Αυστρία Βέλγιο Ολλανδία Τσεχική Δημοκρατία Πράγα, Βιέννη, Άμστερνταμ, Βρυξέλλες, Μπέρδεμα τα φώτα σας!

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
'Εχω πάει στις 3 από τις 4. Βιέννη δεν έχω πάει. Η Πράγα είναι η ομορφότερη, η γραφικότερη και η πιο παραμυθένια. Μετά το πιο όμορφο είναι το Άμστερνταμ. Οι Βρυξέλλες έχουν λίγα όμορφα και γραφικά σημεία και θεωρώ πως σε ομορφιά υστερούν σε σχέση με τις άλλες.
Από εκδρομές η Τσεχία είναι ατέλειωτη και η Πράγα είναι εξαιρετική βάση για εκδρομές στα πέριξ. Παρόλο που σαν χώρα δεν έχει μεγάλη ποικιλομορφία έχει τόσα όμορφα μέρη για να επισκεφτείς, έχοντας ως βάση την Πράγα που δεν θα βαρεθείς. Κάστρα, παλάτια, πράσινο, γραφικά σοκάκια....
Είναι μια χώρα που ευχαριστιέσαι να περπατάς...
Το Άμστερνταμ είναι ακριβότερο από την Πράγα αλλά έχει κι αυτό πολύ όμορφα σημεία και πολλές επιλογές για εκδρομές. Επίσης έχει κάποια αξιόλογα μουσεία όπως το Ρέικσμουζεουμ και το Βαν Γκογκ.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Έχω πάει στις 3 από τις 4 περισσότερες από μια φορές...Βρυξέλλες δεν έχω πάει.
Για εμένα η πιο "ολοκληρωμένη" από τις τρεις είναι η Βιέννη. Θα ζούσα άνετα εκεί. Για την ποιότητα ζωής και διακοπών που προσφέρει είναι σχετικά φτηνή και έχεις αρκετές οικονομικές επιλογές για φαγητό-ποτό. Επίσης την θεωρώ πανέμορφη.

Η Πράγα είναι ένα στολίδι, παραμυθένια και μαγική όλο το χρόνο. Το φαγητό μου άρεσε πιο πολύ από τις άλλες δύο, ίσως και επειδή πάντα είχαμε τη βοήθεια ντόπιων.Είναι η πιο οικονομική από όλες και η μπύρα ρέει άφθονη. Είναι επίσης ιδανική για εξορμήσεις και με ένα τρένο πάς και Βιέννη άμα λάχει.

Το Άμστερνταμ με ενθουσιάζει λιγότερο από τις παραπάνω. Ίσως επειδή είναι λίγο "ρημαγμένο" από τον υπερτουρισμό, η ποιότητα των υπηρεσιών είναι πιο χαμηλή και το φαγητό χειρότερο από τις τρεις. Φυσικά όταν το επισκέφτηκα με το που είχε λήξει η πρώτη καραντίνα και ήταν άδειο ήταν ονειρεμένο...αλλά δεν αλλάζω γνώμη στα παραπάνω. Ίσως δεν είμαι αντικειμενική επειδή μένω τώρα Ολλανδία και το έχω συνδέσει και με επισκέψεις για δουλειά...τι να πω...Πάντως είναι ορμητήριο για πολύ όμορφες εκδρομές τριγύρω.
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Στα μεχρι στιγμης σχολια,το να μενει λιγο πισω το Βελγιο με τις Βρυξελλες και να γραφετε για τις υπολοιπες τρεις προτασεις οτι μπορεις συν τοις αλλοις να απολαυσεις ωραιες μπυρες το λες και σουρεαλ,οταν το Βελγιο ειναι ο απολυτος κυριαρχος της μπυρας την οποια θα σ σερβιρουν στο δικο της ποτηρι μαλιστα.

Μπυρα = Βελγιο
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Στα μεχρι στιγμης σχολια,το να μενει λιγο πισω το Βελγιο με τις Βρυξελλες και να γραφετε για τις υπολοιπες τρεις προτασεις οτι μπορεις συν τοις αλλοις να απολαυσεις ωραιες μπυρες το λες και σουρεαλ,οταν το Βελγιο ειναι ο απολυτος κυριαρχος της μπυρας την οποια θα σ σερβιρουν στο δικο της ποτηρι μαλιστα.

Μπυρα = Βελγιο
Ναί αλλά πιθανόν μιλάς σε ανθρώπους που έχουν μεγαλώσει με Heineken και Amstel....:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γούστα είναι αυτά αλλά για μένα η σειρά είναι:
Βιέννη
Πράγα
Βρυξέλλες
Άμστερνταμ

Αν συνυπολογίσουμε και τη δυνατότητα εκδρομών των Βρυξελλών, ανεβαίνουν και στη δεύτερη θέση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom