Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Πράγα - Βιέννη 23/30-7-2009

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip στη Τοσκάνη..
Γεια σας!!!!!!Η πρώτη μου ιστορία και ανυπομονώ να τη γράψω...Ακόμη βρίσκομαι στη Βιέννη βέβαια αλλά μπορώ να γράψω για τη Πράγα(όχι τίποτα άλλο απλώς μετά μπορεί να τα ξεχάσω)..

Έχουμε και λέμε λοιπόν ..Πτήση Sky europe (εισητήρια είχα κλείσει από τον Οκτώβριο 48 ευρώ με επιστροφή),με αεροπλάνο της Smart wings..Οι αεροσυνοδοί στα δεύτερα άντα μπάζα ,εκτός από μία καλούτσικη αλλά όχι σπουδαία πράγματα...Δεν είχαμε καμια ιδιαίτερη καθυστέρηση,10:15 έλεγε,10:36 πετάξαμε...Η πτήση ήταν γύρω στις 2 ώρες...Το αεροπλάνο γεμάτο,καθόμασταν προς τα πίσω...Δεν είχα ξαναταξιδέψει με sky και πίστευα πως είναι όπως η easy με γκρουπ a,b,c...Όταν είπα μάλιστα στην υπάλληλο στο check in για την easy,την ψιλοέκραξε λέγοντας πως μόνο αυτή τα κάνει αυτά και κάνει ότι θελει κλπ κλπ...Φτάνοντας στο αεροδρόμιο και αφού πήραμε τις βαλίτσες μας,κάναμε από 20 ευρώ συνάλλαγμα για να έχουμε για εισητήρια κλπ κλπ...Για 40 ευρώ μας έδωσαν γύρω στις 870 κορώνες.Αμέσως μετά,τα κλασικά λεωφορείο 119,εισητήριο από τον οδηγό και κατεβαίνουμε Dejvice...Η διαδρομή θέλω πάντως να πω πως ήταν ότι να 'ναι..Ήμασταν όρθιοι,είχε πολύ κόσμο και ο οδηγός έτρεχε λες και είχε να προλάβει τίποτα...Δεν το συζητώ όταν έπρεπε να κάνει στασεις και φρέναρε....Αλλά για 30 κορώνες ήταν μια χαρά!Το ξενοδοχείο μας ήταν το Panorama Prague...Οπότε έπρεπε να πάρουμε τη πράσινη γραμμή από τη dejvice να κατέβουμε muzeum,από εκεί κόκκινη γραμμή και κατεβαίνουμε pankrac...Tο ξενοδοχείο ήταν 5 λεπτά από τη στάση..Είχαμε κλείσει executive δωμάτιο μέσω booking 85 ευρώ τη βραδιά με πρωινό..Το δωμάτιο μας ήταν στον 18ο όροφο χωρίς να έχει βέβαια καμιά ιδιαίτερη θέα..Το πρωινό ήταν σχετικά καλό,αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο..Στον τελευταίο όροφο υπήρχε πισίνα ,γυμναστήριο και τζακούζι όπου είχαμε ελεύθερη πρόσβαση(executive ντε!)Αμέσως μόλις τακτοποιηθήκαμε ,γύρω στις 2 το μεσημέρι ,κατεβήκαμε στο κέντρο της πόλης..Πήγαμε στο mustek..Βγαινοντας από το μετρό ήταν η na prikope πεζόδρομος με πολλά μαγαζιά..Με τα πολλά,βγήκαμε στο ρολόι...Φωτογραφίες κλασικά,αλλά είχαμε αρχίσει να πεινάμε..Στο μυαλό μου είχε μείνει το Kolkovna και το Οlympia αλλά δεν θυμόμουν που ήταν!Πηγαίναμε από εδώ από εκεί τίποτα...Οι υπόλοιποι άρχιζαν να γκρινιάζουν,ε κι εμένα μου ήρθε μια φλασιά ότι ήταν προς το κάστρο και λέω πάμε άλλη μέρα εκεί,οπότε πάμε να φάμε όπου βρούμε..Δεν καθίσαμε στη πλατεία αλλά στη karlova στο εστιατόριο ενός ξενοδοχείου u kocku...Τίποτα ιδιαίτερο,πήρα σνίτσελ βλακεία ήταν,έφαγα πατάτες τηγανητές..Μετά από λίγο έπιασε μια ξαφνική μπόρα οπότε καθίσαμε λίγο ακόμη εκεί και μετά από λίγο επιστρέψαμε προς το ξενοδοχείο μιας και δεν είχα ομπρέλα μαζί μου..Πήγαμε σε ένα εμπορικό,πολύ ωραίο που ήταν δίπλα ακριβώς από το ξενοδοχείο και έδινε λίγη ζωή στη περιοχή..Φάγαμε παγωτό,κάναμε βόλτα στα μαγαζιά κι επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο για μια βουτιά στη πισίνα και μετά ύπνο...

Την επόμενη μέρα είπαμε να δούμε τα υπόλοιπα βασικά αξιοθέτα,κάστρο και γέφυρα καρόλου..Δεν ξέραμε από που ακριβώς να πάρουμε το τραμ 22 οπότε λέμε ας κατέβουμε muzeum που είναι κέντρο και βλέπουμε..Τελικά δεν ήταν απο εκει αλλά εκεί ήταν η Wenceslas Square οπότε αρπάξαμε τη ευκαιρία και βγήκαμε κ εκεί φώτο..έχοντας ως φόντο τους υπόλοιπους τουρίστες...Τελος πάντων να μην τα πολυλογώ(λέμε τώρα)πάμε άλλη μια στάση με το μετρο τη i.p pavlova..Βγαίνοντας απο το σταθμό ήταν και το τραμ..Περιμένουμε το τραμ και ρωτάμε ένα νεαρό τον μοναδικο που ήξερε αγγλικά αν απο εκεί που ήμασταν ήταν η σωστή κατεύθυνση προς το κάστρο γιατί είχε και απέναντι στάση..Μας είπε ναι οπότε μπαίνουμε στο τραμ...Η ώρα περνάει,ρε πού είναι το κάστρο?Περιμένουμε ,περιμένουμε κι αφού είχε περάσει κανα 20λεπτο ρωτάμε κάποιον άλλο και μας λέει ότι είχαμε πάρει τη λάθος κατεύθυνση...Να μην αναφέρω τι είπαμε για το παιδάκι,αλλά?Ποιος μας φταίει?Δεν πειράζει...Είδαμε και την υπόλοιπη Πράγα..Αφού κάναμε άλλη τόση διαδρομή +10 στάσεις ακόμη για το κάστρο...φτάσαμε επιτέλους...Βγάλαμε εισητήριο των 250 κορώνων,να πω την αλήθεια δεν πολυενθουσιαστήκαμε...Μόνο η θέα άξιζε...Κατά τις 3 η ώρα ,την πιο κατάλληλη ώρα δηλαδή,πήγαμε γέφυρα καρόλου...Ο κόσμος από μακριά θύμιζε λες και ήταν επιτάφιος...Δηλαδή χαμός...Φτιάχνανε και τη μισή γέφυρα και μέχρι να περάσεις...Αλλά?Ας πηγαίναμε πιο νωρίς!!!Είχε ,γκρουπάκια,τραγουδιστές,ζωγράφους κλπ κλπ...Αφού τη περάσαμε τη γέφυρα και φτάσαμε στο ρολόι πήγαμε kolkovna...Είχα δει τη προηγούμενη μέρα που ήταν στο ιντερνετ και είχα μουτζώσει τον εαυτό μου γιατί ήταν δίπλα μας και δεν το ξέραμε...Αφού πρώτα βέβαια χαζέψαμε τις βιτρίνες αλλά και τα αυτοκίνητα στη parizska...To kolkovna ήταν υπέροχο ,πήρα σνίτσελ κοτόπουλο τέλειο αλλά τα γλυκά ήταν λίγο απογοήτευση..Τουλάχιστον εμείς που πήραμε σουφλέ σοκολάτα και παγωτό,έχουμε φάει και καλύτερα...Μετά το φαι δεν είχαμε κουράγιο για τίποτα άλλο..Επιστροφή στο εμπορικό κοντά στο ξενοδοχείο όπου ξαναφάγαμε παγωτό και μετά ξενοδοχείο...Προς το παρόν τελειώνω την ιστορία εδώ γιατί είναι ήδη 1,30 στη Βιέννη και ο mister θέλει να κοιμηθεί...Κάνει θόρυβο λέει το λαπτοπ...Τέλος πάντων γι αυτό τα έγραψα κι όλα βιαστικά..Θα επιστρέψω δριμύτερη!Καληνύχτα...!


Συνεχίζω...Τρίτη μέρα στη Πράγα και βγήκαμε για κανά σουβενίρ..Οι μαριονέτες οι πιο φτηνές είχαν γύρω στα 20 ευρώ...Κρυστάλλινα διακοσμητικά 10-15 ευρώ...Έχω μεγάλο σοι οπότε δεν συμφέρει..Πάμε στα μαγνητάκια...90 κορώνες το 1...Ήμαρτον!Τελικά βρήκαμε από τη wenceslas square με 60...Κάναμε καμιά βόλτα ακόμα και πήγαμε στο kogo για πίτσα..Καλά ήταν,έξω καθόμασταν,φάγαμε και μετά παγωτό από grand cafe στο ρολόι..Ωραίο παγωτό,παρόλαυτά δεν μπόρεσαν να το φάω όλο ,ήταν πολύ...Επιστροφή στο ξενοδοχείο για λίγη ξεκούραση..Το βράδυ είχαμε σκοπό μαύρο θέατρο και redutta.. Πήγαμε στο image..Black box η παράσταση...Φτάσαμε με τη ψυχή στο στόμα κατά τις 8 παρά τέταρτο..Βγάλαμε εισητήριο 480 κορώνες και μπήκαμε στην αίθουσα η οποία είχε σχεδόν γεμίσει..Η παράσταση διήρκεισε 1,5 ώρα και ήταν αρκετά ευχάριστη..Δεν καταλάβαινες πως περνούσε η ώρα..Έβγαιναν μια οι ηθοποιοί (δεν μιλούσαν)μια οι χορευτές με τα φωσφοριζέ κοστούμια...Εναλλάξ..Ήταν πολύ ωραία!Αφού τελείωσε,βγήκαμε στη πλατεία όπου ήταν κάτι αστυνομικοι και ρωτήσαμε προς τα που είναι η οδός που ήταν το redutta..Με νοήματα συννενοηθήκαμε ,στο τέλος μας έδειξε στο χάρτη που είχαν στο φορτηγάκι..Μετά από κανα 10λεπτο τέταρτο το βρήκαμε....Έχει είσοδο 300 κορώνες(αυτό δεν το ξέραμε)..Υπόγειο είναι και τα ποτά είναι self service δεν έρχονται να σου πάρουν παραγγελία..Το redbull είχε 80 κορώνες και τα υπόλοιπα ποτά μέχρι 120 νομίζω..Να πω την αλήθεια το φανταζόμουν λίγο μεγαλύτερο(δεν έχω ξαναπάει σε jazz club)όπως και τη σκηνή του image τώρα που το θυμήθηκα...Καλά ήταν,αλλά άμα πάτε θέατρο και μετά για τζαζ νομίζω θα σας πέσει λίγο βαρύ...Εμένα τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε..Ψιλονύσταζα και είχα την έννοια μου να φύγουμε και γρήγορα για να προλάβουμε το μετρό οπότε....10 παρά τέταρτο πήγαμε 11 και 10 φύγαμε..Οι μουσικοι ήταν 1 πιάνο και 1 κιθάρα και κάθε 15-20 λεπτά έκαναν κι ένα 10λεπτο διάλειμμα...Επιστροφή στο ξενοδοχείο για να τακτοποιήσουμε βαλίτσες γιατί από αύριο Βιέννη.......

Ξυπνήσαμε το πρωι ελέγξαμε τα πράγματα,πληρώσαμε,και πήγαμε στο μετρό...Θα παίρναμε τη κόκκινη γραμμή και θα κατεβαίναμε στάση Florenc στο σταθμό των λεωφορείων..Το λεωφορείο έφευγε στις 8,7:15 ήμασταν στη στάση του μετρό......Περιμέναμε ένα τέταρτο μέχρι να έρθει το άτιμο...8 παρά δέκα φτάσαμε στο μετρό florenc..Aπό που πάμε όμως για τα λεωφορεία?Ειλικρινά ρώτησα πάνω από 10 άτομα κανένας δεν ήξερε αγγλικά..Μου είχε μείνει τικ..english?κουνούσαν το κεφάλι και γελούσαν..πήγαινα στον επόμενο..english?τίποτα...Η ώρα είχε πάει παρα 5...Ευτυχώς είδαμε μια ταμπέλα που έλεγε autobus και φτάσαμε ακριβώς στο σταθμό..Εγώ τρέχοντας σαν τη τρελή πήγα στο γκισέ της εταιρείας (ευτυχώς ο υπάλληλος μιλούσε αγγλικά)να δείξω τα εισητήρια αλλά δεν χρειαζόταν..Τα δείχνεις στον οδηγό έξω από το λεωφορειο..Τρέχαμε να βρούμε το λεωφορειο..Το βρήκαμε,δείξαμε τα εισητήρια και μετά από κανα 2 λεπτά ξεκινήσαμε..Ουφ!!!!!Πήγαμε με eurolines,τα εισητήρια τα είχα κλείσει μέσω ιντερνετ κανα 2 μήνες πριν με 7 ευρώ..Μέσα ήμασταν καμια 20αριά άτομα και είχαμε δωρεάν 1 μπουκαλάκι νερό,δεν πίνονταν όμως!Στάση δεν κάναμε,φτάσαμε κατά τις 12 παρά τέταρτο στη Βιέννη...Η διαδρομή ήταν λίγο κουραστική...Καθόμασταν προς τα πίσω και τη πρώτη ώρα το λεωφορείο έκανε γκραγκα γκρούγκα συνέχεια...Περίμενα να πάμε από κανα δρόμο σούπερ αυτοκινητόδρομο αλλά πήγαμε από κάτι χωριά και όλο στροφές...Δεν πειράζει λέμε υπομονή,λίγο ακόμα....

Μέχρι εδώ έχουμε και λέμε:
1)Η Πράγα μου άρεσε μόνο εκεί στο κέντρο...Κατά τα άλλα τίποτα σπουδαίο..
2)Έχει πάρα πάρα πολύ κόσμο και δεν μπορείς να κάνεις ευχάριστα τη βόλτα σου ειδικά κάθε μία ώρα στο ρολόι γίνεται χαμός..
3)Ο καιρός ήταν πότε καλός αλλά έπιανε και μια ξαφνική βροχή..Πάντα ομπρέλα..
4)Τα σουβενίρ μου φάνηκαν ακριβά..
5)Οι συγκοινωνίες ήταν πολύ τακτικές..
6)Αν πάτε πρώτη φορά,καλό είναι να έχετε ένα μικρό χάρτη μαζί σας..Εμείς οι κοσμογυρισμένοι δεν είχαμε και στην αρχή κάναμε κύκλους γύρω από το ίδιο σημείο..
7)Στη γέφυρα ποτέ μεσημέρι!
8)Εννοείται μαύρο θέατρο...
9)Το ταξί από το αεροδρόμιο μέχρι το ξενοδοχείο μας κόστιζε 28 ευρώ..Δεν πήραμε εμείς αλλά η ξαδέρφη μου..
10)Αν θυμηθώ κάτι ακόμα θα το γράψω!
11)Θυμήθηκα...Κάναμε αρχικά συνάλλαγμα στο ξενοδοχείο όπου για 50 ευρώ μας έδωσαν 1135 κορώνες..Σε ένα ανταλλακτήριο κοντά στη na prikope μας έδωσαν 1250..


Aς συνεχίσω για τη Βιέννη τώρα..Άργησα να τη γράψω μιας και μόλις επέστρεψα πήγα Χαλκιδική κι έτσι δεν είχα χρόνο...
Φτάνοντας λοιπόν στη Βιέννη στο σταθμό λεωφορείων ERDBERG πήραμε ταξί για το διαμέρισμα που είχαμε κλείσει..Το ταξί μας πήρε 9 ευρώ και μας πήγε στην Vorgartenstrasse όπου ήταν το διαμέρισμα...Αρχικά οι υπόλοιποι απογοητεύτηκαν με την εξωτερική όψη του κτιρίου ,καθώς ήταν μια παλιά πολυκατοικία....Δεν ξέρω ίσως περίμεναν ότι τα σπίτια εκεί είναι ίδια με τα δικά μας..Αλλά εκεί δεν έχουν ούτε μπαλκόνια ούτε παντζούρια....Τέλος πάντων εδώ που τα λέμε το κτίριο φαινόταν ολίγον εγκαταλελειμμένο..:roll:Το διαμέρισμα μας ήταν στον 2 όροφο χωρίς ασανσέρ..Ήταν μεγάλο,πολύ ωραίο από μέσα,πλήρως εξοπλισμένο,είχε όλα τα ηλεκτρικά,απορρυπαντικά,σεντόνια,πετσέτες αλλά και free wifi..H ιδιοκτήτρια ήταν πολύ εξυπηρετική κι ευγενικη και η βραδιά κόστιζε για 4 άτομα 110ευρώ..Αυτό ήταν το διαμέρισμα μας..- Congress Apartment Prater - Apartment Service Vienna πάντων αφού τακτοποιηθήκαμε είπαμε να πάμε να φάμε..Η στάση μας ήταν η messe prater και στην επόμενη στο praterstern υπήρχε ένα vapiano οπότε λέμε ας πάμε εκεί...Να σημειώσω εδώ πως βγάλαμε εισητήριο 72 ωρών με 13,60 αν θυμάμαι καλά μιας και το εισητήριο για 1 μόνο διαδρομή ήταν 1,80..Τέλος πάντων αφού φάγαμε οι υπόλοιποι ήθελαν να γυρίσουν στο σπίτι να ξεκουραστούν εμείς όμως συνεχίσαμε για stephansplatz μιας και ήταν κανα 2 στάσεις με το μετρό..Βγαίνοντας από το μετρό αντικρύζουμε το επιβλητικό αυτό κτίριο..Ως κέντρο της πόλης πιστεύαμε πως θα είχε περισσότερους τουρίστες αλλά καμια σχέση με τη Πράγα...Τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα.:).Κάναμε βόλτα γύρω από την Εκκλησια όπου η περιοχή εκεί γύρω αλήθεια βρωμούσε..:haha:.Υπήρχαν πολλές άμαξες με άλογα και καταλαβαίνετε..Έπρεπε να είσαι πολύ προσεκτικός στο πλακόστρωτο μη πατήσεις τίποτα....Περπατήσαμε στον πεζόδρομο της Κaertnerstrasse φάγαμε hotdog από μια καντίνα κι ένα παγωτό το οποίο εμένα δεν μ άρεσε..Βρήκαμε και το περίφημο cafe demel αλλά είχε πολύ κόσμο κι έτσι δεν μπορέσαμε να καθίσουμε εκεί..Μια ματιά που έριξα όμως μέσα,οι τιμές του στα σοκολατάκια μου φάνηκαν αρκετά΄τσιμπημένες..Το πιο μικρό κουτάκι γύρω στα 20 ευρώ αν θυμάμαι..Μπήκαμε και σε διάφορα μαγαζιά με σουβενίρ όπου εδώ τα μαγνητάκια είχαν 5 ευρώ..Εδώ είμαστε λέω....Τέλος πάντων με τα πολλά κα μετά απο αρκετές φώτο που βγάλαμε επιστρέψαμε στο διαμερισμα για να δούμε λίγο αυστριακό mtv....


Tην επόμενη μέρα αποφασίσαμε να πάμε schonbrunn..Kάναμε κανά τέταρτο να φτάσουμε ,είναι στην ομώνυμη στάση του μετρό..Περπατήσαμε λίγο ,αρκετά λεωφορεία είχε απο έξω άρα μέσα θα είχε πολύυ κόσμο..Εισητήριο είχαμε αποφασίσει να βγαλουμε το classic pass light με τα 40 δωμάτια,κήπους ,λαβύρινθο και gloriette..Περιμέναμε περίπου μισή ώρα στην ουρά για να βγάλουμε εισητήριο...Να θυμήσω ότι πρέπει να ήταν γύρω στις 12 το μεσημέρι..Για τα δωμάτια πήραμε audioguide στα αγγλικα διότι δυστηχώς δεν είχαν ελληνικά...Κάναμε καμιά ώρα να τα δούμε όλα...Απορώ πως έμεναν εκεί μέσα και δεν μπερδεύονταν..Το σπαστικό (!!!)ήταν όταν προσπαθούσαμε να ακούσουμε το guide και από δίπλα μας ήταν η ισπανίδα ή γαλλίδα ξεναγός του κάθε γκρουπ και τα φώναζε όλα δυνατά..Τουλάχιστον να ξέραμε και τη γλώσσα θα τους παρακολουθούσαμε..Για αυτό κάναμε γρήγορα γρήγορα να τους προσπερνάμε...Μ αυτά και μ αυτά τελειώσαμε με το παλάτι...Βγήκαμε στους κήπους όπου αν δεν έχεις classic pass πρέπει να βγάλεις εισητήριο κανα 2 ευρω νομίζω..Βέβαια κήποι όχι εκείνοι οι μεγάλοι,κάτι άλλοι πιο μικροι που έχει και μια σκάλα να ανέβεις να βγάλεις φώτο..Καλά ήταν..Μετά πήγαμε σε εκείνους τους κήπους τους μεγάλους...Ώρα 1,30 περίπου φοβερή ζέστη και λέμε να ανέβουμε επάνω μέχρι το gloriette..(για να βγούμε κ εκεί φώτο!!!!!)Πολύ κούραση..Ψάχναμε σκιά να κάτσουμε...Ήταν ανηφόρα,χωματόδρομος κι όλο λέγαμε άντε λίγο ακόμα,λίγο ακόμα..Το κακό ήταν ότι δεν είχαμε λίγο νερό μαζί μας...Οπότε καταλαβαίνετε..Φτάνουμε,κι εκεί χρειαζόταν το εισητήριο αλλιώς πάλι 2 ευρώ,ανεβήκαμε αρκετές σκάλες και φτάσαμε σε εκείνο το περίφημο μπαλκόνι...Ωραία η θέα αλλά 5 λεπτά κάτσαμε..Ίσα ίσα για τις φώτο...Τζάμπα δηλαδή..Εδώ να αναφέρω πως η ξαδέρφη μου δεν είχε έρθει μαζί μας στο gloriette με τα πόδια...Πήρε το τρενάκι που είναι εκεί έξω με 5 ευρώ (σου δίνουν κι 1 μπουκαλάκι νερό)και κάνει γύρω γύρω όλο το παλάτι..Κάνει στάσεις σε κάποια σημεία για κανα 10λεπτο τέταρτο ,αλλά αν θέλεις κάθεσαι και περιμένεις το επόμενο ή το μεθεπόμενο..Είναι πολύ συχνά...Τη συναντήσαμε στο gloriette σαν κυρια περπατούσε κι εμείς ήμασταν με τις γλώσσες απέξω:bleh::bleh::bleh: Αυτή θα συνέχιζε με το τρενάκι κι εμείς κατηφορίζαμε προς τον λαβύρινθο...Σταματήσαμε να πάρουμε πρώτα 1 μπουκαλάκι νερό 2,5 ευρώ..Εκείνη την ώρα θα δινα και 5...Εκμεταλλεύονται τη δίψα μας!Πήγαμε στο λαβύρινθο,πλάκα είχε μια πο δω μια απο κει...Τελικά βρήκαμε την έξοδο...Κ έτσι μετά από 3,5-4 ώρες περίπου στο παλάτι ήρθε η ώρα να φύγουμε...Επόμενη στάση: φαί!!!!!!!!!!!
Πήγαμε στη stephansplatz και είπαμε να φάμε στο figlmuller..Όντως το σνίτσελ φαίνονταν πολύ μεγάλο (ήταν όμως και πολύ λεπτό)κι από γεύση δεν τρελαθήκαμε ιδιαίτερα..:?Εμένα τουλάχιστον δεν μ αρέσει το χοιρινό γ αυτό και πήρα ένα gordon blue..Kαλό ήταν τίποτα σπουδαίο..Το σνίτσελ έκανε 13,5 νομίζω και το gordon 11,5..Αναψυκτικά δεν σερβίρουν,μόνο λεμονάδα που ήταν το πιο φτηνό και αυτό πήραμε..Έκανε 1,80 ενώ το νερό είχε 4-4,5 νομίζω..Ο φίλος μου πήρε μπύρα με λεμόνι και είπε οτι του άρεσε...Φάγαμε ήπιαμε,πίσω στο σπίτι για ξεκούραση...Κατά τις 7-8 η ώρα πήγαμε για βόλτα στο donauinsel.Μας άρεσε πάρα πολύ...Είναι διάφορα καφέ,μπαράκια ταβέρνες διπλα από το ποτάμι και ήταν τέλεια...Να πω την αλήθεια για μια στιγμή νόμιζα πως ήμουν στην Ελλάδα γιατί έβλεπα όλο greek taverna,giros ,ouzo,tzatziki,tsipoures,taverna sokratis κλπ..Αφήστε που στις ταβέρνες άκουγες Πέγκυ Ζήνα και Κελεκίδου..:lol:Πλάκα είχε..Περάσαμε τη γεφυρούλα που είχε και κατσαμε σε ένα μπαράκι απέναντι..Οι τιμές φυσιολογικές..4 η μπύρα 4 το redbull...Αφού είχε νυχτώσει,επιστρέψαμε στο σπίτι...


Επόμενη μέρα ήταν ώρα να δούμε και κανά μαγαζί για ψώνια..Άρα mariahilferstrasse...Mεγάλος δρόμος,πολλά μαγαζιά,πήρα κάτι πραγματάκια...Καλά ήταν μου άρεσε πολύ...Φαγητό κλασικά vapiano είχε εκεί κοντά...Φάγαμε και σπίτι..Για το απόγευμα μία ήταν η λύση..Μέναμε κοντά στο prater και δεν θα πηγαίναμε?Πολύ μεγάλο λουνα παρκ,με κούνιες,εστιατόρια,καντίνες παγωτά,σουβενίρ..Το κακό ήταν πως δεν είναι όπως στην Ελλάδα πχ 10 ευρώ και ανεβαίνεις όσο θέλεις όπου θέλεις..Εδώ πλήρωνες κάθε κούνια ξεχωριστά..Η τιμή ήταν γύρω στα 3 με 5 ευρώ..Υπάρχαν και τα πολύ extreme με 10-15..Ανεβήκαμε σε αρκετά, κέρδισα και καμια 5-6 κουκλάκια σ εκείνα που προσπαθείς να ρίξεις τα τενεκεδάκια ,ή το άλλο με τα αλογάκια που πρέπει να ρίξεις τη μπάλα..Πορώθηκα...Ηταν πάντως πολύ ωραία!Κατά τις 11,30 φύγαμε...

Τελευταία μέρα και με τα ολίγα λεφτά μας ,βγήκαμε πάλι στη mariahilfer για να πάρουμε δωράκια...Δεν φάγαμε έξω,πήραμε για το σπίτι...Επιστροφή στο σπίτι για να ετοιμάσουμε βαλίτσες...Δεν ξέρω αλλά ψιλοβαριόμασταν να βγούμε έξω κι έτσι μείναμε σπίτι..Τηλεφωνήσαμε στη ιδιοκτήτρια να μας κλείσει ταξί για την επόμενη μέρα για το αεροδρόμιο(μιας και ήμασταν 4 άτομα οπότε να μη παίρνουμε cat κλπ)..Κάπου στο ενδιάμεσο πρέπει να έγραφα την ιστορία για τη Πράγα!

Ξυπνήσαμε πρωί..Το ταξί θα ερχόταν στις 10..Κ έτσι ακριβώς μας περίμενε απο κάτω..Πήγαμε στο αεροδρόμιο...Βρίσκουμε τη sky europe δίνουμε βαλίτσες 12,35 θα πετούσαμε ,ο υπάλληλος μας λέει έχει καθυστέρηση θα πετάξετε 1,30..1 ώρα είναι λέμε οκ...Κάνουμε βόλτα στα duty free,ξανακάνουμε..Νέα ανακοίνωση..2.55..Φτου!Κάναμε βόλτες απο δω από κει περάσαμε τον έλεγχο..Κάνουν ανακοίνωση αν θέλουμε να φάμε κάτι εμείς που έχουμε καθυστέρηση στο καφέ του αεροδρομίου..Πήγαμε είχαμε να πάρουμε κάτι με 6 ευρώ το άτομο..Ε μπράβο λέω ρε sky θα φάμε και θα πιούμε..Ενδεικτικά ένα απλό κομμάτι πιτσα έκανε 4,60 ,ενα μπουκαλάκι κοκα κόλα 3,60 όπως και το νερο...Αρα sky τσιγκούνα είσαι λέω!!!!!Η ώρα περνούσε πολύ δύσκολα,βόλτες πάνω κάτω,ξαναπεράσαμε τον έλεγχο και πήγαμε να κάτσουμε στο gate μας..Κατά τις 2,40 ήρθαν οι υπάλληλοι κατά τις 3 το λεωφορείο να μας πάρει...Άντε λέω να δούμε θα πετάξουμε με κανένα της sky ή πάλι με τίποτα άλλο...Πήγαμε στην άλλη άκρη του αεροδρομιου όπου ένα κάτασπρο αεροπλάνο μας περιμενε μόνο του σαν το φτωχό συγγενή...Ας ελπίσουμε να πάμε καλά λέμε...Μπαίνουμε ,θέσεις 2e,2f..Μια χαρά...Τακτοποιούμαστε...Ακόμη δεν είχαμε ξεκινήσει,άρχισα να ζεσταίνομαι..Λέω,η αγωνία θα είναι για τη πτήση,έβηχα και λίγο λέω μη κόλλησα τίποτα ώσπου ακούω πίσω να λένε στην αεροσυνοδό για το ac που δεν δούλευε καλά...Βράζαμε!Είχε πάρα πολύ ζέστη...Τότε οι κλασικοί Ελληνάρες άρχισαν...Τελευταία φορά με sky,και άλλωστε είναι για φούντο ,προτελευταίες πτήσεις είναι αυτές και αίσχος κλπ..Είχαν αρχίσει όλοι με την αεροσυνοδό,που τί φταίει και η κοπέλα..Το θέμα είναι ότι προσπαθούσα να κοιμηθώ κι όλο μουρμούρζαν ψου ψου ψου από πίσω...Τέλος πάντων μόλις ξεκινήσαμε έφτιαξε το ac,τα κλασικά συνώμη του πιλότου για τη καθυστέρηση και ναι μας προσέφεραν κ ένα ποτήρι νερό...Μεγάλη συγκίνηση...Μετά από 1,5 ώρα επιστροφή στη Θεσσαλονίκη..Ούτε που κατάλαβα πότε φτάσαμε..Πάει και φέτος λέω.....:(
 

Attachments

Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Αχ η γέφυρα του Καρόλου τι μου θυμίζεις...:bleh: κρίμα που είχε τόσο κόσμο όταν πήγες, ελπίζω η Βιέννη να σου αρέσει και να μην βρέχει πολύ :(γιατί γίνεται εκνευριστικό να προχωράς μέσα στην βροχή συνεχώς, περιμένω την εξέλιξη των ευρωπαϊκών νέων σου.
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
?????
αχ!ποσο δικαιο εχεις! το ιστορικο κεντρο πανεμορφο!!!αλλα τριγυρω ειναι σα να την εχουν βομβαρδισει!η βιεννη ειναι ακομη πιο τελεια!ελπιζω να περνατε σουπερ!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
καλή συνέχεια στο ταξίδι σας !!!!!!!!!!!!!
θα σε μαλώσω :D το μάθημα του travel stories δεν το έμαθες άριστα πιστέυω
πρώτη κίνηση με το που φτάνουμε στο ξενοδοχείο ζητάμε χάρτη για να μην γυρνάμε γύρω γύρω όλοι !!!! :shock:
το kolkovna θυσαυρός έτσι ?!!!!!!!!
το παγωτό στο grand cafe τεράστιο και νόστιμο ?!!!!!!!!!!!
έιδαμε την ίδια παράσταση στο image ( μόνο μείον το σημείο με την ηθοποιό που παρίστανε ότι " σνίφαρε "αρνητικό γιατί η παράσταση είχε πολλά μικρά παιδιά που την παρακολουθούσαν )...κατα τα άλλα ήταν τέλεια
στην γέφυρα μεσημέρι : έγκλημα και τιμωρία ...... όλοι το φωνάζαμε στην γέφυρα μόνο νωρίς το πρωί

λεωφορείο 119 επιλογή μονόδρομος για όλους πρός το κέντρο ...
με 30 κορώνες τι περίμενες το τέλειο φρενάρισμα :bleh:

καλή σ
 

alavantas

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκυο
Ποδήλατο ξανά

καλή συνέχεια στο ταξίδι σας !!!!!!!!!!!!!
θα σε μαλώσω :D το μάθημα του travel stories δεν το έμαθες άριστα πιστέυω
πρώτη κίνηση με το που φτάνουμε στο ξενοδοχείο ζητάμε χάρτη για να μην γυρνάμε γύρω γύρω όλοι !!!! :shock:
το kolkovna θυσαυρός έτσι ?!!!!!!!!
το παγωτό στο grand cafe τεράστιο και νόστιμο ?!!!!!!!!!!!
έιδαμε την ίδια παράσταση στο image ( μόνο μείον το σημείο με την ηθοποιό που παρίστανε ότι " σνίφαρε "αρνητικό γιατί η παράσταση είχε πολλά μικρά παιδιά που την παρακολουθούσαν )...κατα τα άλλα ήταν τέλεια
στην γέφυρα μεσημέρι : έγκλημα και τιμωρία ...... όλοι το φωνάζαμε στην γέφυρα μόνο νωρίς το πρωί

λεωφορείο 119 επιλογή μονόδρομος για όλους πρός το κέντρο ...
με 30 κορώνες τι περίμενες το τέλειο φρενάρισμα :bleh:

καλή σ
Στη Βιέννη το καλύτερο μέσο είναι το ποδήλατο ,κ ωραίο στέκι είναι το MuseumsQuartier.
Στο Κolkova οι σερβιτόροι ήταν ψυχροί (πάγος) αλλά ωραία πιάτα σε πολύ καλές τιμές.Το κακό είναι ότι όλοι ανακαλύπτουμε όμορφες πόλεις ,ανθρώπινες, οπουδήποτε αλλού εκτός από της χώρας μας.
 

iliasG

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδιά! Πρώτη φορά βρίσκομαι εδώ και δεν ξέρω καν πως θα βρω τις τθχον απαντήσεις σας.....Το Μαιο ταξιδεύουμε για ...honey moon στην Βιέννη. Από εκεί θέλουμε να πάμε Πράγα για 2 βράδια ή Βουδαπέστη. Δεν ξέρουμε όμως πως. Έχω ακούσει ότι αν κλείσεις από το internet εισιτήρια είναοι ποιό φτηνά...αλήθεια είναι;Μόνο στην ΟΕΒΒ μπορώ να κλείσω.....Μήπως να πάω Βουδαπέστη από Βιέννη που είναι ποιο κοντά; Πάει τρένο ε;.......
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Τελικά ποιο προτιμάται οι γνώστες της Βιέννης και της Πράγας ποια πόλη είναι η καλύτερη για να μείνεις κανένα τριήμερο και ποια για μια μονοήμερη βόλτα από τις δύο?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ωχ ωχ ωχ τι ρωτας τωρα ...θα πεσουν μαχαιρια:haha:
Για μονοημερη δεν ειναι καμια κατα τη γνωμη μου ...αντε πες η Βιεννη ειναι για περισσοτερες μερες ..εχει παλατια..μουσεια κλπ
Εγω παντως Πραγα θα ξαναπηγαινα..Βιεννη ΟΧΙ..δε μου αρεσε.
(Κατσε να φυγω τωρα μην ερθει καμια ξωφαλτση)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Είναι πολύ υποκειμενικό αυτό που ρωτάς εγώ είχα συνδιάσει και τα 2 σε ένα ταξίδι αλλά η Πράγα νομίζω με κέρδισε περισσότερο, αν ειδικά απομακρυνθείς από τις ορδές των τουριστών στο κέντρο θα είναι ακόμα καλύτερα. Η Πράγα υποκειμενικά πάντα είναι μια όμορφη και ιδιαίτερη πόλη με δική της χαρακτηριστική γοητεία. Βέβαια ίσως έπαιξαν ρόλο και οι απίστευτες μπύρες...:haha:
Από την άλλη η Βιέννη είναι πιο κυριλέ έχει και τα μουσεία της τα μοντέρνα και διάφορα πολιτιστικά πιο ενδιαφέροντα αλλά είναι σίγουρα και πιο ακριβή και αν έχεις πάει σε ανάλογες ευρωπαϊκές πόλεις ξέρεις πάνω κάτω τι να περιμένεις.
Τώρα αν πας στη μία δεν θα συμβούλευα να πας μονοήμερη στην άλλη καλύτερα να επικεντρωθείς εκεί ή σε καμιά μονοήμερη κοντά στα όρια της χώρας ή αν πας Βιέννη άντε μέχρι Μπρατισλάβα. Πράγα-Βιέννη είναι 3-4 ώρες όχι και τόσο κοντά για μονοήμερη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Υπαρχει και travel war με τις 2 πολεις..διαβασε να παρεις ιδεες.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
και οι 2 πολεις θελουν τις μερες τους μην το σκεφτεσαι για μονοημερη δεν αξιζει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom