Γουατεμάλα Κόστα Ρίκα Παναμάς Ποτάμια και ζούγκλα

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πόσο μα πόσο βολεύει η ώρα που ανεβάζετε την ιστορία... Συμπιπτει και με τον πρωινό καφε οχι τπτ αλλο😁😁😊... Περιμένουμε τη συνέχεια.. Οι απορίες στο τέλος😉
Η ώρα βολεύει κι εμένα, γιατί είμαι πρωινός τύπος. Θα μπορούσα να προσθέτω κι άλλη μια μέρα του ταξιδιού το απόγευμα, αλλά πέφτει πολύ. Γράφω και σχετικά πολλά, οπότε όποιος διαβάζει, να μην του γίνομαι κουραστικός.
Ό, τι απορία έχεις καλύτερα ρώτα την ώρα που εμφανίζεται. Μετά μπορεί να το ξεχάσεις. Δεν είμαστε σχολείο, που ο εκπαιδευτικός θέλει στο τέλος τις απορίες.
Ευχαριστώ που διαβάζεις την ιστορία μου.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.076
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Κανένας καλλιτέχνης να μας εξηγήσει τι είναι αυτό:
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση κι έσπασα το κεφάλι μου να καταλάβω. Τελικά είπα ότι ίσως είναι ο αστός και ο εργάτης, δηλαδή τα πόδια τους, ο αστός με παντελόνι και παπούτσια και ο εργάτης με σηκωμένα τα μπατζάκια και ξυπόλητος. Κι ότι χρειάζονται και τα δυο είδη ανθρώπων (ποδιών) για να κινηθεί ο κόσμος (κορμός). Ξέρω εγώ, κάτι τέτοιο ίσως!
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση κι έσπασα το κεφάλι μου να καταλάβω. Τελικά είπα ότι ίσως είναι ο αστός και ο εργάτης, δηλαδή τα πόδια τους, ο αστός με παντελόνι και παπούτσια και ο εργάτης με σηκωμένα τα μπατζάκια και ξυπόλητος. Κι ότι χρειάζονται και τα δυο είδη ανθρώπων (ποδιών) για να κινηθεί ο κόσμος (κορμός). Ξέρω εγώ, κάτι τέτοιο ίσως!
Τι να πω κι εγώ; Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.
Ο κορμός στη φωτογραφία είναι άσχετος με το εικαστικό, αφού βρίσκεται πίσω από αυτό. Ίσως δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία. Εγώ που το βλέπω στην πρωτότυπη, το ξεχωρίζω.
Πιστεύω λοιπόν ότι στα δυο πόδια στηρίζεται κάτι σαν βιβλίο ή σχολική τσάντα και θέλει να πει πως αν μορφωθείς θα ανέβεις επίπεδο.
Όμως σκέφτομαι ότι ίσως λείπει και κάτι από το έργο, εξ ου και αυτό το πεταλοειδές που κάτι σαν να στηρίζει.
Τέλος πάντων, καλά το αναλύσαμε.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.076
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Τι να πω κι εγώ; Σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Ο κορμός στη φωτογραφία είναι άσχετος με το εικαστικό, αφού βρίσκεται πίσω από αυτό. Ίσως δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία. Εγώ που το βλέπω στην πρωτότυπη, το ξεχωρίζω.
Πιστεύω λοιπόν ότι στα δυο πόδια στηρίζεται κάτι σαν βιβλίο ή σχολική τσάντα και θέλει να πει πως αν μορφωθείς θα ανέβεις επίπεδο.
Όμως σκέφτομαι ότι ίσως λείπει και κάτι από το έργο, εξ ου και αυτό το πεταλοειδές που κάτι σαν να στηρίζει.
Τέλος πάντων, καλά το αναλύσαμε.
αααα, τώρα κατάλαβα τι εννοείς! ΄Οταν έγραψα "κορμός" δεν εννοούσα το δένδρο από πίσω, αλλά αυτό που εσύ λες ότι είναι κάτι σα σχολική τσάντα, που εγώ το πέρασα για μέρος κορμού ανθρώπινου! ;) Το πεταλοειδές, όσο και να έστυψα το μυαλό μου, δεν βρήκα τι είναι! Μυστήριο ο καλλιτέχνης!o_O
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στις Λαϊκές Αγορές των χωριών, Λίμνη Atitlan

Επειδή κοιμόμαστε κάθε βράδυ αρκετά νωρίς δεν χρειάζεται να βάζουμε ξυπνητήρι, αφού είναι σίγουρο ότι θα ξυπνήσουμε πολύ νωρίς. Έτσι λοιπόν στις 6:15 ήμασταν έτοιμοι για αναχώρηση από την Αntigua. Αφού ετοιμάσαμε τα πράγματα μας κατεβήκαμε στη ρεσεψιόν και αφού περιμέναμε λίγο ήρθε κάποιος ο οποίος μας άνοιξε το γκαράζ που είχαμε αφήσει το αυτοκίνητο.

Το γκαράζ δεν ήταν του ξενοδοχείου αλλά του κτιρίου. Μάλιστα ήταν εμφανές ότι ο χώρος του γκαράζ παλιότερα ήταν ένα θέατρο ή ένας κινηματογράφος. Τώρα έχουν αφαιρέσει τα καθίσματα και μπορούν και παρκάρουν μία τριανταριά αυτοκίνητα. Και πάνω από τον κινηματογράφο αυτόν είναι το ξενοδοχείο. Είναι λίγο περίεργο. Δηλαδή στον τρίτο όροφο που μέναμε εμείς είχε ένα εξωτερικό διάδρομο και τα δωμάτια ήταν στη σειρά. Έτσι το παράθυρο του δωματίου έβλεπε στον διάδρομο και όχι σε εξωτερικό περιβάλλον. Αν λοιπόν είχες ανοιχτή την κουρτίνα σε έβλεπαν αυτοί που περνούσαν από το διάδρομο για να πάνε στο δωμάτιό τους. Αυτό ήταν ένα μειονέκτημα για το ξενοδοχείο που κατά τα άλλα ήταν σχετικά καλό.
Αλλά το περίεργο επίσης που είχε ήταν η βρύση του νιπτήρα. Ήταν βρύση όπως στα αεροδρόμια, που πατούσες το διακόπτη και έτρεχε νερό για λίγα δευτερόλεπτα. Ευτυχώς ήταν εύκολο να ρυθμίσω το χρόνο που θα έτρεχε το νερό όπως και την ποσότητα του νερού αυτού. Τέλος πάντων σε γενικές γραμμές ήταν καλό αφού ήταν κέντρο της πόλης και έτσι δεν χρειαζόταν να περπατήσουμε πολύ για να βρεθούμε στην κεντρική πλατεία.

1655097632989.jpeg


Ξεκινούσαμε πάλι αρκετά νωρίς, με ένα γεμάτο πρόγραμμα, το οποίο βέβαια δεν πραγματοποιήθηκε πλήρως. Το πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι χαμηλές ταχύτητες που έχεις συνήθως. Έτσι κάναμε αρκετή ώρα μέχρι να πάμε στον πρώτο προορισμό, στο χωριό Comalapa. Κάθε Τρίτη, όπως και κάθε Πέμπτη και Σάββατο, γίνεται μία λαϊκή αγορά και είχε ενδιαφέρον. Αφήσαμε το αυτοκίνητο σε ένα παρκινγκ και μετά κάναμε βόλτα για μία ώρα βλέποντας υπέροχες εικόνες με τους ντόπιους. Δεν ήταν μόνο ο τρόπος που πουλούσαν τα προϊόντα τους αλλά και οι φορεσιές που φορούσαν οι γυναίκες. Δεν είχαμε δει μέχρι τώρα τόσο ωραίες φορεσιές. Στην Αντίγκουα που είχαμε δει αρκετές γυναίκες να φοράνε φορεσιές ήταν εκείνες οι οποίες πουλούσαν κάποια προϊόντα τους στους τουρίστες και λέγαμε ότι το έκαναν για να προσελκύσουν τους υποψήφιους πελάτες τους. Τώρα όμως απευθύνονταν στους ντόπιους. Όλες οι γυναίκες φορούσαν αυτές τις ωραίες φορεσιές.

Στην Comalapa αυτός ο τύπος προσπαθούσε να σώσει τον κόσμο (μάλλον):
1655097775860.jpeg



1655097747455.jpeg


1655097807348.jpeg


Είπατε τίποτα για τα κινητά στα χωριά;
1655097850584.jpeg


Το ζύγι όπως παλιά:
1655097916080.jpeg


1655097948841.jpeg


1655098002773.jpeg


1655098046939.jpeg


1655098117346.jpeg


1655098142242.jpeg


1655098194922.jpeg


1655098263119.jpeg


1655098292713.jpeg


Επόμενος σταθμός που ήταν στο πρόγραμμα ήταν η πόλη Panajachel. Βρίσκεται στην βόρεια πλευρά της λίμνης Ατιτλάν, η οποία είναι σε υψόμετρο 1.600 μέτρων. Είναι σίγουρο ότι αποτελεί έναν κρατήρα παλιού ηφαιστείου, αν και δεν είναι στρογγυλή. Βρήκαμε και εκεί να παρκάρουμε, γιατί σε αυτή τη χώρα δεν είναι εύκολο να παρκάρεις. Φαίνεται οι άνθρωποι δεν έχουν αυτοκίνητα και έτσι δεν χρειάζονται τέτοιους χώρους. Βέβαια μέσα σε αυτά τα χωριά είναι πολύ δύσκολη η κυκλοφορία. Οι δρόμοι είναι στενοί και μηχανάκια και τρίκυκλα πετάγονται από παντού. Θέλει πολύ προσοχή.

Το θέμα είναι πως πάνε στο Panajachel. Έβαλα στο GPS Panajachel, και το Google Maps μας οδήγησε έξω από την Comalapa σε κάποιους χωματόδρομους της κακιάς ώρας. Απογοητευμένος σβήνω το Google και βάζω το maps.me, ώστε να δω που θα με έστελνε. Πράγματι με έστελνε να γυρίσω πίσω και μετά μέσω της Comalapa, με πήγε σε ένα σχετικά καλό δρόμο, αλλά και αυτός ήταν χωματόδρομος. Αφού προχωρήσαμε 3-4 km αποφασίσαμε ότι δεν γίνεται να προχωράμε σε τέτοιους δρόμους, αφού ήταν σίγουρο ότι θα υπήρχε καλύτερος. Για αυτό γύρισα πίσω στο χωριό και έβαλα στο GPS να μας οδηγήσει ξανά πίσω στην Αντίγκουα. Προχώρησα αρκετή ώρα και στο μέσον περίπου της διαδρομής, και αφού είχαμε φάει σχεδόν μία ώρα περιφερόμενοι σε χωματόδρομους και στα στενά της Comalapa, ξαναβάζω στο GPS το Panajachel. Αυτά τα τραγικά συμβαίνουν ενίοτε με τα μηχανήματα που χρησιμοποιούμε. Δεν ήταν η πρώτη μου φορά που αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα. Ευτυχώς το λύσαμε και από την άλλη είδαμε τους χωρικούς που καλλιεργούσαν τα χωράφια τους. Τους είχαμε δει και σε άλλα σημεία της χώρας.

Για αρκετή ώρα οδηγήσαμε σε ασφαλτοστρωμένους δρόμους. Μέχρι που φτάσαμε στην πόλη και σε ένα πάρκινγκ αφήσαμε το αυτοκίνητο και για μία ώρα κάναμε βόλτες, αρχικά μέσα στην πόλη και κυρίως στην αγορά. Εδώ όλες οι αγορές είναι σκεπαστές. Ήταν πολύ όμορφη αλλά η πόλη γενικά είχε πάρα πολύ κίνηση και πέρα από μία ενδιαφέρουσα εκκλησία και αυτή την αγορά που προανέφερα, δεν είχε κάτι άλλο. Γι’ αυτό πήραμε το αυτοκίνητο και πήγαμε στην παραλία της ίδιας πόλης που απείχε 1,5 km. Για άλλη μία ώρα κάναμε βόλτες στην παραλία.

1655098460028.jpeg


1655098482932.jpeg


1655098544878.jpeg


1655098563159.jpeg


Παραλία, λίμνη Ατιτλάν:
1655098638264.jpeg

1655098591618.jpeg


1655098688682.jpeg


1655098716781.jpeg


1655098737865.jpeg


1655098781406.jpeg


Ο καιρός γενικά ήταν μουντός και δεν είχαμε καλή ορατότητα προς τη λίμνη. Εννοώ τα μακρινά χωριά, που φαινόταν στο βάθος στην απέναντι πλευρά. Όμως περάσαμε όμορφα.

Μπόνους καταρράκτης:
1655098841140.jpeg


Και θέα:
1655098869411.jpeg


Φύγαμε και από κει και βάλαμε στο GPS το χωριό Solola. Για να φτάσουμε εκεί πάλι δεν ήταν τόσο εύκολο γιατί οι δρόμοι περνάνε μέσα από άλλα χωριά και δεν ξέρω γιατί σήμερα σε όλα αυτά γινόταν λαϊκές αγορές, με αποτέλεσμα πολλοί αστυνομικοί στους δρόμους να μονοδρομούν κάποιους και σε έστελναν από αλλού. Πάντως φτάσαμε στο χωριό και για ακόμα μία φορά ευτυχώς βρήκαμε πάρκινγκ ασφαλείας να αφήσουμε το αυτοκίνητο. Και πάλι λέω μη φανταστείς ότι είναι εύκολη η κυκλοφορία μέσα σε αυτά τα χωριά. Πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα και τα 40 χρόνια που έχω εμπειρία στην οδήγηση σίγουρα μου δίνουν το δικαίωμα να είμαι σχετικά καλός σε αυτά τα δρομάκια.

1655098927012.jpeg


1655098949421.jpeg


Αφού λοιπόν παρκάραμε, κατεβήκαμε προς το κέντρο του χωριού όπου είδαμε εκτός από τις γυναίκες που φορούσαν τις πανέμορφες φορεσιές τους και αρκετούς άντρες να φοράνε αντίστοιχες φορεσιές. Αλλά προφανώς αντί για φούστες να φορούν παντελόνια. Ήταν μία έκπληξη για μας και μας άρεσε πάρα πολύ. Πήγαμε και σε αυτό το χωριό στην αγορά. Αφού κάναμε λίγη ώρα βόλτα και γινόταν χαμός από κόσμο, ενώ ήταν μεσημέρι γύρω στις 15:00, αποφασίσαμε να καθίσουμε να πιούμε κάτι, ώστε να δούμε την κίνηση. Προφανώς εγώ όσο είναι να οδηγήσω δεν πίνω καθόλου αλκοόλ. Έτσι ήπια μία πορτοκαλάδα.

1655098984734.jpeg


1655099016180.jpeg


1655099039027.jpeg


1655099069869.jpeg


Αφού καλύψαμε και σε αυτή την επίσκεψη μία ώρα πήραμε το αυτοκίνητο και ενώ είχαμε σκοπό να επισκεφτούμε κάποιο καταρράκτη και συγκεκριμένα τον Tzununa, αποφασίσαμε να μην το κάνουμε, γιατί θα φτάναμε πολύ αργά το ξενοδοχείο. Και ευτυχώς διότι πρώτον άρχισε να βρέχει και δεύτερον καθυστερήσαμε πολύ μέχρι να φτάσουμε στο ξενοδοχείο μας, που βρίσκεται στις νοτιοδυτικές όχθες της λίμνης Ατιτλάν. Ο αρχικός στόχος ήταν να μείνουμε στο Σαν Juan, ένα διάσημο χωριό της λίμνης, αλλά επειδή δεν βρήκα ξενοδοχείο με καλή τιμή αποφάσισα να μείνουμε στο Σαν Πέδρο, 3-4 χλμ πιο πέρα. Όλες οι διαδρομές που περάσαμε προς το Σαν Πέδρο, ήταν πολύ όμορφες. Και μάλιστα φτάσαμε και σε υψόμετρο κοντά στα τρία χιλιόμετρα. Ήταν διαδρομές γεμάτες με δάση, χαράδρες, φαράγγια και ποτάμια. Όμως δεν το απολαμβάναμε πλήρως, διότι ο καιρός ήταν βροχερός και σε πολλά σημεία είχε ομίχλη.

Όταν φτάσαμε στο χωριό που ήταν το ξενοδοχείο μας και ενώ στο GPS είχα βάλει το όνομα του ξενοδοχείου, εκείνο μας έστελνε από κάποιους στενούς δρόμους που δεν χωρούσε το αυτοκίνητο. Σταματάμε κάπου και πάνω που αναρωτιόμασταν τι να κάνουμε, έρχεται κάποιος που μιλούσε καλούτσικα Αγγλικά και ρώτησε αν μπορούσε να μας βοηθήσει. Μόλις του είπαμε το πρόβλημά μας, μας είπε ότι ξέρει τον ιδιοκτήτη του ξενοδοχείου μας και τον πήρε τηλέφωνο. Μάλιστα του είπε να έρθει να μας πάρει για να μας οδηγήσει από δρόμους οι οποίοι έχουν φάρδος ικανό για το τζιπ που έχουμε. Πράγματι σε πέντε λεπτά είχε έρθει ο άνθρωπος με τη μηχανή του αλλά με το αυτοκίνητο κάναμε ακολουθώντας τον πάνω από 20 λεπτά για να φτάσουμε. Το πρόβλημα ήταν ότι και στους φαρδιούς δρόμους που μας πήγε, όταν συναντιόταν δύο οχήματα υπήρχε πρόβλημα.

Η Ντίνα είχε αγανακτήσει δίπλα μου με όλα αυτά που συνέβαιναν και μάλιστα μου είπε, και συμφώνησα, να μην χρησιμοποιήσουμε την επομένη καθόλου το αυτοκίνητο. Καταρχήν δεν ξέραμε πού να πάμε και πώς να βγούμε από το ξενοδοχείο, γιατί ενώ στο χάρτη οι δρόμοι εμφανίζονται δεν μπορείς να τους ακολουθήσεις με σιγουριά ότι θα χωράνε το αυτοκίνητο. Οι κάτοικοι κυκλοφορούν με τρίκυκλα τα οποία είναι πολύ στενά. Έχουν και μικρά ταξί που κι αυτά δεν έχουν πλάτος περισσότερο από 120 εκατοστά. Αυτό τους δίνει ευελιξία.

Το ξενοδοχείο μας ήταν πολύ κοντά στη θάλασσα και μπορεί να μην ήταν τέλειο αλλά είχαμε ένα άνετο δωμάτιο. Αφού ξεκουραστήκαμε καμιά ωρίτσα, πίνοντας και ένα από τα ποτάκια μας, βγήκαμε μία βόλτα να δούμε τι θα κάνουμε, αν και ο καιρός ήταν βροχερός. Μας άρεσε γιατί πετύχαμε και τον δρόμο που είχε τους πιο πολλούς τουρίστες οι οποίοι βέβαια είναι νέοι και νέες. Εμείς ήμασταν μάλλον οι πιο μεγάλοι.

1655099410072.jpeg


Στη βόλτα αποφασίσαμε να πάμε σε ένα μαγαζί να φάμε τάκος. Φάγαμε τρία πιάτα (μικρά ήταν) και ήπιαμε μία μπύρα του ενός λίτρου και δώσαμε 11 ευρώ, που ήταν πολύ λίγα λεφτά και ουσιαστικά είχαμε χορτάσει. Μετά και από αυτή τη βόλτα γυρίσαμε στο δωμάτιο γύρω στις 9:30 για ύπνο.

1655099463324.jpeg


1655099477032.jpeg


Η κλασική μπύρα της περιοχής που πίναμε:
1655099516219.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Βόλτες με πλοιάριο στη λίμνη Ατιτλάν

Στην λίμνη Ατιτλάν έρχεται ο επισκέπτης κυρίως για να κάνει βόλτες στα παράκτια χωριά της. Είναι πολύ γραφικά και μαζεύουν ντόπιους για δουλειά και τουρίστες για χαλάρωμα και βόλτες. Εμείς πήγαμε μόνο για το δεύτερο. Γι αυτό άλλωστε επέλεξα να μείνουμε δυο βραδιές σε ένα από τα γραφικά χωριά της περιοχής.
Μένουμε λοιπόν στο χωριό San Pedro La Laguna. Κάναμε βόλτες σε μερικά από τα χωριά και τις πόλεις της λίμνης Ατιτλάν. Η επιλογή τους έγινε ψάχνοντας στο ίντερνετ και στο Lonely Planet. Διαπιστώσαμε διάφορα πράγματα για τους επισκέπτες ποπυ δεν ήταν αναμενόμενα για μας. Μερικοί έχουν το στυλ των τουριστών της δεκαετίας του 60 και του 70 στην Ελλάδα, δηλαδή κυκλοφορούν ξυπόλητοι και κακοντυμένοι. Είναι ολοφάνερο ότι κάποιοι τουρίστες πάνε εκεί για να μείνουν αρκετό διάστημα. Δε νομίζω ότι εργάζονται κάπου για να εξοικονομούν τα προς το ζην. Πάντως κυκλοφορούν με ένα στυλ παλιάς εποχής. Πιστεύω ότι εκμεταλλεύονται το κλίμα που είναι ζεστό, χωρίς να είναι καυτό, όπως είναι στο επίπεδο της θάλασσας. Και επίσης εκμεταλλεύονται την καλοσύνη των ανθρώπων της περιοχής.

Ίσως μερικοί από αυτούς τους τουρίστες να πουλούν κάποια χειροτεχνήματα που φτιάχνουν. Επίσης είδαμε και παρέες που ίσως γνωρίστηκαν στη Γουατεμάλα και συνεχίζουν μαζί. Ήρθαν από τις πατρίδες τους για να περάσουν τις διακοπές τους για πολλές μέρες ή και μήνες. Έχουμε δύο κατηγορίες τουριστών συν την κατηγορία τη δική μας, η οποία όμως δεν περιλαμβάνει και πολλούς. Δηλαδή έχουμε αυτούς τους ξέμπαρκους που ήρθαν για να ζήσουν μία διαφορετική ζωή και εκείνους τους νέους που ήρθαν για διασκέδαση. Τέτοιους έχουμε και στην Ελλάδα στα νησιά, που έρχονται 10 ή 15 μέρες σε ένα νησί ή σε μία περιοχή μόνο για διασκέδαση και μπάνιο.

Εδώ βέβαια η λίμνη δεν προσφέρεται για μπάνιο, αφού είναι αρκετά βρώμικη. Βρίσκεται σε υψόμετρο περίπου 1.600 μέτρα και είναι αρκετά μεγάλη και βαθιά. Γύρω γύρω από αυτήν είναι διάφορα ηφαίστεια, άλλα ενεργά και άλλα όχι. Επίσης στις παραλίες της υπάρχουν πολλά χωριά, ακόμα και πόλεις. Γι’ αυτά είναι διάσημη, όπως φυσικά και για τη φύση της και την ομορφιά της. Γι’ αυτό το λόγο ήρθαμε και εμείς εδώ.

Είχαμε αποφασίσει ότι δεν θα χρησιμοποιήσουμε το αυτοκίνητο και θα κινηθούμε με τα τοπικά μέσα μεταφοράς. Εδώ όπου και να πας σε κυνηγάνε για να πάρεις βάρκα και να κυκλοφορήσεις ιδιωτικά με αυτήν, αλλά ζητάνε αρκετά χρήματα. Αν ήμασταν τέσσερις ή πέντε στην παρέα φυσικά δεν θα ήταν τόσα πολλά, αφού θα πληρώναμε αναλογικά. Εμείς το πρωί πήγαμε στο λιμάνι από όπου φεύγουν οι βάρκες για τα διάφορα χωριά της λίμνης να μάθουμε τι γίνεται. Μάθαμε λοιπόν ότι το κόστος για κάθε μετακίνηση, όπου και να πας, είναι 25 κετσέλες, δηλαδή περίπου 3 ευρώ το άτομο.

Από την πρωινή μας εκκίνηση:
1655183517324.jpeg


Λούσιμο αλλά και μπουγάδα:
1655183557049.jpeg


1655183577351.jpeg


Είναι νωρίς και έχει ερημιά:
1655183619729.jpeg


1655183643716.jpeg


Εμείς αποφασίσαμε να πάμε στο πρώτο χωριό, που είναι πολύ κοντά στο δικό μας όχι με βάρκα αλλά με τρίκυκλο. Πράγματι πληρώνοντας μονάχα 20 κετσέλες πήγαμε στο χωριό San Juan La Laguna. Σύμφωνα με το Lonely Planet είναι μάλλον το πιο διάσημο χωριό της λίμνης. Πράγματι δεν έχει καμία σχέση με το χωριό που εμείς μείναμε. Έχει μέχρι και έναν φαρδύ πεζόδρομο στον οποίο έχουν κρεμάσει κάποια ωραία καλλιτεχνικά αντικείμενα. Κάναμε μία βόλτα χωρίς να δούμε και τόσο τις λεπτομέρειες του χωριού. Ήταν πολύ όμορφα, αν και λόγω της πρωινής ώρας δεν είδαμε τόσο κόσμο.

Πρωινές δουλειές:
1655183692314.jpeg


1655183730346.jpeg


1655183756859.jpeg


1655183785658.jpeg


Κλασική εικόνα στη Γουατεμάλα:
1655183828513.jpeg


1655183848187.jpeg


1655183871517.jpeg


1655183889170.jpeg


Μετά κατεβήκαμε προς την παραλία και πήραμε τη βαρκούλα που με 25 κετσέλες το άτομο μας πήγε στον επόμενο προορισμό μας που ήταν το χωριό San Marcos La Laguna. Η διαδρομή ήταν καταπληκτική. Και η ομορφιά δεν ήταν μόνο στη φύση και στις παραλίες, αλλά και σε πολύ όμορφα σπίτια και ξενοδοχεία που ήταν χτισμένα μέσα στο πράσινο. Στο χωριό Σαν Μάρκος είδαμε τους πιο περίεργους τύπους-τουρίστες, που έλεγα και προηγουμένως. Σαν χωριό δεν έλεγε και πολλά πράγματα σε μας. Αυτοί που τους αρέσει μάλλον είναι επειδή έχουν παρέα και επίσης τους αρέσουν τα συγκεκριμένα μαγαζιά που πάνε και κάθονται. Γιατί είναι φανερό ότι γνωρίζουν πολλούς από τους ντόπιους, άρα μένουν αρκετές μέρες.

Από το πλοιάριο:
1655183915074.jpeg


1655183938968.jpeg


1655183957895.jpeg


1655183982527.jpeg


Στο Σαν Μάρκος:
1655184010100.jpeg


1655184057906.jpeg


1655184090107.jpeg


Το εσωτερικό των εκκλησιών πάντα στολισμένο με πανιά:
1655184138498.jpeg


1655184179321.jpeg


Ούτε στο Σαν Μάρκος μείναμε αρκετά και θέλαμε να δούμε ακόμα ένα χωριό το οποίο ονομάζεται Santiago Atitlan. Όμως από το Σαν Μάρκος για να πάμε εκεί έπρεπε να πάμε πρώτα στο χωριό που είχαμε ήδη επισκεφτεί την προηγουμένη, δηλαδή στο Panajachel. Έτσι πληρώσαμε μέχρι εκεί το εισιτήριο και αφού περιμέναμε μισή ώρα πήραμε άλλη βάρκα να μας πάει στο Σαντιάγο.

1655184213800.jpeg


1655184259339.jpeg


1655184289050.jpeg


1655184322463.jpeg


1655184347889.jpeg


1655184367129.jpeg


1655184391381.jpeg


1655184411735.jpeg


1655184447410.jpeg


Φυσικά αυτές οι βαρκάδες αξίζουν πιο πολύ γι αυτά που βλέπουμε στις όχθες της Λίμνης. Αν έχει καλό καιρό βλέπεις και τα Ηφαίστεια.
1655184500395.jpeg


1655184550318.jpeg


1655184578126.jpeg


Φυσικά και στην καινούργια βάρκα πληρώσαμε άλλο ένα εισιτήριο. Το Σαντιάγο είναι μία πόλη με περίπου 60.000 κατοίκους. Όταν φτάσαμε στο λιμανάκι μας την έπεσαν διάφοροι για να μας δείξουν τα καλά μέρη της πόλης. Εμείς φυσικά αρνηθήκαμε αφού έχουμε το ίντερνετ. Άσε που δε θέλω και συνοδείες.

1655184610703.jpeg


Έβαλα στο Google Maps να μας δείξει τα ενδιαφέροντα μέρη της πόλης και αρχικά πήγαμε σε μία εκκλησία του 16ου αιώνα, Iglesia Alianza Cristiana y Misionera. Γύρω από αυτήν υπήρχε μία όμορφη αν και μικρή λαϊκή αγορά.

1655184635562.jpeg


1655184661701.jpeg


1655184681826.jpeg


1655184709860.jpeg


1655184735650.jpeg


Μετά είχαμε ακούσει για κάποιους ανθρώπους που ακολουθούν μία θρησκεία των Μάγιας και λέγονται maximοn. Θέλαμε να πάμε να δούμε το ναό αλλά δεν τον βρήκαμε γιατί μάλλον είναι κάποιο σπίτι αντί για κάποιο μεγαλύτερο κτήριο. Ρωτήσαμε και μας είπαν πού μπορούμε να βρούμε αυτούς τους ανθρώπους. Η απόσταση δεν ήταν μεγάλη και πήγαμε και τους βρήκαμε κάπου, όπου σε ένα δωμάτιο είχε πολύ ωραίο στολισμό. Εκεί κάθονταν 5-6 άνθρωποι, υποτίθεται να προσέχουν και να τιμούν μία θεότητα, που ήταν ουσιαστικά μία κούκλα. Ταυτόχρονα της έβαζαν τσιγάρα στο στόμα να καπνίζει. Της είχαν μπύρες για να πίνει, την πότιζαν οινοπνευματώδη ποτά και όλα αυτά μέσα σε καπνούς από διάφορα καπνογόνα υλικά. Πιστεύω ότι όλο αυτό συνεχίζεται για να βγάζουν κάποια χρήματα. Βέβαια εμείς για τις φωτογραφίσεις και την είσοδο πληρώσαμε 20 κετσέλες και οι δυο, που θεωρώ ότι είναι ελάχιστο ποσόν. Είχε ενδιαφέρον όμως αυτό που είδαμε.

1655184776031.jpeg


1655184795616.jpeg


1655184817490.jpeg


1655184837841.jpeg


1655184863310.jpeg


1655184882660.jpeg


Προσπαθήσαμε να επισκεφτούμε και μία εκκλησία η οποία ονομάζεται εκκλησία των Τεχνών, αλλά δυστυχώς αν και φτάσαμε στο σημείο που ήταν δεν καταφέραμε να την αναγνωρίσουμε. Ρωτήσαμε και κάποιον και μας είπε να προχωρήσουμε στο στενό και θα τη δούμε. Το κάναμε αλλά τίποτα. Και ενώ είχαμε σκοπό να καθίσουμε σε κάποιο μαγαζί να πιούμε μία μπύρα (τώρα δεν οδηγούσα εγώ!) δεν το κάναμε γιατί είχαμε κουραστεί αρκετά με τις ξεναγήσεις. Έτσι κατευθυνθήκαμε προς το λιμανάκι για να πάρουμε το καραβάκι να μας πάει στο χωριό που μένουμε. Η βάρκα έφυγε με αρκετή καθυστέρηση και φτάσαμε στο Σαν Πέδρο περίπου στις 15:00 το μεσημέρι.

1655184901614.jpeg


1655184918481.jpeg


1655184937220.jpeg


1655184955242.jpeg


1655184983110.jpeg


Δεν ξεκουραστήκαμε πολύ γιατί θέλαμε να εκμεταλλευτούμε το φως της ημέρας και φύγαμε για βόλτα. Όταν άρχισε να ψιχαλίζει αποφασίσαμε να μπούμε σε ένα μαγαζί όπου φάγαμε και ήπιαμε μπύρα. Αυτό ήταν το βραδινό μας. Νομίζω ότι η κίνηση στους δρόμους του χωριού από επισκέπτες, που είχαμε δει την προηγούμενη δεν υπήρχε αυτή τη βραδιά. Δεν ξέρω για ποιο λόγο. Ίσως έφυγαν τα γκρουπ που δημιουργούσαν αυτό το κάτι παραπάνω στο χωριό.

1655185073455.jpeg


1655185092555.jpeg


1655185116735.jpeg


Αυτή ήταν η μέρα μας, η οποία είχε αρκετό ενδιαφέρον. Και μόνο ότι κάναμε τόσες βαρκάδες στη λίμνη Ατιτλάν είναι πολύ σημαντικό. Είδαμε πως είναι η κατάσταση γύρω από τη λίμνη. Μάλλον θα έπρεπε να μείνουμε στο βόρειο μέρος της για να μην ταλαιπωρηθούμε με τους κακούς δρόμους ως εδώ. Αλλά πάλι ήταν όμορφες διαδρομές. Συστήνω πάντως να μείνει κάποιος βόρεια.

Την προηγούμενη φορά περιέγραψα την ταλαιπωρία για να έρθει κανείς στο ξενοδοχείο μας με αυτοκίνητο. Το απόγευμα με τη Ντίνα ασχοληθήκαμε με το να βρούμε δίοδο για να φύγουμε την άλλη μέρα το πρωί χωρίς προβλήματα λόγω στενότητας των δρόμων. Έτσι ξεκαθαρίσαμε από που θα φεύγαμε, διότι οι πλοηγοί μας πάνε από κάποια σημεία που χωράνε μονάχα τα τρίκυκλα που έχουν εδώ.
Σε άπταιστα ισπανικά!
1655185153440.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Chichicastenango και πόλη της Γουατεμάλα

Το πρωί είχαμε βάλει το ξυπνητήρι αρκετά νωρίς για να μπορέσουμε να φύγουμε όσο νωρίτερα γίνεται και να αποφύγουμε τα στενά στο χωριό που μέναμε, στο San Ρedro. Είχαμε συνεννοηθεί και με το ξενοδοχείο να έχουν ξυπνήσει για να μας ανοίξουν την πόρτα, ώστε να φύγουμε άμεσα για να μην περιμένουμε. Πράγματι ένας νεαρός ξύπνησε και μας άνοιξε την πόρτα και φύγαμε λίγο πριν τις 6:30.

1655266968835.jpeg


Κάθε πρωί ξυπνάμε πολύ νωρίς. Δεν είναι το τζετ λαγκ, αλλά επειδή τα βράδια είμαστε κουρασμένοι κοιμόμαστε συνήθως 9:00 με 11:00 το αργότερο. Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι δύσκολο να ξυπνήσεις την άλλη μέρα στις 4:00 ή στις 5:00 το πρωί. Την προηγούμενη μέρα φυσικά, όπως έχω πει, είχαμε εντοπίσει το δρόμο για να φύγουμε και να βρεθούμε στον κεντρικό του χωριού. Πράγματι πήγαμε πολύ εύκολα, αν και σε κάποιο σημείο ήταν παρκαρισμένο ένα τρίκυκλο και η Ντίνα κατέβηκε για να μου λέει στα σίγουρα να περάσω, αν και εγώ νομίζω δεν θα είχα πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι όταν τελείωσε ο κεντρικός δρόμος του χωριού το GPS άρχισε να κάνει τα δικά του, και μας έστελνε από κάποια στενά. Έχοντας όμως την εμπειρία σε αυτά τα χωριά, δεν ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες, αλλά προχωρούσα μέχρι να βρίσκω μεγάλο δρόμο. Άλλωστε ήξερα την κατεύθυνση γενικότερα που έπρεπε να ακολουθήσω. Τα καταφέραμε τελικά σχετικά εύκολα και προχωρήσαμε το δρόμο από τον οποίο είχαμε έρθει. Μετά από αρκετά χιλιόμετρα πήραμε ένα άλλο δρόμο για να πάμε στο χωριό Chichicastenango.

1655266999046.jpeg


1655267018085.jpeg


Να σημειώσω εδώ ότι σε κάποια σημεία του δρόμου, σε διάφορα χωριά της περιοχής, μας σταματούσαν αστυνομικοί και μας έβαζαν να πληρώσουμε κάποια λίγα χρήματα, δηλαδή γύρω στο μισό με ένα ευρώ, για να μας αφήσουν να περάσουμε. Μας έδιναν και ένα χαρτί όπου αναφέρονταν αυτά τα κατά κάποιο τρόπο διόδια, σε ποια μέρη υπάρχουν και πόσο κοστίζουν. Γενικότερα έχω πει ξανά ότι στη Γουατεμάλα η παρουσία των αστυνομικών και του στρατού είναι εντονότατη. Σου κάνει εντύπωση και αναρωτιέσαι μήπως βρίσκονται σε κάποια κατάσταση ετοιμότητας. Δεν αποκλείεται κιόλας. Όμως οι αστυνομικοί ασχολούνται κυρίως με τη ρύθμιση της κυκλοφορίας και κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους. Ο αριθμός τους είναι εντυπωσιακά μεγάλος.

Στο Chichicastenango, φτάσαμε κάπου στις 9. Εκεί πήγαμε αποκλειστικά για τις αγορές που έχει κάθε Πέμπτη, όπως ήταν η σημερινή, και τις Κυριακές. Θεωρείται μάλλον η πιο γνωστή αγορά της χώρας. Πραγματικά η αγορά με τους ανθρώπους που πουλάνε τρόφιμα, είδη λαϊκής τέχνης και άλλα, ήταν πολύ μεγάλη. Όμως εμείς, έχοντας δει όλες αυτές τις μέρες αρκετές αγορές, έστω μικρότερες, δεν εντυπωσιαστήκαμε. Αν ήταν η πρώτη μας επίσκεψη σε τοπική αγορά μπορεί να βγάζαμε και 300 φωτογραφίες, ας πούμε. Όμως τώρα βγάλαμε περίπου 100. Τα νούμερα είναι σχεδόν τυχαία, αλλά θέλω να δείξω ότι όταν στο τέλος δεις το καλύτερο, εάν μοιάζει με τα προηγούμενα που έχεις δει, δεν σε εντυπωσιάζει τόσο πολύ.

1655267054768.jpeg


1655267078808.jpeg


1655267099287.jpeg


1655267129454.jpeg


1655267175791.jpeg


1655267328285.jpeg


1655267514787.jpeg


1655267534144.jpeg


Αυτό που μας άρεσε όμως σε αυτή την αγορά ήταν δύο εκκλησίες, σχετικά παλιές και οι ντόπιοι που έκαναν κάποιες τελετές κατά πολύ μικρές ομάδες, οικογενειακές θα έλεγα. Έμοιαζαν λίγο παγανιστικές. Βέβαια δεν είδαμε να φέρνουν, ας πούμε, ζώα μέσα στην εκκλησία, όπως είχαμε δει το Μεξικό, όμως μας το θύμισαν. Οι εκκλησίες αυτές ήταν πολύ κοντά, βασικά μέσα στις αγορές του χωριού. Το πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να βρεις πάρκινγκ. Ευτυχώς είχαμε φτάσει σχετικά νωρίς και βρήκαμε στην δεύτερη προσπάθεια που κάναμε.

1655267354026.jpeg


1655267381872.jpeg


1655267399724.jpeg


1655267420210.jpeg


Και η άλλη εκκλησία:
1655267453332.jpeg


1655267476887.jpeg


Στην αγορά δεν μείναμε πολύ, περίπου μία ώρα. Κάτι θέλαμε να αγοράσουμε αλλά τελικά δεν το αποφασίσαμε. Έτσι κατά τις 10:00 πήραμε το αυτοκίνητο για να φύγουμε με προορισμό την πρωτεύουσα της Γουατεμάλα. Δεν είχαμε κάτι άλλο να δούμε στη διαδρομή, η οποία γενικώς σήμερα, αν και τη μισή περίπου την είχαμε ξαναδεί, μπορεί και περισσότερη, μας άρεσε. Όταν πλησιάζαμε στον προορισμό μας μπήκαμε σε ένα πλυντήριο αυτοκινήτων να πλύνουμε λίγο το αυτοκίνητο, μήπως μας χρεώσουν και το πλύσιμο, γιατί είναι γενικά να τους φοβάσαι. Μερικές φορές όταν δεν έχουν κάνει καλή συνεννόηση, κατά την παράδοση του αυτοκινήτου (δεν σου τα λένε και όλα) μπορεί να σου χρεώσουν και το καθάρισμα μέσα και έξω. Την έχουμε πατήσει και συνήθως ρωτάμε πως θέλουν να τους το επιστρέψουμε. Εμείς τώρα το πλύναμε μέσα έξω με 5 ευρώ και τελικά δεν είχαμε άλλο πρόβλημα.

1655267586163.jpeg


1655267642135.jpeg


1655267660147.jpeg


Στις μία και κάτι φτάσαμε στο ξενοδοχείο το οποίο είναι 1.500 μέτρα από την πλατεία Συντάγματος της πόλης, δηλαδή από το κέντρο. Όμως είναι σε ένα σημείο που φαίνεται λίγο κακόφημο και ευτυχώς έχει πάρκινγκ μέσα στο χώρο του ξενοδοχείου. Συνεννοήθηκα ότι το άλλο πρωί θα πρέπει στις 4:30 να μου ανοίξει τις πόρτες για να φύγουμε να πάμε στο αεροδρόμιο.

Επειδή το check-in στο ξενοδοχείο μας ήταν στις 15:00 και πήγαμε νωρίτερα, αφού βάλαμε το αυτοκίνητο μέσα, φύγαμε για να πάμε βόλτα στην πόλη. Από την οποία βόλτα γυρίσαμε μετά από τρεις ώρες. Πιστεύω ότι είδαμε όλα τα σημαντικά μέρη της πρωτεύουσας που βρίσκονται γύρω από το κέντρο της. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εντυπωσιακά όλα αυτά που ήταν κοντά στην κεντρική πλατεία. Την είχαν κλείσει όμως για να κάνουν διάφορες κατασκευές, αφού την επομένη ξεκινούσε το φεστιβάλ κουλτούρας.

1655267680716.jpeg


1655267704141.jpeg


1655267727764.jpeg


1655267750990.jpeg


1655267775198.jpeg


1655267804360.jpeg


1655267820146.jpeg


Δεν μας έκανε όμως καρδιά να μείνουμε μέσα από εκείνη την ώρα, οπότε στις 17:30 βγήκαμε έξω για άλλη μία ώρα, πηγαίνοντας ξανά από τους γνωστούς μας πια δρόμους στην πλατεία Συντάγματος. Προτιμήσαμε να πάμε και να γυρίσουμε από την λεωφόρο η οποία είναι πεζοδρομημένη και έχει πάρα πολύ κόσμο. Η πόλη θεωρείται αρκετά επικίνδυνη. Και πάλι φυσικά είδαμε παντού αστυνομικούς και δεν έχουμε κάποιο φόβο να κυκλοφορήσουμε. Το ξενοδοχείο είναι λίγο της πλάκας, αν και το δωμάτιο είναι σχετικά ευρύχωρο.

Για άλλη μία φορά πάλι δεν μιλούσε κανείς στο ξενοδοχείο αγγλικά, οπότε συνεννοούμαστε εκτός από τη νοηματική και με το Google translate. Έχω γίνει ξεφτέρι.

Στον επόμενο χάρτη φαίνονται οι διαδρομές που κάναμε στη Γουατεμάλα:
1655267939017.png

Και στον από κάτω οι διαδρομές που κάναμε γύρω από τη Λίμνη Ατιτλάν, την Αντίγκουα και την πρωτεύουσα Γουατεμάλα. Η μαύρη γραμμή στη Λίμνη είναι η διαδρομή που κάναμε με πλοιάρια .
1655268026026.png
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Στο Σαν Χοσέ και ο κακός μας ο καιρός

Φύγαμε αισίως από τη ζόρικη Γουατεμάλα. Σηκωθήκαμε πολύ πρωί και ένας τύπος στο ξενοδοχείο μας άνοιξε την πόρτα για να φύγουμε. Σε αυτά τα αυτοκίνητα η οδήγηση τη νύχτα είναι δύσκολη. Κυρίως γιατί όλα τα τζάμια τα έχουν καλύψει με τη σκούρα ζελατίνα και δε βλέπεις καθόλου καλά. Ακόμα και τη μέρα νομίζεις ότι είναι σούρουπο. Εγώ όταν οδηγώ δε φορώ τα γυαλιά ηλίου, πράγμα αδιανόητο στην Ελλάδα με ήλιο. Καταφέραμε και φτάσαμε στο αεροδρόμιο, που ήταν πολύ κοντά στο ξενοδοχείο μας, και εκείνη την ώρα έφτανε και ο τύπος του αυτοκινήτου στο γραφείο του. Άρχισε να ψάχνει το αυτοκίνητο και το μόνο που βρήκε να πει ήταν η ποσότητα της βενζίνης. Αν και το είχα φουλάρει είκοσι χλμ πριν το αεροδρόμιο την προηγούμενη, και είχα βάλει και δύο λίτρα επί πλέον, η ένδειξη είχε κατέβει λίγο κάτω από τη γραμμή του φουλ. Όμως ήταν εκεί όταν το παρέλαβα και του το είχα τονίσει. Εκείνος τότε κάτι σημείωσε στο χαρτί που μου έδωσε, αλλά ήταν σαν να μην έκανε τίποτα. Τον άρχισα στα παράπονα και δέχτηκε τους ισχυρισμούς μου.

Η ουσία είναι ότι φύγαμε οριστικά από τη χώρα και δε χρεωθήκαμε κάτι επί πλέον. Πετάξαμε αρχικά για Παναμά και από εκεί για Σαν Χοσέ. Επιλέξαμε πτήσεις με ενδιάμεσο σταθμό γιατί ήταν κατά πολύ φτηνότερες από την απ’ ευθείας. Χάνεις βέβαια 2-3 ώρες αλλά δε βγαίνουν και τόσο εύκολα και 200-300 ευρώ.

1655280563723.jpeg


Κανονικά μετά το σαν Χοσέ θα πηγαίναμε να μείνουμε στην περιοχή Ταλαμάνγκα, αλλά ακύρωσα την κράτηση γιατί μας έπεφτε μακριά. Πριν φτάσουμε στην Κόστα Ρίκα δεν είχαμε αποφασίσει για τη διαμονή μας εκείνης τη μέρας.

1655280592193.jpeg


Για τη Γουατεμάλα να πω ότι τελικά στην επαρχία οι άνθρωποι ντύνονται παραδοσιακά, ακόμα και τα νέα κορίτσια. Οι άνδρες ελάχιστα. Στην πρωτεύουσα είδαμε λίγες τέτοιες εικόνες. Οι τελικές εντυπώσεις από τη χώρα είναι θετικές. Δεν είναι Κολομβία, αλλά αξίζει. Ίσως αν κάναμε και καμιά γενναία επίσκεψη σε ηφαίστειο να νιώθαμε πιο θετικά για τη χώρα. Τα πιο σημαντικά ήταν οι βόλτες με τις βάρκες, το Τικάλ και τα παραδοσιακά χωριά γύρω από την Ατιτλάν, αλλά και στην ενδοχώρα. Μην ξεχνάμε την Αντίγκουα. Για τους ανθρώπους, οι περισσότεροι ήταν μάλλον εντάξει. Στα ξενοδοχεία ήταν μια χαρά οι υπάλληλοι και οι ιδιοκτήτες.

Γουατεμάλα:
1655280647437.jpeg


Το ταξίδι συνεχίστηκε και μετά τη μικρή στάση στον Παναμά φτάσαμε στο Σαν Χοσέ της Κόστα Ρίκα. Η ώρα ήταν περίπου 12 και οι διαδικασίες για να βγούμε από το αεροδρόμιο με τα πράγματα μας ήταν πολύ χρονοβόρες.

1655280542907.jpeg


Παρόλα αυτά μετά από μία περίπου ώρα είχαμε τελειώσει και εγώ με την Ντίνα σκεφτόμασταν μήπως δεν νοικιάζαμε το αυτοκίνητο που είχα κλείσει, αλλά ρωτούσαμε εκεί στο αεροδρόμιο μήπως βρούμε κάτι αντίστοιχο αλλά φθηνότερο.

Το αυτοκίνητο το είχα κλείσει 2 μήνες πριν, χωρίς όμως να έχω δώσει κάποια χρήματα. Το ποσόν που μου είχαν ζητήσει για ενοικίαση 7 ημερών ήταν σχεδόν 800 δολάρια και χωρίς πλήρη κάλυψη. Έτσι θα είχα τον φόβο που είχα και στην Γουατεμάλα, δηλαδή μήπως πάθει κάποια ζημιά και την πληρώσω πολύ ακριβά. Μόλις βγήκαμε με τα πράγματα στην έξοδο του αεροδρομίου, ήταν ένα πλήθος από γραφεία ενοικιάσεως αυτοκινήτων. Πήγα σε ένα από αυτά που δεν είχε καθόλου κόσμο και έτυχε να είναι της Εuropcar. Ρωτάω πόσο θα μου ενοικίαζε ένα 4X4 για 7 μέρες και με πλήρη κάλυψη και μου απάντησε περίπου 400 δολάρια. Απίθανη τιμή σε σχέση με την άλλη που είχα βρει! Έτσι χωρίς πολλές σκέψεις του είπα ότι συμφωνούμε και τηλεφώνησε να έρθει ένα αυτοκίνητο να μας μεταφέρει στα γραφεία της εταιρίας που ήταν λίγο μετά το αεροδρόμιο. Εκεί για να έχω premium κάλυψη πλήρωσα τελικά 480 δολάρια και πήρα ένα Mitsubishi SUV μοντέλο ASX.

Το κακό όμως σε όλη την ιστορία είναι ότι έβρεχε συνέχεια στο Σαν Χοσέ. Υπενθυμίζω ότι είχα ακυρώσει το δωμάτιο στην περιοχή της Ταλαμάγκα και πλέον δεν είχαμε δωμάτιο για την πρώτη βραδιά στην Κόστα Ρίκα. Είχα σκοπό να πάρω το αυτοκίνητο και να προχωρήσω προς την παραλία και προς την περιοχή της Ταλαμάνκα, αλλά λόγω της βροχής και τις καθυστερήσεις (το αυτοκίνητο κατέληξα να το πάρω περίπου στις 3:00 το απόγευμα) αποφασίσαμε με την Ντίνα να μείνουμε την πρώτη βραδιά στην πρωτεύουσα, το Σαν Χοσέ. Σκεφτήκαμε ότι δεν είχε νόημα να πάμε προς τις παραλίες, αφού εάν θα έβρεχε την επομένη θα έπρεπε να πάρουμε το αυτοκίνητο από νωρίς και να φύγουμε για τον επόμενο προορισμό μας, ενώ στο Σαν Χοσέ ίσως προλαβαίναμε να δούμε είτε το απόγευμα είτε την επόμενη μέρα το κέντρο της πόλης, που έχει ορισμένα ενδιαφέροντα σημεία.

Χωρίς να πάρω τηλέφωνο κατευθύνθηκα στο Hotel 1492 που είχα κλείσει δωμάτιο για τις τελευταίες δύο μέρες στη χώρα, μετά δηλαδή από πέντε μέρες. Για να κάνουμε τα 15 χιλιόμετρα από το γραφείο ενοικιάσεως του αυτοκινήτου μέχρι το ξενοδοχείο αυτό κάναμε μία ώρα γιατί είχε φυσικά πολλή κίνηση. Η έκπληξή μας ήταν μεγάλη όταν στο ξενοδοχείο αυτό μας είπε ότι δεν είχε ελεύθερο δωμάτιο. Το καλό είναι ότι μου είπε ότι 150 μέτρα πιο κάτω υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ξενοδοχείο. Πράγματι πήγαμε στο ξενοδοχείο Boutique Luz de Luna και μας υποδέχτηκε μία γυναίκα, η οποία μας περίμενε, γιατί την είχε πάρει τηλέφωνο από τη ρεσεψιόν του προηγούμενου ξενοδοχείου. Βάλαμε το αμάξι στο πάρκινγκ. Μας ζήτησε για μία βραδιά εξήντα δολάρια και έχει και πρωινό, αλλά τελικά συμβιβάστηκε στα 55 δολάρια. Αυτά τα δύο ξενοδοχεία που προανέφερα είναι σε απόσταση 2 km από το κέντρο της πόλης και αυτό σημαίνει ότι θα είχαμε μία εύκολη πρόσβαση χωρίς να χρησιμοποιήσουμε μέσα μεταφοράς ή το αυτοκίνητό μας.

Όμως από την ώρα που φτάσαμε στο San Jose δε σταμάτησε να βρέχει ούτε καν το βράδυ, μετά από τόσες ώρες. Πήγαμε στο δωμάτιο, το οποίο είναι αρκετά καλό. Όμως έχει πολύ υγρασία και περιμέναμε μήπως σταματήσει η βροχή να δούμε τι θα κάνουμε. Η ιδιοκτήτρια του ξενοδοχείου μας είπε ότι τις τελευταίες μέρες υπάρχει ένας κυκλώνας ο οποίος έχει φέρει πολλή βροχή στην περιοχή και αυτό είναι ασυνήθιστο για Μάιο.

Μετά από αναμονή μιας ώρας και αφού δεν είχαμε τίποτα να φάμε, εγώ πήρα την ομπρέλα και πήγα σε ένα μαγαζί τροφίμων που ήταν σε απόσταση το πολύ 400 μέτρων από εκεί. Δεν βράχηκα πολύ, αλλά αγόρασα κάποια πράγματα για να φάμε, καθώς επίσης νερό και μπύρες. Ήτανε λίγο ακριβό αλλά σίγουρα φάγαμε καλά. Ήπιαμε και δύο μεγάλες μπύρες.

Η βροχή συνεχιζόταν βέβαια χωρίς σταματημό. Όμως λίγο μετά τις 19:00 χωρίς να σταματήσει είχε μειωθεί και έτσι πήραμε τις ομπρέλες μας και κάναμε μία βόλτα στη γειτονιά. Ήταν πολύ ενδιαφέρουσα, αφού είναι γεμάτη μπαράκια και εστιατόρια. Είχε αρκετή κίνηση αλλά ίσως όχι όση θα έπρεπε για Παρασκευή λόγω της βροχής. Περπατήσαμε ίσως και λίγο περισσότερο από μισή ώρα, αλλά δεν αποφασίσαμε να καθίσουμε κάπου για να πιούμε άλλο ένα ποτό. Ήδη είχαμε πιει αρκετά. Γυρίσαμε στο δωμάτιο και ετοιμάσαμε τα πράγματα, γιατί την άλλη μέρα θα πηγαίναμε στην παραλία Τορτουγέρο με βάρκα και δεν θα παίρναμε όλα μας τα πράγματα. Αφήσαμε στο αυτοκίνητο τη μεγάλη βαλίτσα και πήραμε τα υπόλοιπα. Τακτοποιήσαμε όσα χρειαζόμαστε.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
San Jose και Tortuguero

Η σημερινή ημέρα είχε αρκετό ενδιαφέρον. Υπενθυμίζω ότι χθες έβρεχε όλο το βράδυ και δεν μπορέσαμε να απομακρυνθούμε από το ξενοδοχείο μας, αν και κάναμε κάποια μικρή βόλτα. Το πρωί ελπίζαμε να μην βρέχει. Γι’ αυτό και βάλαμε το ξυπνητήρι στις 5:00 και με χαρά διαπιστώσαμε ότι δεν έβρεχε. Έτσι μερικά λεπτά πριν τις 06:00 ήμασταν στους δρόμους του Σαν Χοσέ. Ήταν συννεφιασμένος ο ουρανός, αλλά μόνο μία μικρή ψιχάλα για 5-10 λεπτά έπιασε και κατά τα άλλα ήταν μία πολύ ωραία ημέρα. Κάναμε βόλτα για τρεισήμισι ώρες και είδαμε θεωρώ όλα τα σημαντικά σημεία της πρωτεύουσας της Κόστα Ρίκα. Δεν θα τα απαριθμήσω αυτή τη στιγμή, αλλά είδαμε όλες τις πλατείες και αγάλματα και κτίρια που ανέφερε το Lonely Planet αλλά και άλλοι στο ίντερνετ. Άλλωστε είναι σχετικά μικρή πόλη και περπατιέται εύκολα.

1655354469562.jpeg


1655354489496.jpeg


Είχα την ευκαιρία να αλλάξω κάποια χρήματα σε τοπικό νόμισμα, τις κολώνες, το οποίο έχει μία αντιστοιχία περίπου 700 κολώνες για κάθε δολάριο. Εγώ γι’ αυτή τη δουλειά χρησιμοποίησα πάλι την κάρτα revolut. Κάποια στιγμή άλλαξα και κάρτα SIM στο τηλέφωνο μου, ώστε να έχω μία ντόπια. Όμως υπάρχει το εξής: η κάρτα της Claro που είχα από την Γουατεμάλα πιάνει μία χαρά και στην Κόστα Ρίκα. Και μάλιστα έχει και καλύτερο δίκτυο από ό,τι κατάλαβα, δηλαδή καλύτερο σήμα σε κάποιες περιοχές, από μια ντόπια κάρτα που πήρα. Έτσι το βράδυ πού βρισκόμασταν στην περιοχή Tortuguero, η καινούργια κάρτα μου δεν είχε καθόλου σήμα. Έτσι έβαλα την παλιά της Claro, που ευτυχώς δεν είχα πετάξει, και έτσι είχα αρκετά καλό σήμα στο χωριό αυτό στην Κόστα Ρίκα.

1655354511586.jpeg


1655354528390.jpeg


1655354544769.jpeg


1655354565101.jpeg


1655354581260.jpeg


Είχα διαβάσει ότι δέχονται στη χώρα και δολάρια αλλά είναι πολύ δύσκολο. Δηλαδή το ξενοδοχείο μπορείς να το πληρώσεις σε δολάρια ή οποιοδήποτε γραφείο που έχει επαφή με τουρισμό (ενοικίαση αυτοκινήτου). Όμως δεν μπορείς να πας στο μαγαζί της γειτονιάς και να τους δώσεις δολάρια. Τέλος πάντων, τα μικρά μαγαζιά έχουν τις τιμές μόνο στο δικό τους νόμισμα. Έτσι χρησιμοποίησα τα δικά τους χρήματα.

1655354626799.jpeg


1655354651347.jpeg


1655354669091.jpeg


1655354692780.jpeg


Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο μετά την μεγάλη βόλτα στο Σαν Χοσέ, η οποία ήταν πλήρης με τα πόδια. Το ξενοδοχείο μας είναι κεντρικό σχετικά και από τα 600 μέτρα έβρισκες κάποια ενδιαφέροντα σημεία της πόλης. Έτσι δεν χρησιμοποιήσαμε το αυτοκίνητο. Στο ξενοδοχείο είχαμε πρωινό και αφού φάγαμε ήμασταν έτοιμοι για αναχώρηση. Έτσι στις 10:00 περίπου φύγαμε βάζοντας στο GPS το χωριό Pavona, από όπου θα παίρναμε βάρκα για να μας πάει στο χωριό που βρισκόμαστε τώρα, στο Tortuguero. Αυτή είναι μια περιοχή πολύ τουριστική για την ομορφιά της ζούγκλας που προσφέρει αλλά και κάποιες χελώνες, που όμως όταν πήγαμε δεν ήταν η εποχή τους και δεν τις είδαμε. Εκεί δεν πάει δρόμος. Ξέραμε ότι βάρκα έχει στις 13:00 και στις 16:00 την τελευταία. Εγώ δεν περίμενα να προλάβουμε το πρώτο δρομολόγιο γιατί θέλαμε να κάνουμε και διάφορες στάσεις όπου βρίσκαμε ενδιαφέρον.

1655354716223.jpeg


1655354734723.jpeg


1655354755833.jpeg


1655354780338.jpeg


1655354801473.jpeg


1655354819883.jpeg


Τελικά σταματήσαμε για φωτογραφίες αλλά και για ψώνια. Φτάσαμε στην περιοχή που φεύγανε οι βάρκες 10 λεπτά πριν τις 13:00. Εκεί μας περίμεναν άνθρωποι οι οποίοι μας ρώτησαν το ξενοδοχείο που θα μέναμε. Μόλις είπα το όνομα, αυτοί αμέσως σε ένα χαρτί που είχαν, είδαν το όνομά μου και μας καθοδήγησαν από το να βρούμε θέση πάρκινγκ στο χώρο και να αφήσουμε το αυτοκίνητο, μέχρι να πάμε στην βάρκα. Και μετά την βάρκα στο Tortuguero μας περίμενε άλλους για να μας μεταφέρει μέχρι το ξενοδοχείο. Πραγματικά είναι εντυπωσιακό το να νιώθεις άνετα και σίγουρος ότι όλα τα κάνεις σωστά.

Με το αυτοκίνητο μέχρι να φτάσουμε στην Pavona είδαμε πάρα πολύ ωραία τοπία. Όχι κατοικημένες περιοχές τόσο πολύ, όσο δάση, φαράγγια και πράσινο. Δυστυχώς δεν ήταν εύκολο καθόλου να σταματήσουμε για φωτογράφιση. Και θα το κάναμε γιατί θέλαμε να ξοδέψουμε λίγο το χρόνο μας, γιατί όπως είπα δεν περιμέναμε να προλάβουμε τη βάρκα στις 13:00 το μεσημέρι. Τέλος πάντων είχε και λίγο κίνηση, αλλά όλα πήγαν καλά. Από το Πορθμείο του ποταμιού μέχρι το Tortuguero η βαρκάδα κράτησε μία ώρα και ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ. Μπορώ να πω από τις καλύτερες που έχω ζήσει. Δεν λέω ότι ήτανε και πολύ φθηνή αλλά όχι και ακριβή, περίπου 10 δολάρια το άτομο, όσο και η κάθε βραδιά για το πάρκινγκ του αυτοκινήτου.

1655354842092.jpeg


1655354858197.jpeg


1655354874776.jpeg


1655354896346.jpeg


1655354911792.jpeg


1655354926578.jpeg


1655354944040.jpeg


1655354959010.jpeg


1655354975269.jpeg


1655354990010.jpeg


1655355009890.jpeg


1655355026832.jpeg


Μαζί μας δεν πήραμε την μεγάλη βαλίτσα, γιατί δεν θα χρειαζόμασταν όλο αυτό τον όγκο να τον κουβαλάμε. Όπως είπα πριν, μας περίμενε όταν φτάσαμε με τη βάρκα στο χωριό ένας Γερμανός, ο οποίος μας οδήγησε στο ξενοδοχείο. Δεν το έκανε για την ψυχή της μάνας του, αλλά γιατί ήθελε να μας πουλήσει κάποιες δραστηριότητες εδώ στο χωριό. Και εμείς πραγματικά αγοράσαμε μόνο για την επομένη το πρωί μία βόλτα με κανό. Είναι 25 δολάρια το άτομο. Για να μπορέσουμε όμως να την κάνουμε έπρεπε να κάνουμε εγγραφή σε κάποια ιστοσελίδα τοπική και να πληρώσουμε 17 δολάρια για τον κάθε ένα μέσω internet. Ουσιαστικά πληρώνεις για να μπεις στο Πάρκο. Αυτό γίνεται κάθε φορά που μπαίνεις σε πάρκο στην Κόστα Ρίκα. Για να μπορέσουμε να έχουμε τη δυνατότητα μετακίνησης έξω από το χωριό μέσα στο πάρκο δεν ήταν απαραίτητο, αν και έτσι μου είπε ο Γερμανός.

Αξίζει κάποιος να δει πως είναι διαμορφωμένη η περιοχή του Tortuguero. Δεν είναι εύκολη η περιγραφή και γι’ αυτό πρέπει να δει κάποιος τον χάρτη:

1655354319224.png

Στον προηγούμενο χάρτη φαίνεται αριστερά το σημείο εκκίνησης με τη βάρκα. Η λεπτή μαύρη γραμμή δείχνει την πορεία της βάρκας στο ποτάμι, αρχικά σε ένα μικρό ποτάμι το Suerte και μετά σε ένα μεγαλύτερο, το οποίο ουσιαστικά δεν είναι ποτάμι αλλά ένα κανάλι που έρχεται από το βορρά, κοντά στη θάλασσα. Φαίνονται οι δυο λωρίδες γης ανάμεσα στα νερά και στον Ατλαντικό. Εμείς μένουμε κοντά στο σημείο δεξιά που σταμάτησε η βάρκα. Για τα ξενοδοχεία που είναι λίγο μακρύτερα από το χωριό, υπάρχουν βάρκες για τη μεταφορά των πελατών.

Στο ξενοδοχείο φτάσαμε περίπου στις 14:30. Μέχρι να τακτοποιήσουμε και τα διαδικαστικά με τον Γερμανό για την βόλτα πέρασε η ώρα και στις τρεις ξεκινήσαμε βόλτα με την Ντίνα. Δεν είχαμε κάτι άλλο να κάνουμε και ξεκινήσαμε τη βόλτα από την παραλία και από τα δυνατά κύματα που έρχονταν από τον Ατλαντικό. Αφού βέβαια μας είχαν ενημερώσει ότι δεν επιτρέπεται το κολύμπι. Κανένα πρόβλημα, αφού δεν έχει να δούμε κοράλλια, δεν έχουμε ανάγκη και να κολυμπήσουμε. Μόνο που κρατάμε τζάμπα τις μάσκες και τα μαγιό.

1655355053452.jpeg


1655355068891.jpeg


1655355085808.jpeg


Μετά πήγαμε προς το χωριό και μπήκαμε σε ένα μουσείο θαλάσσιας χελώνας, όπου είδαμε κάποια οστά από χελώνες. Ενημερωθήκαμε λίγο γι’ αυτές από έναν Αυστραλό και μετά στο χωριό κάναμε μερικές βόλτες. Έχει κάποια μαγαζιά για φαγητό ή ποτό, αλλά δεν έχουν καμία πολυτέλεια. Και πιστεύω ότι εμείς είμαστε τύποι που θα φοβόμασταν να φάμε σε μερικά από αυτά.

1655355108720.jpeg


1655355125332.jpeg


1655355140786.jpeg


1655355174797.jpeg


1655355192542.jpeg


1655355208105.jpeg


1655355223339.jpeg


Αυτό είναι για τα αποτσίγαρα:
1655355260220.jpeg


1655355280735.jpeg
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Βαρκάδα και βόλτες στο Tortuguero

Το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε καλά γιατί κατά τις 01:00 μας ξύπνησαν κάποιοι τουρίστες Αμερικάνοι, οι οποίοι ήρθαν από εκεί που έπιναν μπύρες. Το δωμάτιο δεν έχει κλιματισμό (που δεν χρειάζεται πάντως) και έτσι αναγκαστικά κοιμόμαστε με ανοιχτό το παράθυρο. Άρα ο οποιοσδήποτε θόρυβος ακούγεται απ’ έξω. Αυτοί οι νεαροί μένουν ακριβώς δίπλα μας και γυρίζοντας έπιασαν την κουβέντα στο δωμάτιό τους μία δεκαριά άτομα μαζί. Κάποια στιγμή η Ντίνα βγήκε και τους έκανε την παρατήρηση και ησύχασαν για λίγο, όμως και πάλι οι ψίθυροί τους ακούγονταν.

1655439771144.jpeg


Τέλος πάντων, ξυπνήσαμε με το ξυπνητήρι στις 5:00 το πρωί και ετοιμαστήκαμε γρήγορα για να πάμε στην προβλήτα στις 06:00, από όπου θα ξεκινούσε η βόλτα με τα κανό. Δεν αργήσαμε να διαπιστώσουμε ότι δεν υπήρχε κανό, αλλά μία βάρκα, η οποία χώρεσε μαζί με τον βαρκάρη της, ο οποίος ήταν ο ίδιος ο Γερμανός που έκλεισα την δραστηριότητα αυτή, 9 άτομα. Έτσι έδωσε στους τέσσερις επιβάτες από ένα κουπί, ευτυχώς όχι σε μένα και στη Ντίνα, και πότε-πότε τους έλεγε να κωπηλατούν. Για σχεδόν τρεις ώρες κάναμε μία πολύ όμορφη βόλτα μέσα στο ποτάμι και με ενθουσίασαν τα ζώα που είδαμε, τα δέντρα και το νερό. Όλο αυτό το οικοσύστημα.

1655439792499.jpeg


1655439809920.jpeg


Στην επόμενη φωτογραφία είναι στο δένδρο ένα sloth:
1655439869948.jpeg


1655439902660.jpeg


1655439920376.jpeg


1655439939767.jpeg


1655439959023.jpeg


1655439976148.jpeg


1655439997283.jpeg


Εδώ το ένα καϋμάν:
1655440032726.jpeg


1655440059789.jpeg


Πάνω στο δένδρο ένα ιγκουάνα:
1655440096013.jpeg


Από ζώα είδαμε δύο μικρά Καϋμάν, δηλαδή μικρούς κροκόδειλους, μερικές μαϊμούδες πάνω σε ένα δέντρο και μερικά ιγκουάνα πάνω στα δέντρα. Αλλά ήταν μακριά από μας. Το πιο ωραίο σημείο της βόλτας μας ήταν όταν μπήκαμε μέσα στα μαγκρόβια δέντρα και κάναμε 15 λεπτά βόλτα. Περίπου στις 9:00 τελείωσε η βόλτα και γυρίσαμε στο ξενοδοχείο με την Ντίνα για να φάμε πρωινό κάποια πράγματα που είχαμε μαζί.

1655440142080.jpeg


Στις 10:00 φύγαμε για να περπατήσουμε μέσα στην ζούγκλα το λεγόμενο Jaguar Trail. Ήταν πολύ όμορφα. Μία διαδρομή σχεδόν τριών χιλιομέτρων σε ένα μονοπάτι μέσα στη ζούγκλα. Στην Ανατολική πλευρά είχε την Καραϊβική θάλασσα πολύ κοντά. Κάναμε περπάτημα περίπου δύο ώρες στο μονοπάτι και είδαμε και άλλους ανθρώπους, τουρίστες δηλαδή, αλλά όχι τόσο πολλούς. Μερικούς από αυτούς τους είχαμε δει στις βάρκες το πρωί που έκαναν και αυτοί το υποτιθέμενο κανό στο ποτάμι (όλοι με βάρκες ήταν). Μερικές βέβαια από τις βάρκες αυτές είχαν και μηχανή, αντί για να κωπηλατούν οι επιβάτες. Μάλιστα μία βάρκα μου έκανε εντύπωση γιατί είχε ηλεκτρική μηχανή. Μία πολύ μικρή και αθόρυβη προπέλα.

1655440173896.jpeg


1655440203305.jpeg


1655440225114.jpeg


1655440240188.jpeg


1655440269073.jpeg


Μετά από τις δύο ώρες στο Jaguar Trail συνεχίσαμε λίγο τη βόλτα, αλλά μάλλον είχαμε δει ό,τι μπορούσαμε να δούμε. Άλλωστε η ζούγκλα αν δεν ανεβαίνεις κάποια βουνά η λόφους δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον. Μετά από λίγη ώρα, ενώ είναι όμορφα, λες: ωραία το είδα, ας δω και κάτι άλλο, αν υπάρχει. Εδώ όμως νομίζω το εξαντλήσαμε.

1655440299900.jpeg


1655440321119.jpeg


Το μεσημέρι καθίσαμε σε κάποιες καρέκλες κοιτώντας τα κύματα της Καραϊβικής. Οι τουρίστες που έμεναν στο ξενοδοχείο μας, κάθονταν στην παραλία και λιάζονταν ή έπαιζαν μπάλα. Έμπαιναν και λίγο στη θάλασσα να περνάει η ώρα.

1655440340347.jpeg


Φύγαμε κατά τις 16:00 για να κάνουμε βόλτα στο χωριό. Το βασικό που ήθελε εκεί η Ντίνα ήταν να δει αν μπορούσε να πάρει σουβενίρ. Όμως στο Tortuguero είναι πολύ ακριβά. Παρόλα αυτά βρήκε κάτι να πάρει. Αγόρασε λοιπόν η Ντίνα ένα πιάτο για να το κρεμάσει στον τοίχο και ένα μαγνητάκι, χαριτωμένο τριών διαστάσεων.

Εγώ ήμουν αποφασισμένος ότι θα έπρεπε κάπου να καθίσουμε για να περάσει η ώρα μας. Όμως την προηγουμένη μπορούσες να καθίσεις κάπου να βλέπεις το ποτάμι που ήταν δυτικά γιατί είχε σύννεφα. Τώρα όμως δε γινόταν αφού είχε δυνατό ήλιο και ενοχλούσε πολύ. Την Καραϊβική δεν την έχουν σε εκτίμηση, αφού δεν υπάρχει κανένα μαγαζί που να βλέπει ανοιχτά στη θάλασσα στον Ατλαντικό. Όλα είναι προς το ποτάμι. Χθες λοιπόν μπορούσες να καθίσεις άνετα στα δυτικά μαγαζιά χωριού με τη συννεφιά αλλά τώρα όχι. Γενικά εδώ τα μαγαζιά δεν είναι ιδιαίτερα ενδιαφέροντα. Και είναι και ακριβά. Ενώ χτες βλέπαμε πολύ κόσμο στα μαγαζιά, σήμερα δεν είχε. Βέβαια χθες ήταν Σάββατο και σήμερα Κυριακή οπότε πολλοί έφυγαν. Ειδικά οι ντόπιοι για να πάνε αύριο στις δουλειές τους. Μάλλον γι’ αυτό δεν είχε πολύ κόσμο εκείνο το απόγευμα.

1655440366589.jpeg


1655440383565.jpeg


1655440400519.jpeg


Τελικά πήραμε δύο μπύρες από ένα σούπερ μάρκετ και τις ήπιαμε σε ένα τραπεζάκι σε ένα πάρκο που έβλεπε στο ποτάμι, έστω και μέσα στον ήλιο. Η ώρα όμως ήταν σχεδόν πέντε οπότε δεν ήταν δυνατός. Συν το ότι εμφανίστηκαν, ευτυχώς για μας, κάποια σύννεφα και έτσι ήμασταν σχετικά άνετα. Να σημειώσω εδώ ότι η μπίρα του μισού λίτρου κάνει περίπου 1,60 ευρώ.

Όταν πήρε να βραδιάσει αγοράσαμε μπύρες και σουβλάκια και πήγαμε στο ξενοδοχείο να τα φάμε ήρεμα. Μια χαρά ήταν.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.560
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ο δρόμος για τη La Fortuna και τον καταρράκτη

Όλο το βράδυ στο Tortuguero έβρεχε. Όχι βροχή από αυτές που ξέρουμε στην Ελλάδα, αλλά μιλάμε για καταιγίδα. Δεν ήμουν ξύπνιος βέβαια όλη την ώρα λόγω αυτής της καταιγίδας, όμως κάποιες στιγμές σκεφτόμουν πως αν βρέχει έτσι και το πρωί, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να κοπάσει η καταιγίδα για να μπορέσουμε να πάμε στο λιμανάκι και να πάρουμε τη βάρκα για την Pavona. Έπρεπε να ακολουθήσουμε την αντίστροφη πορεία για να πάρουμε το αυτοκίνητο από το πάρκινγκ. Το βράδυ δεν είχαμε τι να κάνουμε και κοιμηθήκαμε νωρίς. Αν και ξύπνησα μερικές φορές το βράδυ από το θόρυβο της βροχής, θεωρώ ότι κοιμήθηκα πολύ βαριά, μέχρι που στις 5:30 με ξύπνησε το ξυπνητήρι. Ευτυχώς εκείνη την ώρα διαπίστωσα ότι δεν έβρεχε ούτε σταγόνα. Δεν μπορώ να καταλάβω πού πάει τόσο νερό. Δε βλέπεις λιμνούλες νερού παρά μόνο μικρές. Δεν βλέπεις μεγάλες. Εντάξει η θάλασσα και τα ποτάμια είναι κοντά.

1655548595009.jpeg


1655548629647.jpeg


Τέλος πάντων πήγαμε στις βάρκες, που έχει στο ποτάμι και στις 07:00 είχαμε αναχώρηση. Πήραμε τη βάρκα που είχαμε πάρει όταν ερχόμασταν και σε μία ώρα περίπου είχαμε φτάσει στην Pavona. Φυσικά γυρίσαμε από τον ίδιο ποταμό και ήταν άλλη μία ώρα απόλαυσης μέσα στο ποτάμι.

1655548668834.jpeg


1655548692704.jpeg


1655548721795.jpeg


Είχαμε και τα τυχερά μας:
1655548758845.jpeg


Πήγαμε αμέσως στο αυτοκίνητο για να φύγουμε με κατεύθυνση την λίμνη Αρενάλ, και συγκεκριμένα την πόλη La Fortuna.

1655548804984.jpeg


1655548834986.jpeg


1655548863618.jpeg


Η διαδρομή μέχρι την πόλη La Fortuna ήταν περίπου δυόμισι ώρες σύμφωνα με το GPS, όμως εμείς κάναμε μερικές στάσεις και προτιμήσαμε να πάμε προηγουμένως στον καταρράκτη La Fortuna. Πληρώσαμε το τσουχτερό εισιτήριο των 18 δολαρίων έκαστος, αλλά ο καταρράκτης ήταν πολύ όμορφος. Όχι ότι άξιζε αυτά τα χρήματα, αλλά οι περισσότεροι που πάνε εκεί πάνε για να κολυμπήσουν στα νερά του. Εμείς σε μία ώρα ήμασταν στην έξοδο για να φύγουμε και μάλιστα είχαμε κάνει τον περίπατο στον κήπο με τις ορχιδέες καθώς και στον κήπο με τις πεταλούδες. Δεν μπορώ να πω ότι άξιζε κάποιος από αυτούς τους περιπάτους, όμως ο καταρράκτης είναι αρκετά ψηλός, αλλά δεν έχει ιδιαίτερα πολύ νερό. Πέφτει σε μία λίμνη από ένα ύψος 50 μέτρων περίπου όπου εκεί ο κόσμος έκανε μπάνιο. Επίσης ο κόσμος κολυμπούσε και λίγο πιο κάτω από το σημείο του καταρράκτη, που ήταν διαμορφωμένες κάποιες λιμνούλες για το σκοπό αυτό. Για να φτάσεις στον καταρράκτη κατεβαίνεις μπορεί και 500 σκαλιά. Έτσι η επιστροφή είναι κουραστική. Απέναντι, εκεί που ξεκινά να πέφτει το νερό του καταρράκτη, είδα κόσμο να στέκεται και ρώτησα πως μπορούμε να πάμε εκεί και μου απάντησαν το εκπληκτικό: εκεί πας με άλλη εταιρία. Τα έχουν πουλήσει όλα στην Κόστα Ρίκα. Και μάλιστα δυο και τρεις φορές απ’ ό,τι φαίνεται.

1655548898619.jpeg


1655548927972.jpeg


1655548954823.jpeg


1655548995759.jpeg


1655549021705.jpeg


Μετά πήγαμε να δούμε κάποιες θερμές πηγές (Tabacon Hot Springs) αλλά τελικά δεν είδαμε τις πηγές αλλά ένα ποτάμι που είχε πράγματι ζεστό νερό. Δεν αποκλείεται να ήταν το ποτάμι που είχαμε δει με τον καταρράκτη. Εκεί όλη η περιοχή είχε ξενοδοχεία τα οποία υποστήριζαν ότι έχουν θερμά λουτρά. Εμείς απλά πληρώσαμε ένα πάρκινγκ και πήγαμε στο δρόμο από κάτω που ήταν το ποτάμι, με τους ανθρώπους να κάνουν μπάνιο.

1655549063914.jpeg


1655549089569.jpeg


1655549113293.jpeg


Φυσικά εμείς δεν κολυμπήσαμε και πήγαμε στην είσοδο του ηφαιστείου Αρενάλ, που δεν απείχε πολύ από εκεί, για να δούμε τι γινόταν και να πάμε κάποια άλλη ώρα ή ακόμα και τότε. Η κοπέλα εκεί μας είπε ότι καλύτερα να μην πάμε εκείνη την ώρα, γιατί μάλλον θα έβρεχε και να επιστρέψουμε την επόμενη μέρα το πρωί. Αυτό και εμείς κάναμε.

Σε όλη τη διαδρομή τη μέρα αυτή, δεν έβρεξε παρά μόνο μετά τις 12:00 το μεσημέρι που έβρεξε σε κάποια σημεία. Φτάσαμε στην πόλη La Fortuna όπου είναι το ξενοδοχείο που μένουμε λίγο πριν τις 15:00. Το ξενοδοχείο είναι λίγο σαν Hostel, δηλαδή έχει τα δωμάτια τα οποία είναι λίγο περίεργα: μεγάλα με δύο μεγάλα κρεβάτια τα οποία δεν αφήνουν χώρο για να κινηθείς. Όμως έχει χώρο για να καθίσεις έξω. Σε κοινόχρηστο χώρο έχει κουζίνα, ψυγείο για να χρησιμοποιήσουν οι ένοικοι του ξενοδοχείου. Εμείς είχαμε σκοπό να αφήσουμε τα πράγματα και να φύγουμε για βόλτα, όμως την ώρα που είχαμε φτάσει άρχισε να βρέχει και μετά είχε όχι μόνο βροχή αλλά και δυνατές καταιγίδες.

Μέχρι τις 18:00 δεν είχε σταματήσει αυτό το δυνατό ξέσπασμα του καιρού. Ευτυχώς εκείνη την ώρα ηρέμησε, οπότε με τις ομπρέλες ανοιχτές κάναμε βόλτα να δούμε λίγο την La Fortuna, η οποία χωρίς να είναι όμορφη έχει ένα ενδιαφέρον, διότι έχει ωραία μαγαζιά λόγω του τουρισμού. Κάναμε τη βόλτα μας καμιά ωρίτσα και φυσικά γυρίσαμε με βρεγμένα πόδια στο ξενοδοχείο μας και κάτσαμε να φάμε στην κοινόχρηστη κουζίνα.

1655549147470.jpeg


1655549182002.jpeg


1655549211080.jpeg


Δυστυχώς οι προβλέψεις του καιρού για την επομένη ήταν δυσοίωνες και δεν ξέραμε αν θα μπορέσουμε να πραγματοποιήσουμε το πρόγραμμα που είχαμε στο μυαλό μας.

Η μέρα σήμερα είχε λίγο ενδιαφέρον, αλλά αν το καλοσκεφτείς η βόλτα το πρωί στο ποτάμι, η επίσκεψη στον καταρράκτη και στην La Fortuna, συν τις θερμές πηγές, δεν είναι πράγματα που δεν αξίζουν. Άλλο αν εμείς ξυπνάμε πολύ νωρίς και προσπαθούμε να εκμεταλλευτούμε όλο το φως της ημέρας και σήμερα αυτό δεν έγινε εξ αιτίας της βροχής. Ας μη ξεχνάμε και το χρόνο που απαιτεί η μετακίνηση με το αυτοκίνητο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.359
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το ποτάμι που είδατε στον καταρράκτη, είναι ο Rio Fortuna και δεν έχει σχέση με τις θερμές πηγές γι'αυτό και το νερό του είναι παγωμένο.

Το ποτάμι που πήγατε μετά, αυτό είναι οι θερμές πηγές του Tabacon, δεν τις βλέπεις γιατί είναι υπόγειες και θερμαίνονται από το ηφαίστειο. Απλά οι θερμές πηγές του Tabacon κάποτε ήταν ανοιχτές για όλο τον κόσμο, και όταν φτιάχτηκε το Tabacon hermal resort & Spa, πήραν το πιο καλό κομμάτι για το ξενοδοχείο και άφησαν το πιο κάτω για το κοινό. Εκεί πήγες εσύ, στο Tabaconcito δηλαδή μικρό Tabacon.

Εγώ προτίμησα να πάω στο ξενοδοχείο με day pass {τσουχτερό, αλλά μια φορά θα πήγαινα στην Κόστα Ρίκα), γιατί το δημόσιο κομμάτι είναι πιο άγριο (λογικό) οι όχθες απότομες για να μπεις-βγεις και ο πυθμένας βραχώδης.
Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει στην ιστορία μου- ή μπορεί και να πήγες τελικά και να μας το πεις παρακάτω- αλλά ήταν ένα παραμυθένιο μέρος!
tabacon-resort-spa-waterfall-costa-rica-773x965.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.104
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom