Μαλδίβες Ταϊλάνδη Πουκέτ ή Μαλδίβες?

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλημέρα, θέλω να οργανώσω ένα ταξίδι για τον Ιανουάριο 2023. Η αλήθεια είναι ότι θέλουμε χαλάρωση και ξεκούραση. Τι θα προτείνατε? Επίσης, είναι εύκολο να οργανωθούν αυτά τα ταξίδια από εμάς ή καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε ταξιδιωτικό γραφείο?
Ευχαριστώ!!
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Αν θέλετε απλά χαλάρωση και αραλίκι, θα έλεγα Μαλδίβες. Δεν έχει άλλα πράγματα να κάνεις, αλλά σίγουρα θα το ευχαριστηθείτε. Μπορείς να το συνδιάσεις και με κανένα διημεράκι Ντουμπάι στο ενδιάμεσο...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Για πόσες μέρες το ταξίδι;Χαλάρωση = Μαλδίβες αλλά αν είναι πολλές μέρες ίσως βαρεθείτε.
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Για πόσες μέρες το ταξίδι;Χαλάρωση = Μαλδίβες αλλά αν είναι πολλές μέρες ίσως βαρεθείτε.
Δεν έχουμε καταλήξει. Νομίζω στο σύνολο του ταξιδιού λέμε για καμία εβδομάδα..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Νομίζω ότι το μπάτζετ για Μαλδίβες θα είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με το Πουκέτ. Από εκεί θα ξεκινούσα εγώ. Αυτό, σε συνδυασμό με το ότι στις Μαλδίβες δεν θα είχα και πολλά πράγματα να κάνω (μόνο θάλασσα), μάλλον θα επέλεγα Πουκέτ...
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αν στη συζήτηση έμπαινε και το Κο Σαμούι? Γενικά ο Ιανουάριος είναι καλός μήνας για να πάμε προς τα εκεί?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τα Χριστούγεννα ξέρω ότι είναι η περίοδος των βροχών στο Σαμουί, σε αντίθεση με το Πουκέτ.

Το κατά πόσο η βροχή θα σας επηρεάσει στην καθημερινότητά σας εκεί (αν π.χ. βρέχει τα βράδια ή και την ημέρα), δεν το γνωρίζω, καθώς δεν έχω πάει ακόμα Ταϊλάνδη. :cry:
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ταξίδι-Όνειρο
Bora bora
@PamePantou τα έχω κάνει πρόσφατα και τα δύο (2020 και 2021).
Επειδή δε γνωρίζω τι ψάχνεις θα σου πω τα παρακάτω:

Μαλδίβες:
Οι καλύτερες παραλίες που θα δεις ποτέ. Κάθε resort είναι ένα ιδιωτικό νησί. Εναλλακτικά, υπάρχουν τα local islands. Στα local islands δε μπορείς να έχεις αλκοολ και κανεις μπανιο μόνο στα bikini beach. Τα resorts είναι πολύ ακριβά, αλλά εάν θέλεις μπορείς να μείνεις σε καλές τιμές στα local islands από όπου και τα tours είναι σχετικά φτηνά και οι ξενώνες μια χαρά. Για local island θα σου πρότεινα το Fulhadhoo (προσεκτικα όχι Fulidhoo) μετά από μεγάλη έρευνα καθώς έχει την καλύτερη άμμο (δε χρειάζεσαι παπούτσια για να μη χτυπήσεις σε κοράλια όταν μπαίνεις μέσα). Οι ντόπιοι είναι πολύ καλοί και δεν ενοχλουν. Τα μέρη είναι σαν παραμύθι, ό,τι πιο κοντινό σε παράδεισο. Εμείς μείναμε δύο εβδομάδες (μια resort και μια Fulhadhoo για tours. Εάν μπορέσεις κάνε το tour στα Manta Rays στο Hanifaru είναι φοβερό. Είναι για super chill διακοπές αλλά μπορείς να δεις και λίγα πράγματα (Sandbars, Manta Rays, Χελώνες). Φαγητό μέτριο παντού. Για τα resort κλείσε όσο πιο νωρίς γίνεται. Το χαμηλότερο που θα βρεις είναι γύρω στα 120€ με ημιδιατροφή ανά μερα.
Πολύ σημαντικό, για να πας στα resort πρέπει να υπολογίσεις και την μεταφορά (πιο φτηνη 120€ ανά άτομο!!!), το κόστος του οποίου αναφέρεται στο booking κάπου στα notes λίγο πιο κάτω από εκει που έχει το κόστος διαμονής. Σε μερικά είναι πολύ ακριβό και πρέπει να πάρεις υδροπλάνο. Δε γίνεται να κανονίσεις μόνος σου μεταφορά πρέπει να πας με του ξενοδοχείου.

Πουκέτ:
Εμπειρία ζωής και σουπερ ξενοδοχεία πολύ φτηνά. Φαγητό τέλειο. Ταξίδι που μπορείς να πας χαλαρά ή και να το εμπλουτίσεις με εμπειρίες. Το καλύτερο μέρος δεν είναι το Πουκετ, αλλά τα γύρω νησία και φυσικά το Κράμπι. Στο Πουκετ μένεις για λίγες μέρες για ωραία ξενοδοχεία τζάμπα. Από Agoda θα βρεις πολύ καλές τιμές (5* με ως 60-70€ είναι σύνηθες). Τα υπόλοιπα μέρη που πρέπει να επισκεφτείς και είναι πολύ κοντά είναι:
Κράμπι (συγκεκριμένα Ao Nang και από εκεί tours στα 4 νησία τα οποία είναι ένα και ένα). Δε θα έχεις δει πιο δραματικά τοπία)
Κράμπι Railay και Phra Nang (μείνε και 1-2 μέρες στο Railay (είναι πολύ κοντά το West και East οπότε δεν έχει σημασία. Πας με βαρκούλα από το Ao Nang
Phi-Phi islands Σίγουρα θα έχεις ακούσει για το Maya Bay (αλλιώς δες την ταινία The Beach)
Ko Hong: Και αυτό σοκαριστικό μέρος
Khao Shok: Το ξέρουν λίγοι αλλά αυτό το πάρκο είναι ίσως ό,τι πιο εντυπωσιακό έχω δει. Μην το παραλείψεις με τίποτα. Μπορείς και μόνος να πας ως εκεί με ένα ταξι (12Go: Book Trains, Buses, Ferries, Transfers & Flights για τις μετακινήσεις, πανεύκολο και πολύ φτηνό). Εκεί θα συνεννοηθείς για την βάρκα που θα μπεις και θα σε πάει στο πιο απιστευτο μερος που θα δεις
Πηγαίνοντας από Πουκετ σε Κραμπι ζήτα από τον οδηγό να σε σταματησει στο Samet Nangshe Viewpoint:
Samet Nangshe Viewpoint · Khlong Khian, Takua Thung District, Phang-nga 82130, Thaïlande
Αυτό που θα δεις θα παραπέμπει σε άλλο πλανήτη.
Πουκέτ εγώ θα έμενα κανά δυο μέρες στο τέλος για να χαλαρώσω πριν την επιστροφή.
Όπως καταλαβαίνεις εδώ οι ρυθμοί είναι λίγο πιο γρήγοροι αφού έχει να δεις πολλά πράγματα και είναι κρίμα να πας ως εκεί και να μην τα δεις. Όχι βέβαια ότι είναι εξαντλητικοί.

Οτιδήποτε χρειαστείς μη διστάσεις.
Ο,τι και να διαλέξεις να ξέρεις ότι θα είναι από τα πιο ωραία μέρη που θα δεις ποτέ στη ζωή σου και σίγουρα στα τοπ τεν ταξίδια που μπορείς να κάνεις.
 
Last edited:

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
201
Likes
113
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα, θέλω να οργανώσω ένα ταξίδι για τον Ιανουάριο 2023. Η αλήθεια είναι ότι θέλουμε χαλάρωση και ξεκούραση. Τι θα προτείνατε? Επίσης, είναι εύκολο να οργανωθούν αυτά τα ταξίδια από εμάς ή καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε ταξιδιωτικό γραφείο?
Ευχαριστώ!!
Πηγατε τελικα??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom