Γενικά Που να παω???

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εχω την ευκαιρια (χρονικα, οικονομικα κτλ) να ταξιδεψω σε καποια χωρα της ευρωπης το καλοκαιρι. Δεδομενου του οτι εχω παει στα κλασικα μερη, τι με συμβουλευετε? Αξιζει η Φινλανδία η η Νορβηγία? Μηπως ειναι ιδια γευση με τη Σουηδια και τη Δανια, στις οποιες ηδη εχω παει? Και τι γνωμη εχετε για τις χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ (Λετονια, Εσθονια κτλ)? Ειναι ασφαλεις προορισμοι? Επισκεφτηκα προσφατα την Πολωνια και ειχα την αισθηση οτι χωρις τη βοηθεια ενος ντοπιου φιλου μου δεν θα καταφερνα να παω πουθενα, κυριως γιατι ελαχιστοι μιλουσαν αγγλικα η γερμανικα (για γαλλικα και ισπανικα ουτε λογος).
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω την ευκαιρια (χρονικα, οικονομικα κτλ) να ταξιδεψω σε καποια χωρα της ευρωπης το καλοκαιρι. Δεδομενου του οτι εχω παει στα κλασικα μερη, τι με συμβουλευετε? Αξιζει η Φινλανδία η η Νορβηγία? Μηπως ειναι ιδια γευση με τη Σουηδια και τη Δανια, στις οποιες ηδη εχω παει? Και τι γνωμη εχετε για τις χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ (Λετονια, Εσθονια κτλ)? Ειναι ασφαλεις προορισμοι? Επισκεφτηκα προσφατα την Πολωνια και ειχα την αισθηση οτι χωρις τη βοηθεια ενος ντοπιου φιλου μου δεν θα καταφερνα να παω πουθενα, κυριως γιατι ελαχιστοι μιλουσαν αγγλικα η γερμανικα (για γαλλικα και ισπανικα ουτε λογος).
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες!
Το "έχω πάει στα κλασσικά μέρη" λέει λίγα, πολύ λίγα. Συνήθως οι επισκέψεις μας σε μια χώρα είναι "επιδερμικές". Θα σου πρότεινα εφόσον έχεις την ευκαιρία, να αφιερώσεις πολλές μέρες σε κάποια χώρα, την οποία έχεις ακουμπήσει απλώς ελαφρά με μια "κλασσική" επίσκεψη. Δεν είναι ότι θα δεις σούπερ αξιοθέατα (που θα δείς!), αλλά πιο πολύ το ότι θα εντρυφήσεις στον τοπικό "πολιτισμό", τη συγκρότησή τους, την κουζίνα τους κλπ. Πάρε π.χ. το αυτοκίνητο (ή νοίκιασε ένα, η φορτώσου έστω σε τρένα και λεοφωρεία), και κάνε ένα 20-ήμερο γύρο Ιταλίας η Γαλλίας ή Αγγλίας ή Ισπανίας, ή....
Είναι διαφορετική εμπειρία.
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για την Εσθονία από φίλους, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Στη Μοσχα αδελφες μου,στη Μοσχα.Τι θα ελεγες για Μοσχα κ Αγ.Πετρουπολη?Δεν εχω παει αλλα οσα εχω ακουσει και διαβασει ειναι θετικα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω αν έχεις πάει, αλλά ένα από τα αγαπημένα μου μέρη στην Ευρώπη είναι ο Βορράς της Ισπανίας. Το Σαντιάγο είναι -κατά τη γνώμη μου- η πιο όμορφη πόλη στον κόσμο, Αστούριας & Καντάμπριας έχουν εκπληκτική φύση και πανέμορφες πόλεις και η Χώρα των Βάσκων είναι μια εξαιρετική ιστορική, γεωγραφική, γλωσσική, αρχιτεκτονική και πολιτική ανωμαλία με φοβερή γοητεία. Επίσης μια επαρχία που αγνοεί πολύς κόσμος είναι η παραδοσιακότατη Εξτρεμαδούρα.

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι στην Πολωνία δε μιλούσαν Γερμανικά...
Άλλη ερώτηση: αφού έχεις ταξιδέψει τόσο εκτενώς στην Ευρώπη, γιατί δεν πας λίγο πιο πέρα; Δεν πιστέυω να ήταν και τόσο τραυματική η εμπειρία της Κούβας...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Προτείνω να κάνεις το γύρο της Ιρλανδίας. Εκπληκτικά όμορφη χώρα με ακόμα πιό συμπαθητικούς ανθρώπους. Ο ποταμός Σάνον διασχίζει όλη τη χώρα απο βορά προς νότο και είναι πλωτός. Ένας πολύ καλός τρόπος να ζήσεις τη χώρα από κοντά είναι να νοικιάσεις σκάφος (πολύ οικονομικό) ειδικά αν έχεις παρέα, και να κατέβεις το ποτάμι. Οι Ιρλανδοί το συνηθίζουν και υπάρχουν όλες οι απαραίτητες υποδομές κατα μήκος του ποταμού (μαρίνες παντού, πάμπ, αποβάθρες, πάμπ, μαγαζιά, πάμπ, χάρτες, πάμπ, ναυτιλιακός εξοπλισμός, πάμπ και πάμπ). Η διαδρομή είναι αξέχαστη και οι Ιρλανδοί φοβεροί τύποι. Μπορείς να μείνεις και λίγες μέρες στο Δουβλίνο μια και μία εβδομάδα είναι αρκετή στο ποτάμι. Το Δουβλίνο είναι επίσης πολύ καλό.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Καταρχην θα παω μονη, οποτε παιζει μονο Ευρωπη. Η Κουβα ηταν τελεια (καποιος το ενεφερε) και πολυ θα ηθελα να ξανακανω ενα μακρινο ταξιδι, αλλα εχω μικρο μωρακι, οποτε προτιμω να ειμαι σχετικα κοντα για ευνοητους λογους. Συμφωνω με τιν ιδεα να γνωρισω τοπικες παραδοσεις κτλ και σιγουρα βλεπουμε τις χωρες πολυ επιδερμικα, αλλα δεν ξερω αν ειναι ευκολο, αν δεν εχεις ντοπους φιλους εκει. Η Εσθονια που ανεφερε καποιος μου αρεσε πολυ ως ιδεα, αλλα ειναι επικινδυνη? Η Μοσχα? Μη παω για ταξιδι και γυρισω αστα να πανε! Ιρλανδια λεμε να παμε με τον αντρα μου αργοτερα, που εχει εκει καποιους φιλους, οποτε δεν παιζει. Μαλλον για πρωην ανατολικο μπλοκ με βλεπω. Ευχαριστω πολυ παντως ολους σας.:hug:

Επισης τωρα που το σκεφτομαι δεν ειναι ασχημη και η ιδεα της βορειας Ισπανιας. Αλλα προτιμω μια χωρα που δεν εχω παει καθολου (να επεκτεινουμε λιγο τον ταξιδιωτικο μας χαρτη ;) )
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Νομιζω πως καλυτερη τοποθετηση απο αυτη του μελους taver δεν εχω ξαναδιαβασει στο site. Πραγματι πολύ από μας και μεσα σε αυτους κι εγω, κανουμε το ιδιο λαθος, θεωρουμε δηλαδη ότι επειδη επισκεφτηκαμε καποιες ευρωπαικες πολεις , ως επι το πλειστον τις «κλασσικες» πρωτευουσες, σημαινει ότι εχουμε επισκεφτει ολη τη χωρα. Κι εγω πραγματι από Ιταλια εχω επισκεφτει μονο Ρωμη και Φλωρεντια, (αν και καθησα τοσο πολύ και στις δυο οποτε τουλαχιστον αυτές τις δυο δεν τις ειδα «επιδερμικα») ενώ πραγματι ολοι οσοι εχουν κανει το γυρο της Ιταλιας με νοικιασμενο αυτοκινητο εχουν παθει πλακα. Το ιδιο ισχυει και για την Αγγλια, εχω επισκεφτει το Λονδινο αρκετες μερες , αλλά ολοι μιλουν για την αξεπεραστου καλους βρετανικη εξοχη και Σκωτια. Να μην αναφερθω και σε υπολοιπες ευρωπαικες χωρες και γινομαι κουραστικη. Αρα λοιπον συμφωνω κι εγω ότι από το να επισκεφτομαστε «επιδερμικα» καποια νεα μερη που δεν τα εχουμε ξαναδει, είναι καλυτερα να ξαναπαμε στην ιδια χωρα και να της αφιερωσουμε περισσοτερο χρονο σε πραγματα που στη πρωτη επισκεψη μας δεν ειχαμε τη δυνατοτητα να δουμε. Εγω θα σου προτεινα για παραδειγμα, να επισκεφτεις και παλι τη Γαλλια (που φανταζομαι θα πηγες σιγουρα το Παρισι) και να πας Κυανη Ακτη. Δεν εχω παει προσωπικα, αλλα ολοι λενε ότι είναι εκλπηκτικα. Ή να πας Σκωτία. Σκεψου το αν δεν εχεις παει.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ευχαριστω Dancing Queen! Η Κυανη ακτη θα ειναι φανταζομαι τελεια το καλοκαιρι και για μπανακι. Ουτε εγω εχω παει. Οσο για Σκωτια, προτιμω να το συνδυασω με Ιρλανδια σε ενα ταξιδι αργοτερα με τον αντρα μου ( που τωρα θα μειμει πισω με το μωρο :bleh: ) και οχι μονη μου. Ο ιδιος που εχει ταξιδεψει πολυ στη Μεγαλη Βρετανια, λεει οτι ειναι τελεια εκει.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Πιστεύω ότι στην Γαλλία, μια πολλή καλή ιδέα είναι να επισκεφθεί κανείς την περιοχή της Βρετάνης, και να πάρει μία εντελώς διαφορετική γεύση Γαλλίας από αυτή που έχουμε στο μυαλό μας.
Επίσης στις περιοχές του Λίγηρα και Μπορντώ, σε περίπτωση που είναι κανείς λάτρης του κρασιού.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πιστεύω ότι στην Γαλλία, μια πολλή καλή ιδέα είναι να επισκεφθεί κανείς την περιοχή της Βρετάνης, και να πάρει μία εντελώς διαφορετική γεύση Γαλλίας από αυτή που έχουμε στο μυαλό μας.
Επίσης στις περιοχές του Λίγηρα και Μπορντώ, σε περίπτωση που είναι κανείς λάτρης του κρασιού.
Και όχι μόνο. Avignon, Arles, Strasbourg, Toulouse, Bordeaux, Marseille, Lyon, Loire Valley, Rheims, Chartres, Rouen, Chammonix-Mont-Blanc είναι όλα top προορισμοί όλο το χρόνο. Tο καλοκαίρι προστίθεται και η Cote d' Azur.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Παιδια ειναι σιγουρα υπεροχη η Γαλλια, αλλα ειναι μεγαλες οι αποστασεις και εγω δεν οδηγω:(, οποτε οταν ειμαι μονη μου προτιμω να παω σε ενα μερος και να δω πολλα, χωρις πολλες μετακινησεις. Εκτος αν περιοριστω στα νοτια της Γαλλιας και συνδυασω Μαρσειγ. Κυανη ακτη κτλ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.845
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom