Πράγα ή Κων/πολή ;;;;

Ρίξτε και την ψήφο σας ρε παιδιά να έχουμε μια εικόνα

  • Πράγα

    Votes: 5 25,0%
  • Κωνσταντινούπολη

    Votes: 15 75,0%

  • Total voters
    20
  • Poll closed .

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα παιδιά,

Το καλοκαιράκι (Αύγουστο μάλλον) ενδέχεται να ταξιδέψω είτε Πράγα είτε Κων/πολη....Ξέρω ότι έχουν ανοίξει πολλά θέματα για τις δύο αυτές πόλεις,αλλά θα ήθελα να το δω συγκριτικά από οικονομική (συνάλλαγμα - κόστος στα περί των πόλεων κλπ.), ημερολογιακή,τουριστική μεριά.

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά

ΥΓ. το ταξίδι θα διαρκέσει 6-7 μέρες περίπου
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Κωνσταντινούπολη θα σου πρότεινα!
Αναφορικά με το συνάλλαγμα τώρα, επειδή η δουλειά μου είναι σχετική, θα σου πρότεινα να έχεις τα μάτια σου 14 γενικά και να είσαι πολύ προσεκτικός έτσι ώστε να μην πέσεις στην αναγκη τους και γίνεις το θύμα της υπόθεσης! Να θυμάσαι ότι , δυστυχώς, από την αγορά συνάλλαγματος μπορείς να βγεις πολύ μα πολύ χαμένος αν βιαστείς και δε ρωτήσεις πρώτα!

Τωρα , γιατι εγώ προτιμώ Κωνσταντινούπολη, απλά θεωρητικά, ακούγεται πολύ πιο γοητευτική στα αυτια μου!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Λες Θανάση;Αν μπορούσα να συνδειάσω Πράγα με κανένα κοντινό προορισμό;
 

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ακόμη κι αν πάει μόνος? ;)

Επί της ουσίας του ερωτήματος: όση σχέση έχει το άλογο με τη γκαζόζα, άλλη τόση σχέση έχει η Κων/πολη με την Πράγα.
Δυστυχώς θα πάμε 6 άτομα....αλλά λες να το αναβάλλω για ανδροπαρέα ;)
 

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κωνσταντινούπολη θα σου πρότεινα!
Αναφορικά με το συνάλλαγμα τώρα, επειδή η δουλειά μου είναι σχετική, θα σου πρότεινα να έχεις τα μάτια σου 14 γενικά και να είσαι πολύ προσεκτικός έτσι ώστε να μην πέσεις στην αναγκη τους και γίνεις το θύμα της υπόθεσης! Να θυμάσαι ότι , δυστυχώς, από την αγορά συνάλλαγματος μπορείς να βγεις πολύ μα πολύ χαμένος αν βιαστείς και δε ρωτήσεις πρώτα!

Τωρα , γιατι εγώ προτιμώ Κωνσταντινούπολη, απλά θεωρητικά, ακούγεται πολύ πιο γοητευτική στα αυτια μου!
Δηλαδή προτείνεις συνάλλαγμα από Ελλάδα;Κάτι πήρε το μάτι μ ότι συνάλλαγμα Κων/πολη είναι μακράν σε καλύτερες τιμές.....
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Ακόμη κι αν πάει μόνος? ;)

Επί της ουσίας του ερωτήματος: όση σχέση έχει το άλογο με τη γκαζόζα, άλλη τόση σχέση έχει η Κων/πολη με την Πράγα.
αν να μου χαθεις. :p την ωρα που το διαβαζα επινα γκαζοζα, κι ολη απο την μυτη μου βγηκε. Φανταζομαι τι λενε τωρα οι πελατες :p
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Πόλλες ήμερες είναι είτε διαλέξεις την πρώτη είτε τη δεύτερη.
Αν ηταν να διαλέξω σε ποια απο τις δύο ΘΑ ξαναπήγαινα θα έλεγα στην Πράγα.
 

mourloz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πόλλες ήμερες είναι είτε διαλέξεις την πρώτη είτε τη δεύτερη.
Αν ηταν να διαλέξω σε ποια απο τις δύο ΘΑ ξαναπήγαινα θα έλεγα στην Πράγα.
Να σου πω την αλήθεια κ εγω προς Πάργα κλείνω....αλλά έλεγα μιας και θα διαθέσω αρκετές μέρες να πήγαινα και κάπου κοντά....πχ έχω διαβάσει ότι με τρένο προς Βερολίνο ειναι κάπου στις 3-4 ώρες....

Επίσης λόγω ευρώ μπορείς να χαλάσεις λιγότερα λεφτά απότι Κων/πολη (έτσι πιστευω τουλάχιστον)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Δηλαδή προτείνεις συνάλλαγμα από Ελλάδα;Κάτι πήρε το μάτι μ ότι συνάλλαγμα Κων/πολη είναι μακράν σε καλύτερες τιμές.....
απλά προτείνω και στην Ελλάδα να το ψάξεις πολύ και να ρωτάς για αρκετές μέρες κάθε μέρα. Αν πας εκεί με σκοπό να αλλάξεις όλα σου τα χρήματα εκεί, κατά πασα πιθανότητα θα σε εκμεταλλευτούν αγρίως, ασχέτως με τις ισοτιμίες που φαίνεται να σου δίνουν τώρα για να σε δελεασουν!

Και , φυσικά, μην πας στον πρώτο τυχόντα να αλλάξεις! Δείξε ότι το ψάχνεις!

Τέλος να σου πω ότι κάποιες φορές είναι πιθανόν οι μικρές επιχειρησεις να δίνουν καλύτερη ισοτιμία από κάποιες άλλες , μεγάλες, αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα.

Και για να τελειώνω με το πρήξιμο, φρόντισε να αλλάξεις μέρα που δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση (δλδ όχι Π/Σ/Κ , αρχές ή τέλη του μήνα κλπ) , γιατί τότε οι ισοτιμιες είναι καλύτερες για σένα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.197
Μηνύματα
883.600
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom