Ταϊλάνδη Πουκετ

purinas

Member
Μηνύματα
17
Likes
42
Σκέφτομαι να νοικιάσω μηχανάκι στο Πουκέτ. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να οδηγήσω με ελληνικό δίπλωμα? Επίσης υπάρχουν άλλες επιλογές για να επισκεφτείς τις παραλίες στο πουκέτ?
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σκέφτομαι να νοικιάσω μηχανάκι στο Πουκέτ. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να οδηγήσω με ελληνικό δίπλωμα? Επίσης υπάρχουν άλλες επιλογές για να επισκεφτείς τις παραλίες στο πουκέτ?
Καλημέρα φίλε. Εμείς είχαμε πάει το 2019 και είχαμε νοικιάσει κανονικά αλλά είχαμε αφήσει (ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρίσκο) το διαβατήριο σαν εγγύηση. Δεν έγινε τίποτα αλλά οκ. Απ'όσο ξέρω βγάζεις δίπλωμα στην ΕΛΠΑ που έχει ισχύ σε όλο τον κόσμο και διάρκεια 1 έτος. Δεν το είχα βγάλει εγώ πράγμα πάλι λάθος γιατι αν γίνει κάτι έμπλεξες. Και άλλους Έλληνες που γνωρίσαμε εκεί νοίκιασαν με ευρωπαϊκό. Ψάξτο λίγο
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Σκέφτομαι να νοικιάσω μηχανάκι στο Πουκέτ. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να οδηγήσω με ελληνικό δίπλωμα? Επίσης υπάρχουν άλλες επιλογές για να επισκεφτείς τις παραλίες στο πουκέτ?
Πρέπει να Ξέρεις οτι εκεί οδηγούνε Αριστερά
 

purinas

Member
Μηνύματα
17
Likes
42
Αν δεν νοικιάσω μηχανάκι, πως μπορούμε να γυρίσουμε τις παραλίες? Υπάρχει κάποιος τρόπος?
 

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Α κριμα..μακαρι να τα καταφερετε!! Εμεις πεταμε για πουκετ 3/11 θα κατσουμε μια βδομαδα κ μετα 10 μερες κραμπι. Θα γραψω ιστορια μολις γυρισω να ξεσηκωθεις να τα κλεισεις κ εσυ χαχα
Καλησπέρα σας μπορείτε ν μου προτείνετε ξενοδοχεία στο πουκετ ;
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα σας μπορείτε ν μου προτείνετε ξενοδοχεία στο πουκετ ;
καλησπερα !! Εμείς μείναμε στο Ps hill resort Phuket, πολύ οικονομικό κάπου 30€/βραδιά με πρωινό. Ήταν όμως λίγο πιο έξω από πατονγκ προς kata beach αλλά επειδή είχαμε μηχανάκι δεν μας πείραζε! Αν θέλεις παραλία ωραία πήγαινε προς κατα, αν θες χαμό τότε πατονγκ.
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα σας μπορείτε ν μου προτείνετε ξενοδοχεία στο πουκετ ;
Θα πρέπει πρώτα να καταλήξεις σε ποια περιοχή του Πουκέτ θέλεις να μείνεις. Στην πόλη, σε κάποια από τις παραλίες (Πατόνγκ, Κάτα, κλπ.), κάπου αλλού; Πάντως αν δεν απομακρυνθείς πολύ από τις προηγούμενες περιοχές θα είναι πιο εύκολη και δωρεάν η παραλαβή/επιστροφή σου (Pick-up/Drop-off) για τις εκδρομές με γκρουπ, που πιθανόν θα θέλεις να κάνεις. Προσωπικά έμεινα πρόσφατα στο Phusita House 3 στην Πατόνγκ (4 διανυκτερεύσεις, 115 ευρώ) και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Αν και τρομάζουν αρχικά κάποιες επιγραφές που υπάρχουν για χρεώσεις αν καταστρέψεις κάτι και απαιτούνται 1000 μπατ ως εγγύηση, το ξενοδοχείο βρίσκεται σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια τόσο από την παραλία όσο και από την περιβόητη Μπάνγκλα.
 

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
εμεις ιδανικα θα θελαμε να μεινουμε προς κατα beach ομως βοφαμαι οτι θα χασουμε αρκετο χρονο με τις εκδρομες οπως προαναφερατε παραπανω ... απο κατα beach υπαρχουν γραφεια να κλεισουμε εκδρομες ? και υπαρχει σταση για αυτες ? σιγουρα θα νοικιασουμε μηχανακι( ελπιζω να μην εχουμε προβλημα με το ελληνικο διπλωμα οδηγησης ) ομως και παλι επειδη καποιες εκδρομες ξεκινουν πολυ πρωι δεν ξερω αν αξιζει να παμε προς κατα beach .. μετα σκεφτηκα το αλλο.. να μεινουμε 3 βραδια στο πουκετ στην πολη.. και 2 κατα.. ωστε τις 3 πρωτες μερες να κανουμε εκδρομες και τις υπολοιπες big Buddha και επισκεψη στους ελεφαντες.. δεν ξερω ποια ειναι η αποψη σας?
επιπλεον θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν χρειαζεται βιζα η ταιλανδη και επειδη εμεις θα ερθουμε απο το βιετναμ (θα ειμαστε 20 μερες ) αν πρεπει να βγαλουμε καποια ειδικα εγγραφα..
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
εμεις ιδανικα θα θελαμε να μεινουμε προς κατα beach ομως βοφαμαι οτι θα χασουμε αρκετο χρονο με ... αν πρεπει να βγαλουμε καποια ειδικα εγγραφα..
Εάν έχεις ελληνικό διαβατήριο δεν απαιτείται βίζα για την είσοδό σου στην Ταϊλάνδη ούτε η συμπλήρωση κανενός είδους εγγράφου.
Γραφεία για να κλείσεις εκδρομές φυσικά υπάρχουν παντού. Μπορείς όμως να κλείσεις τις περιηγήσεις σου από πριν στις ανάλογες πλατφόρμες (Viator, GetYourQuide, Klook, κλπ.) με δυνατότητα ακύρωσης συνήθως έως 24 ώρες πριν από την πραγματοποίηση της εκδρομής. Ετσι, αν δεν έχεις τη διάθεση για επιτόπου αναζήτηση, παζάρια με τα οποία πιθανόν θα πετύχεις καλύτερη τιμή, κλπ., αφενός δεν θα χρειάζεται να νοιάζεσαι για την πληρωμή τους εκείνη τη στιγμή και αφετέρου θα μπορείς να τις μελετήσεις με την ησυχία σου και να συγκρίνεις προγράμματα και τιμές.
Την παλιά πόλη μπορείς να την επισκεφτείς αλλά δεν ξέρω αν θα ήθελες να μείνεις εκεί. Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα σου. Επίσης δεν τίθεται θέμα "στάσης" για τις εκδρομές. Σχεδόν όλες έχουν pick-up/drop-off το ξενοδοχείο σου. Τώρα αν αυτό είναι σε κάποια απομονωμένη περιοχή μάλλον θα ταλαιπωρηθείς ή/και θα χρεωθείς επιπλέον.
Μηχανάκι μπορείς να νοικιάσεις με ελληνικό δίπλωμα. Πρόβλημα δεν θα υπάρχει από το κατάστημα ενοικίασης, αλλά από την αστυνομία εάν τυχόν σε σταματήσει. Αν μείνεις στην Πατόνγκ, υπάρχει ένα κατάστημα ενοικίασης στην παραλία που ζητά κάποιο ποσό για εγγύηση αλλά δεν απαιτεί την απαράδεκτη πρακτική της παρακράτησης του διαβατηρίου σου ("No Passport Motorbike Rental Station").
 

Liapap

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Εάν έχεις ελληνικό διαβατήριο δεν απαιτείται βίζα για την είσοδό σου στην Ταϊλάνδη ούτε η συμπλήρωση κανενός είδους εγγράφου.
Γραφεία για να κλείσεις εκδρομές φυσικά υπάρχουν παντού. Μπορείς όμως να κλείσεις τις περιηγήσεις σου από πριν στις ανάλογες πλατφόρμες (Viator, GetYourQuide, Klook, κλπ.) με δυνατότητα ακύρωσης συνήθως έως 24 ώρες πριν από την πραγματοποίηση της εκδρομής. Ετσι, αν δεν έχεις τη διάθεση για επιτόπου αναζήτηση, παζάρια με τα οποία πιθανόν θα πετύχεις καλύτερη τιμή, κλπ., αφενός δεν θα χρειάζεται να νοιάζεσαι για την πληρωμή τους εκείνη τη στιγμή και αφετέρου θα μπορείς να τις μελετήσεις με την ησυχία σου και να συγκρίνεις προγράμματα και τιμές.
Την παλιά πόλη μπορείς να την επισκεφτείς αλλά δεν ξέρω αν θα ήθελες να μείνεις εκεί. Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα σου. Επίσης δεν τίθεται θέμα "στάσης" για τις εκδρομές. Σχεδόν όλες έχουν pick-up/drop-off το ξενοδοχείο σου. Τώρα αν αυτό είναι σε κάποια απομονωμένη περιοχή μάλλον θα ταλαιπωρηθείς ή/και θα χρεωθείς επιπλέον.
Μηχανάκι μπορείς να νοικιάσεις με ελληνικό δίπλωμα. Πρόβλημα δεν θα υπάρχει από το κατάστημα ενοικίασης, αλλά από την αστυνομία εάν τυχόν σε σταματήσει. Αν μείνεις στην Πατόνγκ, υπάρχει ένα κατάστημα ενοικίασης στην παραλία που ζητά κάποιο ποσό για εγγύηση αλλά δεν απαιτεί την απαράδεκτη πρακτική της παρακράτησης του διαβατηρίου σου ("No Passport Motorbike Rental Station").
Επομένως αφού δεν θελουμε πολύ φασαρία να μείνουμε προς πατογνκ και κατά ;
και από ότι κατάλαβα με εκδρομές δεν θα έχουμε θέμα σωστά ;
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Επομένως αφού δεν θελουμε πολύ φασαρία να μείνουμε προς πατογνκ και κατά ;
και από ότι κατάλαβα με εκδρομές δεν θα έχουμε θέμα σωστά ;
Στην παραλία Κάτα δεν έχω μείνει. Μου φάνηκε κάπως απομονωμένη. Πριν από την Κάτα υπάρχει και η Καρόν. Εγώ προτίμησα την Πατόνγκ. Είναι πιο κεντρική περιοχή και αν δεν θέλεις πολύ φασαρία ίσως δεν σου ταιριάζει. Δεν σημαίνει όμως ότι όλη η Πατόνγκ είναι Bangkla Road. Φυσικά δεν μπορούσα είμαι στο Πουκέτ και να μην έχω την εμπειρία της νυκτερινής περιήγησης στην Μπάνγκλα, αλλά τα περισσότερα βραδιά προτίμησα να διασκεδάσω σε άλλους δρόμους πιο ήσυχους και με πιο ωραία για εμένα μαγαζιά. Γι' αυτό είχα προτιμήσει ένα ξενοδοχείο από το οποίο θα μπορούσα να πάω με τα πόδια εκεί αλλά θα είναι και αρκετά μακρυά από τη βαβούρα της.
Με τις εκδρομές από την Πατόνγκ δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το αντίθετο, ήταν πολύ βολικό σημείο παραλαβής.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom