Που να παω για Πασχα;

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα σας
Με αναχώρηση από τη Δυτική Μακεδονία θέλουμε να πάμε ένα ταξιδάκι μετά το Πάσχα (από την τρίτη μέρα του Πάσχα 27/4) μέχρι την Κυριακή του Θωμά ή τη Δευτέρα αν μεταφερθεί η Πρωτομαγιά.
Το ταξίδι θα γίνει με φίλους και μία πρόταση είναι για 3 μέρες Πόρο και 3 Καλάβρυτα. Πώς το βλέπετε; Κάποια άλλη πρόταση;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εχω στο μυαλο μου την Κερκυρα, αλλα ψαχνω οσο περισσοτερες επιλογες γινεται και στην Ηπειρωτικη Ελλαδα. Ευχαριστω πολυ
Η Ναύπακτος είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή για Πάσχα, με αρκετό κόσμο κι έθιμα.
Επίσης το στανταρ είναι Πελοπόννησο, δε ξέρω όμως τι έχετε δει και σας ενδιαφέρει.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα..Η πελοπόννησος είναι στανταρακι...Έχει μάλιστα στο Λεωνίδιο και ενα ωραίο εθιμο με αερόστατα το βράδυ της Ανάστασης.
Πάσχα στο Λεωνίδιο
Είναι κοντά και το χωριό Κοσμας το οποίο ειναι πολύ γραφικό και αξίζει σιγουρα μια επίσκεψη.
 
Last edited:

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ανασύρω ξανά το θέμα που είχα δημιουργήσει πέρυσι περίπου τέτοια εποχή.
Λοιπόν, σκεφτόμαστε για 4-5 μέρες να πάμε σε κανένα νησί, ξεκινώντας από Δυτική Μακεδονία. Μάλλον από Παρασκευή 7 ή Σάββατο 8 Απριλίου (του Λαζάρου).
Σκεφτόμασταν για Σαντορίνη, αν βρίσκαμε κάτι οικονομικό (ξέρω ότι οικονομικό και Σαντορίνη δεν μπαίνουν στην ίδια πρόταση), αλλά ποντάρουμε ότι θα είναι και πριν το Πάσχα αλλά και όχι με φουλ τουριστική κίνηση. Από εκεί και πέρα, σκεφτόμαστε και καμία Φολέγανδρο αλλά και Αίγινα (ίσως και Αγκίστρι αν αξίζει).
Οτιδήποτε άλλο προτείνετε είναι ευπρόσδεκτο και όχι αναγκαστικά νησί.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σκεφτόμασταν για Σαντορίνη, αν βρίσκαμε κάτι οικονομικό (ξέρω ότι οικονομικό και Σαντορίνη δεν μπαίνουν στην ίδια πρόταση), αλλά ποντάρουμε ότι θα είναι και πριν το Πάσχα αλλά και όχι με φουλ τουριστική κίνηση. Από εκεί και πέρα, σκεφτόμαστε και καμία Φολέγανδρο αλλά και Αίγινα (ίσως και Αγκίστρι αν αξίζει).
Για μένα είναι η κατάλληλη εποχή γι' αυτό το νησί, οπότε αν τυχόν και βρείτε αεροπορικά σε καλή τιμή από Θεσσαλονίκη γιατί όχι. Φολέγανδρο δε θα πήγαινα πριν το Πάσχα (άλλη συζήτηση για το Πάσχα που έχουν έθιμα κτλ) άσε που το ακτοπλοϊκό ίσως ανεβάσει το κόστος. Αν ήθελα Κυκλάδες θα κοιτούσα καμιά Σύρο, Τήνο, Άνδρο, με την ταλαιπωρία βέβαια του να πας ως εκεί.
Είναι πολύ καλή περίπτωση βέβαια για μεγάλα νησιά, ειδικά αν βοηθήσει και λίγο ο καιρός, τύπου Λέσβο, Χίο, Σάμο, που έχουμε και συχνές συνδέσεις. Μπορείτε να κοιτάξετε και προς τα κει.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.
Εννοείς για τη Σαντορίνη ότι είναι το κατάλληλο νησί για αυτήν την περίοδο; Δε σκεφτόμαστε για αεροπλάνο, γιατί (αν τελικά αποφασίσουμε για νησί του Αιγαίου), μάλλον το βράδυ της Παρασκευής 7 Απριλίου θα κατεβούμε Αθήνα, οπότε θα πάρουμε το Σάββατο το πρωί το καράβι να πάμε για το νησί που θα έχουμε αποφασίσει. Τη Σαντορίνη την έχω απωθημένο φωτογραφικά, γιατί έχεις τόσα πράγματα να φωτογραφίσεις (έχω τρέλα με τη φωτογραφία τοπίου) και δεν έχω καταφέρει ακόμα να πάω. Πριν κάτι χρόνια σε μια καφετέρια στη Θεσσαλονίκη, ήμουν με την παρέα μου, κάπου Φεβρουάριος ήταν και σκεφτόμασταν που να πάμε το καλοκαίρι και συζητούσαμε αν μπορέσουμε να βρούμε σχετικά οικονομικό κατάλυμα και στη διπλανή παρέα μάς άκουσε κάποιος και μας πρότεινε να πάμε Πάσχα (συγκεκριμένα ήταν από την Σαντορίνη κιόλας) και από τότε άρχισε να μας μπαίνει στο μυαλό για Πάσχα. Και ειδικά αυτές τις μέρες που σκεφτόμαστε προορισμό, άρχισα να σκέφτομαι να πηγαίνουμε Κυκλάδες, που είναι ιδιαίτερα τουριστικά νησιά, προς Πάσχα ώστε και να βρίσκουμε πιο εύκολα καταλύματα αλλά και να είναι και πιο οικονομικά.
Δηλαδή στη Φολέγανδρο (πέρα από τα έθιμα) που δεν τα προλαβαίνουμε, δεν αξίζει γενικά;
Σύρο έχουμε πάει καλοκαίρι. Δεν ξέρω πόσο διαφορετικά θα είναι τώρα. Θα ήθελα όμως να πάω μια χρονιά ακριβώς τις μέρες του Πάσχα λόγω και των δύο κοινοτήτων Ορθοδόξων και Καθολικών για να δω "πράγματα".
Και την Τήνο την έχουμε στα σχέδια. Όσο για Άνδρο, πού προτείνεις (εσύ ή κάποιος άλλος να μείνουμε); Στο λιμάνι η Μπατσί ή στο λιμάνι το Γαύριο;
Υπό ποια έννοια θεωρείς ότι είναι ωραία σε μεγάλα νησιά; Σάμο ήμουν το καλοκαίρι που μας πέρασε (και πηγαίνοντας από Πυθαγόρειο προς Πάτμο, περάσαμε από Αγαθονήσι και σε θυμήθηκα για κάτι που είχες γράψει εσύ αν δεν κάνω λάθος και πραγματικά με ενθουσίασε η γραφικότητά του - το καλοκαίρι, καλά να είμαστε, το σκεφτόμαστε για island hopping προς Δωδεκάνησα). Λέσβο είχαμε πάει το καλοκαίρι του 21. Χίο δεν έχουμε πάει οπότε δεν ξέρω... Θα προτιμούσα τις μέρες του Πάσχα να δω και το εντυπωσιακό έθιμο του ρουκετοπόλεμου στον Βροντάδο.
Και Πάρο σκεφτήκαμε και ουσιαστικά εν δυνάμει προορισμοί είναι όλες οι Κυκλάδες και όχι μόνο...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εννοείς για τη Σαντορίνη ότι είναι το κατάλληλο νησί για αυτήν την περίοδο;
Όχι, ότι είναι η κατάλληλη περίοδος γι' αυτό το νησί, όπως και το φθινόπωρο από τέλος Σεπτεμβρίου και μετά. Καλοκαίρι δε θέλω ούτε να τη βλέπω μπροστά μου.
Δε σκεφτόμαστε για αεροπλάνο
Μα δεν είναι κρίμα αν έχει απευθείας πτήσεις να φάτε μια μέρα για να φτάσετε ως εκεί με πλοίο; Είναι μακριά.
έχεις τόσα πράγματα να φωτογραφίσεις (έχω τρέλα με τη φωτογραφία τοπίου)
Ακριβώς έτσι είναι, πολλαπλές κι εξαιρετικές φωτογραφικές αφορμές.
μας πρότεινε να πάμε Πάσχα (συγκεκριμένα ήταν από την Σαντορίνη κιόλας) και από τότε άρχισε να μας μπαίνει στο μυαλό για Πάσχα. Και ειδικά αυτές τις μέρες που σκεφτόμαστε προορισμό, άρχισα να σκέφτομαι να πηγαίνουμε Κυκλάδες, που είναι ιδιαίτερα τουριστικά νησιά, προς Πάσχα ώστε και να βρίσκουμε πιο εύκολα καταλύματα αλλά και να είναι και πιο οικονομικά.
Έχω πάει Πάσχα και ήταν όντως εξαιρετικά. Άλλο νησί όπως και τα περισσότερα βέβαια αυτή την περίοδο. Είναι πολύ σωστό το σκεπτικό αυτό, συμφωνώ κι εγώ και το έχω κάνει πράξη, έτσι πήγα άλλωστε και Μύκονο, Άνδρο κτλ.
Δηλαδή στη Φολέγανδρο (πέρα από τα έθιμα) που δεν τα προλαβαίνουμε, δεν αξίζει γενικά;
Είναι κρίμα να πάτε σ' ένα τόσο όμορφο νησάκι, σ' ένα πραγματικό στολίδι, τόσο εκτός σεζόν. Δε ξέρω, απλά γνώμη εκφράζω.
Θα ήθελα όμως να πάω μια χρονιά ακριβώς τις μέρες του Πάσχα λόγω και των δύο κοινοτήτων Ορθοδόξων και Καθολικών για να δω "πράγματα".
Είναι εμπειρία όταν συμπέσουν και τα δύο στη Σύρο. Έχω πάει Πάσχα και σ' αυτό το νησί πάντως, ήταν πολύ ωραία.
Όσο για Άνδρο, πού προτείνεις (εσύ ή κάποιος άλλος να μείνουμε); Στο λιμάνι η Μπατσί ή στο λιμάνι το Γαύριο;
Τέτοια εποχή αυστηρά και μόνο στη Χώρα, πουθενά αλλού. Είναι βολική σχετικά η Άνδρος, μπορείτε και με πτήση ως Αθήνα, λεωφορείο για Ραφήνα, πλοίο μόνο 2 ωρίτσες κι από εκεί νοικιάζετε αμάξι και γυρνάτε το νησί.
Υπό ποια έννοια θεωρείς ότι είναι ωραία σε μεγάλα νησιά;
Για το γεγονός και μόνο ότι θα έχουν κόσμο, θα ναι όλα ανοικτά, και θα μπορείτε βέβαια να αξιοποιήσετε όλες τις διαθέσιμες ημέρες βλέποντας αξιοθέατα χωρίς να «εγκλωβιστείτε» στα λιγοστά που θα προσφέρει την εποχή αυτή ένα μικρό νησί.
και σε θυμήθηκα για κάτι που είχες γράψει εσύ αν δεν κάνω λάθος και πραγματικά με ενθουσίασε η γραφικότητά του - το καλοκαίρι, καλά να είμαστε, το σκεφτόμαστε για island hopping προς Δωδεκάνησα).
Ναι εγώ το χα γράψει και το θυμάμαι. Το Island hopping στα Βόρεια Δωδεκάνησα είναι από τις αγαπημένες μου εκδρομές και νομίζω από τις καλύτερες που μπορεί να κάνει κάποιος, κινούμενος σε Πάτμο, Λειψούς, Αρκιούς, Αγαθονήσι, Λέρο. Είναι εκπληκτικά, εύχομαι να το πάρετε απόφαση και να πάτε.
Θα προτιμούσα τις μέρες του Πάσχα να δω και το εντυπωσιακό έθιμο του ρουκετοπόλεμου στον Βροντάδο.
Είναι πολύ ωραίο να το βλέπεις από ψηλά, αλλά πολύ επικίνδυνο όσο πλησιάζεις στο χωριό. :haha:
Νησάρα η Χίος γενικά και πολύ βολική περίπτωση σ' αυτό που θέλετε να κάνετε, παρόλο που δεν πέφτει ακριβώς τις ημέρες του Πάσχα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.645
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Συμφωνώ με τον @psilos3 για Σαντορίνη το Πάσχα. Το έχω κάνει κι εγώ και ήταν εξαιρετικά. Με κόσμο όσο πρέπει και σαφώς ποιοτικότερο από τους καλοκαιρινούς Ούνους και τιμές πολύ καλύτερες από το καλοκαίρι. Επίσης αρκετά μαγαζιά ανοιχτά (όχι όλα, όσα πρέπει). Αν σας κάνει και καλό καιρό θα το ευχαριστηθήτε.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Όχι, ότι είναι η κατάλληλη περίοδος γι' αυτό το νησί, όπως και το φθινόπωρο από τέλος Σεπτεμβρίου και μετά. Καλοκαίρι δε θέλω ούτε να τη βλέπω μπροστά μου.
Ναι πιστεύω θα είναι πολύ ωραία και προφανώς με λιγότερο κόσμο. Να μην έχει κόσμο δεν νομίζω ε; Για να δούμε...
Μα δεν είναι κρίμα αν έχει απευθείας πτήσεις να φάτε μια μέρα για να φτάσετε ως εκεί με πλοίο; Είναι μακριά.

Ακριβώς έτσι είναι, πολλαπλές κι εξαιρετικές φωτογραφικές αφορμές.
Τώρα με βάζεις σε άλλου είδους σκέψεις, εννοώ μέσω αεροπλάνου... Γενικά δεν ταξίδευα με αεροπλάνο, αλλά βλέπω ότι βολεύει πολύ, γιατί διαφορετικά χάνεις ώρες. Οπότε μπορεί να το επιχειρήσουμε έτσι τελικά. Υπάρχει κάποιο θέμα εδώ για να πάρω πληροφορίες για ταξίδι με αεροπλάνο να ενημερωθώ πλήρως; Γιατί εκτός από ένα ταξίδι πριν χρόνια στη Βαρκελώνη, πρέπει να πάω πολύ πίσω χρονικά για να θυμηθώ πότε ταξίδεψα με αεροπλάνο. Μήπως όμως έτσι το ταξίδι μας βγει πολύ πιο ακριβό;
Όσο για τις φωτογραφίες, αν πάμε τελικά Σαντορίνη, συνέχεια θα βγάζω μου φαίνεται γιατί από ό,τι είδα έχει άπειρες αφορμές για φωτογραφίες.

Έχω πάει Πάσχα και ήταν όντως εξαιρετικά. Άλλο νησί όπως και τα περισσότερα βέβαια αυτή την περίοδο. Είναι πολύ σωστό το σκεπτικό αυτό, συμφωνώ κι εγώ και το έχω κάνει πράξη, έτσι πήγα άλλωστε και Μύκονο, Άνδρο κτλ.
Ουσιαστικά αυτές τις μέρες το σκέφτηκα να πηγαίνουμε στα πιο τουριστικά το Πάσχα και στα άλλα που είναι πιο μακρινά να πηγαίνουμε καλοκαίρι, συνήθως Ιούλιο που μας βολεύει και περισσότερο. Φέτος άρχισε να μου κολλάει και η Άνδρος ως πιθανός προορισμός.

Είναι κρίμα να πάτε σ' ένα τόσο όμορφο νησάκι, σ' ένα πραγματικό στολίδι, τόσο εκτός σεζόν. Δε ξέρω, απλά γνώμη εκφράζω.
Εννοείται ότι τη θέλω τη γνώμη σου, μιας και έχω διαβάσει πολλά σου κείμενα και έχεις ταξιδέψει πολύ, αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί είναι η Φολέγανδρος είναι κρίμα να πάμε σε ένα τόσο όμορφο νησί εκτός σεζόν και για δεν είναι εκτός σεζόν για παράδειγμα σε Σαντορίνη, Άνδρο κλπ. Εκτός αν έχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό γνώρισμα η Σαντορίνη και αξίζει να πάμε σε πιο high season.

Είναι εμπειρία όταν συμπέσουν και τα δύο στη Σύρο. Έχω πάει Πάσχα και σ' αυτό το νησί πάντως, ήταν πολύ ωραία.
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά έχω διαβάσει ή μου έχουν πει ντόπιοι στη Σύρο που πήγαμε το 16 ότι πάντα και οι Καθολικοί γιορτάζουν το Πάσχα τους όταν είναι το Ορθόδοξο Πάσχα για να γιορτάζει όλο το νησί μαζί και επειδή πολλοί έχουν παντρευτεί μεταξύ τους (Ορθόδοξοι/ες με Καθολικούς/ές) και το κάνουν έτσι για να γιορτάζουν όλες οι οικογένειες μαζί. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω...
Τέτοια εποχή αυστηρά και μόνο στη Χώρα, πουθενά αλλού. Είναι βολική σχετικά η Άνδρος, μπορείτε και με πτήση ως Αθήνα, λεωφορείο για Ραφήνα, πλοίο μόνο 2 ωρίτσες κι από εκεί νοικιάζετε αμάξι και γυρνάτε το νησί.
Τώρα είδα ότι είναι από την άλλη πλευρά η Χώρα σε σχέση με το λιμάνι το Γαύριο. "Επιμένεις" να με στέλνεις με αεροπλάνο ε; :p Εννοείται πως κάνω χιούμορ. Μου φαίνεται την Άνδρο θα τη βάλω για δεύτερο προορισμό αν δεν μας προκύψει η Σαντορίνη.
Για το γεγονός και μόνο ότι θα έχουν κόσμο, θα ναι όλα ανοικτά, και θα μπορείτε βέβαια να αξιοποιήσετε όλες τις διαθέσιμες ημέρες βλέποντας αξιοθέατα χωρίς να «εγκλωβιστείτε» στα λιγοστά που θα προσφέρει την εποχή αυτή ένα μικρό νησί.
Δηλαδή για λόγους ποικιλίας στο τι να κάνουμε. Δίκιο έχεις και ένα μεγάλο νησί πάντα θα βρεις να κάνεις κάτι.
Ναι εγώ το χα γράψει και το θυμάμαι. Το Island hopping στα Βόρεια Δωδεκάνησα είναι από τις αγαπημένες μου εκδρομές και νομίζω από τις καλύτερες που μπορεί να κάνει κάποιος, κινούμενος σε Πάτμο, Λειψούς, Αρκιούς, Αγαθονήσι, Λέρο. Είναι εκπληκτικά, εύχομαι να το πάρετε απόφαση και να πάτε.
Δηλαδή, πραγματικά, πλησιάζαμε στο λιμάνι του Αγαθονησίου και αριστερά είχε μια παραλία με γαλαζοπράσινα νερά (μου θύμισε Άνω Κουφονήσι) με ένα δενδράκι και 5 άτομα που απολάμβαναν όλη την παραλία.
Για το island hopping εγώ προσωπικά το έχω πάρει απόφαση και σκέφτομαι να μένουμε 2-3 μέρες σε καθένα (οκ, είναι ένα πρόβλημα να κουβαλάς συνέχεια τα πράγματά σου, αλλά μπροστά σε αυτό το συναίσθημα του κάτι καινούριο δεν υπολογίζω τίποτα). Αυτά τα νησιά προτείνεις ε; Βασικά Πάτμο πήγαμε πέρυσι και μου άρεσε πάρα πολύ το νησί, αλλά δε μου άρεσε η θρησκευτική - εκκλησιαστική εμπορευματοποίηση του νησιού. Αστυπάλαια το ψάξαμε για Αύγουστο αλλά δε βρίσκαμε κατάλυμα. Όλα τα άλλα που γράφεις είναι πιθανά να πάμε. Ίσως να επιχειρήσουμε πρώτη στάση σε κάποιο κυκλαδονήσι και σκεφτόμαστε μέχρι Κάρπαθο και μετά Κρήτη να φτάσουμε και μετά επιστροφή. Όλα είναι βέβαια ρευστά μέχρι τον Ιούλιο και θα δούμε. Αλλά βγήκα τελείως εκτός...
Είναι πολύ ωραίο να το βλέπεις από ψηλά, αλλά πολύ επικίνδυνο όσο πλησιάζεις στο χωριό. :haha:
Νησάρα η Χίος γενικά και πολύ βολική περίπτωση σ' αυτό που θέλετε να κάνετε, παρόλο που δεν πέφτει ακριβώς τις ημέρες του Πάσχα.
Τόσο επικίνδυνο είναι να είσαι στο χωριό και να το βλέπεις τον ρουκετοπόλεμο; Βασικά δε με αφορά φέτος γιατί δε θα είμαστε το Πάσχα εκεί.
Από αυτά που ανέφερες, επειδή πήγαμε στα δύο, μένει η Χίος. Οπότε με ένα αεροπλάνο φτάνουμε και γρήγορα και δεν το αποκλείουμε λόγω μεγάλης διαδρομής με καράβι από Αθήνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom