Πράγα....Πρώτο Ταξίδι Εξωτερικό...!!!

kkwnst@ntin@

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
:) Καλησπέρα σε όλους...!

Αρχικά, είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θα ήθελα να με συγχωρέσετε για τυχον λάθη που θα υπάρξουν.... :cool:
Από τους πιο παλιούς και πολυταξιδεμένους, Θα ήθελα να σας ζητήσω συμβουλές μιας και πρώτη φορά ταξιδεύω στο εξωτερικό... και ως Ελληνίδα, τελευταίες μέρες ψάχνω για να οργανωθώ :)...

Προορισμός είναι η πράγα και έχω κάποιες ερωτήσεις... που ίσως κάποιες σας φανούν αστείες... αλλά δεν πειράζει...!!! :)
Αρχικά, θα ήθελα να με ενημερώσετε για τον καιρό στην Πράγα και τί είδους ρουχισμό θα χρειαστούμε
2ον: Στην πράγα θα πάμε μόνοι μας, εννοώ όχι σε οργανωμένο γκρούπ, οι μετακινήσεις μας από και προς αεροδρόμιο, θα μας είναι εύκολες ή θα ταλαιπωρηθούμε...!!! Γενικά, πιστεύετε ότι χρεάζεται να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή θα μας καλύψουν οι συγκοινωνίες τους???
3ον: Θα πάμε στους αγώνες του motogp στο Μπουρνό, ξέρει κανείς αν εκεί υπάρχουν διαθέσιμες '' παράγκες'' με διάφορα καπέλα-μπλούζες-ομπρέλες κτλ (του Rossi φυσικά χαχα :D)... που θα μπορούσαμε να αγοράσουμε ή θα πρέπει να προμηθευτούμε από Ελάδα???? Οι μετακινήσεις μας από και προς την πίστα πώς θα είναι προτιμότερο να γίνουν...? Με Λεωφορείο ή με τρένο? Ξέρει κανείς αναλυτικά δρομολόγια κτλ? Το ξενοδοχείο μας είναι στο κέντρο... όλα αυτά θα είναι εύκολο να τα βρούμε ή θα ταλαιπωρηθούμε...???? :roll: και πόσες ώρες πρίν, περίπου, πρέπει να είμαστε στην πίστα???
4ον: θα πάμε από πρωί Παρασκευή και θα φύγουμε Τρίτη βράδυ (10:00). Είναι αρκετές οι μέρες ή θα ξενερώσουμε...???
5ον: Στην Πράγα έχουν τις κορώνες, εμείς από πού μπορούμε και είναι προτιμότερο να κάνουμε την συναλλαγή από ευρώ σε κορώνες?
6ον: Θέλουμε να πάμε Όπερα. Εκεί, τι πρέπει να φοράμε? Οι άντρες μπαίνουν μόνο με κουστούμι? :roll:
7ον: Ότι άλλο έχετε σαν συμβουλή για ταξίδι στο εξωτερικό, τί πρέπει να προσέξουμε και τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας... δεκτή...!:)
Περιμένω νέα σας!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.135
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
:) Καλησπέρα σε όλους...!

Αρχικά, είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θα ήθελα να με συγχωρέσετε για τυχον λάθη που θα υπάρξουν.... :cool:
Από τους πιο παλιούς και πολυταξιδεμένους, Θα ήθελα να σας ζητήσω συμβουλές μιας και πρώτη φορά ταξιδεύω στο εξωτερικό... και ως Ελληνίδα, τελευταίες μέρες ψάχνω για να οργανωθώ :)...

Προορισμός είναι η πράγα και έχω κάποιες ερωτήσεις... που ίσως κάποιες σας φανούν αστείες... αλλά δεν πειράζει...!!! :)
Αρχικά, θα ήθελα να με ενημερώσετε για τον καιρό στην Πράγα και τί είδους ρουχισμό θα χρειαστούμε
2ον: Στην πράγα θα πάμε μόνοι μας, εννοώ όχι σε οργανωμένο γκρούπ, οι μετακινήσεις μας από και προς αεροδρόμιο, θα μας είναι εύκολες ή θα ταλαιπωρηθούμε...!!! Γενικά, πιστεύετε ότι χρεάζεται να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή θα μας καλύψουν οι συγκοινωνίες τους???
3ον: Θα πάμε στους αγώνες του motogp στο Μπουρνό, ξέρει κανείς αν εκεί υπάρχουν διαθέσιμες '' παράγκες'' με διάφορα καπέλα-μπλούζες-ομπρέλες κτλ (του Rossi φυσικά χαχα :D)... που θα μπορούσαμε να αγοράσουμε ή θα πρέπει να προμηθευτούμε από Ελάδα???? Οι μετακινήσεις μας από και προς την πίστα πώς θα είναι προτιμότερο να γίνουν...? Με Λεωφορείο ή με τρένο? Ξέρει κανείς αναλυτικά δρομολόγια κτλ? Το ξενοδοχείο μας είναι στο κέντρο... όλα αυτά θα είναι εύκολο να τα βρούμε ή θα ταλαιπωρηθούμε...???? :roll: και πόσες ώρες πρίν, περίπου, πρέπει να είμαστε στην πίστα???
4ον: θα πάμε από πρωί Παρασκευή και θα φύγουμε Τρίτη βράδυ (10:00). Είναι αρκετές οι μέρες ή θα ξενερώσουμε...???
5ον: Στην Πράγα έχουν τις κορώνες, εμείς από πού μπορούμε και είναι προτιμότερο να κάνουμε την συναλλαγή από ευρώ σε κορώνες?
6ον: Θέλουμε να πάμε Όπερα. Εκεί, τι πρέπει να φοράμε? Οι άντρες μπαίνουν μόνο με κουστούμι? :roll:
7ον: Ότι άλλο έχετε σαν συμβουλή για ταξίδι στο εξωτερικό, τί πρέπει να προσέξουμε και τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας... δεκτή...!:)
Περιμένω νέα σας!
1. Ρίχτε μια ματιά πριν την αναχώρησή σας στο weather.com/accuweather.com/wunderground.com ή κάντε μια αναζήτηση για Weather in Prague στο google. Εν γένει ο καιρός κι εκεί είναι καλοκαιρινός. Δεν έχω επισκευτεί την Τσεχία καλοκαίρι, αλλά αν πάτε τώρα Αύγουστο, λογικά με τα καλοκαιρινά ρούχα που φοράτε και στην Ελλάδα θα είστε εντάξει, αλλά και καμμιά ομπρέλα θα είναι χρήσιμο να υπάρχει.

2. Εξαρτάται από το budget σας. Το να πάρετε π.χ. ταξί είναι εύκολο και με σχεδόν μηδενική ταλαιπωρία, σε όλη την Ευρώπη. Αν θέλετε να πάτε πιο φτηνά, υπάρχουν πολλές παράμετροι που παίζουν ρόλο, π.χ. η ώρα άφιξης, η τοποθεσία του ξενοδοχείου σας, κλπ.

3. Δεν ξέρω. Αλλά λογικά θα πηγαίνει τόσος κόσμος, που θα πρέπει να έχουν και "ειδικά ναυλωμένα" μεταφορικά μεσα - πράγμα χρήσιμο γιατί θα σας αφήνουν στο χώρο του motogp κι όχι στο κέντρο του Brno. Κάντε μια αναζήτηση στο internet ή ρωτήστε στο ξενοδοχείο σας (ή σε κάποιο γραφείο πληροφοριών).

4. Καλά είναι.

5. Κάντε ανάληψη από ένα ATM μόλις φτάσετε (θα πάρετε έτσι την καλύτερη ισοτιμία). Χρησιμοποιείστε πιστωτικές κάρτες σε όσο περισσότερες συναλλαγές μπορείτε.

6. Εκτός από το βράδυ, πηγαίντε και το πρωί για επίσκεψη στην όπερα με guided tour, για να θαυμάσετε (κυρίως) το δωμάτιο που έχει διακοσμήσει ο Mucha. Για την παράσταση, δεν έχω πάει στη συγκεκριμένη όπερα, αλλά αν ισχύουν τα ίδια με τις γειτονικές χώρες, το κουστούμι είναι απαραίτητο μόνο αν πάρετε "ακριβά" εισητήρια (ορχήστρα). Για φτηνότερες θέσεις, και με πιο απλά ρούχα είστε εντάξει (αλλά μην πάτε και με σορτσάκι...).
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.059
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καταρχήν καλώσηρθες! Αν πατήσεις στην πάνω μπάρα στο κουμπάκι αναζήτηση τη λέξη Πράγα θα βαρεθείς να διαβάζεις πληροφορίες. Υπάρχουν οι περισσότερες απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς. Αν δεν καλυφθείς εδώ είμαστε.
 

MarilenaAth

Member
Μηνύματα
121
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ...
Καλωσόρισες!!! Καλα ταξίδια να έχεις...Δυτηχώς δεν εχω πάει Πράγα και δεν μπορω να σε βοηθήσω... :(
Νομίζω οτι ο Τάβερ σε κάλυψε πλήρως!!! :)
 

kkwnst@ntin@

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
Καλημέρα σε όλους σας... και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....! :) Πώ πώ... τόσες μέρες ήμουν χαλαρή... και τώρα έχω αγχωθεί....!!!! χά χα :)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Εγώ θα σου απαντήσω για το 3 μια και τα προηγούμενα τα κάλυψε μια χαρά ο taver.
Λοιπόν... από προϊόντα, μπορείτε να βρείτε τα πάντα στην πίστα (για όλους τους οδηγούς, ακόμα και προϊόντα της πίστας του Brno).

Τρένο στην πίστα δεν πάει απ' όσο θυμάμαι (εκτός κι αν εννοείς από Πράγα για Brno, οπότε σε αυτή την περίπτωση φυσικά και υπάρχει τρένο). Στην πίστα μπορείς να πας με το λεωφορείο 402 από Stary Liskovec ή το 400 από Mendlovo namesti. Timetable για το 402 μπορείς να βρεις εδώ: http://www.automotodrombrno.cz/Upload/ClientData/402.pdf

Το πόσες ώρες πριν πρέπει να είστε στην πίστα εξαρτάται από το τι θέλετε να δείτε. Αν πηγαίνετε μόνο για την μεγάλη κατηγορία (των motogp) πρέπει να είστε στην πίστα πριν τις 14.00 (τοπική ώρα) που ξεκινούν οι αγώνες. Αν θέλετε να δείτε και το warm up αλλά και τις μικρές κατηγορίες (125, 250) θα πρέπει να είστε εκεί πριν τις 08.40 (τοπική ώρα) που ξεκινά το warm up των 125. Αυτά για την Κυριακή. Τις ώρες των δοκιμαστικών την Παρασκευή και το Σάββατο μπορείς να τις δεις εδώ: http://www.travelstories.gr/%E7%EC%...38-cardion-ab-grand-prix-ceske-republiky.html απλά να έχεις υπόψη σου ότι είναι μία ώρα πριν από τις αναγραφόμενες (οι ώρες που γράφω στο παραπάνω topic, είναι ώρες Ελλάδας).

Αυτά! Ελπίζω να σε βοήθησα. :D
 

kkwnst@ntin@

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
Καλημέρα σε όλους...! :)
Άλλη μια μέρα μετράμε...:clap: και μέτά...ότι πληροφορία μου δώσατε.... θα την εφαρμόσω....;) ! Όποια άλλη συμβουλή ή πρόταση έχετε... δεκτή....!:)
Να, μου ήρθε κάτι τώρα... το κάρλοβι βάρι, είναι μακριά?
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλημερα! Το Καρλοβι Βαρι ειναι περιπου 200 χιλιομετρα απο την Πραγα. Αν αποφασισετε να μεινετε στην πολη και δεν πατε, προτεινω να δειτε μια παρασταση μαυρου θεατρου (καμια σχεση με αυτες που ερχονται στην Ελλαδα, πολυ ανωτερες) ή μια παρασταση με μαριονετες (θεωρουνται οι καλυτερες στον κοσμο).
 

Despina A

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία-Ν.Αμερική
Πράγα

:) Καλησπέρα σε όλους...!

Αρχικά, είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θα ήθελα να με συγχωρέσετε για τυχον λάθη που θα υπάρξουν.... :cool:
Από τους πιο παλιούς και πολυταξιδεμένους, Θα ήθελα να σας ζητήσω συμβουλές μιας και πρώτη φορά ταξιδεύω στο εξωτερικό... και ως Ελληνίδα, τελευταίες μέρες ψάχνω για να οργανωθώ :)...

Προορισμός είναι η πράγα και έχω κάποιες ερωτήσεις... που ίσως κάποιες σας φανούν αστείες... αλλά δεν πειράζει...!!! :)
Αρχικά, θα ήθελα να με ενημερώσετε για τον καιρό στην Πράγα και τί είδους ρουχισμό θα χρειαστούμε
2ον: Στην πράγα θα πάμε μόνοι μας, εννοώ όχι σε οργανωμένο γκρούπ, οι μετακινήσεις μας από και προς αεροδρόμιο, θα μας είναι εύκολες ή θα ταλαιπωρηθούμε...!!! Γενικά, πιστεύετε ότι χρεάζεται να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ή θα μας καλύψουν οι συγκοινωνίες τους???
3ον: Θα πάμε στους αγώνες του motogp στο Μπουρνό, ξέρει κανείς αν εκεί υπάρχουν διαθέσιμες '' παράγκες'' με διάφορα καπέλα-μπλούζες-ομπρέλες κτλ (του Rossi φυσικά χαχα :D)... που θα μπορούσαμε να αγοράσουμε ή θα πρέπει να προμηθευτούμε από Ελάδα???? Οι μετακινήσεις μας από και προς την πίστα πώς θα είναι προτιμότερο να γίνουν...? Με Λεωφορείο ή με τρένο? Ξέρει κανείς αναλυτικά δρομολόγια κτλ? Το ξενοδοχείο μας είναι στο κέντρο... όλα αυτά θα είναι εύκολο να τα βρούμε ή θα ταλαιπωρηθούμε...???? :roll: και πόσες ώρες πρίν, περίπου, πρέπει να είμαστε στην πίστα???
4ον: θα πάμε από πρωί Παρασκευή και θα φύγουμε Τρίτη βράδυ (10:00). Είναι αρκετές οι μέρες ή θα ξενερώσουμε...???
5ον: Στην Πράγα έχουν τις κορώνες, εμείς από πού μπορούμε και είναι προτιμότερο να κάνουμε την συναλλαγή από ευρώ σε κορώνες?
6ον: Θέλουμε να πάμε Όπερα. Εκεί, τι πρέπει να φοράμε? Οι άντρες μπαίνουν μόνο με κουστούμι? :roll:
7ον: Ότι άλλο έχετε σαν συμβουλή για ταξίδι στο εξωτερικό, τί πρέπει να προσέξουμε και τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας... δεκτή...!:)
Περιμένω νέα σας!
Επισκέφτηκα την Πράγα άνοιξη (τέλος Απριλίου)και η αμφίεσή μας ήταν από κοντομάνικο έως φούτερ και λεπτό αδιάβροχο (απαραίτητο όλες τις εποχές στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη). Όπως και νάχει, το πιο ασφαλές είναι να παρακολουθείς τις μετεωρολογικές προβλέψεις διαδικτυακά (πχ freemeteo.com) και να προετοιμαστείς αναλόγως.....
Όσο για τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο, εμείς χρησιμοποιήσαμε λεωφορείο και μέσα στην πόλη, μετρό και τραμ.Εάν έχετε χρόνο, συνιστώ να επισκεφτείτε και το πανέμορφο Κάρλο Βιβάρυ (εμείς πήγαμε με το εκεί αντίστοιχο κτελ, πάμφθηνο εισιτήριο και καταπληκτικές παροχές υπηρεσιών).
Αυτά! Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη...Καλά να περάσετε!:)
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Αν σε πρόλαβα το κάρλοβι βάρυ δεν είναι πολύ μακριά αλλά αν αποφασίσεις να διαθέσεις μία μέρα εκτός πράγας εγώ θα σου πρότεινα το τσέσκυ κρούμλωβ, είναι 3 ώρες με το κτελ, χωριό της νότιας τσεχίας, ανακηρυγμένο από την unesco μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς και ότι και να σου πω είναι λίγο ... απλά παρμυθένιο.
Αν δεν σας πρόλαβα να περνάτε καλά στο ταξίδι σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.795
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom