Ποσες χώρες του κόσμου μπορείς να ονομάσεις;

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Το site το βρηκα στο ιντερνετ! Ποσες χωρες του κοσμου μπορειτε να ονομασετε; Δοκιμαστε! I Know the World | How does your knowledge stack up?

εγω καταφερα σε 10 λεπτα να ονομασω συνολικα 77 χωρες, αν και λογω ορθογραφιας δεν βρηκα 5-6 ακομα...!

το μονο κακο στο παιχνιδι ειναι οτι τα σκοπια τα παιρνει εως "macedonia" και οχι "fyrom".....λοιπον ποια ειναι η αποδοση σας; η δικια μου ειναι:

Βορεια Αμερικη 6/23
Νοτια Αμερικη 8/12
Ευρωπη 35/44
Αφρικη 9/54
Ασια 17/47
Ωκεανια 2/14
Ανταρκτικη 0/1

Συνολο σε 10 λεπτα: 77 χωρες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όλες (195) σε 10:55. Για πρώτη φορά καλό σκορ, ε?
 

Panos84

Member
Μηνύματα
185
Likes
68
Ταξίδι-Όνειρο
Los Santos, San Andreas
Καλό, έχει την πλάκα του, αλλά το άσχημο είναι ότι μπορείς να σταματήσεις τον χρόνο.. Αυτό σου δίνει περιθώριο να σκεφτείς...

Για την ιστορία (σε 10 λεπτά) :

North America: 9/23
South America: 9/12
Europe: 22/44
Africa: 22/54
Asia: 20/47
Ocenia: 5/14
Antarctica: 1/1

Σύνολο 88

Πιστεύω ότι όσο πιο πολύ παίζεις, τόσο καλύτερα θα πηγαίνεις.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σε 10 λεπτά

North America 23/23
South America 11/12
Europe 44/44
Africa 50/54
Asia 45/47
Oceania 14/14
Antarctica 1/1

Σύνολο 188

Το άλλο μου αρέσει καλύτερα γιατί χρωματίζει τις χώρες που έχεις βρει, οπότε εντοπίζεις εύκολα ποιές σου έχουν διαφύγει.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
λοιπον πονταρω τα ρεστα μου: ξεχασες suriname, east timor, brunei, sao tome, comoros, lesotho, burundi!!! απο μια γρηγορη ματια, καταλαβα οτι κι εδω χρωματιζονται οι χώρες που εντοπιζεις
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
λοιπον πονταρω τα ρεστα μου: ξεχασες suriname, east timor, brunei, sao tome, comoros, lesotho, burundi!!! απο μια γρηγορη ματια, καταλαβα οτι κι εδω χρωματιζονται οι χώρες που εντοπιζεις
Από τις Αφρικανικές, στανταράκι χαμένο είναι το Democratic Republic of the Congo.... (θέλει ακόμα και το the για να το δεχτεί...)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
λοιπον πονταρω τα ρεστα μου: ξεχασες suriname, east timor, brunei, sao tome, comoros, lesotho, burundi!!! απο μια γρηγορη ματια, καταλαβα οτι κι εδω χρωματιζονται οι χώρες που εντοπιζεις
Χάνεις. :D
Κανένα δεν ξέχασα από τα παραπάνω. Εκ των υστέρων (μετά τα 10 λεπτά που έθεσα εγώ ως όριο) κατάλαβα ότι ξέχασα North & South Korea (ναι κι όμως!) και όπως λέει και ο taver δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί δεν μου δέχεται το Democratic Republic of Congo. Δεν είχα το the.

Οι υπόλοιπες που λείπουν δεν μπορώ να καταλάβω ποιές μπορεί να ήταν. Μπορεί και κάποιες από τις πιο γνωστές.
Το χρώμα που βάζει την ώρα που βρίσκεις τη χώρα είναι έντονο, αλλά το κρατάει ως πολύ αχνό οπότε έτσι δεν μπορείς με μια ματιά να εντοπίσεις τα κενά.

Επιπλέον, για να πετύχεις το χρόνο των 10 λεπτών πρέπει να σκέφτεσαι και να γράφεις πολύ γρήγορα. Το δεύτερο το κάνω σίγουρα. :D
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Απο γεωγραφία καλά τα πάμε, αλλα αυτό που κατάλαβα εγω μ'αυτά τα παιχνίδια είναι πως έχω άμεση ανάγκη να βελτιώσω την ορθογραφία μου στα αγγλικα!! :p
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Το χρώμα που βάζει την ώρα που βρίσκεις τη χώρα είναι έντονο, αλλά το κρατάει ως πολύ αχνό οπότε έτσι δεν μπορείς με μια ματιά να εντοπίσεις τα κενά.
αμα κρατησεις πατημενο το ctrl σου δειχνει ποιες ξεχασες
 

alma

Member
Μηνύματα
3.730
Likes
15.114
το μονο κακο στο παιχνιδι ειναι οτι τα σκοπια τα παιρνει εως "macedonia" και οχι "fyrom".....λοιπον ποια ειναι η αποδοση σας; η δικια μου ειναι:

Βορεια Αμερικη 6/23
Νοτια Αμερικη 8/12
Ευρωπη 35/44
Αφρικη 9/54
Ασια 17/47
Ωκεανια 2/14
Ανταρκτικη 0/1

Συνολο σε 10 λεπτα: 77 χωρες



178 χώρες το σκορ μου.Μαζί με τα Σκόπια που μέχρι τέλος το σκεφτόμουν και τελικά το έγραψα το "macedonia".:roll:
Έχασα και χρόνο με την ορθογραφία στα αγγλικά.Μήπως υπάρχει και στα ισπανικά το ίδιο παιχνίδι?Μου φαίνεται εκεί θα είχα καλύτερη ορθογραφία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.252
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom