Πορτογαλία Πορτογαλία για δώδεκα μέρες, ποιες πόλεις να επισκεφτούμε?

fisbur

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα,
Θα πάω Πορτογαλία αρχές Δεκέμβρη για 12 ημέρες ( Αθήνα Lιsbon )
Μπορείτε να με συμβουλέψετε πως να μοιράσω τις μέρες;
Πόσες μέρες δηλαδή Λισσαβώνα, πόσες Πόρτο και εάν υπάρχει καμιά άλλη πρόταση.
Και επίσης θα ήθελα μάθω πόσος χρόνος χρειάζεται για τις πόλεις που είναι κοντά στην Λισσαβώνα (Σίντρα, Κασκάις κτλ.) και πόσος για αυτές που είναι κοντά στο Πόρτο (Μπράγκα,Γκιμαράες κτλ.)
Ευχαριστώ :)
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλησπέρα,
Θα πάω Πορτογαλία αρχές Δεκέμβρη για 12 ημέρες ( Αθήνα Lιsbon )
Μπορείτε να με συμβουλέψετε πως να μοιράσω τις μέρες;
Πόσες μέρες δηλαδή Λισσαβώνα, πόσες Πόρτο και εάν υπάρχει καμιά άλλη πρόταση.
Και επίσης θα ήθελα μάθω πόσος χρόνος χρειάζεται για τις πόλεις που είναι κοντά στην Λισσαβώνα (Σίντρα, Κασκάις κτλ.) και πόσος για αυτές που είναι κοντά στο Πόρτο (Μπράγκα,Γκιμαράες κτλ.)
Ευχαριστώ :)
Καλημέρα!Εγώ θα έβαζα Λισαβόνα 5-6 μέρες,
Πόρτο 3-4 μέρες και μονοήμερες στα υπόλοιπα, Σίντρα, Κασκάις, Cabo da roca, Εβόρα και ένα πέρασμα από ένα ωραίο ψαροχώρι στον δρόμο για Πόρτο για το οποίο είχα διαβάσει σε ένα Γεωτρόπιο, το Αβέιρο, αλλά δεν πήγα...Έχω διαβάσει ότι ωραίο είναι και το πέρασμα από την πόλη Κουίμπρα και το σπουδαίο Πανεπιστήμιό της.Ααααααχ, πόσο ωραία θα περάσεις....
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλημέρα!Εγώ θα έβαζα Λισαβόνα 5-6 μέρες,
Πόρτο 3-4 μέρες και μονοήμερες στα υπόλοιπα, Σίντρα, Κασκάις, Cabo da roca, Εβόρα και ένα πέρασμα από ένα ωραίο ψαροχώρι στον δρόμο για Πόρτο για το οποίο είχα διαβάσει σε ένα Γεωτρόπιο, το Αβέιρο, αλλά δεν πήγα...Έχω διαβάσει ότι ωραίο είναι και το πέρασμα από την πόλη Κουίμπρα και το σπουδαίο Πανεπιστήμιό της.Ααααααχ, πόσο ωραία θα περάσεις....
Έχω μείνει δυο μέρες στο Aveiro και έκοψα φλέβες ... Πιστεύω με μια μονοημερη το έχεις καλύψει ( εξάλλου το μονο που αξίζει είναι τα Ovos moles και οι βαρκουλες στο κανάλι )
Οσο για τα υπόλοιπα συμφωνω με το μοίρασμα - Sintra και η διαδρομή προς Cabo da Roca είναι πανέμορφα και αξίζουν να δώσετε αρκετό χρόνο
Επίσης ένα πέρασμα απο τη Nazare δε θα ηταν άσχημο
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Έχω μείνει δυο μέρες στο Aveiro και έκοψα φλέβες ... Πιστεύω με μια μονοημερη το έχεις καλύψει ( εξάλλου το μονο που αξίζει είναι τα Ovos moles και οι βαρκουλες στο κανάλι )
Οσο για τα υπόλοιπα συμφωνω με το μοίρασμα - Sintra και η διαδρομή προς Cabo da Roca είναι πανέμορφα και αξίζουν να δώσετε αρκετό χρόνο
Επίσης ένα πέρασμα απο τη Nazare δε θα ηταν άσχημο
χα,χα!!Γι' αυτό είπα να κάνει μόνο ένα πέρασμα σε όλα αυτά!!!
:)
 

fisbur

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
:) Ευχαριστώ πολύ. Οι πληροφορίες σας είναι πολύ χρήσιμες. Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από το Πόρτο μιας και η πτήση αναχώρησης μας είναι από Λισσαβώνα. Πρέπει να βρούμε το πως θα τα συνδυάσουμε ώστε να μην κάνουμε περιττές διαδρομές. Αν έχετε καμία ιδέα και μπορούσατε να βοηθήσετε. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι ώστε να είμαστε πιο άνετοι και διάβασα ότι τα διόδια είναι διαφορετικά. Έχει κάποιος καμία ιδέα :rolleyes: . Xritinak είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολύ ωραία, έχω διαβάσει ότι βρήκα εδώ και ανυπομονώ.... :D
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μπορείς να νοικιασεις το αυτοκίνητο απο το Πορτο και να το αφήσετε στο αεροδρόμιο στη Λισαβόνα πριν μπείτε στην πόλη . Μην το πάρετε μεσα , δε θα την ευχαριστηθειτε. Απλά φροντίστε στο Cabo da Roca να πάτε με το αυτοκίνητο για να απολαύσετε τη διαδρομή . Στη Σιντρα πηγαίνετε πανευκολα και με το τρένο
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Μη διστάσετε να νοικιάσετε αμάξι αρκεί να έχετε GPS. εμείς νοικιάσαμε για 1 εβδομάδα και βγήκαμε κερδισμένοι! έχουν πολύ καλό οδικό δίκτυο! τα διόδια δε θα σας δυσκολέψουν μη σε αγχώνει!Δες αν θέλεις και αυτό το κείμενο για την Λισαβόνα! Έχει και πληροφορίες για τα αξιοθέατα της πόλης αλλά και άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες για ολόκληρη τη χώρα. Τώρα πως θα μοιράσεις το πρόγραμμα σου είναι υποκειμενικό αναλόγως του τι προτιμάς. Χαλάρωση ή εκδρομές. Από την προσωπική μου εμπειρία και μια και διαθέτεις αρκετές ημέρες θα πρότεινα να ξεκινήσεις όπως λες από Πόρτο (3-4 μέρες, αν θες ανέβα μονοήμερη μέχρι την Μπράγκα, δεν πήγαμε αλλά μας είπαν συνάδελφοι που πήγαν ότι είναι γραφική και όμορφη πόλη), κατεβαίνοντας σταμάτα στην Κοίμπρα η οποία είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πόλη με topαξιοθέατο το πανεπιστήμιό της (1 διανυκτέρευση) και τις υπόλοιπες μέρες Λισαβόνα. Κάνε μονοήμερες για Σίντρα, Κασκάις, Εστορίλ κ.λ.π. (βιαστικά μπορείς να κάνεις μια εκδρομή και για τις τρεις αυτές πόλεις αλλά αφού θα έχεις μέρες δε στο συνιστώ), ενώ νότια της Λισαβόνας είναι το Σετούμπαλ που τους καλοκαιρινούς μήνες είναι ελκυστικό λόγω των ακτών του (εσύ βέβαια θα πας Δεκέμβρη).



Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από το Πόρτο μιας και η πτήση αναχώρησης μας είναι από Λισσαβώνα. Πρέπει να βρούμε το πως θα τα συνδυάσουμε ώστε να μην κάνουμε περιττές διαδρομές. Αν έχετε καμία ιδέα και μπορούσατε να βοηθήσετε. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι ώστε να είμαστε πιο άνετοι και διάβασα ότι τα διόδια είναι διαφορετικά. /quote]
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
:) Ευχαριστώ πολύ. Οι πληροφορίες σας είναι πολύ χρήσιμες. Σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από το Πόρτο μιας και η πτήση αναχώρησης μας είναι από Λισσαβώνα. Πρέπει να βρούμε το πως θα τα συνδυάσουμε ώστε να μην κάνουμε περιττές διαδρομές. Αν έχετε καμία ιδέα και μπορούσατε να βοηθήσετε. Σκεφτόμαστε να νοικιάσουμε αμάξι ώστε να είμαστε πιο άνετοι και διάβασα ότι τα διόδια είναι διαφορετικά. Έχει κάποιος καμία ιδέα :rolleyes: . Xritinak είμαι σίγουρη ότι θα είναι πολύ ωραία, έχω διαβάσει ότι βρήκα εδώ και ανυπομονώ.... :D
Αν η πτήση σας είναι για Πόρτο, ΟΚ, ξεκινήστε από εκεί. Αλλά, ακόμη κι αν είναι για Λισαβόνα, εγώ πάλι θα πρότεινα να την αφήσετε για το τέλος.
Μιας και θα πάτε χειμώνα, δεν έχει νόημα να κινηθείτε προς νότο, καλύτερα να καλύψετε το κεντρικό και προς βορρά μέρος. Θα σου δώσω μια ιδέα προγράμματος που μπορείς να το εκτελέσεις και αντίστροφα - ανάλογα με την άφιξή σου (υποθέτω ότι πετάς για Λισαβόνα). Περιλαμβάνει 11 διαν/σεις, αφήνοντας μία μπαλαντέρ για όπου θελήσεις ή χρειαστεί να μείνεις εκτάκτως (για οποιοδήποτε λόγο).

- Άφιξη Λισαβόνα, παραλαβή αυτοκινήτου από αεροδρόμιο, άμεση αναχώρηση για Έβορα. Δύο διαν/σεις. Διαμονή εδώ. Φαγητό εδώ και εδώ . Ημερήσια στο Monsaraz και - αν σου αρέσουν - στα μονολιθικά μνημεία (μενίρ, κρόμλεχ) της περιοχής.
- Συνεχίζεις ΒΑ, Castelο de Vidε και Marvao (διαμονή, εδώ).
- Συνεχίζεις Δυτικά, επίσκεψη σπηλαίων και ιχνών δεινοσαύρων, διαμονή μάλλον στο Tomar, εδώ.
- Συνεχίζεις προς Βορρά, επίσκεψη σε Obidos, Coibra, Guimaraes, Porto (αν προλάβεις). Αν δεν προλάβεις, διαν/ση κάπου σ' αυτά - όπου ταιριάξει ( ο μπαλαντέρ που λέγαμε).
- Πόρτο, 3 ή 4 νύχτες - ανάλογα. Διαμονή - αν η τιμή και το δωμάτιο είναι καλό - εδώ. Φαγητό, εδώ κι εδώ.
- Τέλος, 4 νύχτες Λισαβόνα. Διαμονή εδώ. Φαγητό εδώ (μόνο ένα, ε , ας ανακαλύψεις και κάτι μόνος σου! ) ;) Για τα πέριξ της Λισαβόνας σου τα είπανε, μάλλον τα ξέρεις κι από μόνος σου. Κανονίζεις ανάλογα.

Καλά να περάσεις!
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Αν η πτήση σας είναι για Πόρτο, ΟΚ, ξεκινήστε από εκεί. Αλλά, ακόμη κι αν είναι για Λισαβόνα, εγώ πάλι θα πρότεινα να την αφήσετε για το τέλος.
Μιας και θα πάτε χειμώνα, δεν έχει νόημα να κινηθείτε προς νότο, καλύτερα να καλύψετε το κεντρικό και προς βορρά μέρος. Θα σου δώσω μια ιδέα προγράμματος που μπορείς να το εκτελέσεις και αντίστροφα - ανάλογα με την άφιξή σου (υποθέτω ότι πετάς για Λισαβόνα). Περιλαμβάνει 11 διαν/σεις, αφήνοντας μία μπαλαντέρ για όπου θελήσεις ή χρειαστεί να μείνεις εκτάκτως (για οποιοδήποτε λόγο).

- Άφιξη Λισαβόνα, παραλαβή αυτοκινήτου από αεροδρόμιο, άμεση αναχώρηση για Έβορα. Δύο διαν/σεις. Διαμονή εδώ. Φαγητό εδώ και εδώ . Ημερήσια στο Monsaraz και - αν σου αρέσουν - στα μονολιθικά μνημεία (μενίρ, κρόμλεχ) της περιοχής.
- Συνεχίζεις ΒΑ, Castelο de Vidε και Marvao (διαμονή, εδώ).
- Συνεχίζεις Δυτικά, επίσκεψη σπηλαίων και ιχνών δεινοσαύρων, διαμονή μάλλον στο Tomar, εδώ.
- Συνεχίζεις προς Βορρά, επίσκεψη σε Obidos, Coibra, Guimaraes, Porto (αν προλάβεις). Αν δεν προλάβεις, διαν/ση κάπου σ' αυτά - όπου ταιριάξει ( ο μπαλαντέρ που λέγαμε).
- Πόρτο, 3 ή 4 νύχτες - ανάλογα. Διαμονή - αν η τιμή και το δωμάτιο είναι καλό - εδώ. Φαγητό, εδώ κι εδώ.
- Τέλος, 4 νύχτες Λισαβόνα. Διαμονή εδώ. Φαγητό εδώ (μόνο ένα, ε , ας ανακαλύψεις και κάτι μόνος σου! ) ;) Για τα πέριξ της Λισαβόνας σου τα είπανε, μάλλον τα ξέρεις κι από μόνος σου. Κανονίζεις ανάλογα.

Καλά να περάσεις!
Για Κοιμπρα δε θα βαζες μια διανυχτερευση, ή τουλαχιστο μια μερα μονη της?
Τοσο στιμωγμενα?
Δεν εχω παει αλλα μιλώντας με πορτογαλους , ειναι το μονο μερος εκτώς απο Λισαβονα και Πορτο που αξιζει να κατσεις παραπάνω απο μια μερα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.053
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Για Κοιμπρα δε θα βαζες μια διανυχτερευση, ή τουλαχιστο μια μερα μονη της?
Τοσο στιμωγμενα?
Δεν εχω παει αλλα μιλώντας με πορτογαλους , ειναι το μονο μερος εκτώς απο Λισαβονα και Πορτο που αξιζει να κατσεις παραπάνω απο μια μερα.
Κοίτα, εμένα η Πορτογαλία μου αρέσει πολύ. Αν μπορούσα (χρονικά), σε κάθε μέρος που ανέφερα θα έβαζα διανυκτέρευση (μία ή περισσότερες). Βασικά, αν εξαιρέσεις κάποια διάσημα "θέρετρα" στο νότο, δεν υπήρξε μέρος που επισκέφτηκα στην επαρχία που να μη μου άρεσε. Φυσικά, οι εμπειρίες μου είναι καλοκαιρινές και ενδεχομένως η εικόνα ενός μέρους το χειμώνα να είναι διαφορετική.

Τα Marvao και Castelo de Vide είναι εντυπωσιακά όμορφα το καλοκαίρι αλλά το χειμώνα ίσως δείχνουν λιγότερο γοητευτικά. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να τ' αφήσει έξω από το ενδεικτικό πρόγραμμα που έδωσα παραπάνω και να προσθέσει μια διαν/ση στην Coibra (η οποία, ειρήσθω εν παρόδω, μου άρεσε βέβαια αλλά όχι και "να κάνω αμάν" όπως φαίνεται απ' αυτά που γράφεις ότι κάνουν οι Πορτογάλοι - δεν ξέρω, ίσως οι πολλοί φοιτητές να δίνουν ένα επιπλέον χρώμα και ζωή που λείπει από αλλού και γι' αυτό την επιλέγουν).

Ούτως ή άλλως, όταν κινείσαι με το αυτοκίνητο έχεις περισσότερες επιλογές και μια "αναγκαστική" διαν/ση (όπως ήταν για μας το Tomar) ν' αποδειχθεί μια ευχάριστη έκπληξη (είχε φεστιβάλ μπύρας).

ΥΓ. "Αμάν" κάνω για την Έβορα! ;)
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Έχετε αρκετές μέρες και μπορείτε να δείτε τα περισσότερα μέρη.
Προτείνω 4-5 διανυκτερεύσεις σε Λισαβόνα και Πόρτο. Υπολογίστε ότι 2 μέρες τουλάχιστον (σε κάθε πόλη) θα τις φάτε σε περιηγήσεις. Στο Porto έχετε σκοπό να πάτε προς Douro Valley (Pinhao, Lamego) ;
Από τις υπόλοιπες πόλεις, δείτε οπωσδήποτε Guimaraes, Coibra, Tomar, Obidos, Sintra και πέριξ, Evora. Θα πρότεινα διανυκτέρευση σε Coibra, αντί για Tomar. Άντε και στην Evora, να μην παραπονιέται ο baba.
 

fisbur

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Βρήκα ένα ξενοδοχείο το Hotel da Bolsa, Rua Ferreira Borges 101. Πως σας φαίνεται η τοποθεσία; Κάτι ακόμα που μας προβληματίζει είναι το πάρκινγ, έχετε καμιά ιδέα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.785
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom