχεδιάζω το πρώτο ταξίδι των μικρών μου στην Ευρώπη για τέλη Ιουνίου και είμαι ανάμεσα στην Πορτογαλία (Λισαβόνα/ Πόρτο) και την Στοκχόλμη- με μια ίσως μικρή προσωπική προτίμηση προς την Πορτογαλία.

Και εδώ αδέλφια μου, αλήτες , πουλιά, θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας!!! Που θα πρέπει να κατευθυνθεί μια οικογένεια με 2 μικρούς gangsters 5 ετών καθώς επίσης και για tips που πρέπει να έχει στο μυαλό του κάποιος ώστε να δει και να απολαύσει αυτός και τα μικρά του.

Κάθε άλλη πρόταση για ταξίδι στην Ευρώπη που ενδεχομένως κάνατε με νήπια και ήταν καλή, είναι επίσης αποδεκτή.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Σχεδιάζω το πρώτο ταξίδι των μικρών μου στην Ευρώπη για τέλη Ιουνίου και είμαι ανάμεσα στην Πορτογαλία (Λισαβόνα/ Πόρτο) και την Στοκχόλμη- με μια ίσως μικρή προσωπική προτίμηση προς την Πορτογαλία.

Και εδώ αδέλφια μου, αλήτες , πουλιά, θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας!!! Που θα πρέπει να κατευθυνθεί μια οικογένεια με 2 μικρούς gangsters 5 ετών καθώς επίσης και για tips που πρέπει να έχει στο μυαλό του κάποιος ώστε να δει και να απολαύσει αυτός και τα μικρά του.

Κάθε άλλη πρόταση για ταξίδι στην Ευρώπη που ενδεχομένως κάνατε με νήπια και ήταν καλή, είναι επίσης αποδεκτή.
Όσο κι αν αγαπώ την Πορτογαλία δεν ξέρω πόσο ιδανική θα ήταν με μικρά παιδιά. Και οι 2 πόλεις, Πόρτο και Λισαβόνα, έχουν πολλέεεες ανηφόρες, που ίσως κουράσει εύκολα τους μικρούς. Γι αυτό και μόνο θα διάλεγα τη Στοκχόλμη, την οποία θα την πετύχετε και σε ωραία περίοδο, και χωρίς να έχει υπερβολική ζέστη που ενδεχομένως να σας κουράσει γρηγορότερα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Που θα πρέπει να κατευθυνθεί μια οικογένεια με 2 μικρούς gangsters 5 ετών καθώς επίσης και για tips που πρέπει να έχει στο μυαλό του κάποιος ώστε να δει και να απολαύσει αυτός και τα μικρά του.
Καλησπέρα vrea.
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον marquis, αν και πανέμορφες πόλεις και οι δύο, πως η Λισαβόνα θα είναι κάπως κουραστική για τα παιδιά ιδιαίτερα το καλοκαίρι που η ζέστη θα είναι κάπως πιο έντονη.
Έχω επισκεφθεί και τις δύο πόλεις και ιδίως τη Στοκχόλμη με το διαολάκι τον βαφτισιμιό μου και μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκε με αυτά που είδε στην πόλη και ιδιαίτερα με το νησί Djurgarden. Ένα μικρό νησί δίπλα στο κέντρο της Στοκχόλμης, που είναι από τις δημοφιλέστερες ατραξιόν της πόλης τόσο για μικρούς όσο και για μεγάλους.
Δες το συνημμένο site και θα πάρεις κάποια ιδέα, ιδίως για το πάρκο Skansen και το λούνα παρκ Grona Lund.
http://www.visitstockholm.com/en/see--do/guides/stockholm-for-kids1/
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν θα πρωτοτυπήσω. Στοκχόλμη εννοείται. Αν και δεν έχω εμπειρία από ταξίδια με παιδιά και όσο κι αν λατρεύω την Λισαβόνα η Στοκχόλμη μου φαντάζει πιο ιδανική για τα παιδιά. Μια πανέμορφη πόλη με πολύ φύση και δραστηριότητες. Όπως είπε και ο @vasnorth το Djurgarden είναι ένα εξαιρετικό μέρος και τα παιδιά θα ενθουσιαστούν με το λούνα παρκ Grona Lund, το μουσείο Vasa και φυσικά το απόλυτο must το υπαίθριο μουσείο Skansen που ξετρελαίνει και μεγάλα παιδιά όπως εγώ:D

Φυσικά λάβετε υπόψιν ότι η Στοκχόλμη είναι μια πολύ ακριβή πόλη. Πάντως και οι δύο πόλεις έχουν σημεία με ανηφόρες και υψόμετρο οπότε δεν θα αποφύγετε το περπάτημα αλλά και οι δύο έχουν εξαιρετικές συγκοινωνίες.

Αν θες να πάρεις κάποιες ιδέες για βόλτες, διαδρομές και αξιοθέατα διάβασε τις δύο ιστορίες μου από Πορτογαλία και Στοκχόλμη. Τουλάχιστον να έχεις μια σφαιρική άποψη.
http://www.travelstories.gr/community/threads/senhora-do-mar-Η-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/

http://www.travelstories.gr/communi...βία-ή-Σκανδιναβικό-τουρλού-sto-cop-hel.53008/
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Εμείς κάναμε ταξίδι με τα παιδιά βόρεια Ιταλια , Μπεργκαμο,Μιλανο, Como,Βερονα, gardaland.Ξετρελαθηκαν με την Gardaland, το ενυδρείο κλπ.
Μπεργκαμο τους άρεσε το τελεφερίκ όπως και στο Como και το γεγονός πως υπήρχαν πολλοί πεζόδρομοι που σημαίνει λιγότερο άγχος για τους γονείς .Βέβαια πήγαμε κοντά στα Χριστούγεννα και είχε παντού χριστουγεννιάτικες αγορές, καρουζελ και παγοδρόμια .Καλοκαίρι δεν ξέρω πως θα είναι , μάλλον όμως θα είναι καλύτερα.
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για την βοήθεια!!! Από ότι καταλαβαίνω η Στοκχόλμη φαντάζει ιδανική για τα παιδιά κατά συντριπτική πλειοψηφία.

Όμως πέρα από το Vasa, το λουνα πάρκ και το Skansen, τι δραστηριότητες μπορεί να κάνει κανείς στην φύση κοντά στην Στοκχόμη? Καμία εκδρομή που να αξίζει?

το Djurgarden είναι ένα εξαιρετικό μέρος και τα παιδιά θα ενθουσιαστούν με το λούνα παρκ Grona Lund, το μουσείο Vasa και φυσικά το απόλυτο must το υπαίθριο μουσείο Skansen που ξετρελαίνει και μεγάλα παιδιά όπως εγώ:D/
Επίσης θα ήθελα την βοήθεια σας για το τι είναι τόσο ξεχωριστό στο Skansen και το λούνα παρκ Grona Lund - δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι ότι το πρώτο είναι κομμάτι ανιαρό όπως πχ ένα πάρκο για τα παλιά επαγγέλματα και το δεύτερο ευρωσκοτώστρα!!! Σε έναν μεγάλο πως φαντάζουν?

Η Λισαβώνα μου φαντάζει πιο γοητευτική και το σημαντικότερο πολύ πιο φτηνή. Εκεί τι πρόγραμμα θα προτείνατε?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Την περιοχή του Πάρκου των Εθνών με το ενυδρείο,το τελεφερίκ κτλ.Καμμιά εκδρομή στην Σίντρα.Δεν έχω πάει με παιδιά όμως και ίσως είναι κουραστική η εκδρομή.
Είναι πιο φτηνή αλλά εντύπωση μου είναι ότι είναι λίγο "βαριά¨πόλη για παιδιά.Μελαγχολική,ρομαντική κτλ.
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Εμείς κάναμε ταξίδι με τα παιδιά βόρεια Ιταλια , Μπεργκαμο,Μιλανο, Como,Βερονα, gardaland.Ξετρελαθηκαν με την Gardaland, το ενυδρείο κλπ.
Μπεργκαμο τους άρεσε το τελεφερίκ όπως και στο Como και το γεγονός πως υπήρχαν πολλοί πεζόδρομοι που σημαίνει λιγότερο άγχος για τους γονείς .Βέβαια πήγαμε κοντά στα Χριστούγεννα και είχε παντού χριστουγεννιάτικες αγορές, καρουζελ και παγοδρόμια .Καλοκαίρι δεν ξέρω πως θα είναι , μάλλον όμως θα είναι καλύτερα.
Η Ιταλία ήταν η τρίτη πρόταση που έπεσε στο τραπέζι μιας και είναι κοντά, έχει απευθείας πτήσεις και σχετικά φτηνά συγκρινόμενη με τις άλλες δύο επιλογές. Την έχουμε όμως ψιλόγυρίσει 3 καλοκαίρια με αυτοκίνητο -από Ρώμη και πάνω-και μάλλον θα θέλαμε να δούμε κάτι καινούργιο και εμείς οι ταλαίπωροι γονείς. Στην Ιταλία έχει το καλοκαίρι φοβερά φεστιβάλ για οικογένειες. Σίγουρα θα είναι ένα από τα επόμενα ταξίδια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας για την βοήθεια!!! Από ότι καταλαβαίνω η Στοκχόλμη φαντάζει ιδανική για τα παιδιά κατά συντριπτική πλειοψηφία.

Όμως πέρα από το Vasa, το λουνα πάρκ και το Skansen, τι δραστηριότητες μπορεί να κάνει κανείς στην φύση κοντά στην Στοκχόμη? Καμία εκδρομή που να αξίζει?


Επίσης θα ήθελα την βοήθεια σας για το τι είναι τόσο ξεχωριστό στο Skansen και το λούνα παρκ Grona Lund - δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι ότι το πρώτο είναι κομμάτι ανιαρό όπως πχ ένα πάρκο για τα παλιά επαγγέλματα και το δεύτερο ευρωσκοτώστρα!!! Σε έναν μεγάλο πως φαντάζουν?

Η Λισαβώνα μου φαντάζει πιο γοητευτική και το σημαντικότερο πολύ πιο φτηνή. Εκεί τι πρόγραμμα θα προτείνατε?
Το Σκανσεν ηταν γεματο με οικογενειες με παιδια και δεν τους ειδα να βαριουνται! Παρατηρησα το ποσο χαρουμενα ηταν τα παιδια. Γιατι να ειναι ανιαρο? Το στησιμο ολου του χωριου μοιαζει τοσο αυθεντικο και οι εικονες μοναδικες. Στην κεντρικη πλατεια εψηναν λουκανικα και εκαναν μπαρμπεκιου σιγουρα αυτο αρεσει στα παιδια.
Το λουνα παρκ δεν ξερω αλλα προφανως παντα ενθουσιαζουν τα μικρα. Εμενα σιγουρα οχι.
Στη Στοκχολμη μπορεις να κανεις κρουαζιερα με πλοιαριο στα γυρω νησια. Τι να πω παντε και για ψαρεμα!

Οπως ειπε ο fotast στη Λισαβονα εχουν το παρκο των εθνων και ενα απο τα καλυτερα ενυδρεια της Ευρωπης. Αντε και βολτες με τα παλια τραμ. Δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω για τα παιδια.
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
giannimits διάβασα την ιστορία σου για Στοκχόλμη - Κοπενγχάγη και την βρήκα ιδιαιτέρως κατατοπιστική.

Στόχος και δικός μας είναι να δούμε και να χαρούμε μια ωραία πόλη μαζί με τα παιδιά και όχι να ζήσουμε την εναλλακτική της disneyland. Τα παιδιά είναι αρκετά συνεργάσιμα και ενθουσιώδη σε ότιδήποτε ωραίο και καινούργιο.

Από ότι έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι αν τελικά επιλέξουμε Βόρεια Ευρώπη θα πρέπει να κινηθούμε σε ένα 3-4 ημερο Στοκχόλμη και ένα 2ημερο Κοπενγχάγη.

Στοκχόλμη θα πρέπει να δούμε οπωσδήποτε:
- Gamla Stan
- Sodermalm Arty Στοκχόκλμη
- Skansen & ζωολογικό κήπο
- Vasa Musuem
- Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης -Κυριακές είναι αφιερωμένες στο παιδί και την οικογένεια
- Junibacken
- βασιλικό ανάκτορο και αλλαγή φρουράς

Επίσης έχω διαβάσει για την περιοχή Dalarna που θεωρείται το πιο αντιπροσωπευτικό τοπίο της χώρας και θα το προτιμήσουν οι φυσιολάτρες (προσφέρει πληθώρα δραστηριοτήτων, όπως hiking, skiing, canoeing και rafting). Σημαντικό αξιοθέατό της είναι και το παλιό ορυχείο χαλκού Stora Kopparberg, στην πρωτεύουσα της περιοχής Falun, το οποίο συγκαταλέγεται στα Μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO. Εχει πάει κανείς? Εντυπώσεις?

Τι άλλο θα προσθέτατε σε αυτήν την λίστα που να αξίζει και για μικρούς αλλά και για μεγάλους;:: Καμιά ημερήσια εκδρομή για κάποια ιδιαίτερη δραστηριότητα που έχετε στα υπόψη?

ps- Την κρουαζιέρα την έχω στα υπόψη μου αλλά για να είμαι ειλικρινής σε οποιαδήποτε πόλη και αν την έχω κάνει, δεν την βρήκα ποτέ ενδιαφέρουσα.


Κοπενγχαγη θα πρέπει να δούμε οπωσδήποτε:
- Τιβολι πάρκο
- Παλάτι
- Νyhavn - λιμάνι / βόλτες / καταστήματα
- aquarium
- εθνικό παιδικό μουσείο
- Μικρή γοργόνα

Καμιά άλλη ιδέα?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
giannimits διάβασα την ιστορία σου για Στοκχόλμη - Κοπενγχάγη και την βρήκα ιδιαιτέρως κατατοπιστική.

Στόχος και δικός μας είναι να δούμε και να χαρούμε μια ωραία πόλη μαζί με τα παιδιά και όχι να ζήσουμε την εναλλακτική της disneyland. Τα παιδιά είναι αρκετά συνεργάσιμα και ενθουσιώδη σε ότιδήποτε ωραίο και καινούργιο.

Από ότι έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι αν τελικά επιλέξουμε Βόρεια Ευρώπη θα πρέπει να κινηθούμε σε ένα 3-4 ημερο Στοκχόλμη και ένα 2ημερο Κοπενγχάγη.

Στοκχόλμη θα πρέπει να δούμε οπωσδήποτε:
- Gamla Stan
- Sodermalm Arty Στοκχόκλμη
- Skansen & ζωολογικό κήπο
- Vasa Musuem
- Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης -Κυριακές είναι αφιερωμένες στο παιδί και την οικογένεια
- Junibacken
- βασιλικό ανάκτορο και αλλαγή φρουράς

Επίσης έχω διαβάσει για την περιοχή Dalarna που θεωρείται το πιο αντιπροσωπευτικό τοπίο της χώρας και θα το προτιμήσουν οι φυσιολάτρες (προσφέρει πληθώρα δραστηριοτήτων, όπως hiking, skiing, canoeing και rafting). Σημαντικό αξιοθέατό της είναι και το παλιό ορυχείο χαλκού Stora Kopparberg, στην πρωτεύουσα της περιοχής Falun, το οποίο συγκαταλέγεται στα Μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO. Εχει πάει κανείς? Εντυπώσεις?

Τι άλλο θα προσθέτατε σε αυτήν την λίστα που να αξίζει και για μικρούς αλλά και για μεγάλους;:: Καμιά ημερήσια εκδρομή για κάποια ιδιαίτερη δραστηριότητα που έχετε στα υπόψη?

ps- Την κρουαζιέρα την έχω στα υπόψη μου αλλά για να είμαι ειλικρινής σε οποιαδήποτε πόλη και αν την έχω κάνει, δεν την βρήκα ποτέ ενδιαφέρουσα.


Κοπενγχαγη θα πρέπει να δούμε οπωσδήποτε:
- Τιβολι πάρκο
- Παλάτι
- Νyhavn - λιμάνι / βόλτες / καταστήματα
- aquarium
- εθνικό παιδικό μουσείο
- Μικρή γοργόνα

Καμιά άλλη ιδέα?

Εγώ θα πρότεινα να αφιερώσετε όλες σας τις μέρες (αν μιλάμε για 5-6) στη Στοκχόλμη με το ενδεχόμενο κάποιας εκδρομής ή μονοήμερης τριγύρω. Με τις 1-2 μέρες που θέλετε να αφιερώσετε στη Κοπεγχάγη άποψη μου είναι ότι και θα την αδικήσετε σαν πόλη και θα τρέχετε και δε θα φτάνετε, πολλω δε μάλλον εφόσον θα έχετε και μικρά παιδιά μαζί σας. Πάρτε πιο χαλαρά τη Στοκχόλμη, περπατήστε στις διάφορες περιοχές της, και είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε να γεμήσετε τις μέρες σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom