Που θα θέλατε να ζείτε αν δεν ζούσατε εκεί που ζείτε...;

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για λέγε για λέγε :D
Συμφωνω με τον Nikos1986
Απλα,οσο μπορω να ειμαι αντικειμενικος,μιας και περασα λιγοτερο χρονο στο συδνευ,η μελβουρνη μου φανηκε περισσοτερο οικογενειακη πολη,λιγοτερο μεγαλουπολη,ποιο ανετη στο να ζεις,με χαλαρους ρυθμους.
Για τη Μελβούρνη είναι έτσι όπως τα λέει και ο jimp. Σου δίνει όντως την εντύπωση της οικογενειακής πόλης. Έχει μεγάλα πάρκα (π.χ. τους Βασιλικούς Βοτανικούς Κήπους και τους Κήπους Fitzroy). Το CBD με τους ουρανοξύστες, τα ξενοδοχεία, το καζίνο κλπ βρίσκονται δίπλα στο ποτάμι. Όμως περπατώντας λίγο μέχρι το Melbourne Museum (εντάξει είναι λίγο ανηφόρα) σου δίνεται η εντύπωση πως βρίσκεσαι μακριά από το κέντρο μιας πόλης 4 εκατομμυρίων κατοίκων. Το ίδιο και αν περπατήσεις λίγο στους Βοτανικούς Κήπους.
Επίσης ο κόσμος είναι πολύ ευγενικός :D (και στο Σίδνεϊ, γενικά μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση για τους Αυστραλούς). Σε διάφορα μαγαζιά που μπαίναμε, ακούγαμε "Good morning, how are you?". Δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει αυτό στην Ευρώπη (όπου τουλάχιστον έχω πάει)...
Επίσης μια μέρα είχε τοπικό ντέρμπι στο Melbourne Cricket Ground. Δεν το ξέραμε και περνούσαμε τυχαία από εκεί. Έβλεπες φιλάθλους και των 2 ομάδων να πηγαίνουν μαζί στο γήπεδο, με κασκόλ, φανέλες κλπ. Δεν είδαμε ούτε ένα αστυνομικό γύρω από το γήπεδο. Πήγαμε για καφέ σε μία από τις καφετέριες στη νότια όχθη του Yarra και αφότου τελείωσε ο αγώνας ήρθαν 3-4 παρέες με φιλάθλους και των 2 ομάδων μαζί. Αυτό πολύ δύσκολα θα το έβλεπες 1 χιλιόμετρο από το ΟΑΚΑ ή το Καραϊσκάκης :(...
Στη Μελβούρνη, όπως και στο Σίδνεϊ, θα συναντήσεις πολλούς Έλληνες:clap:, σχεδόν σε καθημερινή βάση. Ελληνικά εστιατόρια, υπαλλήλους στα ΜΜΜ, καθώς και σε άλλα μαγαζιά. Πολλά καταστήματα στην Bondi Beach του Σίδνεϊ ανήκουν σε Έλληνες, παρότι με την πρώτη ματιά δεν σου δίνουν αυτή την εντύπωση. Είναι πολύ συγκινητικό, αν σκεφτείς πως βρίσκεσαι στην άλλη άκρη του πλανήτη. Παρεμπιπτόντως, τον Eureka 88 τον έχει σχεδιάσει Έλληνας αρχιτέκτονας. Πριν πάμε, σκεφτόμασταν να πάρουμε καμιά εμφάνιση της εθνικής για να φορέσουμε εκεί. Τελικά δεν το κάναμε. Όμως είδαμε ένα παιδάκι 5-6 χρονών, κοντά στο Shrine of Remembrance, να παίζει φορώντας την εμφάνιση της Εθνικής Μπάσκετ. Ελληνικά εστιατόρια θα βρεις στην Lonsdale Street, μεταξύ Swanston και Russell. Θα περάσεις σίγουρα από την τελευταία όσο θα γυρίζεις την πόλη. Επίσης πολλούς Έλληνες πρέπει να έχει και γύρω από τη Swan Street, αρκετά μακριά όμως από τα γήπεδα της πόλης (δεν πας με τα πόδια, δηλαδή). Όμως δεν προλάβαμε να πάμε, για να σου πω με σιγουριά...
Ακόμα, η Μελβούρνη είναι η μόνη πόλη που έχω πάει, που δεν συνάντησα κάποιο άστεγο ή ναρκομανή ή κάποιο μεθυσμένο να κοιμάται έξω από το σιδηροδρομικό σταθμό.
Εύκολα θα διαπιστώσεις πως δεν είναι τυχαία από τις πόλεις με το καλύτερο βιοτικό επίπεδο στον πλανήτη.

Το Σίδνεϊ δίνει περισσότερο από τη Μελβούρνη την εντύπωση της μεγαλούπολης. Όμως έχει περισσότερα αξιοθέατα, και πιστεύω καλύτερες παραλίες. Το πρόβλημα είναι πως είναι ακριβότερη η στέγαση εδώ. Όμως πιστεύω την βόλτα στη Circular Quay, στους Royal Botanic Gardens δεν θα τη βαριόμουν ποτέ. Όπως και την Bondi Beach. Και τα καλοκαιρινά απογεύματα στο Manly... Πρέπει να είναι πολύ τυχεροί όσοι μένουν εκεί.

Είχαμε πάει με τον αδελφό μου στις διακοπές των Χριστουγέννων 1 εβδομάδα Μελβούρνη, 3 μέρες Καμπέρα και άλλη μια βδομάδα Σίδνεϊ. Η αλήθεια είναι πως ήμουν προκατειλημμένος υπέρ του Σίδνεϊ. Έχουμε συγγενείς εκεί και μέχρι να αρχίσω να προγραμματίζω το ταξίδι, το μόνο που ήξερα για την Αυστραλία ήταν τα καγκουρό, τα κοάλα, η όπερα και η γέφυρα του Σίδνεϊ. Όμως τελικά και η Μελβούρνη αποδείχθηκε πολύ ωραία πόλη.
Defkalion, βλέπω πως έχεις προγραμματίσει ταξίδι στη Μελβούρνη. Είναι πολύ όμορφη πόλη και πιστεύω πως θα σου αρέσει. Είναι βέβαια ένα θέμα τα μουσεία, τα περισσότερα από τα οποία κλείνουν νωρίς, κατά τις 5 το απόγευμα (όταν είχαμε πάει εμείς τουλάχιστον). Επίσης είναι ένα πρόβλημα και το περίπλοκο σύστημα με τα εισιτήρια για πολλαπλές διαδρομές με τα ΜΜΜ. Εμάς μας έσπασε τα νεύρα και τελικά όλες τις μέρες γυρνούσαμε με τα πόδια. Θα δεις ξανά και χαρτιά σε βιτρίνες "Ζητείται Προσωπικό", που έχουν εκλείψει στην Ελλάδα...

--------------------------------------------------------

Ένα ακόμα πλεονέκτημα του να ζεις εκεί, είναι και τα φθηνότερα εισιτήρια για Ταϊλάνδη, Ινδονησία, Φίτζι, Χαβάη και δε συμμαζεύεται:cool:
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εμενα με εξιταρει η ιδεα της Β. Αμερικης, οχι παντου ομως, πχ οχι σε τιποτα Μινεσοτα κλπ. Δεν θα ειχα προβλημα να μετακομισω σε μια εκ των ΝΥ, Βοστωνη, Σαν Φρανσισκο, πιθανον και στο Τεξας(μ' αρεσει το καουμποικο στυλ), για την ακριβεια αμα μπορουσα και τωρα θα εφευγα για ΗΠΑ ή Καναδα. Απο τα μερη που εχω επισκεφθει θα μου αρεσε να μενω σε ενα προαστιο του Λονδινου ή στη Δ. Γερμανια, Φρανκφουρτη, Ντυσσελντορφ εχουν φανταστικα μερη να ζεις, οχι πως δεν εχει και το Μοναχο. Βερολινο δεν θα ξαναπηγαινα γιατι με κουρασε ο καιρος και η σχετικη απομονωση (απο αεροπορικα κυριως). :D:D
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
εγώ θα ήθελα να ζήσω στη Νέα Υόρκη ή σε κάποιο νησί ανάμεσα στους τροπικούς! αν και δεν είμαι φαν της θαλασσας η ιδέα να ζήσω π.χ. στο Μάχε ή στο Μάλε με εξιτάρει... η εκδοχή του να ζήσω στην ευρώπη δε με ελκύει και πολύ αλλά σίγουρα δε θα έλεγα όχι στο λονδίνο στο παρίσι και στο βερολίνο!αλλά η μεγάλη μου επιθυμία και το πιο τρελό μου όνειρο είναι να ζήσω στη Ν.Υ....
 

Katerina2006

Member
Μηνύματα
56
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη (;)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παρότι δεν είναι η αγαπημένη μου πόλη από πλευράς ομορφιάς, λόγω ποιότητας ζωής θα επέλεγα σίγουρα τη Ζυρίχη. Ενδεχομένως και ολόκληρη την Ελβετία, αλλά επειδή μόνο τη Ζυρίχη έχω επισκεφτεί, γι αυτό και λέω αυτήν. Αυτή την ηρεμία και τη χαλαρότητα που είδα στους κατοίκους εκεί δεν την έχω αντικρίσει σε κανέναν άλλο λαό μέχρι τώρα. Δεν ξέρω πώς θα ήταν αν πραγματικά έμενα εκεί, αλλά το κλίμα που βίωσα όταν την επισκέφτηκα μου έχει μείνει χαραγμένο στη μνήμη μου... Λες και δεν υπήρχε ίχνος άγχος και όλα τους τα προβλήματα ήταν λυμένα! Ευγένεια στην καθημερινότητα, κίνηση στους δρόμους σχεδόν ανύπαρκτη, τα μέσα μαζικής μεταφοράς λειτουργούσαν ρολόι...μόνο από δημόσια υπηρεσία δεν είχα εμπειρία, αλλά στοιχηματίζω ότι κι εκεί τέλειοι θα ήταν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.294
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom