Που να πάω ταξίδι του μέλιτος?

Μηνύματα
37
Likes
5
Φίλοι μου καλησπέρα σας. Τέλος Ιουλίου παντρεύομαι και είμαι σε φάση αναζήτησης ταξιδιωτικών προορισμών για ταξίδι του μέλιτος. Το πότε θα πάμε (φέτος το καλοκαίρι μετά το γάμο ή του χρόνου το καλοκαίρι) θα εξαρτηθεί πρώτα από το τί επιπέδου οικονομικό προορισμό θα διαλέξουμε και ύστερα από το τί θα επικρατεί με τον covid. Ωστόσο εγώ είμαι σε αναζήτηση. Δεν έχω κάνει πολλά ταξίδια και όσα έκανα ήταν εντός Ευρώπης (Βουδαπέστη, Ρώμη και Σκωτία). Τα αγαπώ όμως πολύ και μου αρέσουν αυτά τα ταξίδια στα οποία θα πάω και θα δω κάτι το διαφορετικό (η Σκωτία μου έχει μείνει αξέχαστη). Θα ήθελα απελπισμένα τη γνώμη σας για προορισμούς.
Ευχαριστώ
 
Last edited:
Μηνύματα
37
Likes
5
Πιστεύω 7-10 μερες. Όσον αφορα το χρημματικό αν γινει φετος μετα το γάμο θα ήθελα κάτι σχετικα οικονομικο.αν ομως μου αρεσει καποιος προορισμος πιο ακριβός θα τον επιλεξω και θα προγραμματισω να το κανω του χρονου τετοια εποχη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.193
Πιστεύω 7-10 μερες. Όσον αφορα το χρημματικό αν γινει φετος μετα το γάμο θα ήθελα κάτι σχετικα οικονομικο.αν ομως μου αρεσει καποιος προορισμος πιο ακριβός θα τον επιλεξω και θα προγραμματισω να το κανω του χρονου τετοια εποχη.
Πορτογαλία να κοίταζες;
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Πιστεύω 7-10 μερες. Όσον αφορα το χρημματικό αν γινει φετος μετα το γάμο θα ήθελα κάτι σχετικα οικονομικο.αν ομως μου αρεσει καποιος προορισμος πιο ακριβός θα τον επιλεξω και θα προγραμματισω να το κανω του χρονου τετοια εποχη.
Πορτογαλια, Βενετια, Γαλλικη Ριβιερα, Μπαλι , Νεα Υορκη, Μαλδιβες.. επειδη και εγω ψαχνω , ειμαι αναμεσα σε αυτα.. στα εβαλα και με βαση το budget (απο χαμηλοτερο στο υψηλοτερο)
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μη κολλάς στο ότι είναι ταξίδι του μέλιτος και πρέπει να πας σε κάποιο ανάλογο μέρος. Σαν ζευγάρι είμαστε της περιπέτειας, της τέχνης, των μουσείων του καλού φαγητού και γενικά του από το πρωί στη γύρα μέχρι τελικής πτώσεως. Μήνα του μέλιτος πήγαμε Μαλδίβες για 10 μέρες. Δε λέω ότι δεν περάσαμε ωραία (αν εξαιρέσεις τα προβλήματα που είχα με τα κουνούπια, κάτι τρομερές καντήλες) απλά δεν είμασταν εμείς. Όλη μέρα σε μια παραλία δεν το κάνουμε ποτέ. Εννοείται εξαντλήσαμε την όποια εκδρομή για δελφίνια, σνορκελιγκ κ.α. αλλά κακά τα ψέματα αν είσαι τύπος που του αρέσουν πέραν των θαυμάτων της φύσης και τα επιτεύγματα του ανθρώπου, δεν ενθουσιάζεσαι. Έπρεπε να είχαμε κάνει ένα road trip κάτι άλλο. Σκέψου τι σας αρέσει να κάνετε σα ζευγάρι και πως διασκεδάζετε και κινηθείτε και πέρα από τα κλισέ αν χρειαστεί.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Μια καλή ιδέα εάν έχετε τόσες μέρες και θέλετε να συνδυάσετε πράγματα είναι Πορτογαλία-Αζόρες.
Αυτό κάναμε εμείς γαμήλιο και δεν ήταν καθόλου μα καθόλου άσχημο. Πέραν του ότι είχε πολλές εναλλαγές από φύση σε πόλεις και τούμπαλιν , ήταν σχετικά οικονομικό. Ειδικά εάν πας όχι full season στις Αζόρες μπορείς να περάσεις πολύ καλά.

Εμείς είχαμε πάει δύο φουλ εβδομάδες.

Λισαβώνα 3 μέρες
Αζόρες (σε δύο από τα 9 νησιά) μια εβδομάδα
Πόρτο 4 μέρες.

Κόβοντας την Λισαβώνα ή κόβοντας το Πόρτο και ρυθμίζοντας ανάλογα τις ημέρες μπορείτε να κάνετε κάτι αντίστοιχο.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Υπάρχει παρόμοιο thread στο οποίο ρώτησα και εγώ για φέτος. Κλείσαμε Πορτογαλία τελικά, με την ελπίδα του green pass και του εμβολιασμού γενικότερα.
Βρήκαμε αεροπορικά κάπου στα 200€ το άτομο και ξενοδοχείο 🏨 με τιμές για....όλα τα γούστα!
Θα δείξει αν κάναμε όντως καλή επιλογή...
Οι εναλλακτικές μας πάντως ήταν η Κροατία και η Πράγα (και τα πέριξ).
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
πατε καπου μακρια! Οχι απαραιτητα σε παραλια! οπως λεει κι πιο πανω η Μαγδα! δειτε τι σας αρεσει... π.χ. εγω δεν θα πηγαινα ποτε ντουμπαι... Να ειναι μακρια ομως γιατι αν κανετε παιδια θα ειναι δυσκολο να λειψετε πολλες μερες... τα κοντινα αφηστε τα για πιο μετα ... Πατε Νεα υορκη , Ταυλανδη , περου , Κινα , βραζιλια Αργεντινη Κουβα (οποτε γινει αυτο..).... Εμεις με 2 παιδια με το ζορι λειπουμε 5-6-7 μερες και ειμαστε και απο τους τυχερους που εχουμε να τα αφησουμε... αν και παλι τα αφηνεις με δυσκολια και αγχος...
 
Μηνύματα
37
Likes
5
ειμαι και εγω αυτης της αποψης.και μαλιστα κοιταζα για Κινα.και επειδη φετος ειναι κλειστα λογο covid ειχα σκεφτει να παω του χρονου τετοια εποχη.ομως επειδη θελω να παω με ταξιδιωτικο γραφειο με εχουν απογοητευσει γνωστοι μου οτι τα ταξιδια στην Κινα ειναι αποτυχια.
 

zade

Member
Μηνύματα
157
Likes
688
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
H Κίνα είναι πάρα πολύ εύκολη να πας μόνος/μόνη σου. Πέραν του φαγητού που γενικά δεν υπάρχουν μενού στα Αγγλικά ή γενικά σε κάποια άλλη γλώσσα πέραν των Κινεζικών, όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ απλά.

Για ένα δεκαήμερο+2 μέρες μπορείς άνετα να κάνεις την διαδρομή Πεκίνο - Σιαν- Σανγκάη που είναι και η κλασική διαδρομή που κάνουν τα τουριστικά πρακτορεία.

ΑΛΛΑ

Σε καμία περίπτωση τώρα. Πρώτον η Κίνα δεν δέχεται τουρίστες και δεύτερον είναι τόσο περιορισμένη η προσφορά των αεροπορικών εισητηρίων που ενώ προ covid η διαδρομή πήγαινε έλα ήθελε γύρω στα 600 € , τώρα χρειάζεται τουλάχιστον τα τριπλά λεφτά.

Γενικά όπως βλέπω από την δουλειά μου και όπως μου λένε και όλοι μα όλοι οι πελάτες μου, η Κίνα έχει "καεί" ως ταξιδιωτικός προορισμός τουλάχιστον μέχρι τα τέλη του 2021 πιθανόν και μέχρι το Φλεβάρη του 2022 που είναι οι χειμερινοί Ολυμπιακοί του Πεκίνου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom