Που να παω για Πασχα;

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Συμφωνώ με τον @psilos3 για Σαντορίνη το Πάσχα. Το έχω κάνει κι εγώ και ήταν εξαιρετικά. Με κόσμο όσο πρέπει και σαφώς ποιοτικότερο από τους καλοκαιρινούς Ούνους και τιμές πολύ καλύτερες από το καλοκαίρι. Επίσης αρκετά μαγαζιά ανοιχτά (όχι όλα, όσα πρέπει). Αν σας κάνει και καλό καιρό θα το ευχαριστηθήτε.
Ωραία. Έτσι κι αλλιώς μάλλον η προτεραιότητά μας θα είναι για Σαντορίνη. Θα κριθούν πολλά και από το αν θα βρούμε σχετικά προσιτό κατάλυμα.
Κάτι άλλο,, πού είναι καλύτερα να μείνουμε στη Σαντορίνη; Προς Φυροστεφάνι μήπως;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να μην έχει κόσμο δεν νομίζω ε; Για να δούμε...
Σαντορίνη είναι, πάντα έχει κόσμο, εκείνη την εποχή όμως τόσο - όσο. Δε βλέπω όμως απευθείας πτήσεις για Απρίλη μήνα, συνήθως ξεκινούν από Μάιο, οπότε δε ξέρω κατά πόσο βολεύει γιατί ανεβαίνει το κόστος.
Υπάρχει κάποιο θέμα εδώ για να πάρω πληροφορίες για ταξίδι με αεροπλάνο να ενημερωθώ πλήρως;
Πολύ γενικά μπορείς να δεις για όλες τις εταιρείες σ' αυτό:
Αεροπορικές Εταιρείες
Κατά τα άλλα ψάχνεις στις γνωστές μηχανές αναζήτησης κι αν προκύψει οποιαδήποτε απορία επανέρχεσαι.
Ουσιαστικά αυτές τις μέρες το σκέφτηκα να πηγαίνουμε στα πιο τουριστικά το Πάσχα και στα άλλα που είναι πιο μακρινά να πηγαίνουμε καλοκαίρι
Πάρα πολύ σωστή λογική, εφαρμόζω για χρόνια την ίδια.
γιατί είναι η Φολέγανδρος είναι κρίμα να πάμε σε ένα τόσο όμορφο νησί εκτός σεζόν και για δεν είναι εκτός σεζόν για παράδειγμα σε Σαντορίνη, Άνδρο κλπ.
Γιατί δεν έχει ανοίξει ούτε το 30% του νησιού και γιατί δεν έχει το μπάνιο στη θάλασσα που όσο να ναι είναι ένα κίνητρο. Εν αντιθέσει με τα μεγάλα νησιά που έχουν τα πάντα. Βέβαια όλα αυτά είναι καθαρά προσωπικές και υποκειμενικές απόψεις. Ξέρω κοπέλα που πήγε στη Φολέγανδρο Χριστούγεννα πχ.
πάντα και οι Καθολικοί γιορτάζουν το Πάσχα τους όταν είναι το Ορθόδοξο Πάσχα για να γιορτάζει όλο το νησί μαζί
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δε γίνεται έτσι, τουλάχιστον από πλευράς επίσημων εκδηλώσεων.
Τώρα είδα ότι είναι από την άλλη πλευρά η Χώρα σε σχέση με το λιμάνι το Γαύριο.
Ναι είναι πολύ μακριά κιόλας, έχετε να διανύσετε απόσαση 45 περίπου λεπτών ως τη Χώρα, που επαναλαμβάνω, για τέτοια εποχή αποτελεί μονόδρομο αν τυχόν και την επιλέξετε. Εμένα πάντως στις Πασχαλινές μου εκδρομές δε μου έκατσε και πολύ καλά η Άνδρος, όχι λόγω νησιού που είναι ιδιαίτερο και πανέμορφο, κυρίως λόγω ανθρώπων, τα χω αναλύσει στην πασχαλινή ιστορία μου.
Δηλαδή, πραγματικά, πλησιάζαμε στο λιμάνι του Αγαθονησίου και αριστερά είχε μια παραλία με γαλαζοπράσινα νερά
Πρόκειται για την παραλία της «σπηλιάς» και είναι φανταστική, έχω γράψει σχετικά εδώ
είναι ένα πρόβλημα να κουβαλάς συνέχεια τα πράγματά σου, αλλά μπροστά σε αυτό το συναίσθημα του κάτι καινούριο δεν υπολογίζω τίποτα
Έτσι ακριβώς, δε βλέπω πουθενά κανένα πρόβλημα. :cool:
Αυτό προτείνω αν πιάσετε Βορ. Δωδεκάνησα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Τόσο επικίνδυνο είναι να είσαι στο χωριό και να το βλέπεις τον ρουκετοπόλεμο;
Από ψηλά όχι, έχουν σημεία θέασης και το θέαμα είναι εντυπωσιακο. Μη κάνεις το λάθος να κατέβεις στο χωριό γιατί θες να φύγεις όμως, κινδυνεύεις!
Οπότε με ένα αεροπλάνο φτάνουμε και γρήγορα
Πετάει και η Ολυμπιακή και η Sky Express από Θεσσαλονίκη, οπότε υπάρχουν επιλογές. Είναι και το αεροδρόμιο της Χίου μέσα στην πόλη, οπότε σε 2 ωρίτσες χονδρικά είστε στρωμένοι στο τραπέζι. 🙃
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ωραία. Έτσι κι αλλιώς μάλλον η προτεραιότητά μας θα είναι για Σαντορίνη. Θα κριθούν πολλά και από το αν θα βρούμε σχετικά προσιτό κατάλυμα.
Κάτι άλλο,, πού είναι καλύτερα να μείνουμε στη Σαντορίνη; Προς Φυροστεφάνι μήπως;
Φυροστεφάνι είχα μείνει και δεν το μετάνιωσα. Ήταν φανταστικά. Μην με ρωτήσεις σε ποιο κατάλυμα, δεν θυμάμαι.:icon_redface:
Αλλά είναι και θέμα κόστους η επιλογή σου.
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
26
Likes
54
Ωραία. Έτσι κι αλλιώς μάλλον η προτεραιότητά μας θα είναι για Σαντορίνη. Θα κριθούν πολλά και από το αν θα βρούμε σχετικά προσιτό κατάλυμα.
Κάτι άλλο,, πού είναι καλύτερα να μείνουμε στη Σαντορίνη; Προς Φυροστεφάνι μήπως;
Η Σαντορίνη είναι ωραία αυτή την περίοδο, αν και να είστε προετοιμασμένοι και για λίγο κρύο, ιδιαίτερα το βράδυ. Βέβαια από έθιμα θα δείτε μόνο τους Λάζαρους, το Σάββατο του Λαζάρου και όχι τις φωτιές στον Πύργο τη Μ. Παρασκευή αλλά δεν πειράζει. Όσο για κατάλυμα θα κοιτούσα κι εγώ Φηρά ή Φηροστεφάνι, για εύκολη πρόσβαση.
 

noraki

Member
Μηνύματα
31
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
Μιλανο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κουβα
Εάν επιλέξεις Σαντορίνη πηγα τον Ιούλιο που μας πέρασε και σου έχω κάποιες προτάσεις.1.Ξενοδοχειο στα Φηρα κεντρικότατο με πολυ ωραία θέα και το έκλεισα απο τους ίδιους που μου έκαναν και καλύτερη τιμη Theoxenia hotel,υπάρχει και το αδερφάκι του που μπορείς να κάνεις χρηση της πισίνας αλλά για το Πάσχα μάλλον θα είναι άχρηστο.... 2.Επισκεψη στο Μεγαλοχώρι must ένα πολυ όμορφο χωριό με ενα πολύ ωραίο εστιατοριο -gallery την alisachni art & wine gallery λόγος για να επισκεφτώ ακόμη μια φορά το νησί! 3.Στην παραλία της Περίσσας για θαλασσινά vfm Frantzeskos και το παραθαλάσσιο εστιατόριο με ethnik επιρροές το Tranquillo, οι ίδιοι έχουν και δωμάτια πίσω απο το μαγαζί με πολύ καλές τιμές, εαν θυμάμαι καλά κοντά στα 60ευρω το δίκλινο τον Ιουλιο. 3. Η Σαντορίνη είναι ένα ακριβό νησί αλλά άμα ψαχτείς λίγο υπάρχουν πολύ καλές vfm επιλογές και δεν είναι λίγες!
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Σαντορίνη είναι, πάντα έχει κόσμο, εκείνη την εποχή όμως τόσο - όσο. Δε βλέπω όμως απευθείας πτήσεις για Απρίλη μήνα, συνήθως ξεκινούν από Μάιο, οπότε δε ξέρω κατά πόσο βολεύει γιατί ανεβαίνει το κόστος.
Εννοείς ότι ανεβαίνει το κόστος επειδή θα κατέβουμε Πειραιά και μετά θα πάρουμε καράβι; Έτσι κι αλλιώς αυτήν ήταν η πρωταρχική ιδέα και με αυτόν τον τρόπο μπορεί να μείνω Αθήνα μετά το νησί.
Πολύ γενικά μπορείς να δεις για όλες τις εταιρείες σ' αυτό:
Αεροπορικές Εταιρείες
Κατά τα άλλα ψάχνεις στις γνωστές μηχανές αναζήτησης κι αν προκύψει οποιαδήποτε απορία επανέρχεσαι.
Θα αρχίσω να διαβάζω από εκεί για να δω τι επιλογές έχω και να ξέρω για μελλοντικά ταξίδια. Για τώρα λίγο που κοίταξα μέσω της Google για ξενοδοχεία, είδα αρκετές καλές τιμές και αν βρούμε σχετικά προσιτό κατάλυμα δεν κοιτάμε τίποτα άλλο και θα κλείσουμε για Σαντορίνη, κάτι που με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενο.
Πάρα πολύ λογική, εφαρμόζω για χρόνια την ίδια.

Γιατί δεν έχει ανοίξει ούτε το 30% του νησιού και γιατί δεν έχει το μπάνιο στη θάλασσα που όσο να ναι είναι ένα κίνητρο. Εν αντιθέσει με τα μεγάλα νησιά που έχουν τα πάντα. Βέβαια όλα αυτά είναι καθαρά προσωπικές και υποκειμενικές απόψεις. Ξέρω κοπέλα που πήγε στη Φολέγανδρο Χριστούγεννα πχ.
Να σου πω την αλήθεια φέτος το σκέφτηκα για να πηγαίνω Πάσχα σε πιο δημοφιλής προορισμούς γιατί παλιότερα υπήρχαν αλλά ζητήματα δυσάρεστα και ο κορονοιος, οπότε δεν οργάνωνα ταξίδια για Πάσχα.
Όσο για τη Φολέγανδρο, που γράφεις ότι ούτε το 30% δεν έχει ανοίξει, αν δεν το έλεγες ούτε που θα περνούσε από το μυαλό μου. Δηλαδή και Πάσχα που είναι αρχές Μαΐου, πάλι θα έχουν ανοίξει λίγες επιχειρήσεις; Το ρωτάω για να ξέρω και για άλλες χρονιές που το Πάσχα θα πέφτει πιο αργά και με βολεύει το Πάσχα λόγω του ότι είμαι εκπαιδευτικός.
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δε γίνεται έτσι, τουλάχιστον από πλευράς επίσημων εκδηλώσεων.
Επειδή είχα αυτήν την εντύπωση για χρόνια, ουσιαστικά από το 2016 που πήγαμε καλοκαίρι στη Σύρο και για αυτό το έψαξα λίγο τώρα.
«Εδώ το Πάσχα γιορτάζεται κάθε χρόνο ταυτόχρονα από ορθόδοξους και καθολικούς (ανεξάρτητα από την κανονική ημερομηνία του καθολικού Πάσχα) και αποτελεί μία από τις ελάχιστες περιπτώσεις σε όλον τον κόσμο ταυτόχρονου εορτασμού του από ορθόδοξους και καθολικούς χριστιανούς.»
Πάσχα στη Σύρο | Syros - More than an island
Ναι είναι πολύ μακριά κιόλας, έχετε να διανύσετε απόσαση 45 περίπου λεπτών ως τη Χώρα, που επαναλαμβάνω, για τέτοια εποχή αποτελεί μονόδρομο αν τυχόν και την επιλέξετε. Εμένα πάντως στις Πασχαλινές μου εκδρομές δε μου έκατσε και πολύ καλά η Άνδρος, όχι λόγω νησιού που είναι ιδιαίτερο και πανέμορφο, κυρίως λόγω ανθρώπων, τα χω αναλύσει στην πασχαλινή ιστορία μου.
Διάβασα εχτές το βράδυ αργά την ιστορία σου και τι αντιμετωπίσατε στην Άνδρο και ουσιαστικά επιβεβαίωσα αυτά που άκουγα δεξιά και αριστερά για το νησί. Πάντως δουλεύει και μια φίλη μου σεζόν τα δύο τελευταία καλοκαίρια οπότε θα πάρω και από εκεί πληροφορίες. Περισσότερο για το τι να αποφύγουμε.
Πρόκειται για την παραλία της «σπηλιάς» και είναι φανταστική, έχω γράψει σχετικά εδώ
Δεν ξέρω αν είναι η παραλία της σπηλιάς και διάβασα τα όσα γράφεις και γενικά μου αρέσουν πολύ τα «στησίματα» των φωτογραφιών σου, τα κάδρα δηλαδή. Δεν είμαι σίγουρος γιατί πάνω από το καράβι τι να καταλάβεις. Πάντως με ενθουσίασε η τραγικότητα και η ηρεμία του περιβάλλοντος. Σίγουρα θα το συμπεριλάβουμε και το Αγαθονήσι στο island hopping του Ιουλίου αλλά τότε θα ανοίξω μάλλον 4να καινούριο θέμα αν κάπου έχουμε απορίες.
Έτσι ακριβώς, δε βλέπω πουθενά κανένα πρόβλημα. :cool:
Αυτό προτείνω αν πιάσετε Βορ. Δωδεκάνησα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Θα ξεκινήσουμε μάλλον από Πειραιά και ίσως πιάσουμε και κάποιο νησί των Κυκλάδων ώστε να «σπάσουμε το μεγάλο ταξίδι από Πειραιά προς Δωδεκάνησα.
Από ψηλά όχι, έχουν σημεία θέασης και το θέαμα είναι εντυπωσιακο. Μη κάνεις το λάθος να κατέβεις στο χωριό γιατί θες να φύγεις όμως, κινδυνεύεις!

Πετάει και η Ολυμπιακή και η Sky Express από Θεσσαλονίκη, οπότε υπάρχουν επιλογές. Είναι και το αεροδρόμιο της Χίου μέσα στην πόλη, οπότε σε 2 ωρίτσες χονδρικά είστε στρωμένοι στο τραπέζι. 🙃
Εγώ νόμισα ότι το είπες στην πλάκα για το ότι είναι επικίνδυνα αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν σημεία θέασης μια χαρά τα την αράξουμε εκεί μιας και όπως λες είναι εντυπωσιακό.
Και μιας και αναφέρεις για αεροπορικές εταιρείες από Θεσσαλονίκη που πηγαίνουν Χίο, ίσως έτσι βολεύει περισσότερο από τη Χίο να ξεκινήσουμε το island hopping, φυσικά δίνοντας αρκετές μέρες στη Χίο γιατί είναι και μεγάλο νησί.

Βλέπω ότι υπάρχουν και άλλα πολύ ενδιαφέροντα μηνύματα για τη Σαντορίνη αλλά επειδή είμαι έξω για καφέ και ήδη έχω ζαλιστεί με αυτά που έχω γράψει από κινητό, θα επιστρέψω σπίτι να τσεκάρω τις πληροφορίες και τότε θα γράψω εδώ ώστε να είναι πιο ουσιαστική η συζήτηση και για τους μελλοντικούς φίλους που θα θελήσουν να πάρουν πληροφορίες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.938
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εννοείς ότι ανεβαίνει το κόστος επειδή θα κατέβουμε Πειραιά και μετά θα πάρουμε καράβι; Έτσι κι αλλιώς αυτήν ήταν η πρωταρχική ιδέα και με αυτόν τον τρόπο μπορεί να μείνω Αθήνα μετά το νησί.
Ότι ανεβαίνει το κόστος για αεροπορικό μέσω Αθηνών. Για καράβι δεν έκανα καν κουβέντα, μου φαίνεται υπερβολικά μακριά για να πάω από Πειραιά και μεγάλη ταλαιπωρία για 4 μέρες.
είδα αρκετές καλές τιμές και αν βρούμε σχετικά προσιτό κατάλυμα δεν κοιτάμε τίποτα άλλο και θα κλείσουμε για Σαντορίνη
Νομίζω ότι οι τιμές των καταλυμάτων τέτοια εποχή δεν αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα. Κοιτάξτε Φηρά ή εκεί γύρω για ευκολία.
Το ρωτάω για να ξέρω και για άλλες χρονιές που το Πάσχα θα πέφτει πιο αργά και με βολεύει το Πάσχα λόγω του ότι είμαι εκπαιδευτικός.
Στις περισσότερες εκδρομές που χω πάει το Πάσχα δεν έχουν ανοίξει όλες οι επιχειρήσεις που λειτουργούν και το καλοκαίρι, πόσο μάλλον σε μικρά νησιά με μικρή σεζόν. ;)
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Φυροστεφάνι είχα μείνει και δεν το μετάνιωσα. Ήταν φανταστικά. Μην με ρωτήσεις σε ποιο κατάλυμα, δεν θυμάμαι.:icon_redface:
Αλλά είναι και θέμα κόστους η επιλογή σου.
Σίγουρα θα είναι μία από τις κυριότερες επιλογές το κόστος. Βασικά από ό,τι βλέπω, πρώτη μας επιλογή θα είναι τα Φυρά και μετά το Φυροστεφάνι. Είχα διαβάσει παλιότερα ότι μπορείς να πας από Φυροστεφάνι σε Φυρά με τα πόδια. Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μακριά;

Η Σαντορίνη είναι ωραία αυτή την περίοδο, αν και να είστε προετοιμασμένοι και για λίγο κρύο, ιδιαίτερα το βράδυ. Βέβαια από έθιμα θα δείτε μόνο τους Λάζαρους, το Σάββατο του Λαζάρου και όχι τις φωτιές στον Πύργο τη Μ. Παρασκευή αλλά δεν πειράζει. Όσο για κατάλυμα θα κοιτούσα κι εγώ Φηρά ή Φηροστεφάνι, για εύκολη πρόσβαση.
Όταν λέμε λίγο κρύο; Εννοείς το βράδυ με μπουφάν; Πάντως, αν και νωρίς, κοιτώντας τον καιρό είδα κάτι 13-16 θερμοκρασίες εκείνες τις μέρες. Προερχόμενοι από Δυτική Μακεδονία, μια χαρά θερμοκρασία μου φαίνεται αν και δεν ξέρω πόσο επηρεάζει ο αέρας. Εντάξει, όσο για τα έθιμα, περισσότερο πάμε για να δούμε τη Σαντορίνη και λιγότερο για τα έθιμα του Πάσχα, μιας και ήδη γνωρίζουμε ότι δε θα είμαστε εκεί το Πάσχα. Για κατάλυμα, πρώτα θα ψάξουμε προς Φηρά και βλέπουμε.
Εάν επιλέξεις Σαντορίνη πηγα τον Ιούλιο που μας πέρασε και σου έχω κάποιες προτάσεις.1.Ξενοδοχειο στα Φηρα κεντρικότατο με πολυ ωραία θέα και το έκλεισα απο τους ίδιους που μου έκαναν και καλύτερη τιμη Theoxenia hotel,υπάρχει και το αδερφάκι του που μπορείς να κάνεις χρηση της πισίνας αλλά για το Πάσχα μάλλον θα είναι άχρηστο.... 2.Επισκεψη στο Μεγαλοχώρι must ένα πολυ όμορφο χωριό με ενα πολύ ωραίο εστιατοριο -gallery την alisachni art & wine gallery λόγος για να επισκεφτώ ακόμη μια φορά το νησί! 3.Στην παραλία της Περίσσας για θαλασσινά vfm Frantzeskos και το παραθαλάσσιο εστιατόριο με ethnik επιρροές το Tranquillo, οι ίδιοι έχουν και δωμάτια πίσω απο το μαγαζί με πολύ καλές τιμές, εαν θυμάμαι καλά κοντά στα 60ευρω το δίκλινο τον Ιουλιο. 3. Η Σαντορίνη είναι ένα ακριβό νησί αλλά άμα ψαχτείς λίγο υπάρχουν πολύ καλές vfm επιλογές και δεν είναι λίγες!
Όπως έχω γράψει ήδη, η πρώτη μας επιλογή θα είναι η Σαντορίνη. Για το ξενοδοχείο που αναφέρεις το βρήκα ήδη και αν θέλεις ανέφερε και πόσο πήγαινε η βραδιά για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης. Αυτή τη στιγμή το Google το εμφανίζει στα 135. Από εκεί και πέρα, βλέποντας μία εκπομπή του Δούση για την Σαντορίνη, επιτέλους έμαθα ποιο είναι το κέντρο των Φηρών ώστε να ξέρω και να προσανατολίζομαι σε σχέση με το ξενοδοχείο που θα ψάχνουμε. Επίσης ανέφερε και για το Μεγαλοχώρι και είδα ότι είναι 5-6 χιλιόμετρα από τα Φηρά και άρα θα πάμε σίγουρα.
Καταλαβαίνω και το ξέρω ότι είναι ένα ακριβό νησί και για αυτό γράφω ότι αν βρούμε προσιτό κατάλυμα θα πάμε. Από εκεί και πέρα, όλα τα άλλα μπορούμε να τα προσαρμόσουμε.

Στην περίπτωση που πάμε τελικά στη Σαντορίνη, θα είμαστε γύρω στις 3 το μεσημέρι με το καράβι. Λογικά εκείνη τη μέρα θα μείνουμε εκεί, ίσως πάμε και λίγο Φηροστεφάνι. Για τις υπόλοιπες 4 ημέρες που είναι must να πάμε;
Ο Δούσης ανέφερε ότι υπάρχει ένα μονοπάτι που ξεκινάει από τα Φηρά και φτάνει μέχρι την Οία και λέει ότι είναι 10 χιλιόμετρα (το είδα και εγώ ότι είναι τόσο στο Google maps). Δεν ξέρω, αλλά κάτι τέτοιο θα ήθελα να το κάνω, πιο πολύ για να γεμίσουν τα μάτια μου εικόνες και οι αμέτρητες φωτογραφίες εκτός αν υπάρχει κάποιος ανασταλτικός παράγοντας σε κάτι τέτοιο.

Τέλος, σε περίπτωση που δεν έχουμε αυτοκίνητο (είναι ακόμα θολό το τοπίο σε αυτό το θέμα), μπορούμε να εξυπηρετηθούμε σχετικά καλά με τη συγκοινωνία;

Ότι ανεβαίνει το κόστος για αεροπορικό μέσω Αθηνών. Για καράβι δεν έκανα καν κουβέντα, μου φαίνεται υπερβολικά μακριά για να πάω από Πειραιά και μεγάλη ταλαιπωρία για 4 μέρες.

Νομίζω ότι οι τιμές των καταλυμάτων τέτοια εποχή δεν αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα. Κοιτάξτε Φηρά ή εκεί γύρω για ευκολία.

Στις περισσότερες εκδρομές που χω πάει το Πάσχα δεν έχουν ανοίξει όλες οι επιχειρήσεις που λειτουργούν και το καλοκαίρι, πόσο μάλλον σε μικρά νησιά με μικρή σεζόν. ;)
Θα δούμε τώρα πώς θα πάμε γιατί ακόμα στη συνεννόηση είμαστε. Αν δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας, άρα δεν θα έχουμε ζήτημα που θα επιλέξουμε.
Αυτό για τα μικρά νησιά και τη σεζόν που δε λειτουργούν όλα τα μαγαζιά το ξέρω, απλά υπέθεσα ότι επειδή η Φολέγανδρος είναι ιδιαίτερα τουριστικό νησί, δε θα υπήρχε τέτοιο θέμα, αλλά οκ, μάλλον θα την επισκεφτούμε σε κάποια άλλη περίοδο.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Είχα διαβάσει παλιότερα ότι μπορείς να πας από Φυροστεφάνι σε Φυρά με τα πόδια. Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μακριά;
Εύκολα. Είναι κοντά κι αξίζει να κινηθείς από τα δρομάκια.
Απλά είπα για το Φηροστεφάνι με την λογική πως έχει ωραιότερη θέα προς την καλδέρα και σίγουρα θα πάρεις καλύτερες φωτογραφίες.
Όταν είχα πάει εγώ το Πάσχα ήταν αρχές Μάη κι είχε ανοιξιάτικο καιρό. Καθόμασταν έξω στα μικρά μαγαζάκια ή σε καμιά παραλία και πίναμε τα ουζάκια μας. Δεν ήταν όμως για μπάνιο αλλά έτσι κι αλλιώς οι παραλίες του νησιού δεν λένε και πολλά.
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
26
Likes
54
Για το κρύο, ναι, εννοώ μπουφάν, γιατί έχει αρκετή υγρασία.
Απο τα Φηρά στο Φηροστεφάνι είναι 10-15 λεπτά με τα πόδια και είναι το ίδιο μονοπάτι που συνεχίζει για Οία. αν είστε περπατητες, σίγουρα αξίζει η διαδρομή για Οία.
Επειδη η Σαντορίνη είναι μικρό νησί, αξίζει να νοικιάσει κάνεις αυτοκίνητο ακόμα και για μια μέρα και να τη γυρίσει.
Ωραιος οικισμός, άγνωστος στον πολύ κόσμο, είναι και το Εμπορειο, αριστερά από τον δρόμο.
Τέλος, ωραίες φωτογραφίες θα βγάλετε σίγουρα και στα κάτω Φηρα, τη γειτονιά κάτω από τη Μητροπολη.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Εύκολα. Είναι κοντά κι αξίζει να κινηθείς από τα δρομάκια.
Απλά είπα για το Φηροστεφάνι με την λογική πως έχει ωραιότερη θέα προς την καλδέρα και σίγουρα θα πάρεις καλύτερες φωτογραφίες.
Όταν είχα πάει εγώ το Πάσχα ήταν αρχές Μάη κι είχε ανοιξιάτικο καιρό. Καθόμασταν έξω στα μικρά μαγαζάκια ή σε καμιά παραλία και πίναμε τα ουζάκια μας. Δεν ήταν όμως για μπάνιο αλλά έτσι κι αλλιώς οι παραλίες του νησιού δεν λένε και πολλά.
Κοιτούσα τώρα στο Google ότι από την πλατεία Θεοτοκοπούλου στα Φηρά μέχρι το Φηροστεφάνι είναι γύρω στα 850 μέτρα, δηλαδή τίποτα.
Ώστε δηλαδή στο Φηροστεφάνι έχει ωραιότερη θέα ε; Μα έτσι κι αλλιώς, από τη στιγμή που συνέχεια βόλτες θα κάνουμε θα τα δούμε όλα.
Εντάξει, αρχές Μαΐου σίγουρα είναι αρκετά μεγαλύτερη η θερμοκρασία, οπότε είναι πιο άνετα. Πάντως και Αθήνα που κατέβηκα 2-7 Ιανουαρίου (βέβαια εκείνες τις μέρες έκανε πολύ καλό καιρό για την εποχή), πραγματικά πάθαμε πλάκα, συνηθισμένοι και από πιο χαμηλές θερμοκρασίες για Ιανουάριο.
Τι πιστεύετε, το βράδυ στη Σαντορίνη μπορείς να πιεις ποτό έξω ή λόγο της υγρασίας δεν κάθεσαι άνετα;
Όσο για το μπάνιο που αναφέρεις, δεν πάμε με προοπτική του μπάνιου, αλλά του να χορτάσουμε εικόνες και εγώ ειδικά φωτογραφίες. Έχω εδώ και 10 χρόνια που έχω δει άπειρες φωτογραφίες από το νησί, οπότε θέλω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα.

Για το κρύο, ναι, εννοώ μπουφάν, γιατί έχει αρκετή υγρασία.
Απο τα Φηρά στο Φηροστεφάνι είναι 10-15 λεπτά με τα πόδια και είναι το ίδιο μονοπάτι που συνεχίζει για Οία. αν είστε περπατητες, σίγουρα αξίζει η διαδρομή για Οία.
Επειδη η Σαντορίνη είναι μικρό νησί, αξίζει να νοικιάσει κάνεις αυτοκίνητο ακόμα και για μια μέρα και να τη γυρίσει.
Ωραιος οικισμός, άγνωστος στον πολύ κόσμο, είναι και το Εμπορειο, αριστερά από τον δρόμο.
Τέλος, ωραίες φωτογραφίες θα βγάλετε σίγουρα και στα κάτω Φηρα, τη γειτονιά κάτω από τη Μητροπολη.
Ναι μπουφάν σίγουρα θα έχουμε. Δηλαδή πηγαίνεις από μονοπάτι στο Φηροστεφάνι και πίσω, δηλαδή δεν μπλέκεις με δρόμο με αυτοκίνητα.
Τώρα δεν ξέρω αν είμαι περιπατητής, αλλά είναι γεγονός ότι περπατάω πολύ για να ανακαλύψω μέρη και φωτογραφικά ενδιαφέρονται. Πριν δύο χρόνια κατεβήκαμε στο Ναύπλιο και τους παράτησα τους άλλου για να ανεβώ στο Παλαμήδι από τα σκαλοπάτια για να φωτογραφίσω το ηλιοβασίλεμα πίσω μου όπως ανέβαινα αλλά και για οτιδήποτε ενδιαφέρον έβρισκα στο Παλαμήδι.
Γενικά αυτή τη διαδρομή Φηρά - Οία την κάνει κι άλλοι, δηλαδή συναντάς κόσμο;
Μπορεί να πάμε με αυτοκίνητο αλλά μπορεί και να νοικιάσουμε. θα δούμε πώς θα μας προκύψει το θέμα.
Από ό,τι είδα το Εμπορειό είναι νότια και όχι κοντά στη θάλασσα, αλλά στην ίδια αρχιτεκτονική γραμμή.
Όσο για τα κάτω Φηρά, δεν κατάφερα να τα βρω αλλά πιστεύω ότι θα τα ανακαλύψουμε όταν θα βρεθούμε εκεί.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τι πιστεύετε, το βράδυ στη Σαντορίνη μπορείς να πιεις ποτό έξω ή λόγο της υγρασίας δεν κάθεσαι άνετα;
Ε φαντάζομαι θέμα τύχης είναι.
Σε μας ήταν εξαιρετικός ο καιρός. Ακόμη κι εγώ που είμαι κρυουλιάρης δεν ενοχλήθηκα ούτε στιγμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom