Πορτογαλία Πορτογαλία

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ολοκλήρωσες τόσο όμορφα αυτό το οδοιπορικό:)

Είναι αλήθεια, κάποια μέρη γράφουν στην ψυχή μας λίγο περισσότερο...

Σ΄ευχαριστώ που πρόσθεσες τόσες πληροφορίες:):)
 

hera

Member
Μηνύματα
127
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Bologna & around
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική..
Μετά από μόλις 4 χρόνια... σε ευχαριστώ πολύ για το όμορφο "ταξίδι" που μου χάρισες :p
 
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ψάχνω καιρό για ένα όμορφο, οργανωμένο ταξίδι στη Λισσαβόνα αλλά δεν έχω βρεί κάποιο που να με ικανοποιεί σε ό,τι αφορά σχέση ημερών και τιμής! Μήπως έχετε κάτι υπόψη; Θέλω να πάω τον Αύγουστο και δεν ξέρω πότε θα ήταν καλύτερο να κλείσω ένα τέτοιο πακέτο, μόλις βγούν οι προσφορές ή τελευταία στιγμή πριν το ταξίδι;
 

Maria.st

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Καλησπέρα, μένουμε στο Πόρτο της Πορτογαλίας για σπουδές και σκεφτόμαστε να κάνουμε μια 4ημερη απόδραση στο Φάρο.
Η αρχική σκέψη ήταν να νοικιάσουμε ένα αμάξι εδώ μιας και είναι πιο φτηνά 35 τη μέρα και να πάμε με αυτό εκεί και να το κινούμαι κι εκεί. Όμως με την τιμή της βενζίνης πλέον αλλά και τα διόδια δε νομίζω ότι συμφέρει. Είμαστε μόνο 2 άτομα και θα δώσουμε 250Ε στο πηγαινελα.
Οπότε είπαμε να αρκεστουμε σε λεωφορείο η αεροπλάνο ανάλογα τα εισιτήρια.
Η ερωτηση μου είναι 3 ή 4 μέρες είναι καλύτερα, αλλά και σε ποια περιοχή να μείνω Φάρο ή άλλου. Και επίσης εκεί πως θα κινούμαστε συγκοινωνία, ή οτοστοπ🤣.
Θα πάμε την άλλη εβδομάδα οπότε μιλάμε για Απρίλιο, πιθανόν ο καιρός να μην είναι για μπάνιο στη θάλασσα.
Περιμένω τα σχόλια σας!!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπέρα, μένουμε στο Πόρτο της Πορτογαλίας για σπουδές και σκεφτόμαστε να κάνουμε μια 4ημερη απόδραση στο Φάρο.
Η αρχική σκέψη ήταν να νοικιάσουμε ένα αμάξι εδώ μιας και είναι πιο φτηνά 35 τη μέρα και να πάμε με αυτό εκεί και να το κινούμαι κι εκεί. Όμως με την τιμή της βενζίνης πλέον αλλά και τα διόδια δε νομίζω ότι συμφέρει. Είμαστε μόνο 2 άτομα και θα δώσουμε 250Ε στο πηγαινελα.
Οπότε είπαμε να αρκεστουμε σε λεωφορείο η αεροπλάνο ανάλογα τα εισιτήρια.
Η ερωτηση μου είναι 3 ή 4 μέρες είναι καλύτερα, αλλά και σε ποια περιοχή να μείνω Φάρο ή άλλου. Και επίσης εκεί πως θα κινούμαστε συγκοινωνία, ή οτοστοπ🤣.
Θα πάμε την άλλη εβδομάδα οπότε μιλάμε για Απρίλιο, πιθανόν ο καιρός να μην είναι για μπάνιο στη θάλασσα.
Περιμένω τα σχόλια σας!!
Έχει η Ryan απευθείας σύνδεση με Φάρο, αλλά λογικά εάν είναι για άλλη βδομάδα μπορεί να μη συμφέρουν τα εισιτήρια. Το ενδεχόμενο να πάτε Φάρο με λεωφορείο (κανα 5ωρο-6ωρο) και να νοικιάσετε εκεί ένα αμάξι;

Algarve επιβάλλεται βόλτα Sagres και Farol de Sao Vicente, κατά προτίμηση την ώρα του ηλιοβασιλέματος που σβήνει ο ήλιος στον Ατλαντικο. Από τις πόλεις, Albufeira/portimao τίποτα το σπουδαίο, Lagos ωραίο κάτι άλλες μικρές δε τις θυμάμαι. Αλλά όπως και να χει η νότια Πορτογαλία είναι για τις παραλίες και τις σπηλιές.

Χωρίς αμάξι δύσκολες οι συγκοινωνίες για Απρίλη μήνα, οπότε ίσως είναι καλύτερο να δείτε την επιλογή του αμαξιού από εκεί, Απρίλης είναι, πόσο να το χρεώσουν; Και τα διόδια στο Algarve είναι αστεία, κάναμε 1000 χλμ σε 5 μέρες τον Αύγουστο του 2021 και το e-mail που ήρθε με τα διόδια μετά από κανα 10μερο ήταν δεν ήταν 10 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom