Ταϊλάνδη Πουκετ

Μηνύματα
132
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μια ερώτηση παιδιά. Βρήκα εισητηριο για πουκετ αρχές Νοέμβρη με scoot πήγαινε-ελα 344€. Νομίζετε ότι θα βρω καλύτερη τιμή αργότερα ή να τα κλείσω;
Θεωρώ πρέπει να το κλείσεις. Έχουν ξεφύγει τα εισιτήρια
 
Μηνύματα
132
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πες και σε εμάς τα tips πως να πάμε στον παράδεισο!!! ;)
Πετάς ένα Khao Sok και τρέχουμε και εμείς να γκουγκλάρουμε πως είναι ο παράδεισος που δεν είδαμε! :cool::D

Εμείς πάντως τέλος Οκτωβρίου βροχή δεν είδαμε 5 μέρες στην Μπανγκόκ. Μάλλον ήμασταν πολύ τυχεροί!

Καλησπέρα! Οδικώς είναι 2.40' απο Phuket. Ίδια ώρα κάνεις και απο Ao Nang(Krabi).Σε περίπτωση που πάς απο εκεί. Και εμείς στο forum το είχαμε διαβάσει ευτυχώς πριν το ταξίδι και εννοείται πήγαμε! Must η εκδρομή στην λίμνη Cheow Lan Lake! Μαγεία! Έχει πολλά βίντεο στο YT τσέκαρε. Αλλά είναι όντως παράδεισος
 
Μηνύματα
132
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα στην ομάδα, αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να κάνουμε ένα μακρινό ταξίδι για τον γάμο μας που έγινε πρόσφατα κάπου εξωτικά, οι μέρες μας λόγο εργασίας δεν είναι πολλές όμως καλή διάθεση να υπάρχει, όρεξη και αγάπη!

Έχουμε αποφασίσει για το Πουκέτ, σκεφτόμαστε να το κανονίσουμε μόνοι μας χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο καθώς γλιτώνουμε τα μισά χρήματα! Πτήση από Αθήνα με Scoot και διαμονή στο Burasari Phuket Resort!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε, είμαστε και οι δυο εμβολιασμένοι, τι άλλο χρειάζεται αυτή την στιγμή για την είσοδο στην χώρα; Κάτι διάβασα για το Thailand Pass και για μια ασφάλεια, τι κόστος υπάρχει γιαυτο, αν είναι υποχρεωτικό και από που εκδίδετε!

Επίσης εκεί που είναι ο τρόπος ζωής και η οικονομία; Έχω ακούσει ποκυ φθηνές τιμές σε όλα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή έχουν αλλάξει σε σχέση με παλιά;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Γεια χαρά. Πέτυχα αυτό στο YouTube. Επειδή ρώτησες για Thailand Pass κτλ. Ίσως σε βοηθήσει

 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μια ερώτηση παιδιά. Βρήκα εισητηριο για πουκετ αρχές Νοέμβρη με scoot πήγαινε-ελα 344€. Νομίζετε ότι θα βρω καλύτερη τιμή αργότερα ή να τα κλείσω;
Αυτά έλεγα και τα έκλεισα. Σήμερα στις ίδιες ημερομηνίες κατέβηκε στα 265€. Αχχχχ
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
@PamePantou τα έχω κάνει πρόσφατα και τα δύο (2020 και 2021).
Επειδή δε γνωρίζω τι ψάχνεις θα σου πω τα παρακάτω:

Μαλδίβες:
Οι καλύτερες παραλίες που θα δεις ποτέ. Κάθε resort είναι ένα ιδιωτικό νησί. Εναλλακτικά, υπάρχουν τα local islands. Στα local islands δε μπορείς να έχεις αλκοολ και κανεις μπανιο μόνο στα bikini beach. Τα resorts είναι πολύ ακριβά, αλλά εάν θέλεις μπορείς να μείνεις σε καλές τιμές στα local islands από όπου και τα tours είναι σχετικά φτηνά και οι ξενώνες μια χαρά. Για local island θα σου πρότεινα το Fulhadhoo (προσεκτικα όχι Fulidhoo) μετά από μεγάλη έρευνα καθώς έχει την καλύτερη άμμο (δε χρειάζεσαι παπούτσια για να μη χτυπήσεις σε κοράλια όταν μπαίνεις μέσα). Οι ντόπιοι είναι πολύ καλοί και δεν ενοχλουν. Τα μέρη είναι σαν παραμύθι, ό,τι πιο κοντινό σε παράδεισο. Εμείς μείναμε δύο εβδομάδες (μια resort και μια Fulhadhoo για tours. Εάν μπορέσεις κάνε το tour στα Manta Rays στο Hanifaru είναι φοβερό. Είναι για super chill διακοπές αλλά μπορείς να δεις και λίγα πράγματα (Sandbars, Manta Rays, Χελώνες). Φαγητό μέτριο παντού. Για τα resort κλείσε όσο πιο νωρίς γίνεται. Το χαμηλότερο που θα βρεις είναι γύρω στα 120€ με ημιδιατροφή ανά μερα.
Πολύ σημαντικό, για να πας στα resort πρέπει να υπολογίσεις και την μεταφορά (πιο φτηνη 120€ ανά άτομο!!!), το κόστος του οποίου αναφέρεται στο booking κάπου στα notes λίγο πιο κάτω από εκει που έχει το κόστος διαμονής. Σε μερικά είναι πολύ ακριβό και πρέπει να πάρεις υδροπλάνο. Δε γίνεται να κανονίσεις μόνος σου μεταφορά πρέπει να πας με του ξενοδοχείου.

Πουκέτ:
Εμπειρία ζωής και σουπερ ξενοδοχεία πολύ φτηνά. Φαγητό τέλειο. Ταξίδι που μπορείς να πας χαλαρά ή και να το εμπλουτίσεις με εμπειρίες. Το καλύτερο μέρος δεν είναι το Πουκετ, αλλά τα γύρω νησία και φυσικά το Κράμπι. Στο Πουκετ μένεις για λίγες μέρες για ωραία ξενοδοχεία τζάμπα. Από Agoda θα βρεις πολύ καλές τιμές (5* με ως 60-70€ είναι σύνηθες). Τα υπόλοιπα μέρη που πρέπει να επισκεφτείς και είναι πολύ κοντά είναι:
Κράμπι (συγκεκριμένα Ao Nang και από εκεί tours στα 4 νησία τα οποία είναι ένα και ένα). Δε θα έχεις δει πιο δραματικά τοπία)
Κράμπι Railay και Phra Nang (μείνε και 1-2 μέρες στο Railay (είναι πολύ κοντά το West και East οπότε δεν έχει σημασία. Πας με βαρκούλα από το Ao Nang
Phi-Phi islands Σίγουρα θα έχεις ακούσει για το Maya Bay (αλλιώς δες την ταινία The Beach)
Ko Hong: Και αυτό σοκαριστικό μέρος
Khao Shok: Το ξέρουν λίγοι αλλά αυτό το πάρκο είναι ίσως ό,τι πιο εντυπωσιακό έχω δει. Μην το παραλείψεις με τίποτα. Μπορείς και μόνος να πας ως εκεί με ένα ταξι (12Go: Book Trains, Buses, Ferries, Transfers & Flights για τις μετακινήσεις, πανεύκολο και πολύ φτηνό). Εκεί θα συνεννοηθείς για την βάρκα που θα μπεις και θα σε πάει στο πιο απιστευτο μερος που θα δεις
Πηγαίνοντας από Πουκετ σε Κραμπι ζήτα από τον οδηγό να σε σταματησει στο Samet Nangshe Viewpoint:
Samet Nangshe Viewpoint · Khlong Khian, Takua Thung District, Phang-nga 82130, Thaïlande
Αυτό που θα δεις θα παραπέμπει σε άλλο πλανήτη.
Πουκέτ εγώ θα έμενα κανά δυο μέρες στο τέλος για να χαλαρώσω πριν την επιστροφή.
Όπως καταλαβαίνεις εδώ οι ρυθμοί είναι λίγο πιο γρήγοροι αφού έχει να δεις πολλά πράγματα και είναι κρίμα να πας ως εκεί και να μην τα δεις. Όχι βέβαια ότι είναι εξαντλητικοί.

Οτιδήποτε χρειαστείς μη διστάσεις.
Ο,τι και να διαλέξεις να ξέρεις ότι θα είναι από τα πιο ωραία μέρη που θα δεις ποτέ στη ζωή σου και σίγουρα στα τοπ τεν ταξίδια που μπορείς να κάνεις.

Καλησπέρα κ απο εμενα!! Κ εγω σκεφτομαι να παω κραμπι πουκετ νοεμβριο κ βρηκα πολυ χρησιμες τις συμβουλές σου, σε ευχαριστουμε! Πουκετ σκεφτομαι να μεινουμε στην παραλια Κατα, ειδα οτι ειναι περιπου 15 λεπτα απο πατονγκ για μπαρ κτλ. για δωσε μας τα φωτα σου!!Εμεις λεμε 10 μερες κραμπι κ 8 πουκετ για φουλ χαλαρωση αλλα κ εκδρομες. ΑΠο κραμπι για πουκετ ψηφιζεις αυτοκινητο ή καραβακι? επειδη ειδα οτι προτεινες εναν ωραιο προορισμο για σταση.

Επισης ειδα οτι το επομενο ταξιδι σου ειναι Ελ Νιντο κ Κορον! Ελ νιντο πηγα το 2019, φοβερα τουρ με υπεροχες παραλιες!!!! να περασεισ τελεια!!!!!!!!!!!
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Πρόκειται να πάω τον Νοέμβριο πουκετ και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιον Έλληνα που είναι εκεί σαν ξεναγός και μένει μόνιμα οπότε αν τυχόν χρειαστώ κάτι η να πάρω συμβουλές για το ταξίδι μου εκεί να έρθω σε επαφή μαζί του . Παρακαλώ να μου αφήσετε αν γνωρίζετε ένα ινσταγκταμ δικό του η φεισμπουκ για να έρθω σε επαφή μαζί του . Ευχαριστώ
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
Καλησπέρα κ απο εμενα!! Κ εγω σκεφτομαι να παω κραμπι πουκετ νοεμβριο κ βρηκα πολυ χρησιμες τις συμβουλές σου, σε ευχαριστουμε! Πουκετ σκεφτομαι να μεινουμε στην παραλια Κατα, ειδα οτι ειναι περιπου 15 λεπτα απο πατονγκ για μπαρ κτλ. για δωσε μας τα φωτα σου!!Εμεις λεμε 10 μερες κραμπι κ 8 πουκετ για φουλ χαλαρωση αλλα κ εκδρομες. ΑΠο κραμπι για πουκετ ψηφιζεις αυτοκινητο ή καραβακι? επειδη ειδα οτι προτεινες εναν ωραιο προορισμο για σταση.

Επισης ειδα οτι το επομενο ταξιδι σου ειναι Ελ Νιντο κ Κορον! Ελ νιντο πηγα το 2019, φοβερα τουρ με υπεροχες παραλιες!!!! να περασεισ τελεια!!!!!!!!!!!
Καλησπερα! Χαιρομαι που βοηθησα. Εμεις ειχαμε μεινει στο Grand Kalim Wynham με δικη μας πισινα με περιπου στα 100 ευρω την νυχτα. Η αλλη φορα που πηγαμε ηταν με ιστιοφορο και κοιμομασταν εκει, οποτε δε μπορω να βοηθησω πολυ. Ξερω οτι η Kata ειναι απο τις καλες παραλιες τους. Εγω θα ελεγα να το σπασεις και να πας με αυτοκίνητο ωστε να σταματήσεις οπωσδηποτε στο Samet Nangshe Viewpoint και να γυρισεις με καραβακι απο Phi phi.

Κορον και Ελ Νιντο πηγαμε το 2018 και ηταν φανταστικα αλλα ευχαριστώ που το προσεξεςο
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
232
Likes
1.216
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Καλησπέρα κ απο εμενα!! Κ εγω σκεφτομαι να παω κραμπι πουκετ νοεμβριο κ βρηκα πολυ χρησιμες τις συμβουλές σου, σε ευχαριστουμε! Πουκετ σκεφτομαι να μεινουμε στην παραλια Κατα, ειδα οτι ειναι περιπου 15 λεπτα απο πατονγκ για μπαρ κτλ. για δωσε μας τα φωτα σου!!Εμεις λεμε 10 μερες κραμπι κ 8 πουκετ για φουλ χαλαρωση αλλα κ εκδρομες. ΑΠο κραμπι για πουκετ ψηφιζεις αυτοκινητο ή καραβακι? επειδη ειδα οτι προτεινες εναν ωραιο προορισμο για σταση.

Επισης ειδα οτι το επομενο ταξιδι σου ειναι Ελ Νιντο κ Κορον! Ελ νιντο πηγα το 2019, φοβερα τουρ με υπεροχες παραλιες!!!! να περασεισ τελεια!!!!!!!!!!!
Kata Noi, (ΜΙκρη Κατα ) Ηταν η αγαπημένη μου παραλια ,τις 2 φορες που πηγα στο Πουκετ. Ισως είναι λιγο πιο μακρια απο 15 λεπτά απο Πατονγκ αλλα αξίζει. Πάνω απο τις παράλιες Κατα ,εχει πολύ ωραία view point και ρασταφαρια μπαράκια με φοβερο ηλιοβασίλεμα.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γεια σας παιδια! θα ηθελα αν μπορειτε κ γνωριζετε καποια εταιρεια με καραβακια που φευγουν απο Πουκετ για Κραμπι. ??
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.311
Likes
4.854
Γεια σας παιδια! θα ηθελα αν μπορειτε κ γνωριζετε καποια εταιρεια με καραβακια που φευγουν απο Πουκετ για Κραμπι. ??
Για να πας κραμπι παίρνεις ταχύπλοο η λεωφορείο η ταξί. Για να επισκεφτείς τα διάφορα νησιά από πουκετ έχει πολλά τουριστικά γραφεία και κάνεις ημερήσιες εκδρομές η ότι σε βολεύει. Επιτόπου κλείνεις. Διαφορετικά ψάχνεις στο Ίντερνετ για να δεις τι θέλεις και τι ισχύει τώρα.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για να πας κραμπι παίρνεις ταχύπλοο η λεωφορείο η ταξί. Για να επισκεφτείς τα διάφορα νησιά από πουκετ έχει πολλά τουριστικά γραφεία και κάνεις ημερήσιες εκδρομές η ότι σε βολεύει. Επιτόπου κλείνεις. Διαφορετικά ψάχνεις στο Ίντερνετ για να δεις τι θέλεις και τι ισχύει τώρα.
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά το ψάχνω τώρα για καο σοκ που είπε ο Λορέντζο 🤪🤪
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
198
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Πουκετ-Κραμπι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα, έχω κλείσει εισιτήρια για πουκετ για 10 ημέρες τον Αύγουστο για μένα κ την αρραβωνιαστικια μου. Δεν ξέρω ακόμα που να κλείσω διαμονή γιατί τι κάθε μέρος είναι διαφορετικό κ προσφέρει κ άλλα πράγματα. Ιδανικά θα θέλαμε ένα κατάλυμα πάνω σε μια όμορφη παραλία, να υπάρχουν μαγαζιά κ ζωή αλλά όχι ο χαμός της Πατονγκ (από αυτά που διάβασα μέχρι τώρα) και να είναι εύκολο να κάνουμε ημερήσιες εξορμήσεις όπως πχ στα νησιά phi phi. Μετά από πολύ αναζητηση η καλύτερη επιλογή μου μοιάζει η Karon Beach. Κάθε συμβουλή ή οποιοδήποτε tip επί του θέματος είναι περισσότερο από καλοδεχουμενα.
Γράψε μας μερικά τιπς για το ταξίδι σου !! (Ότι θυμασαι!!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.075
Μηνύματα
879.714
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom