Που να παω για Πασχα;

ManEf23

Member
Μηνύματα
23
Likes
173
Επειδή σκεφτόμαστε τη Μεσσηνία και επειδή έχουμε πάει παλιότερα στην Καλαμάτα (αν και έβρεχε και δεν την είδαμε όσο θα έπρεπε, στο κάστρο για παράδειγμα δεν πήγαμε).
Κορώνη, Μεθώνη ή Πύλο αν μείνουμε θα είναι σχετικά έρημα επειδή είναι περισσότερο καλοκαιρινοί προορισμοί ή θα έχουν κόσμο λόγο Πάσχα;
Επίσης στην Καλαμάτα, τι είναι αυτό που (εκτός του κάστρου) πρέπει να δούμε;
Τέλος στην Καλαμάτα, πού βγαίνει αυτήν την εποχή περισσότερο ο κόσμος το βράδυ, παραλία ή στο κέντρο, γιατί ούτε καλοκαίρι είναι αλλά ούτε και χειμώνας.
Θα έχουν κόσμο for sure! ... κατεβαίνουν για Πάσχα όσοι κατάγονται από εκεί... οικογένειες .. αρκετές φορές έχουν και φίλους... δεν θα γίνεται ότι γίνεται τον Αύγουστο αλλά δεν θα είναι και ερημικα.

Εγω θα επέλεγα Πύλο με διαφορά...
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Επειδή σκεφτόμαστε τη Μεσσηνία και επειδή έχουμε πάει παλιότερα στην Καλαμάτα (αν και έβρεχε και δεν την είδαμε όσο θα έπρεπε, στο κάστρο για παράδειγμα δεν πήγαμε).
Κορώνη, Μεθώνη ή Πύλο αν μείνουμε θα είναι σχετικά έρημα επειδή είναι περισσότερο καλοκαιρινοί προορισμοί ή θα έχουν κόσμο λόγο Πάσχα;
Επίσης στην Καλαμάτα, τι είναι αυτό που (εκτός του κάστρου) πρέπει να δούμε;
Τέλος στην Καλαμάτα, πού βγαίνει αυτήν την εποχή περισσότερο ο κόσμος το βράδυ, παραλία ή στο κέντρο, γιατί ούτε καλοκαίρι είναι αλλά ούτε και χειμώνας.
Από τα μουσεία που αξίζουν πολύ κατά τηνν αποψη μου (ανάλογα βεβαια κα τα ενδιαφέροντά σας) είναι https://vgkareliascollection.com/ η συλλογή ελληνικών ενδυμασιών "Βικτωρία Γ. Καρέλια" Μία από τις πληρέστερες συλλογές ελληνικών τοπικών ενδυμασιών σε πανελλήνιο επίπεδο. Έχει επίσης ενα πολύ ωραίο μαγαζί, το "Καστράκι" στη Βέργα που πίνεις το καφε-ποτό σου με πιάτο όλη την Καλαμάτα!
Κι εγω θα ψηφίσω Πύλο, πολύ πιο ενδιαφέρουσα σαν πόλη από τις γειτόνισσές της! Όταν είχα παει είχε και μια έκθεση στο αρχοντικό του ολυμπιονίκη Τσικλητήρα, ρίξτε μια ματια τι παίζει!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κορώνη, Μεθώνη ή Πύλο αν μείνουμε θα είναι σχετικά έρημα επειδή είναι περισσότερο καλοκαιρινοί προορισμοί ή θα έχουν κόσμο λόγο Πάσχα;
Θα συμφωνήσω κι εγώ για Πύλο εφόσον θέλετε διανυκτέρευση. Οι άλλες δύο μου κάνουν πιο πολύ για εκδρομή τέτοια εποχή. Κόσμο θα βρεις αρκετό, μη σε προβληματίζει. Άχαστα επίσης είναι τα χωριά της Μεσσηνιακής Μάνης, με την προϋπόθεση βέβαια ότι έχετε αυτοκίνητο.
Τέλος στην Καλαμάτα, πού βγαίνει αυτήν την εποχή περισσότερο ο κόσμος το βράδυ, παραλία ή στο κέντρο, γιατί ούτε καλοκαίρι είναι αλλά ούτε και χειμώνας.
Συνήθως μέχρι το απόγευμα-νωρίς το βράδυ στην παραλία και μετά στο κέντρο.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και αν πάμε προς τα εκεί, ιδιαίτερα Καλαμάτα θα ζητήσω κι άλλες πληροφορίες. Είχαμε πάει το Πάσχα του 17 ή του 18 και είχε τρελαθεί στη βροχή και δεν καταφέραμε να δούμε σχεδόν τίποτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom