Πορτογαλία Πορτογαλία

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Θα πάρετε μια σχετικά καλή ιδέα του κέντρου της πόλης αλλά όχι πολλά παραπάνω. Έκανα πριν μερικά χρόνια κάτι αντίστοιχο, δηλαδή άφιξη στην Λισαβόνα, αμέσως οδικά για Πόρτο και επιστροφή στην Λισαβόνα. Είχαμε 1 μέρα παραπάνω γι' αυτό μείναμε 2 βράδια Πόρτο και ρίξαμε και μια καλή ματιά στο γειτονικό Γκιμαράες.
Έχω γράψει σχετική ιστορία:
Πορτογαλία - Φουριόζοι ταξιδιώτες στην ράθυμη Πορτογαλία (Πόρτο, Γκιμαράες, Λισαβόνα, Σίντρα)



Μια χαρά είναι ο δρόμος!



Η Σίντρα είναι πολύ όμορφη αλλά αν πάτε θα χάσετε πολύτιμο χρόνο από την Λισαβόνα. Εμείς πήγαμε Σίντρα και ειλικρινά δεν ξέρω ανα το ξανασχεδίαζα αν θα το έκανα έτσι ή αν θα αφιέρωνα όλο τον χρόνο στην πρωτεύουσα. Πάντως στην Λισαβόνα χρειαζόμασταν κι άλλο χρόνο για να δούμε όλα όσα θέλαμε.
Ευχαριστώ πολύ πραγματικά !!
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
146
Likes
946
Σίντρα για μένα άχαστη, εγώ ούτε με μια μέρα ολόκληρη δεν είδα όσα ήθελα. Είναι βέβαια και υποκειμενικό, αν δεν είσαι πολύ της φάσης κάστρα και παλάτια μπορείς να το παραλείψεις, είναι πάντως φοβερό ζευγαρομέρος, άσχετα που εγώ είχα πάει με φίλη σε μπακουροπερίοδο. Επίσης είχε κόσμο και ψιλοουρίτσες ακόμα και σε εποχή κόβιντ Νοέμβρη του 21, δε θέλω να ξέρω τι γίνεται τώρα έστω κι αν αρχές Μάρτη δεν είναι και τίγκα τουριστική περίοδος ακόμα. Γενικά αν δεν το βλέπεις να επισρέφεται σύντομα Λισαβόνα, θα έλεγα να το σκεφτείτε σοβαρά.

Πόρτο σε δυο μέρες έχεις δει καλά τα βασικά, είναι πόλη κυρίως για βόλτα και θετικά vibes (και φαϊ βέβαια, αλλά εμένα μου αρέσει γενικά η πορτογαλική κουζίνα έτσι κι αλλιώς), παρά για μουσεία και αξιοθέατα, αν είσαι φαν της γοτθικής αρχιτεκτονικής βέβαια, θα πας οπωσδήποτε στον Ουνέσκο ναό του Αγίου Φραγκίσκου. Η Λισαβόνα έτσι κι αλλιώς δε βγαίνει όλη στις μέρες που έβαλες, αλλά ακόμα και με Σίντρα μέσα πιστεύω ότι Μπελέμ και Baixa-Chado βγάζεις σε μια μέρα με σούπερ τρέξιμο εννοείται χωρίς μουσεία (το έκανα πέρσι Ιούνιο με άλλη φίλη σε stopover)κι άλλη μια μέρα Alfama κι ίσως ενυδρείο που είναι βέβαια λίγο στου διαόλου τη μάνα, αλλά αξίζει.
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Καλησπέρα, τείνω να κλείσω για Πορτογαλία τον Αύγουστο,το σκέφτομαι κάπως έτσι.. 4 μέρες Λισαβόνα, μια μονοημερη Σιντρα κ 3 μέρες Πόρτο, μεταφορικό μέσο δικό μας δεν θα έχουμε, η ερώτηση μου είναι αξίζει το Πόρτο; θα θέλαμε να κάνουμε και κάνα μπάνιο, αλλά στο χάρτη που είδα μου φαίνεται μακριά το κέντρο από τι παραλίες..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα, τείνω να κλείσω για Πορτογαλία τον Αύγουστο,το σκέφτομαι κάπως έτσι.. 4 μέρες Λισαβόνα, μια μονοημερη Σιντρα κ 3 μέρες Πόρτο, μεταφορικό μέσο δικό μας δεν θα έχουμε, η ερώτηση μου είναι αξίζει το Πόρτο; θα θέλαμε να κάνουμε και κάνα μπάνιο, αλλά στο χάρτη που είδα μου φαίνεται μακριά το κέντρο από τι παραλίες..
Νομίζω ότι η απόσταση θα είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που θα έχετε με τις παραλίες της βόρειας Πορτογαλίας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί έτσι;
Δεν ενδείκνυται για καλοκαίρι;
Η μάξιμουμ θερμοκρασία νερού είναι στατιστικώς 18 βαθμοί. Προσωπικά το βρίσκω μπρρρ, αλλά είναι όπως έχει συνηθίσει ο καθένας. Αυτή είναι θερμοκρασία ελληνικών νερών το Μάρτιο-Απρίλιο.
 
Last edited by a moderator:

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Κατάλαβα.. Ευχαριστώ για τη πληροφορία, κατά τα άλλα οι 3 μέρες στο Πόρτο αξίζουν η να κοιτάξω για κάτι άλλο;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Κατάλαβα.. Ευχαριστώ για τη πληροφορία, κατά τα άλλα οι 3 μέρες στο Πόρτο αξίζουν η να κοιτάξω για κάτι άλλο;
Θέλει παραπάνω για μένα.

Αν ζεις Ελλάδα,η Πορτογαλία δεν αξίζει για μπάνιο,έχει άπειρα αξιοθέατα να περάσεις το χρόνο σου.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
146
Likes
946
Κατάλαβα.. Ευχαριστώ για τη πληροφορία, κατά τα άλλα οι 3 μέρες στο Πόρτο αξίζουν η να κοιτάξω για κάτι άλλο;
Εγώ θα γίνω ισοπεδωτική, αλλά καλοπροαίρετα και θα με θυμηθείς. ΜΗΝ πας Αύγουστο στη Λισαβόνα, θα βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή, εγώ βλαστήμησα που πήγα περαστική με κατεύθυνση Αζόρες πέρσι μέσα Ιούνη. Ο συνδυασμός ανηφόρες με θερμοκρασίες πρώτο καζάνι πίστα της κολάσεως δεν προσφέρεται για εξερευνήσεις. Τhat being said, αν θες να κάνεις το απονεννοημένο διάβημα, μην παραλείψεις να πας απογευματοσούρουπο στο Μπελέμ για παγωτό ή κοκτέιλ στις όχθες του Τάγου, όταν πέφτει ο ήλιος ξεκινάει η αύρα του Ατλαντικού και είναι πολύ όμορφα. Και μετά όσο περνά το βράδυ δροσίζει περισσότερο και είναι πολύ ωραία για βόλτες στο Μπάιρο Άλτο (σαν του Ψυρρή χοντρικά), αλλά την ημέρα από μένα είναι όχι. Έχει βέβαια το ενυδρείο και κάποια μουσεία να κλειστείς στον κλιματισμό, μα έτσι χάνεις τον παλμό της πόλης. Γενικά η καλύτερη εποχή για πρώτη γνωριμία με τη Λισαβόνα είναι άνοιξη ή φθινόπωρο imho, είναι περίπου σίγουρο εξάλλου μετά ότι θα την ερωτευτείς και θα θες να τη δεις σε όλες τις εποχές.

Για μένα πήγαινε βόρεια όλες τις μέρες, κάνε βάση το Πόρτο ή αν θες κλείσε και καμία διανυκτέρευση Μπράγα ή Γκιμαράες ή Βιάνα ντο Καστέλο, θα δεις ένα φανταστικό κομμάτι της χώρας, βασικά το λίκνο της Πορτογαλίας, με ανθρώπινες θερμοκρασίες (αν και τα ηπειρωτικά θα είναι πάντα δυο τσικ πιο ζεστά από το Πόρτο και τις ακτές), θα φας φαγητάρες και θα πιεις κρασάρες, εννοείται θα κάνεις και μια κρουαζιέρα στο Δούρο, θα πας στη γέφυρα Αρόουκα για ενέσεις αδρεναλίνης και θα περπατήσεις αμέσως μετά στο πανέμορφο φαράγγι δίπλα στον ποταμό Πάιβα. Κι όλα αυτά σε τιμές (ειδικά εκτός Πόρτο) αισθητά χαμηλότερες από τη Λισαβόνα. Τώρα για παραλίες όπως ειπώθηκε και πιο πάνω δεν έχει τόσο νόημα να πας, είναι σαν να έρθει Αυστριακός για χειμερινό τουρισμό στο Καϊμακτσαλάν. Εκτός φυσικά κι αν είσαι σέρφερ ή χειμερινός κολυμβητής, οπότε ναι, οι παραλίες του Ατλαντικού αξίζουν.
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Εγώ θα γίνω ισοπεδωτική, αλλά καλοπροαίρετα και θα με θυμηθείς. ΜΗΝ πας Αύγουστο στη Λισαβόνα, θα βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή, εγώ βλαστήμησα που πήγα περαστική με κατεύθυνση Αζόρες πέρσι μέσα Ιούνη. Ο συνδυασμός ανηφόρες με θερμοκρασίες πρώτο καζάνι πίστα της κολάσεως δεν προσφέρεται για εξερευνήσεις. Τhat being said, αν θες να κάνεις το απονεννοημένο διάβημα, μην παραλείψεις να πας απογευματοσούρουπο στο Μπελέμ για παγωτό ή κοκτέιλ στις όχθες του Τάγου, όταν πέφτει ο ήλιος ξεκινάει η αύρα του Ατλαντικού και είναι πολύ όμορφα. Και μετά όσο περνά το βράδυ δροσίζει περισσότερο και είναι πολύ ωραία για βόλτες στο Μπάιρο Άλτο (σαν του Ψυρρή χοντρικά), αλλά την ημέρα από μένα είναι όχι. Έχει βέβαια το ενυδρείο και κάποια μουσεία να κλειστείς στον κλιματισμό, μα έτσι χάνεις τον παλμό της πόλης. Γενικά η καλύτερη εποχή για πρώτη γνωριμία με τη Λισαβόνα είναι άνοιξη ή φθινόπωρο imho, είναι περίπου σίγουρο εξάλλου μετά ότι θα την ερωτευτείς και θα θες να τη δεις σε όλες τις εποχές.

Για μένα πήγαινε βόρεια όλες τις μέρες, κάνε βάση το Πόρτο ή αν θες κλείσε και καμία διανυκτέρευση Μπράγα ή Γκιμαράες ή Βιάνα ντο Καστέλο, θα δεις ένα φανταστικό κομμάτι της χώρας, βασικά το λίκνο της Πορτογαλίας, με ανθρώπινες θερμοκρασίες (αν και τα ηπειρωτικά θα είναι πάντα δυο τσικ πιο ζεστά από το Πόρτο και τις ακτές), θα φας φαγητάρες και θα πιεις κρασάρες, εννοείται θα κάνεις και μια κρουαζιέρα στο Δούρο, θα πας στη γέφυρα Αρόουκα για ενέσεις αδρεναλίνης και θα περπατήσεις αμέσως μετά στο πανέμορφο φαράγγι δίπλα στον ποταμό Πάιβα. Κι όλα αυτά σε τιμές (ειδικά εκτός Πόρτο) αισθητά χαμηλότερες από τη Λισαβόνα. Τώρα για παραλίες όπως ειπώθηκε και πιο πάνω δεν έχει τόσο νόημα να πας, είναι σαν να έρθει Αυστριακός για χειμερινό τουρισμό στο Καϊμακτσαλάν. Εκτός φυσικά κι αν είσαι σέρφερ ή χειμερινός κολυμβητής, οπότε ναι, οι παραλίες του Ατλαντικού αξίζουν.
Χαχαχα α τόσο καλά δηλαδή.. Είχα διαβάσει κ από αλλά μέλη ότι έχει ζέστη αλλά δε το περίμενα τόσο τραγικά,αν δε βρω κάποιο άλλο προορισμό θα σκεφτώ σοβαρά τη πρόταση σου να κάνω βάση το Πόρτο κ να εξερευνήσω εκεί γύρο, κάτι είχα διαβάσει κ για νησακια Μαδερα ότι είναι όμορφα αλλά ακόμα δε το έχω ψάξει πολύ
Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις κ τις πληροφορίες!!
 

zaxas44

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Παιδιά καλημέρα - καλησπέρα ξέρω ότι η ερώτηση μου είναι λίγο περίεργη απλά δεν ξέρω πού αλλού να απευθυνθώ , την εβδομάδα 4-9/3 πάω με παρέα πορτογαλια και πέφτουμε σε ημερομηνίες αγωνων Γιουρόπα λιγκ (σπορτινγ-αταλαντα) και (μπενφικα-ρειντζερσ) έχετε καμία ιδέα η κάποια γνώση πως μπορώ να προμηθευτω εισητηρια ? Έχω ψάξει λιγάκι και οι τιμές είναι εξωφρενικές και θεωρώ ότι δεν είναι και έμπιστες.Τα επίσημα Σάιτ των ομάδων δεν έχουν βγάλει ακόμα εισητηρια απ όσο κατάλαβα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom